کد خبر: 10644 | تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰:۰۴ - دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

کارزار رسانه ای چیست؟

کارزار رسانه ای مددکاران اجتماعی ایرانیان با موضوعیت اعلام موضع جامعه مددکاران اجتماعی ایران در مخالفت با اشتغال فارغ التحصیلان سایر رشته های غیر مرتبط در پست مددکاری اجتماعی سازمانهای دولتی و غیر دولتی ایران بزودی در وبسایت های مددکاری اجتماعی ایران و پایگاههای ما در شبکه های اجتماعی اجرا خواهد شد. با ما همراه باشید.*** کارزار رسانه ای چیست؟برای کارزار رسانه ای و فعالیت های مرتبط با آن تعاریف بسیاری شده است. برخی از شایع ترین های آن به شرح ذیل می باشد:

کارزار رسانه ای صحبت کردن درباره یک موضوع و جلب توجه اجتماع به سمت آن و هدایت تصمیم گیرندگان به سمت یک راه حل مناسب است.

 • کارزار رسانه ای شناسایی مشکل و قراردادن آن در دستور کار و یافتن راه حل مناسبی برای آن مشکل و ایجاد محیطی حمایت گر جهت انجام راه حل است.
 • کارزار رسانه ای می تواند شامل فعالیت های کوتاه مدت و اختصاصی جهت رسیدن به اهداف طولانی مدت باشد.
 • کارزار رسانه ای مجموعه ای از فعالیت هایی است که در جهت تغییر سیاست ها و برنامه ها در هر جایگاهی انجام می شود.
 • کارزار رسانه ای به معنای همکاری با سایر مردم و موسسات جهت ایجاد تغییر می باشد.
 • کارزار رسانه ای شامل تغییر اهداف راهبردی در سطح محله ای، استانی، ملی و بین المللی است.

به طور خلاصه کارزار رسانه ای تلاشی است برای ایجاد تغییر و فقط شامل یک فعالیت محدود نمی شود بلکه مجموعه ای از فعالیت ها، گزارش ها و اتفاقاتی است که در کنار هم و با یک سلسله  مراتب خاص ارائه می شود.

کارزار رسانه ای باید آنقدر گستردگی داشته باشد که باعث ایجاد تفاوت شود ولی در عین حال باید به قدری قابلیت مدیریت داشته باشد که بتوان در کوتاه مدت، نتایجی حاصل نمود. همچنین باید پایه ای برای فعالیت های اطلاع رسانی بعدی باشد.

واقعیت هایی درباره  کارزار رسانه ای

هر فردی که در نظر دارد کارزار رسانه ای انجام دهد باید موارد زیر را در نظر داشته باشد.

 • بهترین کارزار رسانه ای عمومی بیشتر بر پایه آرمان ها و امید ها ساخته شده است تا بر پایه مشکلات. اگر شما می خواهید توجه مرم را به پیام خود جلب کنید باید به آنها امید بدهید و در آنها شور و اشتیاق ایجاد نمایید. مردم باید احساس کنند که با حمایت آنان از برنامه های شما قطعاً تغییری حاصل خواهد شد.

رویکردهای منفی که باعث نمایان شدن احساساتی چون ترس یا عصبانیت می شود ممکن است برخی اوقات برای مدت کوتاهی باعث تشویق مردم به انجام رفتار خاصی شود ولی سخت تر از آن است که منجر به تغییر پایدار در اجتماعات گردد.

 • کارزار رسانه ای فقط هنگامی موفقیت آمیز خواهد بود که شما گروه هدف خود و پیام خود را به دقت شناسایی کرده باشید. پس مطمئن شوید که ارزش ها، دیدگاهها و نقطه نظرات گروه هدف خود را به خوبی شناسایی کرده اید.
 • هر کارزار رسانه ای موفق، به شفاف سازی پیام هایی که به مردم منتقل می شود نیاز دارد. این مسئله به این معناست که شما نشان ها و شعارهای شناخته شده ای داشته باشید. ضمناً باید در انتقال پیام های خود در سخنرانی ها و محصولات رسانه ای، هماهنگی و شفافیت لازم را داشته باشید. پیام ها مجموعه ای از نکات کلیدی می باشند که شما می خواهید مردم به آن توجه نمایند.
 • هنگامی که گروه هدف شما با موارد شناسایی شده همانندسازی کرد، می توان منتظر حرکت و فعالیت از جانب آنها باشید. برای انجام این بخش شما به تشویق و راهبردهای سازمان دهی نیاز دارید.
 • یک برنامه کارزار رسانه ای مناسب هیچ وقت پیام خود را تغییر نمی دهد. سعی کنید با مداخلات بیرونی، از پیام خود منحرف نشوید و پیام مثبتی که مد نظرتان است را تکرار نمایید.

راهبرد کارزار رسانه ای

کارزار رسانه ای براساس شناسایی مشکل و یافتن راه حلی برای برطرف نمودن آن مشکل طراحی می شود.

یک برنامه کارزار رسانه ای هنگامی می تواند موفق باشد که مشکل شناسایی شده باشد، راه حل ها مورد قبول واقع شده باشد و خواسته ای جمعی جهت تغییر وجود داشته باشد.

این اتفاق باید در مقطع زمانی کوتاهی اتفاق بیافتد.

کارزار رسانه ای باید براساس اهداف سازمان شما طراحی شده باشد و باید اهداف آن واضح و شفاف باشد. محتوای کارزار رسانه ای باید خوب مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته باشد و به طورمناسبی برنامه ریزی شده باشد. در هر مرحله از انجام کار باید منابع نیروی انسانی و مالی جهت موفقیت، مشخص شده باشد.

برخی از برنامه های ناموفق کارزار رسانه ای شروع شدید و پایانی هیجانی دارند زیرا برنامه ریزی مناسبی برای آن نشده است، همانطور که یک برنامه اطلاع رسانی مناسب می تواند منجر به تقویت برنامه های شما و انگیزه مندکردن مردم جهت مشارکت گردد، یک برنامه شکست خورده نیز می تواند باعث ضعیف شدن شما و از بین رفتن حامیان شما شود.hub-and-spoke

در کارزارهای رسانه ای جامع بودن و بازاریابی دو عامل مهم در تحریک مردم و تأثیر بر آنان است. هنگامی که شما تحقیق و تحلیل خود را انجام دادید باید راهبردی شفاف جهت برقراری ارتباط را تنظیم نمایید.

برقراری ارتباط، کلید اصلی راهبرد های کارزار رسانه ای می باشد. مردم باید شما ، برنامه شما و آنچه شما انجام می دهید را بشناسند، همچنین اینکه چرا باید از شما و برنامه شما حمایت کنند.

یک برنامه موفق اطلاع رسانی باید نیمرخی از چگونگی برقراری ارتباط با مردم تنظیم نماید. راهبرد های مناسب برقراری ارتباط، شما را از دریافت پیام و اطلاعات مناسب توسط مخاطب مطمئن می سازد.

رسانه، شایع ترین ابزار برقراری ارتباط می باشد. اگر از رسانه به طور موثر استفاده نمایید برنامه های شما بهتر شناخته می شود و مورد احترام قرار می گیرد. همچنین بهره گیری از رسانه شما را شفاف تر و قابل اطمینان تر در جامعه نشان می دهد و به شما کمک می کند که بر شهرت و اعتبار خود تأثیر مناسب بگذارید.

راهبرد های برقراری ارتباط باید شامل عناصر ذیل باشند:

 • پیام کلیدی را که می خواهید به گروه هدف انتقال دهید مشخص نمایید.
 • راهبرد های برقراری ارتباط را جهت رساندن پیام به گروه مخاطب مشخص نمایید.
 • شعار و یا نشان خاصی را برای برنامه تان طراحی نمایید.
 • برنامه رسانه ای خود را با جدول زمانی و هزینه های مورد نیاز تنظیم نمایید.
 • برنامه روابط عمومی خود را تنظیم نمایید.
 • راهبرد های کارزار رسانه ای و آموزشی خود را بر پایه موارد زیر تنظیم نمایید:

– دستیابی به گروه هدف

– آموزش و ایجاد ظرفیت در افراد کلیدی سازمان خودتان که برنامه ریزی کارزار رسانه ای را برعهده دارند.

برخی از عناصر فوق با جزئیات بیشتری در ذیل مورد بررسی قرار می گیرند:

* پیام ها و شعارها را به طور شفاف طراحی کنید.

پیام عنصر کلیدی است که شما می خواهید مردم از آن مطلع شوند و با آن موافقت نمایند.

پیام با شعار تفاوت دارد. معمولاً شعار خلاصه شده پیام است. به طور مثال پیام «ما می توانیم فلج اطفال را تا سال ۲۰۰۸ ریشه کن کنیم»  این پیام در شعار به این شکل خلاصه می شود: «فلج اطفال را از بین ببرید» معمولاً پیام شامل چند جمله است که می تواند دیدگاه اصلی شما را توضیح دهد. این متن باید پایه و اساس تمام وسایل ارتباطی از جمله پوستر، پمفلت، سخنرانی ها، مشاوره ها و جلسات باشد.

تمام افرادی که در کارزار رسانه ای دخیل می باشند باید محتوای پیام را متوجه شده ، سعی کنند افراد را قانع کنند. یک سخنرانی خلاف پیام شما در رادیو یا تلویزیون می تواند باعث تخریب کارزار رسانه ای شما شود.

* هویت برنامه کارزار رسانه ای

مردم باید وقوع کارزار رسانه ای را متوجه شوند. شما باید از سمبل ها و پیام ها در کلیه رسانه ها و اتفاقات استفاده نمایید و مطمئن شوید مردم این بخش را به عنوان بخشی از کارزار رسانه ای شناخته باشند. شما همچنین می توانید از نشان ها برای عامیت بخشیدن به کارزار رسانه ای – مثل روبان قرمز برنامه پیشگیری از HIV ایدز – استفاده نمایید. شما همچنین می توانید از افراد معروفجهت سخنرانی درباره حمایت از کارزار رسانه ای بهره مند شوید که یا روی پوسترها و یا در فعالیتهای کارزار رسانه ای اطلاع سانی از حضور آنان استفاده نمایید.به طور معمول بهره مندی از یک چهره سرشناس در برنامه های کارزار رسانه ای بسیار شایع است.

* برنامه ریزی رسانه ای با توجه به جدول زمانی و هزینه های مورد نیاز

برنامه های رسانه ای شما باید با توجه به مراحل انجام کارزار رسانه ای باشد.

چنانچه برنامه های رسانه ای براساس تبلیغات، پوستر و پمفلت باشد می تواند بسیار هزینه بردار باشد؛ به خاطر داشته باشید که چگونه می توانید از امکانات رایگان جهت تحت پوشش قراردادن رسانه های خبری رادیو و تلویزیون استفاده نمایید. فعالیت ها شامل برقراری ارتباطات مناسب با رسانه ها، برگزاری جلسات آشنایی، مشخص نمودن جایگاه رادیو و تلویزیون، سازمان دهی و چاپ اخبار و عکس های تأثیرگذار می باشد.

بودجه شما مشخص خواهد کرد که چه میزان رسانه می توانید تولید کنید. یک برنامه رسانه ای باید چهارچوب زمانی مشخص و واضح و نقطه پایان داشته باشد. شما باید روی هزینه ها بازبینی کرده ، مطمئن شوید که هزینه مورد نظر برای هر بخش از کارزار رسانه ای تخصیص یافته باشد.

* برنامه روابط عمومی

برنامه روابط عمومی شامل دسترسی به گروههای مختلف مردم است که به شما در برقراری ارتباط با افراد کلیدی جهت جلب حمایت آنان از برنامه کارزار رسانه ای کمک می کند.

افراد تصمیم گیرنده را که می توانند حمایت کنندگان احتمالی شما باشند شناسایی نمایید؛ چگونگی برقراری تماس با آنان و نحوه حمایت آنان از نشر آثار رسانه ای خود را توضیح دهید.

* راهنمای روابط عمومی

بسیاری از موسسه ها سیاست هایی جهت همکاری با رسانه ها دارند. این سیاست ها شامل:

 • چه کسی قرار است به عنوان سخنگو معرفی شود؟
 • چه کسی قرار است موقعیت رسانه های رادیو و تلویزیون را بررسی و تأیید نماید؟
 • چه کسی قرار است از طرف موسسه با افراد ملاقات داشته باشد؟

در بیشتر موسسه ها سه گروه از افراد با رسانه های خبری صحبت می کنند:

–    سخنگویی که در ارتباط منظم با گزارش کردن، آگاهسازی آنان، پاسخگویی سوالات و تنظیم کننده ملاقات ها می باشد.

–        فردی که ملاقات ها را انجام داده به سوالات پاسخ می دهد.

–        سخنگویی که اطلاعات و تجربیات خاصی در زمینه موارد خاص دارد.

عوامل مهم موفقیت در کارزارهای رسانه ای

 • تعامل موثر با رسانه ها، عامل مهم در دستیابی موفقیت یک کارزار رسانه ای است.
 • اشتباهات رسانه ای جهت تدوین محتوای رسانه ها شناخته شود.
 • تمامی اتفافات و ملاقات ها را پیگیری نمایید. تمامی رسانه ها هزینه های خاص خودشان را دارند و انتظار نداریم که تمامی اخبار و اتفاقات از یک رسانه منتقل شود بلکه معمولاً آنچه را که مورد توجه خودشان است را منعکس می کنند. مطمئن شوید که اطلاعات رابه طور دقیق از شما دریافت کرده اند و آنرا به طور دقیق منتشر کرده اند. حتی بهترین خبرنگاران نیز ممکن است اشتباه کنند.
 • تا آنجا که می توانید با رسانه ها ارتباط ایجاد نمایید. اعتماد و ارتباط مناسب دو عامل مهم در همکاری با رسانه ها هستند. به آنها اطلاعات درست و مناسب بدهید و به آنها درکارشان کمک کنید؛ سعی کنید این ارتباط فقط با افرادی که اشتراک نظر دارید، نباشید بلکه ارتباط با افرادی که نظراتی متفاوت از نظرات شما دارند نیز می توانند کمک کننده باشند.
 • پیام های کوتاه و شفاف ارایه دهید تا از خطر تغییر به دور باشند زیرا بسیاری از فعالیتهای رسانه ای احتیاج به پیام های کوتاه و شفاف دارند. معمولاً روزنامه نگاران در فرایند انتقال و ترجمه، پیام ها را رقیق تر می کنند زیرا از انتقال دقیق پیام شما در رسانه ناتوانند.
 • داستان بگویید. اطمینان حاصل نمایید که اطلاعات شما به طور مناسبی به مخاطب عام می رسد و آنرا درک می کند.
 • داستانی را ایجاد کنید که می تواند پایان غم انگیزی داشته باشد. رسانه ها معمولاً بعد دراماتیک و جدال آمیز را بیشتر می پسندند و معمولاً به وقایعی توجه دارد که در آن تعارض وجود دارد.
 • تا آنجایی که ممکن است اطلاع رسانی رسانه را هنگامی انجام دهید که تحت الشعاع اتفاقات دیگر اجتماع قرار نگیرد در این شرایط رقبای شما کمتر و فضای بیشتری برای اطلاع رسانی دارید.
 • معمولاً نسبت به رسانه پاسخگو باشید. چیزی به عنوان «هیچ نظری ندارم» وجود ندارد. البته این مسئله به این معنا نیست که باید نظر خود را به سرعت ارایه بدهید. بهتر است که اطلاعات را جمع آوری کنید، زمان پاسخ دهی را در نظر بگیرید و به رسانه اطلاع دهید که فردی جهت پاسخگویی معرفی خواهد شد. این زمان به شما فرصت می دهد تا
  پاسخ های خود را بهتر بررسی کنید و پیام مناسبی را منتقل نمایید. همچنین به شما فرصتی می دهند تا سخنگوی مناسب را چه از سازمان خودتان و یا سازمان های ائتلاف کننده با شما انتخاب و معرفی نمایید.
 • پوشش رسانه ها را پیگیری و دنبال کنید. اگر گزارش ها مناسب نیستند به طورمحترمانه ای گزارشگر را بخواهید و اطلاعات وی را اصلاح نمایید. اگر شما پوشش مناسبی را ملاحظه می نمایید از گزارشگر تشکر نموده با او در ارتباط باشید و اطلاعات آنها را افزایش دهید.
 • خلاق باشید: رسانه از مطالب جالب استقبال می کند، در مورد چگونگی معرفی برنامه هایتان و پیامتان فکر کنید.
 • خودتان را آماده کنید: مطمئن شوید ارتباطات و تماس های مناسبی برای پشتیبانی اطلاعاتتان ایجاد کرده اید. به طور مثال اگر برنامه شما دفاع از حقوق دختران برای ادامه تحصیل است این پیش بینی را داشته باشید که شاید لازم باشد با برخی از خانواده هایی که پسرهایشان به مدرسه می روند ولی دخترهایشان اجازه ندارند صحبت شود و گزارش تهیه شود. افرادی را که تمایل دارند با رسانه مصاحبه کنند را شناسایی کنید. همچنین کسانی را که می توانند اتفاقات فردی خوبی تعریف کنند. مطمئن شوید افرادی را که انتخاب کرده اید برای رسانه قابل دسترسی هستند و بدین صورت شما به سرعت می توانید به موقعیت ایجاد شده پاسخ دهید.
 • ممکن است از نظر یک رسانه بسیاری از مواردی را که شما ترتیب داده اید فاقد ارزش خبری باشند. اجازه ندهید این مسئله باعث دلسردی شما شود. پوشش رسانه ای می توانند به اشکال مختلف صورت بگیرد و شما می توانید از طریق چاپ عکس در روزنامه های محلی این کار را نجام دهید. اتفاقات را طوری برنامه ریزی کنید تا بشود به عنوان موقعیت های تصویری نیز از آن استفاده کرد.

