کد خبر: 10215 | تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵:۰۲ - پنجشنبه ۸ آبا ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

بهترین راه مبارزه با موادمخدراستفاده از ظرفیت های مردمی

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از ستاد مبارزه با موادمخدر، دکتر «علیرضا زالی» افزود: وقتی ‏قرار است پدیده اجتماعی را ریشه ای و با نگاه آسیب شناسی حل کنیم، باید از همه ظرفیت های اجتماعی ‏و فرهنگی استفاده کنیم چرا که بحث موادمخدر بسیار پیچیده و چند وجهی اجتماعی است.‏

وی با اشاره به اینکه در مبارزه با موادمخدر اولین قدم این است که از انگ زدن ‏به معتاد اجتناب کنیم، افزود: تجربه نشان داده که درمان قطعی اعتیاد در بستر خانواده و اجتماع محقق ‏می شود. با ایزوله کردن و انزوای معتادان قطعا درمان ابتر خواهد بود.

به گفته وی، باید تمام روش های درمانی، ‏اصلاحی و مداخله ای در مورد معتادین در اجتماع صورت گیرد. یکی از دلایل بزرگی که ممکن است ‏معتادان را به سوی انزوا برده و از ترک منصرف کند انگ های جدید به آنهاست، این موارد می تواند آنها ‏را بیشتر از صحنه اجتماعی دور کند. هر روش درمانی که با ایزوله کردن معتاد باشد، ناموفق خواهد بود.‏81369345-6047294

زالی گفت: به معتاد نگاه یک مجرم را نداشته باشیم بلکه در وهله اول به ‏معتاد به عنوان یک بیمار یا مددجو نگاه شود. اگر این اتفاق در جامعه بیفتد، معتادان بیشتری به مراکز ‏درمانی و اصلاحی مراجعه خواهند کرد. یکی از دلایل اجتناب معتاد برای عدم مراجعه به مراکز درمانی، ‏خطر دستگیری است. باید این نگرانی را از معتاد دور کنیم در غیر اینصورت او به حلقه معیوبی خواهد ‏افتاد و هرگز درمان نمی شود.

رییس سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه با زدن یک آمپول یا دادن یک قرص اعتیاد ریشه کن و ‏درمان نمی شود، گفت: اعتیاد یک فرآیند مزمن است که خواستگاه فیزیولوژیک دارد و درمان آن پیچیده ‏است. به این سبب باید علاوه بر بخش مداخلات درمانی و دارویی، به بخش روانشناختی آن هم توجه کرد.

وی گفت: چیزی که در بحث استفاده از موادمخدر اعتیاد ‏ضربه اصلی را به معتاد می زند، عدم اعتماد به نفس درونی و شالوده درمان بازگشت اعتماد به نفس به ‏فرد است. خیلی از افرادی که دچار اعتیاد می شوند، مستقیم یا غیر مستقیم دچار برخی مشکلات ‏روانشناختی می شوند، این افراد دچار افسردگی و یا اضطراب می شوند و گاه به خاطر این مشکلات به سمت ‏اعتیاد سوق پیدا می کنند.

به گفته وی باید سیاست های حمایتی اجتماعی، مددکاری، روانشناختی و… در شالوده درمان بیشتر ‏مورد توجه قرار گیرد.‏

وی با اشاره به اینکه متاسفانه الگوی مصرف در کشورمان مانند دیگر کشورهای جهان در حال تغییر ‏است و مواد سنتی به مواد صنعتی یا شبه صنعتی تبدیل شده است، گفت: نوع اعتیاد و درمان مواد صنعتی بسیار پیچیده و سخت تر، عوارض و میزان ‏تولرانس (تحمل به این مواد) آن نیز بیشتر است.

زالی با اشاره به ناخالصی زیادی که در مواد صنعتی وجود دارد اظهار داشت: ناخالصی ها به شدت به ارگان های بدن آسیب می رساند.

وی با تاکید بر اینکه اگر اعتیاد به قشر تحصیلکرده رسیده است باید جدی ‏تر به آن پرداخته شود، تصریح کرد: مطالعات ‏جهانی و ایران نشان می دهد که اعتیاد در طبقات اقتصادی ضعیف تر و سواد کمتر شیوع بیشتری ‏دارد و رابطه شناخته شده ای بین اعتیاد، بیکاری و کاهش سطح سواد عمومی وجود دارد.

وی گفت: اگر نخبگان ‏و تحصیلکرده ها به دام اعتیاد بیافتند، از نظر فرهنگی بسیار خطرناک و نگران کننده است، چون بعضی ‏افراد اثرات موثری در اجتماع دارند و ضریب های نفوذی اجتماعی آنها بیشتر از یک فرد معمولی است و ‏به تسری اعتیاد در جامعه کمک می کند. ‏

زالی بر این باور است که در بحث اعتیاد، رسانه باید برای آگاه سازی مردم در مورد تبلیغات فریب دهنده ‏که مبنای علمی هم ندارند، فعالیت کند.

اجتمام**

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات