کد خبر: 10255 | تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵:۵۲ - پنجشنبه ۱۵ آبا ۱۳۹۳ | ۱۰ نظر | |

انتقاد دکتر اقلیما از نحوه جذب و استخدام مددکاران اجتماعی

وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی – دکتر مصطفی اقلیما عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و رئیس بورد تخصصی مددکاری اجتماعی از جمله افرادی هستند که همیشه دغدغه بیکاری مددکاران اجتماعی را داشته و همواره در جهت اشتغال مددکاران اجتماعی در مراکز مختلف تلاشهای فراوانی بعمل آورده اند.ایشان در مصاحبه اختصاصی با خبر نگار وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی ضمن انتقاد از نحوه موجود فرایند جذب و استخدام مددکار اجتماعی ، عدم آگاهی برخی از مسئولین از حرفه تخصصی مددکاری اجتماعی را در بیکاری مددکاران اجتماعی حائز اهمیت دانستند.26500
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه کلا جذب و استخدام مددکاران اجتماعی در موسسات و سازمانهای مربوطه پایین تر از نسبت مددکاران اجتماعی فارغ اتحصیل شده است، تاکید کردند که در حال حاضر تعداد کمی از مددکاران شاغل در پستهای سازمانی مددکاری اجتماعی دارای تحصیلات دانشگاهی مددکاری می باشند و در برخی از موارد نیز که استخدام مددکار اجتماعی وجود دارد شاهد جذب افراد دیگری غیر از دارندگان لیسانس مددکاری اجتماعی در پست مددکار اجتماعی هستیم که بایستی این فرایند تغییر پیدا کند تا بتدریج شاهد جایگزینی مددکاران اجتماعی تحصیل کرده با مددکاران تجربی باشیم.به عنوان مثال اگر سالانه جذب حداقل دو نفر لیسانس مددکارای اجتماعی را در سازمان بهزیستی داشته باشیم در کل کشور شاهد جذب حدود 60 نفر مددکار در سال خواهیم بود واگر این فرایند هر سال ادامه پیدا کند ضمن جایگزنیی مددکاران تحصیل کرده بجای مددکاران تجربی ، بتدریج در روند کاهش تعداد بیکاران مددکاران اجتماعی نیز مثمر ثمر خواهد بود.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۰ دیدگاه مطلب براي " انتقاد دکتر اقلیما از نحوه جذب و استخدام مددکاران اجتماعی " ارسال شده است.

 1. محمد گفت:

  جانا سخن از زبان ما می گویی

 2. مهناز گفت:

  سلام ،من لیسانس مددکاری اجتماعی هستم هرجاکه برای کار مراجعه میکنم حقوق پائین برایم درنظر میگرند وبیمه هم ندارم تازه اگرکاری پیدابشه درصورتی که من نمیدانم چرامسئولین درک نمیکنند به مددکارن زیادی برای مسائل مختلف درجامعه نیاز است اما متاسفانه بهزیستی که بهترین جا برای بکارگیری مددکاران است خیلی کم ماافرادی که بامدرک مددکاری هستند را شاهد هستیم.لطفا برای اشتغال مابیشتر تلاش کنید.

 3. زينب پولادچنگ گفت:

  با سلام و عرض ادب
  کاملا با گفته استاد عزیزم موافقم.من بعد از گذشت ۷ سال از فارغ التحصیلی در مقطع ارشد مددکاری اجتماعی و با داشتن رزومه ای بسیار قوی در زمینه تدریس و شرکت در کارگاه و کارهای پژوهشی هنوز به صورت قراردادی با حقوق ۶۰۰۰۰۰ تومان در یکی از ارگانهای استان اصفهان مشغول به کار می باشم.چاره ای جز ادامه کارم ندارم چون به محض اعتراض کردن می گویند شرایط همین است و درصورت عدم تمایل ضرورتی به ادامه شغلتان نمی بینیم.در استان اصفهان بیکاری مددکاران اجتماعی تحصیلکرده به اوج خود رسیده است. مثلا در بنیاد شهید یکی از شهرستان ها مسئول واحد مددکاری کارشناسی علوم تربیتی دارد.
  امید است مسئولین فکری بکنند.

 4. آسیه گفت:

  من کارشناسی مددکاری دارم به مدت ۱۷ ماه دوره طرحمو تو بیمارستان شهرمون گذروندم ولی به محض اتمام طرح عذر منو خواستن در صورتی که ردیف مددکاری خالیه و شهرمون نیاز مبرم به وجود مددکار اجتماعی داره ومتاسفانه هرچه پیگیری کردم کسی حمایتم نکرد الان بیکارم درصورتی که بقیه دوستان با رشته های دیگر هنوز دارن اونجا کار میکنن من موندم که قانون منو بیرون کرد یا نداشتن پارتی!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. مددکار گفت:

  واقعا باز هم ما را شگفت زده کردین. من به ایشان تبریک میگم. اما متاسفم برای خودم و جامعه مدکاری اجتماعی که با همچنین مناصبی دلخوش میشویم . ما در طول این ۵۰ و اندی ساال عمر مددکاری اجتماعی نه تنها پیشرفتی نکردیم بلکه هر روز آرزوها و خواسته هایمان کوچک تر شد و ما قانع تر.
  امیدوارم ۳ سال دیگه تو این سایت نبینم مطلب زدین ” تبریک آقای/خانم … به عنوان کارشناس مددکاری مجتمع بهزیستی شهرستان… منصوب شد”
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

 6. مددکار اجتماعی گفت:

  من …. ۳۰ ساله
  مددکار اجتماعی

  بیـــــــــــکارمـ … و جویای کـــــار.

  امیدوارم به آینده.

 7. جعفری گفت:

  سلام.به نظرمن بهتر است به جای جذب دانشجوی مددکاراجنماعی جدید،تبریک وتسلیت،ترتیب مقاله های جدید،بحث درمورد مسائل اجتماعی ،آسیب هاوغیره فکری به حال شغل مددکاران اجتماعی کنیدای کاش کسی بود که به فکرمامددکاران کنیدمن کارشناسی مددکاری هستم والبته بیکار.کسی اصلاصدای مارومیشنوه

 8. فارغ التحصیل ارشد مددکاری اجتماعی و بیکار( رتبه 2 کنکور ارشد) گفت:

  با سلام.
  پ ا ر ت ی . اینه که جواب میده این روزا.
  موردهای زیادی رو دیدم که با پارتی سر کار رفتند. حتی سوالات آزمون استخدامی رو از قبل داشتند. اصلا آزمون های استخدامی یه چیز صوریه. من چند وقتی که تو یه سازمانی مشغول به کار بودم به وضوح اینو دیدم که نیرو ها از قبل مشخص شده اند.
  همیناست که آدمو داغون می کنه… اگه کار برای همه نبود مشکلی نبود، کار هست ولی برای بعضی ها… . بعضیا که در حد اون جایگاه هم نیستند. متاسفم متاسف.
  مدت زیادیه که بیکارم و مجبور به انجام کارهای غیرمرتبط با رشته ام شدم. شرایط راه اندازی کلینیک رو ندارم و امیدوار به یه تغییر تو وضعیت استخدامیا. خدایا خودت کمک کن… سلامت روانیم داره به خطر می افته… .

  خیلی شرمنده ام پیش خانواده ام که بعد از چندین و چند سال پرداخت هزینه های تحصیلم الان بیکار دارم جلو چشماشون میچرخم. فقط یه بیکار میتونه حرفای منو درک کنه… .

 9. تاجیک گفت:

  متاسفم که اینومیگم ولی فقط حرف میزنید ماکه عمل ندیدیم

 10. ف....ب گفت:

  باسلام امیدوارم همینطور که یه مددکار دغدغه اش فقط کمک به دیگران . اسیب های جامعه است جامعه هم یه مقداری اهمیت به این شغل ورشته شریف و پاک میدا دنه اینکه وقتی میگی مددکاری میخونم نگه این رشته چیه نگن اصلا یعنی چی واقع مامددکارا با ذوق و اشتیاق وامید این رشته رومیخونیم به عشق کمک به مردم و اسیب های جامعه کاش دیگرانم قدرما رو بدونن..نه اینکه وقتی درست تموم شد بگن خب خدافظ حالا برو خونه بشین کنار دل خونوادت و بقیه افراد که تو هر زمینه ای غیر از مددکارین رو بزارن سر کار
  امیدوارم یروزی این اوضاع ما درست شه
  فقط تنها کاری ک میتونم بکنم واز دستم بر میاد اینه…… امیدم ب خداست

ارسال نظر


آخرین موضوعات