کد خبر: 10413 | تاریخ انتشار: ۹:۲۴:۱۴ - پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

طرح طبقه بندی معلولان امسال آغاز می شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز طرح طبقه بندی معلولان در سال جاری خبر داد و گفت: براساس طبقه بندی معلولین در نظر داریم بانک اطلاعاتی آنها را تشکیل دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، علی ربیعی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم گردهمایی روز جهانی معلولین که در حوزه هنری برگزار شد، در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: در دولت تدبیر و امید قصد داریم با اقداماتی که انجام می شود شرایط مطلوبی را برای معلولین فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه امروز از معلولین نخبه تقدیر شد، اظهار داشت: امروز به عنوان نماد از سایت نخبگان معلول نیز رونمایی کردیم به طوری که معلولان نخبه می توانند با ثبت نام در این سایت دانش خود را عرضه کنند، ضمن آنکه ما نیز زمینه ای را فراهم کرده ایم تا استعدادهای آنها رشد یافته و طرح ها و برنامه هایشان عملیاتی شود.

ربیعی ادامه داد: هم اکنون حدود 3 میلیون معلول جسمی و روانی شدید در کشور داریم.

وی با بیان اینکه مراکز نگهداری معلولین از ظرفیت کافی برخوردار نیست، تصریح کرد: یکی از اقداماتی که از سال گذشته آغاز شده ارائه خدمات به منازل معلولان است چرا که معتقدم خانه از لحاظ عاطفی نیز برای معلولان مناسب تر است و ما می خواهیم زمینه ای را فراهم کنیم تا بتوانیم رسیدگی بیشتری به این افراد انجام دهیم.IMAGE635196723640468750

وی تاکید کرد: شعار بهزیستی در خانه را دنبال خواهیم کرد و یکی از اقدامات خوب این است که مددکاران را به منزل برای ارائه خدمات به معلولین بفرستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یکی دیگر از اقدامات در روز جهانی معلولین را ساماندهی تشکل های معلولین خواند و خاطرنشان کرد: مشارکت دادن تشکل ها و خود افراد معلول از برنامه های اساسی حوزه رفاه اجتماعی است.

ربیعی یکی از موضوعات جدی را اشتغال معلولان دانست و گفت: ما امسال باید بتوانیم رشد 3 درصد اشتغال معلولین را تجربه کنیم که در سالهای آتی تاثیرات آن را خواهیم دید.

وی تاکید کرد: دولت بنا دارد برای اشتغال معلولان مداخله کند، ما توانستیم صندوق اشتغال را طراحی کنیم و سازمان فنی و حرفه ای مکلف شده که معلولین را طبقه بندی و متناسب با فیزیک آنها و لیست مشاغل آموزش های لازم را به صورت رایگان به افراد معلول ارائه کند.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بعد از اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای، سازمان بهزیستی کشور دسته بندی های لازم را انجام می دهد و افراد را در علایق شغلی خود دسته بندی و جای قرار خواهد داد.

وی افزود: بدین ترتیب منابع مالی لازم را سازمان بهزیستی و وزارتخانه در اختیار صندوق مهر امام رضا(ع)قرار می دهند و این منابع که 3 برابر منابع خود صندوق است در قالب توزیع وام اشتغال برای آن برنامه ریزی خواهد شد.

ربیعی توضیح داد: معاونت توسعه کارآفرینی نیز در قدم بعدی شغل را طراحی و بازاریابی های لازم را انجام می دهد و از آنجا که پیش بینی می کنیم در این زمینه با مشکل مواجه شویم با همکاری وزارت کشور در نظر داریم مراکزی را تشکیل دهیم تا در رسته شغلی بازاریابی صورت گیرد.

وی تاکید کرد که در نظر داریم بخشی از خدمات بیمه ای و بخشی از حقوق معلولین را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا بهتر بتوانیم به این عزیزان خدمات ارائه نموده و بخشی از هزینه های کارفرما را متقبل شویم.

وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی مجموعه کارهای انجام شده در حوزه اشتغال معلولین را بسیار خوب توصیف و تاکید کرد: این اقدام بنیان خوبی را پایه گذاری می کند و باعث اشتغال معلولین خواهد شد.

ربیعی با اشاره به اتمام لایحه حمایت از معلولان، اظهار داشت: زمانی که من وزیر شدم بسیاری از معلولین و تشکل ها نسبت به قانون قبلی اعلام نارضایتی و اعلام کردند که نواقصی داشته که پس از پیگیری های لازم رفع اشکالات آن به اتمام رسید و بزودی در سایت گفت وگوی اجتماعی رونمایی می شود و معلولان می توانند دیدگاههای خود را بیان کنند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات