کد خبر: 10618 | تاریخ انتشار: ۷:۵۱:۳۳ - شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

شادی و نشاط در جامعه تعریف مشخصی ندارد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: تنها چیزی که در حال حاضر دغدغه مسئولان نیست، حوزه اجتماعی بوده و این حوزه در ایران همیشه از یک بیماری مزمن رنج برده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان، سید حسن موسوی چلک مدیرکل دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر در جشنواره ایده های برتر اظهار کرد: فعالیت در حوزه کاهش و کنترل مواد مخدر دچار روزمرگی و عدم خلاقیت شده است.

وی افزود: لازمه برون رفت از این روزمرگی، فراهم کردن بستری برای خلاقیت و مشارکت عموم مردم در این مسئله است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی عنوان کرد: این جشنواره در هفت استان کشور برگزار می شود که کردستان بیشترین میزان استقبال و مشارکت را در این جشنواره داشته است.

وی تصریح کرد: میزان مشارکت در این جشنواره و ایده پردازی، بسیار بیشتر از آماری بود که تخمین زده شد و این مشارکت موجب عملی کردن ایده های بومی خواهد شد.

به گفته موسوی چلک، لفظ اجتماعی کردن مشارکت، صحیح نیست، چراکه اجتماعی کردن از بالا به پایین است به این معنی که از مسئولان آغاز می شود و در این مورد باید واژه “اجتماعی شدن” را به کار برد که از مردم به مسئولان آغاز می شود.

وی ادامه داد: ایده های ارسال شده را باید در یک کتاب با حفظ ماهیت افراد منتشر کرد و فضایی برای حفظ مالکیت ایده ها فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما حوزه اجتماعی زیاد مورد توجه قرار نگرفته است، بیان کرد: نپرداختن به موضوعات اجتماعی و قرار گرفتن آنها در حاشیه سیاست گذاری ها، نشان دهنده ضعف عملکرد است.

موسوی چلک اعنوان کرد: امنیت اجتماعی با حوزه اجتماعی گره خورده است و لازمه آن افزایش شاخص های اجتماعی و سرمایه های اجتماعی است.132108

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه به برنامه ششم توسعه در رابطه با کاهش آسیب های اجتماعی امیدواریم، عنوان کرد: حوزه اجتماعی در حال تخریب است اما برخی مسئولان از رسیدگی به مشکلات این حوزه هراس دارند و این حوزه را به لایه برداری نیازمند کرده است.

موسوی چلک با اشاره به اینکه شادی و نشاط در جامعه تعریف مشخصی ندارد، خاطرنشان کرد: شادی به معنای احساس پویایی و نشاط است که ایران در این زمینه رتبه 115 را در دنیا دارد که این آمار نشان دهنده عدم وجود شادی در بین مردم است.

وی بیان کرد: توجه به حقوق شهروندی و ظرفیت های فرهنگی منجر به تقویت هویت فرهنگی و در نهایت بسترسازی برای مشارکت اجتماعی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت ها بیش از آنکه منجر به تقویت هویت فرهنگی شود، به دنبال ممیزی فرهنگی بوده اند، اظهار کرد: حوزه اجتماعی را باید از حوزه سیاسی بیرون کشید و این امر نیازمند وجود انسان های خلاق و مسئولیت پذیر است.

وی ادامه داد: زمانی می توان بستر مشارکت های اجتماعی را فراهم کرد که سازمان های غیر دولتی را نیز مانند سازمان های سیاسی باور کنیم.

 

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات