کد خبر: 10485 | تاریخ انتشار: ۸:۱۴:۰۶ - سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

اولویت بهزیستی نگهداری فرزندان بدسرپرست است

ملیحه تقی‌پور امروز در حاشیه برگزاری دوره آموزشی شبه خانواده در اداره بهزیستی شهرستان دماوند، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دماوند اظهار داشت: متأسفانه در جامعه و محیط اطرافمان کودکانی وجود دارند که بنا به دلایل مختلفی از داشتن خانواده محروم هستند و یکی از اهداف سازمان بهزیستی شناسایی کودکان و بازتوان کردن خانواده‌های این قشر از جامعه است.

وی افزود: در سازمان بهزیستی طی چند سال گذشته قانون و دستورالعملی با عنوان «شبه خانواده یا امین موقت» شکل گرفته است که کودکان تا شش سال در شیرخوارگاه‌ها و از شش سال به بالا در مراکز خصوصی و یا دولتی نگهداری شوند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران تصریح کرد: این دستورالعمل وظایف قانونی نگهداری، تعلیم و تربیت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست را فراهم می‌کند که زمینه انتقال موقت و یا دایم آن‌ها به خانواده و جامعه را بر عهده می‌گیرد.

تقی‌پور ادامه داد: در این زمینه نخست پس از شناسایی کودک و پذیرش آن، مددکاران در جست‌وجوی خانواده‌های آنها بوده و تمام تلاش خود را جهت بازتوان کردن خانواده‌ها انجام می‌دهند؛ اگر کودکی دارای خانواده اعتیاد یافته باشد، در درجه نخست بهزیستی تمام تلاش خود را در جهت بهبود و بازتوان کردن این نوع از خانواده‌ها انجام می‌دهد.13920429000185_PhotoA

وی تصریح کرد: در زمان نگهداری کودک در مراکز بی‌سرپرست، سرپرست ادارات بهزیستی باید طی فرآیند تکمیل پرونده مددکاری تمام مسئولیت آنها نظیر رفتن به مدرسه، تهیه خوراک و پوشاک، داشتن پزشک و روانشناس مجرب را برعهده گیرد؛ بحث مالی این امر تنها با همت جامعه مردم‌نهاد و دستان پرمهر خیران محقق می‌شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران با بیان اینکه سن قانونی نگهداری این فرزندان یک تا 18 سال است، گفت: اما تا زمانی که شرایط ترخیص و بازتوانی کامل برای فرزندان ایجاد نشود، در مراکز زیرپوشش بهزیستی نگهداری می‌شوند.

تقی‌پور خاطرنشان کرد: قطعاً خانواده اصیل‌ترین و مقدس‌ترین واژه در حوزه علوم اجتماعی است و دارای سقفی مطمئن به حساب می‌آید که می‌تواند تکیه‌گاه محکم و استواری برای کودکان باشد؛ اما اگر این کودکان تا پایان عمر از داشتن خانواده‌ محروم هستند، باید زمینه‌های زندگی را برای آنها مهیا سازیم.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات