کد خبر: 10393 | تاریخ انتشار: ۸:۰۸:۳۰ - دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ | ۱۸ نظر | |

چرا جوانان ایرانی”مایوس” هستند؟!

امروزه افراد، تفاوتی در تحصیل و عدم تحصیل نمی‌بینند. به همین دلیل جوانان تحصیلکرده وقتی شکاف و بی عدالتی در دستمزدها را می‌بیند، از ادامه تحصیل منصرف می‌شوند.
“شرایط امروز جامعه به گونه‌ای است که افراد آینده‌ای برای خود نمی‌بینند. این بی‌آیندگی در تمام وجوه اجتماعی قابل رویت است. مثلا امروزه افراد، تفاوتی در تحصیل و عدم تحصیل نمی‌بینند. به همین دلیل جوانان تحصیلکرده وقتی شکاف و بی عدالتی در دستمزدها را می‌بیند، از ادامه تحصیل منصرف می‌شوند. شرایط شغلی در جامعه ما به نحوی است که افراد را برای سواد و معلومات به کار مشغول نمی‌کنند. از همه این‌ها گذشته فرد وقتی در یک محیطی مشغول به‌کار می شود، تضمینی بر ادامه اشتغالش نمی‌بیند. همه این عوامل می‌توانند یاس شغلی و در نهایت یاس اجتماعی را تولید کند.”ل

دکتر مصطفی اقلیما رییس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو، گفت: در طی 10 – 15 سال اخیر دانشجوها دچار افسردگی و یاس شده‌اند. بسیاری از دانشجویان درسشان را رها می‌کنند و یا با بی‌انگیزگی ادامه تحصیل می‌دهند. این موضوع صرفا محدود به دانشگاه‌ها نمی‌شود. طبق آماری که از آموزش و پرورش به‌دست رسیده، در حدود 25% دانش‌آموزان دبیرستانی درس‌خواندن را رها می‌کنند.

اقلیما با تاکید بر این‌که افسردگی را دیگر نباید صرفا در میان جوانان جست‌وجو کرد، گفت: در جامعه ما افراد در جایگاهی که باید باشند، نیستند. برای مثال ما فردی با فوق‌لیسانی حسابداری را می‌بینیم که در حوزه مددکاری مشغول به‌کار است. در چنین شرایطی فرد به طور حتم به این نتیجه می‌رسد که درس‌خواندنش بیهوده بوده است.

وی گفت: وقتی انگیزه و هدف از افراد در موقعیت‌های مختلف گرفته شود، قطعا ناامید می‌شوند. این وضعیت، ناامنی و بی‌ثباتی شغلی و روحی را در جامعه ایجاد می‌کند.

نتایج از بین بردن ضوابط اجتماعی
اقلیما در ادامه گفت: ما وظایف خودمان را به اشتباه می‌شناسیم. وقتی رئیس جمهور وزیری را به مجلس پیشنهاد می‌دهد، نمایندگان باید در نظر داشته باشند که این وزیر باید انتخاب شود و اگر مشکلی در کارش بود از او سئوال شود، و نه اینکه از ابتدا نسبت به او موضع گرفته شود. همین مسئله در عرصه سیاسی نیز موجب ناامیدی در کارها می‌شود و می‌توان شخصیت تاثیرگذاری مانند رییس جمهور را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

اقلیما در ادامه اظهار کرد: ما در این سالها ضوابط اجتماعی را از بین برده‌ایم. از بین بردن ضوابط اجتماعی سبب بیهودگی، عدم خلاقیت و بی‌فکری در میان افراد جامعه می‌شود.

وی گفت: نگاهی به مباحثی که مطرح می‌شود بکنید؛ هیچ‌کس حرف کارشناسان و متخصصان را نمی‌خواند. این موضوع خود باعث یاس در کارشناسان می‌شود. اگر این تعامل و توجه بین حوزه اجرایی و کارشناسی وجود داشت، مشکلات راحت‌تر می‌توانست حل شود و به مسئله‌ای به این مهمی (یعنی یاس اجتماعی) توجه و رسیدگی لازم می‌شد.

اقلیما گفت: سالانه 100 الی 120 هزار نفر از ایران برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر دنیا می‌روند. این در حالی است که ما هزینه هنگفتی برای تحصیل اینها اختصاص داده‌ایم. چرا ما باید شرایط شغلی و اجتماعی و فرهنگی‌ای ایجاد بکنیم که افرادی که می‌توانند در جایگاه مناسب مفید واقع شوند، از کشور خارج شوند؟ظ

این مددکار اجتماعی با بیان این که رهبر انقلاب بارها به دو امرِ شایسته‌سالاری و پاسخ‌گویی توسط مسئولان و جامعه تاکید کرده‌اند؛ گفت: اما آیا ما توجهی به این موضوع کرده‌ایم؟ خیر. در جامعه ما هیچ چیز جای خودش نیست. در وهله اول ما باید افراد را براساس شایستگی‌هایشان در جایگاه‌های خود قرار دهیم و سپس باید بتوانیم در برابر مسائل و مشکلات پاسخ‌گو باشیم.

رییس انجمن علمی مددکاری ایران گفت: اگر ما فقط بشنویم و پاسخی ندهیم و از آن بدتر دستمان را جلوی گوشمان برده و نشنویم؛ آسیب‌ها چندبرابر می‌شوند و به تبع یاس و نا امیدی اجتماعی بیشتر.

وی گفت: ما باید شرایط و ضوابط اجتماعی به به‌نحوی اصلاح کنیم که هرکس سرجای خودش قرار گیرد و از جانب خودش سخن بگوید تا آشفتگی و ناامیدی به جامعه سرایت نکند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۸ دیدگاه مطلب براي " چرا جوانان ایرانی”مایوس” هستند؟! " ارسال شده است.

 1. دکتر محامد :

  بهنگام انتصاب افراد بی صلاحیت در پستهای دولتی و غیر دولتی فقط بدلیل داشتن پارتی دیگر انگیزه ای برای مطالعه و رقابت باقی نمی ماند. اگر بجای مطالعه یمدت ۱۰ سال برای گرفتن مدرک دکتری این مدت را بدنبال یافتن آشنا و پارتی در سازمانها و ادارات مختلف صرف کنید سالانه چند پارتی خواهید یافت که در نهایت زودتر از موعد دریافت مدرک دکتری صاحب شغل و زندگی خواهید شد. بیابانی بی آب و علف و بی روح. باری صد تأسف که هیچ نظارتی نیست هیچ….

 2. دکتر محامد :

  Please don’t moderate our comments just be fair and exactly reflect them to the readers. our sentences don’t need to be moderated…

 3. فارغ التحصیل ارشد مددکاری اجتماعی و بیکار( رتبه 2 کنکور ارشد) :

  با سلام.
  کاملا موافق گفته های جناب محامد هستم. کاملاً.
  موردهای زیادی رو دیدم که با پارتی سر کار رفتند. حتی سوالات آزمون استخدامی رو از قبل داشتند. اصلا آزمون های استخدامی یه چیز صوریه. من چند وقتی که تو یه سازمانی مشغول به کار بودم به وضوح اینو دیدم که نیرو ها از قبل مشخص شده اند.
  همیناست که آدمو داغون می کنه… اگه کار برای همه نبود مشکلی نبود، کار هست ولی برای بعضی ها… . بعضیا که در حد اون جایگاه هم نیستند. متاسفم متاسف.
  مدت زیادیه که بیکارم و مجبور به انجام کارهای غیرمرتبط با رشته ام شدم. شرایط راه اندازی کلینیک رو ندارم و امیدوار به یه تغییر تو وضعیت استخدامیا. خدایا خودت کمک کن… سلامت روانیم داره به خطر می افته… .

  خیلی شرمنده ام پیش خانواده ام که بعد از چندین و چند سال پرداخت هزینه های تحصیلم الان بیکار دارم جلو چشماشون میچرخم. فقط یه بیکار میتونه حرفای منو درک کنه… .

 4. فارغ التحصیل ارشد مددکاری اجتماعی و بیکار( رتبه 2 کنکور ارشد) :

  فقط یه بیکار میتونه حرفای منو درک کنه… .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  فقط یه بیکار …

 5. دکتر محامد :

  هیچ کمکی از هیچ جایی نخواهد رسید و مشکلات به هیچ وجه حل نخواهند شد. نسل سوخت و از بین رفت…

 6. فارغ التحصیل ارشد مددکاری اجتماعی و بیکار( رتبه 2 کنکور ارشد): :

  موافق این یکی دیگه نیستم جناب دکتر محامد.
  اینکه :
  “هیچ کمکی از هیچ جایی نخواهد رسید و مشکلات به هیچ وجه حل نخواهند شد. نسل سوخت و از بین رفت…”

  یه ذره امیدواری مونده واسم هنوز به عنوان یه مددکار اجتماعی بیکار، که بلکه کاری پیدا بشه مرتبط با رشته ام. حل میشه. ته دلم روشنه.
  بعد میگن چرا ازدواج نمیکنین؟!!! آخه با کدوم پول؟ شغلمون کجا بود؟ درآمد کجا بود؟

 7. ;HVAKHS HL,V H[JLHUD :

  به دلیل بیکاری افراد تحصیل کرده فارغ تحصیل ارشد مددکاری کاملا درکت میکنم

 8. فارغ التحصیل ارشد مددکاری اجتماعی و بیکار( رتبه 2 کنکور ارشد):: :

  از اینکه شرایط من و امثال من رو درک میکنی ممنونم دوست عزیزی که به اسم HVAKHS HL,V H[JLHUD: نظر دادی بالا.
  یه ساعت وقت گذاشتم ببینم تو کیبورد فارسی متن بالا چی میشه. هــه هـــه هـــه. که اگه اشتباه نکنم میشه “کارشناس امور اجتماعی”.
  شاد باشی

 9. دکتر محامد :

  بنده امیدوار نیستم ولی خوشحال می شوم اگر امیدها نقش بر آب نشوند گرچه به این نیز هیچ امیدی ندارم چون احساسم که سرچشمه امید است در این زمینه قاضی خوب و مناسبی نیست بلکه منطقم و عقلم حکم میکند که دل به سراب بستن بدتر است…

 10. تارا :

  با لام
  امیدوارم خداوند کمک کنه …..ولی مطمئننا این حرف من عملی نیست ..تا وقتی که ناحقی ها و پارتی بازی ها وجود داره …ما نسلی هستیم که باختیم…………..

 11. دکتر محامد :

  تارا خانم با سلام و عرض ادب بنده موافق نظر شما هستم صد در صد… باختیم…

 12. a future social work :

  دوست عزیز جناب رتبه ی دو شما نوشتین که مددکارین ولی ببخشید یک مددکار که شغلش کمک کردن به دیگرانه اول از همه باید به خودش کمک کنه شما به نظرم اصلا در پی استخدام نباش چون وضعیت همینه که هست شما تنها باید شرایط رو بسازی نه که تسلیم بشی و دکتر محامد عزیز ما نسل سوخته نیستیم نسل مصرف کننده ایم که اوضاعمون اینه اگر هر کدوم از جوونای این مرزو بوم به جای تسلیم شدن حرکت ناچیزی برای تغییر شرایط خودشون میکردن بعد از اون میتونستن شرایط اجتماعشون هم عوض کنن دوست مددکار بیکار از همین الان بلند شو و باروحیه مهارت هایی که بلدی و میتونی ازشون پول دربیاری و روی کاغذ بنویس اونوقت میفهمی که جای امیدی هست به نظرم اشکالیم نداره چند سالیم غیر مرتبط با شغلت کار کنی تا بعدا که اوضاعت رو به راه شد مثلا ی کلینیک بزنی باید قدم به قدم پیش رفت …پیروز باشی

 13. فارغ التحصیل ارشد مددکاری اجتماعی و بیکار( رتبه 2 کنکور ارشد) :

  دوست عزیز a future social work در جواب شما:
  ممنون از راهنماییت. من گفتم که یه کار بی ربط با حقوق اندک دارم، نگفتم که نشستم تو خونه و منفعلم.
  من این حرفا رو خودم به همه میزنم، ولی خب من اینو میخوام بدونم که چرا؟ گناه من و امثال من چی بود؟ همش به خاطر بی برنامه بودن مدیران کشورمونه و ارزش قائل نشدن واسه شهرونداست.
  خدایا به امید تو.

 14. a future social work :

  دوست خوب باید ایده آل را ساخت کار آفرینی کرد ایده پرداری کرد با ذهن باز دوست خوب انشاء الله که کار مناسبی پیدا کنی ولی من بیشتر روی این تاکید دارم اگر یک مددکار هستی و عشق داری به شغلت باید خودت به باورهات عمل کنی وگرنه جور در نمیاد بی خیال مدیران و شرایط کشور باید باهوش بود و زیرکانه عمل کرد ما باید جامعه دل خواهمون رو بسازیم همه چی درست میشه

 15. فارغ التحصیل ارشد مددکاری اجتماعی و بیکار( رتبه 2 کنکور ارشد) :

  دوست عزیز a future social work در جواب شما:
  کاملاً قبول دارم حرفات رو دوست من.

  ولی من با یه پدری که کارمند معمولیه نه کارآفرینی بلدم، نه ایده پردازی و نه سرمایه ای دارم در حال حاضر. چون یاد نگرفتم کارآفرینی و ایده پردازی. چون از بچگی بهمون گفتند درس بخونید یه شغل دولتی پیدا کنید. چون دانشگاه بهمون یاد نداد که چطور مستقل از دولت باشیم و منتظر شغل دولتی نباشیم. چون درسای دانشگاه هیچکدومش منو توانمند واسه کارآفرینی و ایده پردازی بار نیاورد. این کارا واسه اونوریاست که از بچگی باهاشون کار می کنند و زمینه اش رو دارند. نمی گم نمیشه.میشه. ولی واسه من و امثال من که یاد نگرفتیم سخته.
  خدایا به امید تو.

 16. a future social work :

  نمیشه ها یعنی گذاشتن محدودیت ها مگه همه کسانی که ایده افریتی کردن از جنینی باهاشون کارشده نه اصلا این طور نیست دوست عزیز بدون که در فشار زیاده هاست که فلز تبدیل به الماس میشه وگرنهکه کربن میشه و میمونه از ما گفتن بود موفق باشی

 17. مرسی دوست من به نام a future social work :

  مرسی برادر.

 18. دکتر محامد :

  به مددکار اجتماعی آینده (Future): در این سایت نمی توان سخن گفت چون باید خود سانسوری کنیم…

ارسال نظر


آخرین موضوعات