فعالیتهای رسانه ای

انواعی از محصولات رسانه ای شامل موارد زیر است:

۱-   محصولات چاپی.

۲-   آگهی های رسانه ای.

۳-   کنفرانس های رسانه ای.

۴-   سفرها.

۵-   عکس.

۶-   وب سایت.

۷-   پیام هایی از طریق پست الکترونیکی.

۸-   پیام هایی از طریق تلفن همراه (پیام کوتاه)

۹-   اجتماعات مردمی.

فایده و مضرات رسانه های مختلف

* رسانه های تصویری – پوستر، تقویم، بیل بورد و … .

فایده ها مضرات
۱- عمومیت داشتن – دیداری ۱- فضای محدود برای اطلاع رسانی
۲- طول عمر ۲ – شنوندگان باید توانایی خواندن و درک آن مطلب را داشته باشند.

* رسانه های چاپی سازماندهی شده مثل نامه، پمفلت و کتاب.

فایده ها مضرات
۱- کنترل پیام ۱- نیاز به مهارت های زبانی و گرامری دارد.
۲-ارائه اطلاعات با جزئیات بیشتر ۲ – تلاش زیاد و فرایند طولانی جهت چاپ احتیاج دارد.
۳- به سرعت اطلاعات آن قدیمی می شود می توان برای تبلیغات از آن استفاده کرد.

* رسانه های چاپی فراگیر: روزنامه ها، مجلات و …. .

فایده ها مضرات
۱- مستقیم ۱- به مهارتهای تولیدی خاص نیاز دارد.
۲- به گروه بزرگی از مخاطبان می رسد. ۲ – محدودیت زمانی دارد.
۳- قابل دسترسی است. ۳- می تواند پیام های دوگانه ارسال کند.

* رسانه های مردمی: داستان، موسیقی

فایده ها مضرات
۱- احساسی ۱- نیاز به مهارت و تلاش دارد.
۲- درگیرکننده احاطه کننده ۲ – محدودیت زمانی دارد.
۳- به طور بالقوه اثرگذار۴- می تواند در بسیاری از فضاها مورد استفاده قرار گیرد. ۳- ممکن است در صورت عدم تداوم برنامه، پیام درک نشود.

*اینترنت

فایده ها مضرات
۱- همه گیربودن ۱- هزینه های زیاد که منجر به محدودیت دسترسی افراد می شود.
۲- موثربودن
۳-  دسترسی به گروه مخاطب
۴- توانایی در کنترل پیام

پیام کوتاه (SMS)

فایده ها مضرات
۱- فوری ۱- فضای محدود برای محتوا
۲- موثر ۲ – دسترسی محدود

منبع-  وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات