کد خبر: 10371 | تاریخ انتشار: ۷:۴۳:۰۰ - شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ | ۱۶ نظر | |

ضرورت جذب مددکاران اجتماعی در مدارس برای پیشگیری از خشونت

آموزش و پرورش بهترین بستر برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است/احترام متقابل در هر محیطی می‌تواند در کنترل و کاهش تنش‌ها، درگیری‌ها و بروز رفتار خشونت آمیز موثر باشد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: آموزش و پرورش باید مهارت‌های زندگی از قبیل کنترل خشم، ‌تصمیم‌گیری درست، روابط بین فردی و رفتار جرأت‌مندانه را در کنار موضوع‌های دیگر به دانش آموزان آموزش دهند.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به کشته شدن معلم بروجردی توسط دانش آموز خود، خاطرنشان کرد: باید به این موضوع توجه داشت که آموزش و پرورش یک محیط اجتماعی است که با سایر محیط‌ها در تعامل است، لذا آموزش‌هایی که افراد خارج از این محیط دریافت می‌کنند در نوع رفتارشان تاثیر گذار خواهد بود. لذا اینگونه نیست که افراد خشونت را تنها در آموزش و پرورش بیاموزند.227620-168

وی ادامه داد: اما آموزش و پرورش باید مهارتهای زندگی از قبیل کنترل خشم، ‌تصمیم گیری درست و روابط بین فردی و رفتار جراتمندانه را در کنار موضوع های دیگر به دانش آموزان آموزش دهد و چنانچه فعالیت خود را در این زمینه گسترده، فراگیر و مستمر انجام دهد، طبیعتا می‌تواند در کنترل خشونت و بالابردن آستانه تحمل کمک زیادی به جامعه کند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش بهترین بستر برای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی است، افزود: دانش آموزان به هر حال حداقل ۱۲ سال از عمر خود را در نظام آموزش و پرورش سپری می‌کنند و خانواده‌ها نیز به این واسطه با آموزش و پرورش در ارتباط هستند اما در عین حال فقط آموزش و پرورش نیست که می‌تواند بر رفتارهای دانش آموزان تاثیرگذار باشد بلکه امروز رسانه‌ها، ‌الگوهای تربیتی خانواده، شرایط اقتصادی و گروه همسالان و تشکلات خارج از گروه مدرسه که دانش آموز با آنها سر وکار دارد، نیز می‌تواند در این امر تاثیر گذار باشد.

حضور مددکاران اجتماعی به تعامل بیشتر می انجامد

موسوی چلک خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد که در چند سال اخیر به ویژه در یک سال گذشته آموزش و پرورش در بخش پیشگیری و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی که خشونت نیز بخشی از آن به شمار می‌رود، نسبت به سالهای گذشته بهتر عمل کرده، اما انتظار ما این است که برای بهبود این روند مددکاران اجتماعی در مدارس جذب شوند چرا که حضور مددکاران اجتماعی به تعامل بیشتر می انجامد.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه مددکاران اجتماعی در مدارس افزود: جایگاه مددکار اجتماعی در محیط مدرسه به دلیل نوع وظایفی که دارد، طبیعتا می‌تواند در کنترل بروز آسیب‌های اجتماعی و حوادثی از این دست بسیار موثر باشد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: همانطور که در گذشته بار‌ها اعلام کرده‌ایم؛ این آمادگی را داریم به عنوان تشکلی غیردولتی با بیش از نیم قرن سابقه در زمینه تامین نیرو، آموزش و نظارت مددکاران در مدارس با آموزش و پرورش همکاری کنیم.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت توجه و حفظ احترام متقابل بین معلم و دانش آموز، تصریح کرد: بدون شک یکی از حقوق اساسی هر یک از ما به عنوان شهروند در هر محیطی که قرار می‌گیریم، حفظ کرامت اجتماعی است.

موسوی چلک افزود: از آنجا که هر کسی نسبت به فرد دیگری بی‌احترامی کند، با عث ایجاد حس ناخوشایند در دیگری می‌شود، گاهی مواقع نیز این حس می‌تواند منجر به حس انتقام جویی شود. لذا فرد در مدرسه چه به عنوان معلم و چه در نقش دانش آموز باید مورد احترام قرار گیرد، لذا در هر محیطی رفتار احترام‌آمیز متقابل می‌تواند در کنترل و کاهش تنش‌ها، درگیری‌ها و بروز رفتار خشونت آمیز موثر باشد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۶ دیدگاه مطلب براي " ضرورت جذب مددکاران اجتماعی در مدارس برای پیشگیری از خشونت " ارسال شده است.

 1. فارغ التحصیل ارشد مددکاری اجتماعی و بیکار( رتبه 2 کنکور ارشد) گفت:

  کاش همه مثل آقای موسوی چلک واسه پیشرفت مددکاری اجتماعی قدمی بر میداشتند. جای تشکر دارد از ایشان. ولی جناب موسوی چلک اوضاع خراب تر از ایناست. جا انداختن مددکاری اجتماعی تو مدارس واسه صد سال دیگه ایران خوبه. ما خیلی عقب تر از اینا هستیم که مسئولینمان بدانند که مددکاری تو مدارس هم کاربرد داره. سازمان بهزیستی که به اهمیت مددکاری اجتماعی پی برده ، تو استخدامیاش از رشته های روانشناسی و … بر میداره دیگه مدارس که بماند و بماند و بماند.

 2. مددکار گفت:

  من نمیدونم اقای چلک تا کی می خواهد در مرحله صحبت و حرف بماند وکی میخواهد وارد عرصه عمل بشود. اگر تا به امروز مددکاران در مدارس بکار گرفته نشده است آیا از کم کاری شما نبوده آیا شما در همایشها بغیر از تقدیر و تشکر از مسئولین کار دیگری نیز کرده اید.هراز چند گاهی این مسائل مطرح می شود و یک حساسیت ایجاد می شود و دوباره روز از نو روزی از نو.
  من اگر در حوزه ای کارکرد نداشتم استعفا میدادم

 3. mmmmmmmm گفت:

  منم با نظر مددکار موافقم
  آقای چلک بیشتر خوب صحبت می کنند و بیشتر از ریسمان مددکاری اجتماعی به خوبی والبته با دیدگاه فرد نگر بالا رفته اند .
  بهتر است شما در سطوح کلان ودر حد وزارتخانه طرح توجیهی خود را در خصوص ضرورت مددکار اجتماعی به عنوان یک متخصص حرفه ای ارائه دهید .
  مددکاری اجتماعی نتنها در مدارس کشور لازم است بلکه ضروری نیز به نظر میرسد چرا که ما مددکاران اجتماعی معتقدیم همه رفتار و اخلاقیت دانش آموزان مربوط به سیستم آموزشی و محیط مدرسه نیست بلکه با سایر سیستماهی بیرونی در ارتباط است و صد البته حلقه ارتباطی بین این سیستم ها مددکار اجتماعی مدرسه می باشد ومشاوران محترم بیشتر گرفتار محیط داخلی و سیستم مدرسه می باشند

 4. مددکار اجتماعی گفت:

  زحمات آقای چلک قابل تقدیر است و البته از قبل این زحمات به چندین عنوان مدیریتی دست پیدا کرده اند.
  ولی متاسفانه ایشان به عنوان کسی که برای هر اتفاقی که در جامعه می افتد ضرورت مددکار اجتماعی را مطرح می کنند ارتباط و تعامل سازنده ای با گروههای اموزشی در دانشگاه علامه طباطبائی و بهزیستی ندارند به همین خاطر بیشتر فرمایشات و البته نظرات ایشان به صورت صحبت درمانی باقی می مانند .
  بهتر نیست با ارتباط سازنده با متولیان اصلی آموزش مددکاری اجتماعی سعی در عملیاتی کردن رشته بنمایید وصرفا با چند مورد قرارداد بستن با این سازمان و ان سازمان خود را متولی رشته در کما رفته مددکاری اجتماعی ندانید
  یک زمانی ایده نقش مددکاران اجتماعی در سوانح رانندگی را مطرح می کنید زمانی دیگر نقش مددکاری در اعتیاد و آیا خروجی این عنواین را در اختیار مددکاران اجتماعیز قرار داده اید

 5. کارشناس مددکار اجتماعی گفت:

  سلام ،باتشکر اززحمات شما ،اماای کاش این نظر رادر رسانه های عمومی مطرح میکردیم ولزوم مددکار اجتماعی درمدارس راخاطر نشان میکردیم امامتاسفانه……
  بنده یک فارغ تحصیل مددکار اجتماعی هستم مادر من آموزگار مدرسه است مشکلات دانش آموزانش بسیار وحشتناک است مشکلات آنها ازجمله مشکلاتی است که بایک بازدید منزل کوچک وارجاع والدین آنها به مراکز دیگر وبایک مشاوره کوچک قابل حل است امامتاسفانه مامددکاران هستیم که باید مسئولان راقانع کنیم بیشتر مشکلات جوانان ماازهمان مدرسه آغاز میشود کاش یک نفر حرف های مارامیشنوید ودرصدد بهتر شدن این وضعیت بود

 6. مددکار گفت:

  مشکل ما اینجاست که خود اساتید مددکاری دانشگاه علامه اصلا آقای چلک را بعنوان مددکار قبول ندارند و فقط تظاهر به اداب می کنند . بابا این تعارفات را کنار بگذارید تمام افتخار آقای چلک در این است که بر روی صحنه همایشها گردنشونو تا زانوها خم میکنند و از همه تقدیر می کنند. من برای جامعه مددکاری و شخصیت آقای چلک متاسفم.اگر ایشان بر روی حق می ایستاد حتی اگر استعفا هم میداد در قلب مددکاران و بعنوان الگو تمام حرفه ها شناخته میشد.

 7. مددکار جویای کار گفت:

  سلام
  چرا فقط حرف میزنید
  الان سه سال سخت دنبال کارم فارغ تحصیل علامه ام دانش مددکاریمم به روزه
  ولی متاسفم برای همه مددکارا
  استعفا میدم و مدرکم و زیر پام له میکنم
  میرم دنبال کار دیگه هم پیش میاد هم کارش سبکتره هم درامدش بیشتره

 8. س گفت:

  من کاری به مددکاری ندارم اما مثلا مدارس ما مشاور دارن . کدوم مشاور ؟
  من کارورزیمو توی یه مدرسه بودم بچه ها پشت در صف میگرفتن که بیان مشکلاتشون رو بگن
  به نظرم آموزش و پرورش باید نظارت روی کار مشاوران مدرسه داشته باشه آموزش و پرورش مشاوراش رو درس کنه وجود مددکار پیشکش

 9. saied گفت:

  سلام. نمیدونم چرا آقای موسوی تو تئوری موندن،البته تئوری نه بهتر بگم حرف، آقای موسوی عزیز وضعیت دانشجویان مددکاری حال حاضر کشور ما بیشتر به مددجو و افرادی که نیازمند کمک و حمایت هستند شبیه تا بخوان کارهای دیگری بکنند. شما در حد حرف موندین و بیشتر پیش نرفتید.نه تنها شما بلکه هرکسی تو این مملکت پست و مقام گرفت و صندلی ای را تصاحب کرد تو فکر بقیه نیستند ولی در مصاحبه و دادن نظر و حرف از پیشرفت خبره و توانمند هستند. آقای موسوی عزیز اگه تو فکر مددکاری هستید علم کاربردی را تعطیل کنید و بزارید علامه و بهزیستی کار خودشونو بکنند .دانشگاه علامه و بهزیستی هنوز که هنوز نتوانستند مددکار با گرایش خاص تربیت کنند آما علمی کاربردی ای که شما دایر کردی با ۴ ترم کاردانی متخصص فارغ تحصیل می کنه. خواهشا وارد عمل شوید دنیای امروزی جوریکه هر کسی میتونه خوب حرف بزنه ولی …

 10. نسترن گفت:

  دوست عزیزچرابه دانشجویان علمی کاربردی توهین میکنی من کارشناسی مددکاری اجتماعی ازدانشگاه علمی کاربردی هستم اماوقتی اطلاعاتم رابادوستانم که دردانشگاه شاهدوعلامه هستند مقایسه میکنم متوجه میشم که خیلی ازاونابیشترعلم دارم.به دانشگاه نیست به میزان مطالعه است.امابااین صحبتت که گفتی وضعیت مابامددجوهافرقی نداره موافقم چون برای هیچ گروهمون علی رغم تخصصمون کاردرست وحسابی پیدانمیشه.

 11. رحمان گفت:

  باسلام ب تمام خانندگان مطلب مجالب است ک بمن میگویند ک مددکاری به چه درد اموزش وپرورش می خورد عزیزان اگر به گویم اوج بی اطلاعی درنزد مسئولان نهاد مهم ومادر دوم زندگی وتربیتی بچها میباشد وتعجب تر اینکه میخندد مسئول این نهاد مهم!درد اور است….بله چلک این است تفکر مسئولین اموزش وپرورش…تاکی صحبت چرا قانونی در کار نیست

 12. دانشجوی علمی کاربردی گفت:

  با سلام
  من هم دانشجوی کارشناسی مددکاری علمی کاربردی هستم
  دانشجویان دوره ما قریب به اتفاق علاقمند و کوشا و پویا هستند
  تمام هدفشان کسب دانش و ارتقاءعلمی و کسب مهارته. اکثر اساتیدی هم که داریم اتفاقا مرتبط با رشته و واحد درسی مربوطه و باتجربه هستند و در دروس تخصصی گاها از اساتید علامه نیز برخورداریم
  این جو نامناسب مقایسه ای را متاسفانه دکتر اقلیما راه انداختند که البته خدا میداند که به چه منظوری بود وصد البته بهتر بود به جای روبرو قرار گرفتن در کنار و همراه با پذیرش دانشجوی مددکاری در علمی کاربردی قرار میگرفتند و با ارائه راهکارهایی همراه با تجربیاتشان موثر جلوه میکردند.
  سپاس

 13. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

  با سلام و درود
  منظور از انتقادهایی که می شود شامل همه دانشگاههای علمی کاربردی نمی شود. برخی از دانشگاههای علمی کاربردی از نظر کیفی دست کمی از دانشگاههای معتبر کشور ندارند.

 14. مددکار بهداشتی و درمانی گفت:

  در تایید نظرات برخی از دوستان از جمله کارشناس ارشد مددکاری و مددکار،اینکه جناب آقای موسوی چلک،شما که رییس انجمن مددکاران ایران هستید تا کنون در خصوص وضعیت مددکاران شاغل در بیمارستانها بررسی کرده اید،آیا توجه کرده اید که در حوزه بهداشت و درمان چقدر به این رشته بها داده میشه.به نظر شما جایگاه مددکاران اجتماعی در چارت سازمانی وزارت بهداشت چگونه تعریف شده؟! آیا خدمات مددکاری نسبت به سایر رشته های کارشناسی نزدیک به این رشته از جمله روانشناسی اینقدر بی ارزش است که هیچ گونه تعرفه ای برای آن تعریف نکرده اند؟!در حالیکه روانشناسان چون انجمن قوی دارن برای خدماتی که ارایه میدهند تعرفه بیمه ای دریافت میکنند

 15. مددکار دلزده گفت:

  من یه پست میذارم هرکدوم از بچه های مددکاری که اونو قبول دارن لایک کنند:

  آقای موسوی چلک شما به دلیل عدم فعالیت قابل درک برای بچه های مددکاری در هیچ حوزه ای باید استعفا بدهید و اجازه دهید حداقل کسی که دلش به حال این رشته میسوزه و توانایی کار کردن داره این سمت را قبول کنه

 16. زهرا گفت:

  بله دقیقا من قبلا هم این نظر را داده وهر جا مطرح شده تایید نموده ام مددکاران اجتماعی لازم است در مدارس حضور فعال داشته باشند تا بچه هارا برای ورود به اجتماع آماده نمایند ومتناسب با سن آنها مسائل مربوطه را آموزش دهند .امروزه بچه ها زودتراز انچه که تصور بشود مطالبی می اموزند که کارکرد آنها را نمیدانند ویا نحوه استفاده از این معلومات را نیاموخته اند لازم است که مددکاران در این خصوص آموزشهای مهارتهای فردی را آغاز نمایند وهمانطور که در مدارس بچه ها به آموختن علوم می پردازند اجتماعی شدن هم بیاموزند تا از آسیب های آن در امان بمانند .

ارسال نظر


آخرین موضوعات