کد خبر: 10647 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۳۵ - چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ | ۸ نظر | |

پست های مددکاری اجتماعی توسط چه کسانی اشغال شده است؟

برنامه ریزان نیروی انسانی در غالب سازمان های های دولتی که متولی خدمات رفاهی ، فرهنگی و اجتماعی هستند (منجمله سازمان بهزیستی) در رده های صنفی و ستادی خود و در طراحی مشاغل مورد نیاز بکارگیری مددکار اجتماعی در گروه های تخصصی را پیش بینی نموده اند..111-copy
سازمان بهزیستی که از پیشگامان موفق در امر خصوصی سازی و کمک به امر نهادینه شدن اصل 44 می باشد در این خصوص ید طولایی دارد به گونه ای که در تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها و شیوه نامه های اجرایی خود در عرصه های مختلف ارائه خدمات تخصصی به حد کفایت اضطرار بکارگیری مددکار اجتماعی را تاکید نموده است . با نگاهی به سایر سازمان ها و نهادها همچون تامین اجتماعی، بنیاد شهید، کمیته امداد امام (ره)، بیمارستانها، شرکت نفت ، بانک ها و… نیز وضعیت به همین منوال است. بنابراین برنامه ریزان و خط مشی گذاران وظیفه اولیه خود را به شکل نسبی انجام داده اند . اما سوال اصلی اینجاست:
چه تعداد از این پست ها توسط فارغ التحصیلان این رشته اشغال شده است و آیا همه مراکز غیردولتی که لازمه فعالیت و همکاریشان با سازمان ها بکارگیری مددکاری اجتماعی است ، به این مهم پرداخته اند؟. به نظر می رسد در این زمینه بررسی علمی و دقیقی صورت نگرفته و یا منابع موثقی که در دسترس عموم قرارگیرد به چشم نگارنده این متن نیامده است. برای رسیدن به پاسخ مناسب و اخذ راهکارهای پیشنهادی ، پاسخ به این سوالات حیاتی است و ابهامات بسیاری را برطرف می سازد:
1- چنددرصد از پست های تخصصی مددکاری اجتماعی در سازمانهای دولتی بلاتصدی است؟
2-چه میزان از پست های اشغال شده ، توسط فارغ التحصیلان رشته مددکاری اجتماعی و خدمات اجتماعی احراز شده است؟
3-چه تعداد از مراکز غیردولتی ملزم به بکارگیری مددکاری اجتماعی هستند؟
4-چه تعداد از مددکارانی که در مراکز غیردولتی این عنوان را کسب نموده اند فارغ التحصیل رشته های مددکاری و خدمات هستند؟
5-چرا در اعلام شرایط احراز این پست در سازمانهای دولتی و غیردولتی رشته های علوم رفتاری همچون روانشناس و علوم تربیتی و پژوهشگری را مجاز بر می شمارند؟ آیا فارغ التحصیلان این رشته های وزین و ارزشمند در دروس دانشگاهی خود، اصول و روشها و فرایند مددکاری اجتماعی را – که دانشجویان همین رشته در پس چهار سال اشتغال به تحصیل و فراگیری مبانی نظری و عملی و دوره های طولانی مدت کارورزی به مهارت ورزی پرداخته اند، فراگرفته اند؟
بد نیست نگاهی گذرا به پیشینه دانشگاههای متولی تربیت مددکاری اجتماعی بیاندازیم . بعد از انقلاب اسلامی تنها دانشگاه علامه تلاش نمود تا به تبعیت از مدرسه عالی خدمات اجتماعی به تربیت کارشناسان علوم اجتماعی با گرایش خدمات اجتماعی بپردازد و پس از آن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و کمی بعد دانشگاه آزاد با گسترش نسبی در سطح کشور سهم بزرگی در تربیت فارغ التحصیلان این رشته برداشت و در حال حاضر هم دانشگاههای پیام نور،علمی کاربردی ها و خوارزمی در سطح وسیعی به پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی می پردازد.
سالیان سال است انجمن صنفی و علمی و کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی در حال فعالیت هستند. اما آیا آمار دقیقی از تعداد فارغ التحصیلان از این دانشگاهها و میزان جذب آنان در سازمانها و نهادهای دولتی وجود دارد؟
از منظری دیگر باید به این پرسش پرداخت که چرا علیرغم تصدی پست های مددکاری اجتماعی توسط افراد مختلف و حفظ ظاهر در اغلب مراکز غیردولتی مبنی بر برخورداری از مددکار ! ، سازمان ها در تحقق برنامه های رفاهی و اجتماعی و خدماتی با چالش های بزرگی مواجه هستند و چرا آسیب های اجتماعی این چنین بی محابا با ایجاد شکافی که هر لحظه بزرگتر و بزرگتر می شود کانون خانواده ها و جامعه را هدف گرفته است؟
آیا مدیران و سرپرستان بخش های دولتی و غیردولتی با وظایف و فعالیت های یک مددکار اجتماعی آشنا هستند؟
آیا مددکار اجتماعی صرفا یک آمار گیر است؟ یک تنظیم کننده فرم مالی؟ یک منشی است؟ نگهبان است؟
انتظار مدیران از مددکاران اجتماعی چیست؟ چرا در معرفی مددجو به مددکار قبل از برقراری ارتباط حرفه ای مددکار با مراجعه کننده اش ، برای مددکار تعیین تکلیف شده که چه میزان ، چه کمکی و به چه شیوه ای انجام شود. آیا اگر قرار بر این باشد که مددکار اجتماعی تعلیم دیده ، فرایند هدفمند مددکاری را که از مشاهده و مصاحبه و تشخیص تا پیگیری برنامه کمکی از مهارت و فنون مختص به این حرفه استفاده می نماید را کنار بگذارد و بنا به دستور و تشخیص رئیس و سرپرست خود پرونده اشتغال درست کند، کمک موردی بدهد ،گروه همیار راه بیاندازد،تعطیل کند،تغییر کاربری بدهدو… اصلا دیگر چه نیازی به مددکار اجتماعی . منشی و متصدی امور دفتری و کارمند از همه جا رانده نیز قادر است تا فرم های اطلاعاتی و چک لیستی معمول را پر کند و ادعای گزافی نیز نداشته باشد.
یک نگاهی هم به درون خود بیاندازیم . تا چه اندازه در تربیت مددکار اجتماعی خلاق ، خوشفکر،علاقمند،پویا و فعال موفق بوده ایم . نگاهی به کارورزی های اخیر بیاندازیم .اغلب بدون سرپرست ،بدون راهنمای کارورز مددکار اجتماعی، در برخی از دانشگاهها بدون مدرس فارغ التحصیل رشته مددکاری . دانشجویانی که از نظر انرژی ،توانایی و علاقه چیزی از قدیمی ها کم ندارند وبه واسطه جوان بودن خیلی سریع ترو به روزتر قدرت تطبیق با موقعیت کنونی را بدست آورده و قابلیت های فراونی دارند.
در نهایت ، دولت چنانچه دغدغه کنترل و تحدید آسیبهای اجتماعی را دارد و چنانچه صدای کر کننده زنگ خطر به گوش متولیان و دست اندرکاران مدیریت ناپیدای حوزه اجتماعی رسیده است وخواهان بکارگیری نیروی متخصص در جایگاه اصلی و حقیقی خودشان است از صنوف مددکاران اجتماعی مطالبه نماید.
انجمن مددکاران اجتماعی ایران و کانون مراکز مددکاری اجتماعی و انجمن علمی مددکاری اجتماعی داعیه دفاع از جایگاه و نقش مددکاری و مددکاران اجتماعی را دارند. این صنوف می توانند تحت نظر نهادهای نظارتی کشور در بررسی علمی و دقیق اثرات ناشی از عدم بکارگیری مددکاران اجتماعی در نهادهای دولتی و مدنی و سمن ها را آسیب شناسی کنند و راهکارهای عملی برای برون رفت از بحرانی را ارائه نمایند که به گفته زعمای مددکاری اجتماعی خطر نفوذ آسیبهای اجتماعی در جامعه خیلی وقت است که ارکان خانواده را به لرزه درآورده و روز به روز کنترل آن پیچیده تر و دشوارتر و دور از دسترس خواهد بود و اثرات زیانبار آن دامان آحاد جامعه ، فقیرو غنی ، باسواد و کم سواد، زن و مرد ، کودک و نوجوان را خواهد گرفت.
برای برون رفت از بزنگاه باید با چشم واقع بینانه دید ، حساس شد و از پتانسیل سینرژی بخش مددکاران اجتماعی استفاده نمود.

