کد خبر: 10353 | تاریخ انتشار: ۷:۵۲:۴۳ - دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

جای مددکاران تخصصی اجتماعی درسازمان رفاه شهرداری خالی است

به گزارش ایرنا از روابط عمومی شورای اسلامی شهر تهران فاطمه دانشور در یکصد و دوازدهمین جلسه شورا گفت: اتفاق ناخوشایند در شهر تهران این است که آمار کارتن خواب ها روزافزون است.

رییس کمیته اجتماعی با تاکید بر تعامل دستگاه های دولتی با شهرداری اظهار کرد: در حال حاضر شهرداری با وجود اینکه ساماندهی کارتن خواب ها از وظایف سازمانی اش نبوده اما از سازمان های متولی بهتر عمل کرده است.

وی خاطر نشان کرد: برای حل این معضل وزارت رفاه، سازمان تامین اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و درمان نیز باید جدی تر به صحنه بیاند و با شهرداری تعامل کنند.

دانشور ادامه داد: ما پیگیر اختصاص زمین به پروژه هایی هستیم که قرار است به این اقشار خدمات رسانی کنند.

* احمد دنیا مالی: زنان کارتن خواب رو به افزایش است

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به خبر شهردار تهران مبنی بر حضور 15 هزار کارتن خواب در شهر تهران اظهار کرد: با توجه به اینکه هوا رو به سردی می رود برای ما بسیار نگران کننده است.

وی افزود: این در حالی است که اگر به این موضوع به صورت جدی پرداخته نشود در آینده با مشکلات بسیار جدی تری نیز مواجه خواهیم بود.

دنیا مالی با اشاره به افزایش کارتن خوابی در شهر تهران تصریح کرد: اعتیاد و فرزندان کار از جمله عوامل کارتن خوابی هستند و موضوع نگران کننده دیگر افزایش زنان کارتن خواب است.81398223-6095678

وی تصریح کرد: فرآیند کارتن خوابی کودکان معصومی می شود که در خرابه ها و زیر پل های شهر زاده می شوند.

در پایان سخنان دنیا مالی کلیپی متاثر کننده از وضعیت کارتن خواب های شهر تهران پخش شد.

* معصومه آباد: برخی دانشجویان نیز از گرم خانه های شهرداری استفاده می کنند

رییس کمیته ایمنی نیز در ارتباط با ساماندهی کارتن خواب ها با بیان اینکه با شروع فصل سرما تعداد مراجعان به گرم خانه ها افزایش می یابد اظهار کرد: فضاهایی که شهرداری ایجاد کرده، انصافا فضای آرام و مناسبی است که بعضا افراد دانشجو نیز در این گرمخانه ها حضور دارند.

آباد ادامه داد: با این حال نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در حال حاضر شهرداری وظیفه ای در این قبال ندارد و قانون این قبیل اقدامات را در حیطه وظایف سازمان بهزیستی مشخص کرده است.

وی خاطر نشان کرد: در جلسه با مدیر کل بهزیستی استان تهران تاکید شد که حضور مددکاران تخصصی یک الزام در ساماندهی کارتن خواب ها است اما به عقیده این سازمان هزینه های شهرداری در این مورد روند تخصصی ندارد.

رییس کمیته ایمنی شورا اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرداری در قبال این اقدامات مسئولیت قانونی ندارد چه بهتر که این موضوع از طریق شورای عالی استان ها مطرح تا وظایف شهرداری در این زمینه مشخص شود.

آباد با اشاره به اینکه در گذشته شهرداری اورژانس اجتماعی وجود داشت که تنها 24 تا 48 ساعت نسبت به نگهداری این اقشار اقدام می کرد گفت: امروزه با توجه به ضعف دیگر دستگاه ها مدت نگهداری این افراد بیشتر شده است.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که اگر اتفاقی برای این افراد بیافتد شهرداری باید پاسخگو باشد آن هم در شرایطی که شهرداری هیچ وظیفه ای در قبال این کار ندارد.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: حال که از سوی شهرداری ظرفیت و همت حل مشکل این اقشار وجود دارد پس بهتر است از طریق شورای عالی استان ها تکلیف شهرداری مشخص شود.

* چمران : شهرداری تنها متولی ساماندهی کارتن خواب ها است

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه موضوع ساماندهی کارتن خواب ها مدت ها دغدغه شورا بوده گفت: این موضوع از زمان آقای خادم مطرح بود که وی بسیار هم مصرانه این موضوع را دنبال می کرد.

مهدی چمران ادامه داد: در این موضوع باید دقت داشت که نه تنها وزارت بهداشت و درمان و سازمان بهزیستی بلکه دادستانی هم باید حضوری فعال داشته باشد زیرا نگهداری افراد تخلف است اما در نظر داشته باشید در شب های یخبندان تهران در سالهای گذشته نمی توانستیم کارتن خواب ها را رها کنیم.

وی با اشاره به دانشجویانی در میان کارتن خواب ها که در وضعیتی اسفناک هم درس می خواندند گفت: در چنین شرایطی شهرداری اقدام به انتقال آنان به گرم خانه ها می کرد و متاسفانه این وظیفه تا امروز به عهده شهرداری مانده و به دلیل افزایش مهاجرت به تهران تعداد کارتن خواب ها نیز رو به ازدیاد است.

رییس شورای عالی استان ها گفت: تعامل دستگاه های دولتی با شهرداری هر چه سریعتر باید صورت گیرد و ما نیز در شورای عالی استان ها پیگیر آن هستیم که وظایف قانونی شهرداری مشخص شود.

وی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به آغاز ماه صفر که مقارن با جنگ صفین است گفت: جنگی که لشکریان حضرت علی (ع) و معاویه در برابر هم ایستادند.

وی افزود: این جنگ پایان خوشی نداشت و به حکمیت کشیده شد گرچه در نهایت حقانیت حضرت علی آشکار شد اما باید توجه داشت این حوادث تاریخی به مانند درسی برای آیندگان است و ما باید از این حوادث درس عبرت بگیریم.

در پایان نیز غلامرضا انصاری با اشاره به موضوع آلودگی آب که از سوی یکی از اعضای شورا مطرح شده بود، گفت: دعوت از مدیر عامل سازمان آبفا و ارائه گزارش جامع در خصوص وضعیت آب تهران می تواند مناسب باشد و اگر هم مشکلی در این زمینه وجود دارد با پیگیری شورا رفع شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات