کد خبر: 10608 | تاریخ انتشار: ۲۲:۲۸:۴۳ - چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۸ نظر | |

90 درصد افرادی که به عنوان مددکار فعالیت می کنند، متخصص نیستند

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، به تشریح آسیب های اجتماعی پرداخت و گفت: 90 درصد افرادی که به عنوان مددکار فعالیت می کنند، متخصص این رشته نیستند و نمی توانند در کاهش آسیب ها نقشی داشته باشند.

دکتر مصطفی اقلیما در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در حال حاضر مشکلات و آسیب های اجتماعی در جامعه نسبت به سال های قبل افزایش پیدا کرده و آن نیز به این دلیل است که راهی برای مقابله و کاهش آسیب ها، برنامه ریزی و طراحی نشده است.5

وی گفت: مشکلات اقتصادی و افزایش فقر باعث شده شکاف و فاصله طبقاتی نسبت به گذشته بیشتر شود و همین موضوع دلیل از بین رفتن تدریجی طبقه متوسط جامعه است بطوریکه قشر ضعیف و نیازمند هر روز تعدادشان بیشتر خواهد شد.

اقلیما با اشاره به اینکه مسئولین و دولتمردان باید راهکاری برای رفع مشکلات اقتصادی مردم بیاندیشند، گفت: در غیر این صورت باید شاهد افزایش آسیب های اجتماعی در جامعه باشیم.

رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران تاکید کرد: آسیبهای اجتماعی مانند افزایش طلاق، اعتیاد، بزهکاری، کودکان کار، زنان و دختران خیابانی، افراد آسیب دیده و… به دلیل مشکلات اقتصادی و فقر در جامعه ایجاد می شود بنابراین چون میزان دخل و خرج خانواده ها همخوانی ندارد، مشکلاتشان هر روز بیشتر و آسیب های اجتماعی نیز افزایش پیدا می کند .

وی به نقش مددکارارن متخصص در کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: 90 درصد افرادی که در جایگاه مددکار فعالیت می کنند مددکار واقعی نیستند و از تحصیلات مرتبط برخوردار نبوده به همین دلیل نمی توانند خانواده ها و افراد دارای مشکل را به درستی راهنمایی کنند.

اقلیما اظهار داشت: چنانچه از مددکاران متخصص در سازمان ها استفاده شود بهتر می توانند مشاوره دهند و در این صورت این افراد در کاهش آسیب های اجتماعی نقش مهمی ایفا خواهند کرد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۸ دیدگاه مطلب براي " 90 درصد افرادی که به عنوان مددکار فعالیت می کنند، متخصص نیستند " ارسال شده است.

 1. مددکار :

  دکتر جان این نود درصد یعنی دقیقا چند نفر؟؟
  اونوقت از کجا فهمیدی دقیقا نود درصده؟
  اصلا معلوم هست چند نفر مددکار داریم توی کشور؟
  تازشم مگه شما نگفتی کلا در سال ۳۰ نفر مددکار فارغ التحصیل می شن؟ علامه و آزاد و اینها هم که همشون غیرخودی اند و اصلا مددکار نیستند. بقیه که اصلا مددکار نیستند. با این وضعیت چه انتظاری داری که تعداد بیشتر از ۱۰ درصد مددکار ادارات باشند؟
  دکتر جان فکر کنم دیگه باید به این نتیجه برسی که با عدد و ارقام با دقت بیشتری کار کنی. نه؟

 2. سعید :

  گل گفتی دکتر حرفت درسته. جالبه سال قبل که تامین اجتماعی آزمون استخدامی برگزار کرد واسه شغل مددکار اصلا کسی با رشته مددکاری اجتماعی امکان شرکت نداشت ولی روانشناس و جامعه شناس و مشاور و … شرکت می کردن

 3. عسل :

  چرا نظرات و حذف می کنید
  شما ها تیشه به ریشه مددکاری اجتماعی زدید و البته ادعای ….. دارید

 4. کامبیز عوض زاده :

  با سلام در دنیا حرف و امضائ یک مددکار سند و قابل اجرا است و قانون از ان حمایت میکند، متاسفانه در ایران بدلیل اینکه جامعه دچار یک تاخر فرهنگی شده است ، ریا ، حسادت،پست طلبی،زیر اب زنی و سیاسی کاری …جای صداقت، پاکدامنی، درستکاری را گرفته است و به طبع ان مددکاران همه گوشه گیر شده اند، و از انجایکه میخواهند دزدی ،غیبت،ریاکاری، زیر اب زنی نکنند در پست های خودشان هم گماشته نمی شوند و کسانی در این پست ها گماشته میشوند که بتوتنند دروغ بگویند، ریا و… کنند. این دلیل اصلی استخدام نکردن انها است و متاسفانه بعضی از بزرگان مددکاری نیز همراه میشوند با این رویه، البته اینجانب بعنوان تنها دارنده دکتری تخصصی مددکاری در جنوب کشور در شهر شیراز وشغول دستفروشی هستم و تا زمانیکه در راس متولی مددکاری کشور مددکاری ننشیند. با توجه به اینکه در حال تالیف کتابهای متعددی در حوزه های مختلف مددکاری میباشم به شغل دستفروشی خود ادامه میدهم و خوشحال از ان هستم که حق الناس نمی کنم به امید فردا.

 5. هم استانی و کارشناس ارشد مددکاری :

  بسیار خرسند شدم از اینکه دیدم مددکار اجتماعی(جناب عوض زاده) از گفتن واقعیت مددکاری ترسی نداره. مرحبا

 6. زریوار :

  سلام
  آقای دکتر درست میگن اگر به ارگانهای دولتی و غیر دولتی سری بزنید این واقعیت را می بینید که بیشتر از۹۰ درصد افرادی که کرسی مددکاری را اشتغال کرده اند مددکاری نیستندوحتی در آزمون استخدامی سوالات تخصصی مددکاری را از کتابهای سایر رشته هایی طرح می کنندکه مددکاران قادر به پاسخگویی آن نیستند ویا افرادی سر کار می رود که نفوذ اداریشان بیش از دیگران است. زمانی پستهای مددکاری را مددکاران حرفه ای می توانند پر کنند که پذیرش تنها برای فارغ التحصیل این رشته باشد.

 7. مسافر :

  جدیداً دانشگاه های علمی کاربردی دارن مددکاران اجتماعی حرفه ای تحویل میدن…
  کاملاً حرفه ای.

 8. کامبیز عوض زاده :

  با عرض سلام خدمت مددکار محترم زریوار ، شما هم کاملا درست میگوید، اما من برای شما یک مثال میزنم امسال خشکسالی در اکثر استانها موجب مهاجرت از روستا به شهرها خواهد گردید، بد نیست شما بدانید در استان فارس بعضی روستا ها برای اب شرب بنا به گفته استاندار ۴۸۰ متر چاه زده اند ولی به اب نرسیده اند، قدر مسلم جمعیت این روستا و حدود صدها روستای دیگر به شهر مهاجرت و پدیده حاشیه نشینی و منشائ اسیبهای اجتماعی متعددی خواهد گردید ، اینجاست که یک مددکار مبتواند مشکل انها را حل نماید، قدر مسلم یک لیسانس بهداشت ومحیط یا یک تکنسین ازمایشگاهی که شده مسئول مددکاری نه تنها قادر نخواهد بود مشکل را حل نماید بلکه بر مشکلات نیز بخاطر تنگ نظری و دریافت پول و حقوق بیشتر و منافع انی خواهد افزود ، این بنده حقیر از شما میخواهم ادرس سایت و نظرات همه را در مباحث مددکاری را به اطلاع مددکاران ، مسئولین و غیره برسانید چرا که سلامت و امنیت احاد جامعه در معرض خطر جدی قرار دارد و فردا دیر است.اگر حلقه های مددکاری در تمامی استانها ظرف مدت دوماه دیگر توانستند همدیگر را پیدا کنند و یک صدا خطراتی را که جمعیت را تهدید مینمایند به گوش مسئولین برسانند قدر مسلم ما هم تمامی تجارب اندوخته های هر چند ناقص خود را جهت حل مشکلات بکار خواهم گرفت. وگرنه در شهر شیراز دارم دسفروشی میکنم و در امد خوبی دارم.

 9. س :

  من فارق التحصیل مددکاریم اشتباه بزرگ زندگیم انتخاب این رشته بود به درد نخور ترین رشته ی علوم انسانیه به خاطر اینکه تخصصی نیست
  به نظرم شما هم این قدر شعار ندین
  رشته مشاوره یا روانشناسی یه رشته ی تخصصیه ولی مددکاری چی ؟

 10. کامبیز عوض زاده :

  شما کاملا درست میگین اساس کار مددکاری روانشناسی میباشد، و ما اصلا اداعای نکردیم و شعاری ندادیم. مشکلاتی که داریم مددکاران قادر به حل انها نمی باشد.رشته مشاوره یا روانشناسی که یه رشته ی تخصصیه مشکلات را دارد حل میکند.دزدی،قتل و… همه را باید از جنبه روانشناسی مورد بررسی قرار داد چونکه انسانها وقتی متولد میشوند روی پیشانی انها نوشته شده دزد، قاتل، معتاد و جامعه و محیط در بوجود اوردن انها نقشی ندارند. خوب بید

 11. در جواب نظر "س" :

  کتاب ساختار اجتماعی و رشد شخصیت کلاوس هرلمن ترجمه فرشته امیر راشد و یا نظریه بوم شناسی از کتاب نظریه های مددکاری اجتماعی رو مطالعه بفرمایید.

 12. در جواب نظر "س" :

  به نظر شما روانشناسان و مشاوران چه دلیلی برای “تن فروشی” می توانند داشته باشند؟! تحلیلشون به چی برمیگرده؟
  اگه یه ذره به این مسئله اجتماعی فکر کنید فرق مددکاری اجتماعی با رشته هایی مثل مشاوره و روانشناسی می فهمید… .
  درست اوضاع مددکاری اجتماعی به لحاظ استخدامی نامناسبه ولی تو رو خدا زیر سوال نبرید ارزش این رشته و کاربردش توی جامعه رو دوست عزیز.
  به امید روزای بهتر …

 13. کامبیز عوض زاده :

  با سلام و تشکر از راهنمایی جنالعالی، اگر دومنبع فوق را هر مددکاری مطالعه نماید، قدر مسلم خواهد فهمید که رشته مددکاری در این برهه از زمان در جهت حل مشکلات حرف اول را میزند، بنده با استفاده از تجاب و دانسته های هرچند ناقص خود که در ارتباط با گروه های هدف دارم . اگر مجال و شرایط چاپ کتابهای که در سایر موضوعات بدان اشاره نموده ام حدود ۱۷ کتاب میباشد فراهم بشود تحولی عظیم در جامعه مددکاری صورت خواهد گرفت، و اگر مجال چاب کتابها در ایران فراهم نشد. مقصر من نبوده ام. اما این را بدانید که تمامی رشته ها موجود بنحوی نیازمند ما مددکاران میباشد.

 14. دانشجو :

  باور کنید مددکاری اجتماعی تو این وضعیت نیازمند مدیریتی اساسی و برنامه ریزی مناسبی برای برون رفت از مشکلات کنونی است که استفاده از متخصصین و منابع نظری روز این رشته راهنمای ما خواهد بود در این زمینه.
  به امید روزهای بهتر

 15. جواب زریواربه س :

  خدمت شما (س) عرض کنم ، شما شاید مدرک مددکاری را به هر طرقی که بدست آورده اید مبارک، اما حرفه مددکاری را یاد نگرفته اید. مگر نمی دانید که مددکاری از اکثر علوم بویژه روان شناسی وجامعه شناسی و رواشناسی اجتماعی تغذیه می کند پس کسی که مددکاری خوانده یعنی هم روانشناسی بلد است هم جامعه شناسی وبنده در ارگان دولتی کار می کنم در پستهای مددکاری هم رشته روان شناسی کار می کنندهم جامعه شناسی اما هیچوقت نمی توانند درتشخیص مشکل وارائه راحل آن مانند مددکار حرفه ای عمل کنند.

 16. س :

  جالبه تا من از بدی مددکاری گفتم همه شروع کردن به دفاع کردن

 17. در جواب نظر "س" :

  دوست عزیز شما ارزش رشته رو زیر سوال بردید خب. اینکه وضعیت مددکاری اجتماعی تو این برهه از زمان تو کشورمون ناجوره دلیل نمیشه که شما ارزش این رشته رو بیارید پایین.
  موفق باشید

 18. س :

  هر چه قدر بیشتر توی سایت میگردم بیشتر از مددکاری بدم میاد
  منظورم از شما فقط کسایی نیستن که توی این پست نظر دادن
  شماهایی که خودتون ادعا دارین مددکاری رو دوس دارین و خیلی مددکارین چرا این جوری با هم حرف میزنین؟
  پس این درسا که خوندین و سوابق کاری تون کجا باید خودشو نشون بده ؟
  مثلا شما مددکارید تحمل یه نظر مخالفو ندارین
  توی سایت به هم توهین میکنید
  پشت سر دیگران حرف میزنین
  به همه چیز به دید منفی نگاه میکنید
  بعضی جاها نظراتی رو دیدم که انگار طرف اصلا خدا رو قبول نداره کسی که به خدا امید نداره چه طور میتونه بگه مددکارم
  من سواد مددکاری ندارم من مددکار نیستم شماها که هستین چرا این طور رفتار میکنید ؟
  چرا تو هیچ سایت مهندسی و یا روانشناسی افراد این طوری حرف نمیزنید نمیدونم چرا مددکارا این قدر خود خواه هستن
  فک میکنید چه کار کردیدن ؟
  مددکاری هم یه رشته اس مثل همه ی رشته های دیگه توی همه ی رشته ها بیکاری هست نا عدالتی هست پس چرا اونا مثل شما که مددکارید غر نمیزنن مثلا شما باید مشکلات جامعه رو حل کنید توی همه ی کتابا نوشته که شخصیت مددکار خیلی مهمه وقتی شما این طور رفتار میکنید چه انتظاری دارید که جامعه شما رو قبول کنه هیچ جای دنیا کسایی که دائم غر میزنن و شکایت میکنن و دعوا دارن مورد قبول نیستن منم اگه جای مدیران بخشای مختلف بودم هیچ وقت یه مشت آدم پر ادعا رو استخدام نمیکردم یا حداقل کاری میکردم که کم رنگ باشن از بس که شما ادعا دارین .

  توی تعریف مددکاری نوشته که باید با توجه به امکانات در دسترس مشکلات رو حل کرد نگفته بشینید ببینید کی استخدام میشین بعد کار کنید .شما ها منتظرید که اوضاع خوب بشه بعد کار کنین .
  اگه جامعه مددکاری یه حرکت مثبت توی جامعه انجام بده یه آسیب رو حداقل تو یه محله از یه شهر کوچک حل کنه دیگه لازم نیست که همش داد بزنه که مددکاره مردم میفهمن که مددکاره .
  آهای کسایی که شعار میدین شماهایی که با سواد و بیکارید و دلتون به حال جامعه تون میسوزه به جای تو خونه نشستن برید یه ساعت توی مسجد ، مدرسه ، کتابخونه ، یا هر جای دیگه که میشه آدما رو جمع کرد برای مردم حرف بزنید با جوان ها و نوجوانها همراه بشید ببنید از هفته ی بعد چه جوری تعداد افرادی که میان طرفتون زیاد میشن ببینید .
  خدا گفته از شما حرکت از من برکت با غر زدن هیچ جا قدرتوت رو نمیدونن
  من رشتمو دوس ندارم ولی شما که عاشق رشتتون هستین لطفا یه کم مثبت باشین .

ارسال نظر


آخرین موضوعات