کبری راد
مددکار اجتماعی
دی 1393 گیلان – رشت

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,


۸ دیدگاه مطلب براي " پست های مددکاری اجتماعی توسط چه کسانی اشغال شده است؟ " ارسال شده است.

 1. احمد :

  باسلام حقیقت امر را گفتید در برخی مبادی وگلوگاها اسیب خیز در جامعه وجود دارد که سازمان رفاه اجتماعی ویا بهزیستی ورود پیدا نمی کند چون دامنه اسیب انقدر زیاد است که خیلی ها توان پاسخگویی ندارند واجازه بررسی و ورود نمیدهند مدیریت موسسات رفاهی ومشارکتهای مردمی از تخصوص مددکاری در درس مددکاری جامعه ای و مدیریت موسسات رفاهی است که حتما حضور مددکار در راس این مشارکتهای مردمی مثل موسسات خیریه ضروری است تا ورود موسسات خیریه در اسیب های اجتماعی علمی وتخصوصی باشد نه خیرخواهانه ونیکوکارانه صرف که صد سال پیش این شیوه در دنیا بعلت اسیب بیشتر منسوخ شده است که متاسفانه همه موسسات خیریه غیر تخصوصی وگاهی خود موجب اسیب جدی در اعتماد صداقت ودرستکاری وموجب از بین رفتن عزت نفس وارزشهای انسانی شده اند اهداف موسسات بسیار زیبا وپرصدا نوشته میشود ودر اجرا توسط مد دکارانی با عنوان مددکار داوطلب ویا کارمند اجرا میشود که گاهی ورود اینها باعث نوعی ادبیات در این موسسات شده است . وزیر رفاه اجتماعی در سخنرانیش عنوان میکند تا زمانی که ملتی صدق خوار داریم وضع به همین منوال است تشخیص وشناخت اسیب فرایندی علمی وطولان وپیگیرانه است ورود غیر علمی یعنی جراح قلابی وداروی تقلبی .تاکنون که چنین بوده است .

 2. مدیریت محترم وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ایران
  جناب آقای امین موحدی
  با سلام و احترام؛
  بدینوسیله از حمایت، همکاری و همراهی بسیار خالصانه و ارزشمند حضرتعالی و مجموعا تیم تخصصی وبسایت وزین مددکاری اجتماعی نهایت تقدیر و تشکر بعمل می آید. امید است همکاریهای فی مابین مربوطه همچنان ادامه دار باشد.
  با احترام مجدد
  جواد طلسچی یکتا
  مدیریت وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان و عضوی کوچک از جامعه مددکاران اجتماعی ایران

 3. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  جناب آقای طلسچی یکتا
  از لطف و فعالیتهای ارزشمند جنابعالی سپاسگزاریم

 4. کردستان :

  باسلام
  خانم راد عین واقعیت را گفتند که درارگانهای دولتی وغیر دولتی افراد با مدرک دانشگاهی غیر مددکاری وحتی مدرک دیپلم وزیر دیپلم بر کرسی مددکاری نشسته وبرای خود نقش مددکار بازی می کنند در حالیکه حتی بلد نیست مددکاری را به درستی تعریف کنند.

 5. کامبیز عوض زاده :

  با سلام شما همه درست میگوید خدا شاهد است پنج سال پیش با مدیر کل بهزیستی فار س جلسه ای داشتم ، ایشان میگفت که رشته مددکاری بدرد بهزیستی نمی خود. از ان وقت تا الان یک بار نرفته ام بهزیستی. و و با خدای خود عهد کرده ام زمانی میروم در انجا برای سرکشی که یک مددکار اجتماعی متخصص مدیر کل ان بشود. الان با دارا بودن دکتری تخصصی مددکاری در شهر شیراز مشغول دستفروشی هستم، و راضی هستم. خواهشمند از به سایر مطالب سایت سر بزنید و بیشتر با افکار و نظرات اشنا شوید.در ضمن اگر امکان دارد ادرس سایت را به مددکاران سایر دوستان مددکار در استانهای دیگر نیز بفرستید. با سپاس

 6. هم استانی دکتر عوض زاده( کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی) :

  جناب آقای عوض زاده مدیر کل قبلیمون تو بهزیستی واقعاً راست گفته که مددکاری اجتماعی تو بهزیستی کاربردی نداره. آخه مددکار اجتماعی، مزاحم رویه غلطشون هستش و طبیعتا دوست ندارند موقعیتشون به خطر بیافته. طبیعیه که در برابر تغییر مقاومت کنند.
  اگه مددکاران اجتماعی باشند تو بهزیستی و به کار گرفته شوند دیگه اونا جایگاهی ندارند. و موقعیتشون رو از دست می دهند.

 7. انسان :

  ای خدا مددکاری خوندم و شدم خدمتکار خونه ای که سواد در حد خوندن و نوشتن دارن
  ای خدا تنفر از مددکاری رو بنداز تو دلم………….

 8. به : انسان :

  دوست من امیدوار باش به بهبود اوضاع. شرایطی مشابهی داریم…

ارسال نظر


آخرین موضوعات