کد خبر: 10668 | تاریخ انتشار: ۷:۵۳:۳۰ - یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ | ۲۵ نظر | |

مددکاران اجتماعی همراه کارتن خواب‌ها می‌شوند

فاطمه دانشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ درباره بهره‌گیری از مددکاران اجتماعی برای بازگرداندن کارتن‌خواب‌ها به اجتماع،‌ اظهار داشت: برای این امر با کلینیک‌های مددکاران اجتماعی جلسات متعددی برگزار کرده‌ایم و قرار است سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با این کلینیک‌ها قرارداد منعقد کند تا مددکاران در سامان‌سراها مستقر شوند و برای کارتن‌خواب‌ها پرونده تشکیل شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این درحال تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بهزیستی هستیم تا جمع‌آوری و مکان نگهداری کارتن‌خواب‌ها به عهده شهرداری و ارائه خدمات مددکاری به عهده بهزیستی باشد زیرا این سازمان تخصصی‌تر از نهادهای دیگر می‌تواند در این زمینه فعالیت کند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: مهمترین و بزرگترین مشکل در این حوزه بروکراسی اداری در سازمان رفاه شهرداری تهران است زیرا کار با سرعت پیش‌نمی‌رود و کندی اقدامات از سوی مدیران سازمان بارها و بارها از سوی بنده مورد تذکر قرار گرفته است چراکه می‌بینیم بخشی از کار، ماه‌ها در یک مرحله متوقف می‌شود و با تذکر و فشار باید آن را به جریان بیندازیم.139308222014022504078643

به گفته دانشور، باید جلوی بروکراسی سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری به عنوان یک آسیب و عارضه که باعث کند شدن کارها می‌شود، گرفته شود.

وی در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه یک مددکار اجتماعی می‌تواند کارتن‌خواب‌ها را به نهادهایی که خدمات بهداشتی یا حمایتی ارائه می‌دهند ارجاع دهد،‌ ادامه داد: این موضوعات را یک مددکار می‌داند و فردی که علم مددکاری نداشته باشد نمی‌تواند کارتن خواب را همراهی کند و در نهایت فرد کارتن خواب دوباره به خیابان بازمی‌گردد یعنی همان کاری که در حال حاضر شهرداری تهران انجام می‌دهد در صورتی که غایت و هدف مطلوب ما این است این کارتن‌خواب به خانواده خود بازگردد و بتواند عضو عادی جامعه محسوب شود.

دانشور افزود: مددکار اجتماعی کارتن‌خواب را واکاوی،‌ به دوران کودکی و خانواده وی مراجعه می‌کند‌، سازمان‌هایی که می‌تواند به این قشر خدمات ارائه دهد را شناسایی کرده و با این فرد همراه می‌شود، در صورتی که اگر مددکار نباشد این فرد نمی‌داند کدام بیمارستان می‌تواند به او خدمات بهداشتی رایگان ارائه دهد یا کدام نهاد می‌تواند یارانه وی را بپردازد.

وی با اشاره به اینکه نهادینه کردن این مسئله کار دشواری است و بعضا برخی افراد اهمیت این موضوع را متوجه نمی‌شوند، خاطرنشان کرد: در احصای اهمیت این موضوع ابتدا با برخی مدیران شهری با مشکل رو به رو بودیم،‌ این افراد باید توجیه شوند که مددکاری اجتماعی چقدر می‌تواند مؤثر باشد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: مددکار اجتماعی دست کارتن‌خواب را می‌گیرد، بلندش می‌کند،‌ مشکلش را شناسایی کرده، ساعت‌ها با او حرف می‌زند و خود را همراه او می‌کند. کارتن‌خواب به او اعتماد می‌کند و مددکار به عنوان فردی که علم مددکاری دارد مشاوره لازم را به او می‌دهد. وقتی کارتن خواب توانست روی پای خودش بایستد بازهم مددکار حواسش به اوست که آیا می‌تواند به مسیر ادامه دهد یا خیر. این کار شدنی است اما باید حساسیت درباره آن برای مدیران ایجاد شود .

انتهای پیام/
اخبار مرتبط

خبر تازه‌ترین اطلاعات مبتلایان به ایدز و مراکز درمان رایگان معتادان ۱۰ آذر ۱۳۹۳ – ۱۴:۱۷
خبر قول مساعد قالیباف برای ساخت ۴ مرکز ترک اعتیاد/جمع‌آوری معتادان وظیفه ناجاست ۰۸ مهر ۱۳۹۳ – ۲۱:۳۸

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲۵ دیدگاه مطلب براي " مددکاران اجتماعی همراه کارتن خواب‌ها می‌شوند " ارسال شده است.

 1. ان شاء اله که پیگیری ها نتیجه دهد :

  ان شاء اله که مدیران و مسئولان کشورمون بتوانند سیاست ها و برنامه های مفیدی برای این قشر از کودکان و دیگر اقشاری که در معرض آسیب هستند تدوین، تا مددکاران بتوانند انان را پیاده کنند.

 2. دست خانم دانشور درد نکند :

  خانم دانشور شما انسان بزرگی هستید راه خروج از این بن بست یعنی اسیب های اجتماعی همین است که شما گفتید راه حل اسیب شناسی علمی وطولانی وپیگرانه میباشد تحقیق وپژوهش در همان شروع کار در نظر گرفته شود نتیجه کار هرچه باشد حقیقت تلخ یا شیرین چراغ راه ایندگان خواهد شد .

 3. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت سرکارخانم دانشور و ارزوی موفقیت برای شما و کلیه مددکاران

  احتراما اینجانب تنها د ارنده دکتری تخصصی مددکاری اجتماعی در جنوب کشور میباشم الان من در شهر شیراز مشغول دست فروشی هستم، لابد فکر میکنید بنده نخواسته ام کار کنم نه اینطور نیست رفتم برای کار اما باید بدانید که تنگ نظری بیداد میکند، الان در حال ترجمه و تالیف کتابهای در حوزه مددکاری هستم بعضی ها را به اتمام رسانده ام و برخی را طی دو سال اینده به اتمام خواهم رساند ، خدا شاهد است سرفصل برخی از کتابها را به مسئول مددکاری یکی از ادارات که دارای لیسانس بهداشت محیط میباشد و الان هم در دانشگاه دروس مددکاری را تدریس میکند نشان دادم ، پشیمان شدم بعد شما بفرماید من متخصص چه جایگاهاهی در جهت حل مشکلات میتوتنم داشته باشم. در ضمن فهرست کتابهای که برای اولین بار در ایران اقدام به تالیف نموده ام برای شما میگذارم فقط امید وارم تا دیر نشده مددکاران همدیگر را دریابند و مسئولین به اهمیت مددکاری در حل مشکلات اجتماعی گروه های هدف پی ببرند و کلیه کسانی که پست مددکاری را با رشته های غیر مرتبط اشغال کرده اند را برکنار نمایند و البته بگویم تا مسئولین به این خواسته عمل نکنند مشکلات جامعه از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا خواهد نمود .

  فهرست کتابها ………………………………………….

  ۱- مددکاری اجتماعی با معلولین
  ۲- محتوا و روش کار پزشکی و اجتماعی
  ۳- تکنیکهای مددکاری اجتماعی با گروه های مختلف
  ۴- مددکاری اجتماعی با کودکان سرطانی و خانواده انان
  ۵- مددکاری اجتماعی با جوانان
  ۶- مددکاری اجتماعی با سالمندان
  ۷- روانشناسی مددکاری اجتماعی
  ۸-مددکاری اجتماعی با خانواده
  ۹- اساس روانشناسی و مشاوره خانواده
  ۱۰- تئوری و روش های مددکاری اجتماعی
  ۱۱- مددکاری اجتماعی با افراد بی خانمان
  ۱۲- مددکاری اجتماعی با معتادین به مواد مخدر و الکل
  ۱۳مددکاری اجتماعی با زندانیان
  ۱۴- مددکاری اجتماعی با مهاجرین
  ۱۵مددکاری اجتماعی با بیماران روانی
  ۱۶- مددکاری اجتماعی با دانش اموزان
  ۱۷- مددکاری اجتماعی با افراد بیکار
  ۱۸-تعلیم و تربیت اجتماعی

 4. یا رب نظر تو برنگردد :

  اگر هر مددکار اجتماعی به هر نحوی که در توانش هست برای ارتقای رشته مون تلاش کنه به راحتی از این وضعیت گمنامی در خواهیم آمد…
  به امید روزای بهتر

 5. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  جناب آقای دکتر عوض زاده
  خوشحال می شویم جهت استفاده کابران گرامی از مقالات ،مطالب و تالیفات جنابعالی در این وب سایت استفاده نماییم.با تشکر

 6. کامبیز عوض زاده :

  متاسف ام تا زمانیکه مددکاران یکصدا و یک دل از حق خود دفاع نکنند و مسئولین هم به این نتیجه نرسند که متولی مددکاری باید دارای متخصص مددکاری باشد، همانگونه که متولی بخش سلامت یک متخصص پزشک می باشد. اینجانب اصلا لزومی نمی بینم که مطالب خود را ارائه دهم، همه در استان فارس مرا میشناسند ادم سر سختی هستم هر کجا خدا حافظی کردم دیگه تا اخر عمر با ان مرکز کار نمی کنم، انشاا.. حدود پنج سال دیگر مطالب خود را در اختیار متولی مددکاری که بتواند از حقوق مددکاران و گروه های هدف دفاع کند خواهم گذاشت، باز معذرت میخواهم احترام شما واجب است، اما اخه من نمی دانم یک پزشک و یا یک پرستار یا یک لیسانس شیمی چه ربطی به بهزیستی دارد که بشود مسئول اجرایی، اگر توانستید طبق ماده قانونی جلو این انتصاب ها را که به قیمت نابودی جامعه دارد تمام میشود را بگیرید.من نوعی کل تالیف هایم را که همه کاربردی است شش ماه دیگر چاپ و در اختیار شما خواهم گذاشت، در غیر اینصورت از همان پزشک،پرستار راهکار بخواهید و مطمئا انها بهتر از ما میتوانند مشکلات را حل کنند.

 7. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام
  انتقادات شما از وضعیت مددکاری کشور کاملا صحیح و منطقی است ولی می دانیم بدون همگرایی و همدلی نمی توان وضعیت موجود را تغییر داد. با سپاس

 8. هم استانی دکتر عوض زاده( کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی) :

  با سلام خدمت هم استانی خودم، جناب آقای عوض زاده. کاملاً موافق گفته های شما هستم و از نزدیک همچین مواردی رو دیدم و تجربه کردم. جالب اینجاست که توی بعضی دانشگاه های علمی کاربردی اساتیدی دروس رشته مددکاری رو تدریس می کنند که چیزی نگم بهتره.
  ان شاء اله در آینده ای نزدیک شاهد بهبود اوضاع باشیم. به عنوان یک همکار و هم استانی می گویم که فعالیت های شما در زمینه ترجمه کتب مددکاری اجتماعی بسیار ستودنیست. منابع نظری در رابطه با نظریه های مددکاری اجتماعی بسیار محدود هستند ان شاء اله که به زودی بتونیم به کتاب های شما در این زمینه دسترسی داشته باشیم.
  خوشحال میشم که از تجربیات شما استفاده نمایم.

 9. جناب عوض زاده :

  جناب اقای عوض زاده خوب گفتیتد سیستم رفاه اجتماعی توسط کسانی غیر متخصص اداره میشود سازمان بهزیستی توسط پزشک اداره میشود ایا جامعه پزشکی اجازه میدهد توسط یک رشته غیر پزشکی مدیریت بشوند این همه فارغ التحصیل رشته مدیریت بیمارستانی هست پزشک مدیر بیمارستان هست انوقت در همه رده های مدیریتی وکمسیون های تخصصی بهزیستی ،پزشک امضائ نهایی را میکند واگر کسی از اسیب شناسی مدیر کلی ومعاونت اجتماعی بهزیستی قرار گرفته انقدر مسائل ریز ودرشت برایش درست میکنند تا از ان سمت خداحافظی کند.

 10. کامبیز عوض زاده :

  با عرض سلام خدمت همه کسانی که نسبت به بنده که نه به مددکاری لطف دارند. خواهشمند است نظرات خود را به سازمانهای مربوطه و مسئولین نیز انتقال دهید و به دانشجویان مددکاری ادرس بدهید که انها نیز بی لیاقتی پست بگیرها را در حل مشکلات احاد جامعه باز گو نمایند و مسئولین را وادار به احقاق حق نمایند، چنین برخوردهای با مددکاران یعنی فساد اداری و نتیجه ان میشود معلولیت اجتماعی، اقتصادی ، فرهنگی و …. مددکاران محترم باید بدانید را حل مشکلات امروزه ایران استفاده از ایده های شما مددکاران است ، چراکه ایده های شما برای جذب و استخدام پسر خاله،دختر خاله، و خود شرینی برای مسئولین نیست چراکه ما به یک سری اصول و ارزشهای پایبند هستیم…. . موفق و موید باشید

 11. هم استانی دکتر عوض زاده( کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی) :

  ان شاء اله از استان خودمون شروع می کنیم جناب عوض زاده. جایی که جذب و استخدام پسرخاله، دوست، آشنا و خودشیرینی غوغا میکنه.
  بازم به این سایت سر بزنید جناب عوض زاده. به ایمد روزاهای بهتر. خداوند متعال یاور همه مددکاران اجتماعی.

 12. هم استانی دکتر عوض زاده( کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی) :

  به امید روزای بهتر

 13. حسین :

  باسلام خدمت جناب اقای عوض زاده قصد من از نوشتن این پیشنهاد خدای ناکرده ترحم یا توهین نیست طرز تفکر من اینست که برای برون رفت از مشکلات اجتماعی سلاحی جز ء علم ودانش نداریم وبرای اینکه تا دیگران هم اگاهی نداشته باشند به ما وکار ما اعتماد نمی کنند وپژوهش وتحقیق شما انسانهای فرهیخته اولین قدم ومحکمترین قدم در این راه خواهد بود وحمایت از کارشما نیاز به یک مشارکت عمومی مددکاران واسیب شناسان دارد تا مطا لب علمی شما بدست ما برسد می خواهم این اجازه را به مابدهید تا در تالیفات شما مشارکت داشته باشم شماره حسابی بنام خودتان باز کنید وما به اندازه توانمان در تالیف کتابها کمک کرده باشیم با تمرین در مشارکت های عمومی حتما سرفصلی بنام نقش مشارکتهای عمومی برای حل مشکلات تالیفات وانتشار کتاب وکتاب خوانی داشته باشید تا همه کتاب نخوانند وکتاب مددکاری نخوانند مارا قبول و مداخلات علمی مارا قبول ندارند مطمئنا مددکاران دیگر هم هرکس به اندازه توان خود این حرکت علمی را تحقق می بخشند .ازشما عاجزانه میخواهم این فرصت را به ما بدهید

 14. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت اقای حیسن… برادر جان شما انسان بسیار صادقی هستی فرمایشات جنابعالی بسیار ارزشمند می باشد، از انجایکه رفع مشکلات خانوادها و گروه های هدف مهمترین محور فعالیت ما میباشد ، با توجه به مشکلات و اسیبهای نو ظهور در جامعه ما قدر مسلم ضروری است که کتابهای با محتوای علمی داشته باشیم،من عضو هیچ کدام از انجمن های مددکاری و غیره نمی باشم، اما باید این نکته را در نظر داشت که اگر ما انجمن یا هرتشکلات قانونی مقتدری در ارتباط با مددکاری داشته باشیم میتوانیم مشکلات موجود در جامعه را با دادن راهکارهای مناسب حل نمایم ، و برای ارائه راهکار باید از تخصص های مختلف استفاده نمود، بنده چونکه نمی خواهم خدای ناکرده کسی از من بی دلیل ناراحت بشود.وارد مسائل نمی شوم . کتابهای که اینجانب در حال تالیف انها هستم فعلا با این ساز کار موجود در سازمانها و متولیان مددکاری در جامعه خریدار ندارد. بعنوان مثال کتابی تحت عنوان “مددکاری اجتماعی با خانواده “که شامل هشت بخش میباشد متوان گفت در حال اتمام است، و سایر کتابها نیز به همین منوال،اما تا زمانی که متولی مددکاری مددکار نباشد،کار ما زیره به کرمان بردن است، سرفصل بخش ۱ و ۲ این کتاب شامل
  بخش ۱- نظریه اولیه در مورد منشاء خانواده
  بخش ۲- توسعه سیاستهای دو لت در ارتباط با خانواده

  بقدری پر محتوا و متناسب با جامعه ایران به مطالب میپردازد که متخصصین مددکاری و اسیبهای اجتماعی شناخت جامع و کاملی از وضعیت موجود جامعه پیدا مینمایند، چراکه
  براى آنکه بتوان به تحول یک پدیده یا یک نهاد اجتماعى پى برد و اسیبهای را که بدان گرفتار شده حل گردد ، قبل از هر چیز باید به سراغ تاریخ آن نهاد یا پدیده رفت و به جستجوى شکل اولیه آن پدیده و عوامل تشکیل‌دهنده آن پرداخت. نهاد خانواده نیز مانند هر پدیده دیگرى تابع روندى است که از ابتداء تاریخ بشر تا به امروز وجود داشته است و بدون تردید در طى این روند، تحولات و دگرگونى‌هائى را به‌خود دیده است. این کتاب در شرایط فعلی من خودم میدانم اصلا مورد توجه متولیان مددکاری در سازمانهای مرتبط قرار نخواهد گرفت،فقط زمانی مورد توجه قرار خواهد گرفت که متولی مددکاری یک مددکار باشد. موضوع دیگر شما باید بدانید دانشگاه شیراز فراخوان زده بود برای دونفر دکتری مددکاری یک نفر هم ثبت نام نکرده بود بغیر از این بنده حقیر حتی از بنده دعوت به مصاحبه نکردند لابد کسانی دیگر از رشته های دیگر بهتر از من در نظر داشتند که میتوانند مشکلات خانواده و گروه های هدف را حل نمایند از چه رشته ای من نمی رانم، دوست گرامی نتیجه این تنگ نظری در اینده میشود نابودی نهاد خانواده و ساختار های جامعه و روابط اجتماعی در جامعه و ان فرد کوته نظر باید جوابگو باشد.که به چه حقی یک جامعه را از داشتن یک مددکار محروم نموده،و عواقب کلیه اسیبها موجود مستقیما برعهده ایشان میباشد. و من از شما میخواهم بجای اینکه شماره حساب به شما بدهم از مسئولین بخواهید اول ساختارها ناکار امد را اصلاح نمایند و زمینه جذب متخصصین دلسوز را فراهم نمایند ، قدر مسلم من نوعی و امثال بنده ظرف مدت شش ماه بدون اینکه نیاز به حمایت مالی داشته باشیم کلیه کتابها را به زیر چاپ خواهند برد . انوقت خواهید دید امنیت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی یعنی چه.

 15. حسین :

  جناب اقای عوض زاده حرف شما درست اما شما خود بهتر از ما می دانی که جامعه مددکاری انجمن یکسان ویک دلی نداریم اساتید مددکاری نمی دانم دنبال چه هستند ایا امکان یک دست ویکی شدن انجمن مددکاری وجود ندارد راه حل شما برای اشتی دادن چیست .وزیر بهداشت ووزیررفاه چگونه با این دوگانگی ویا کمسیون مجلس تصمیم گیری درست بگیرند.

 16. حسین :

  حناب اقای عوض زاده تقریبا همه مددکاران بااین معضل در جایی که خدمت می کنند وجود دارد ومی بینند که جای مددکار رشته غیر مرتبط نشسته ما باید همه این مشکلات را از همه استانها جمع کنیم در دفتر کمسیون مجلس در بهارستان ویا در دفتر ریس جمهور بنشینیم واساتید مددکاری نیز مارا رهبری کنند مگر پرستاری اینکار را نکرد تومار نوشتند در مجلس از سراسر کشور بس نشستند وبه حق خودشان رسیدند ویک معاونت در وزارت بهداشت دارند ایا این امکان وجود ندارد .

 17. کامبیز عوض زاده :

  باور میکنید نمی دانستم که بزرگان مددکاری با هم نیستند و الان که فهمیدم، دیگر حاضر نیستم وقت خود را برای مددکاری بگذارم و یک هفته باید روی مسئله فکر کنم و میخواهم به یک تصمیم کلی برسم و مدرک دکتری مددکاری ام را بلا استفاده و با توجه به شغلی که دارم (دستفروشی) از دیگر مدرک دکترا ام که “ساختار اجتماعی و روابط اجتماعی” است، استفاده نمایم.

 18. هم استانی دکتر عوض زاده( کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی) :

  ناامیدمون نکنید جناب عوض زاده.
  ما با هم می جنگیم…
  ان شاء اله که درست بشه…
  خدا بزرگه

 19. نوروزی :

  نظام مهندسی اجتماعی چاره حل مشکلات واسیب های اجتماعی است . مددکاران اجتماعی در طول مدت کاری خود با مسائل واسیب های اجتماعی زیادی روبرو میشوند وبسیاری از این اسیب ها را راه حل میدهند ومسائلی هم وجود دارد که در توان علمی وعملی مددکار حرفه ای نیست وبه این نتیجه می رسیم وان اینکه مددکاری اجتماعی نمی تواند داعیه حل همه مشکلات اجتماعی باشد گرچه مطمئنیم در بسیار مواقع با بهره گیری از علوم مختلف این حرفه میتواند راه گشا باشد واین هوش سر شار در کسانی که این رشته را انتخاب می کنند وجود دارد اما مددکاری با همکاری وهماهنگی با دیگر رشته های مرتبط در اسیب های اجتماعی می تواند بهتر ونظامند تر به حل مشکلات در سطح مدیریتی وبرنامه ریزی وقانون مندی بپردازد .مددکاران ویا روان شناسان وحقوق دانان وعلوم اجتماعی بجای اینکه دنبال نظام مددکاری ونظام روانشناسی وغیره باشند وهر کس با نظام خود وبنفع حرفه خود راه حل وداعیه حل مشکلات اجتماعی باشد باید از رشته های فنی مهندسی الگو بگیریم که از مهندس های مختلف از ساختمان والکترونیک ومکانیک وغیره یک نظام مهندسی را ایجاد کرده اند ودر راه رشد وتعالی ان گام بر میدارند وبا ایجاد قوانین ومقررات وهماهنگی بسیاری از مشکلات را در زیر ساختهای مهندسی حل کرده اند.در مهندسی اجتماعی هم می توانیم از نظام مهندسی اجتماعی در حل مشکلات کلان اجتماعی بهره ببریم مطمئنا اساتید وفرهیخته گان واستاتید که علم وتئوریها را می سازنند افق علمی این نظام را برای ما ترسیم میکنندورشته مددکاری میتواند سردمدار ومدیریت این تفکر باشد که همه رشته ها را درزیر نظام مهندسی اجتماعی جمع کرده ومشکلات ومسایل اجتماعی مثل اعتیاد خشونت وکودک ازاری وطلاق و….را برنامه ریزی وقانون مند در اختیار سازمانها وگروه های انتفاعی وغیر انتفاعی قرار داده وانوقت در کنترل ونظارت قانونی دولت موظف میگردد.ودر تمام مبادی اسیب خیز سازمانها موظف به اجرای قانون باشند والبته ازانجایکه انسان اسیب پذیر واسیب زا می باشد وهمیشه عده ای در حل مسایل وپیشامدهای زندگی توانایی حل مشکل به تنهایی را ندارند وخانواده ها وجامعه با این افراد واین جمعیت اسیب پذیر واسیب زا سر وکار دارد ناچار به استفاده از نظام مهندسی در شرایط اجتماعی وبرنامه ریزی شهری وحتی در نظام مهندسی ساختمان هم استفاده از نظام مهندسی اجتماعی می باشد .برخی مقررات ونظام قانونی نظام مهندسی اجتماعی را برمی شمرم مطمنا اساتید راه روشن علمی را به ما نشان خواهند داد .۱/از همه گروهایی که به نحوی در حل مشکلات احتماعی دخالت دارند در این نظام باشند ۲/ اسیب های اجتماعی رفتار های اسیب زا واسیب پذیر تعریف ومشخص گردد واسیب های نوظهور اینده نگری گردد ۳/گروه ها تاییدیه مشخص وقانون مند برای گرفتن نظام مهندسی اجتماعی داشته باشند ۴/حوزه های اجتماعی تقسیم بندی گردد مثل ساختن یک ساختمان ، هر ساختمان ویا هر مشکل اجتماعی با چندین ناظر ساخته وپرداخته گردد.۵/ برنامه ریزی و قانون گذاری براساس فرایندهای علمی صورت گیرد۶/تحقیق وپژوهش سر لوحه کار قرار گیرد تا تحقیق صورت نگیرد حقیقت کشف نخواهد شد وعده ای با دروغ وشایعه راه حل میدهند وسود می برند ۷/ اموزش واگاهی دادن فراگیر ودر همه سطوح قانونی ولازمالاجرا باشد و…. متاسفانه در بدنه سازمان رفاه اجتماعی چیزی بنام نظام مهندسی اجتماعی وجود نداردتا با قوانین مربوطه اداره وسازمان دهی گردد وبه همین دلیل توسط کسانی که با اگاهی از زمینه های اجتماعی وبکار گیری اصول روان شناسی افراد و خانواده ها و جامعه براحتی وبدون هیچ گونه مزاحمت به اجرای برنامه ها ومقاصد سود جویانه در پی اسیب زدن به جامعه واستفاده از اسیبهای اجتماعی بعنوان گنج پنهان به بهره کشی، لذت جویی وجاه طلبی خود می پردازند .واز طرفی کسانی سردمدار وداعیه و قانون گذار در این زمینه می باشند که یا ارتباطی با مسئله اجتماعی ندارند ویا تخصص لازم را ندارند،مسائل اجتماعی را می توان بصورت کمی وقابل اندازه گیری در اورد واین را نظام مهندسی اجتماعی می تواند چرا که از گروه های مختلف که در حل ان موثر می باشند عضو هستند وکار میکنند . مثلا در ایجاد یک ساختمان چندین مهندس همکاری میکنند واگر مهندس سازنده در هر قسمت از بدنه ساختمان دچار اشتباه شده باشند به دلیل نمایان شدن اشکال ساختمان تاییدیه در یافت نخواهد کرد ومهندس سازنده به اصلاح ان مجبور میشود .متاسفانه در مهندسی اجتماعی اگر فردی که کار اجتماعی میکند وبا مسائل اجتماعی سروکار دارد خطایی میکند وعلت ومعلولی سرهم بندی میکند صدایی از کسی در نمی اید ونمی داند به چه کسی مراجعه کند ویا اصلا ان صدا را نمی شنود چونکه مهارت ندارد ویا خود نساخته بلکه فقط دیده وداعیه ساختن انرا دارد /دروغی بزرگ را یدک می کشد ویا حتی فرصت برگشتن ودرست کردن را ندارد ومسئولی دیگر می اید وغا لبا این جمله را میگوید من در ساختن ان دخالتی نداشتم پس به من مربوط نیست والبته توانایی ساختن هم ندارد وپس از چها ر الی پنج سال از مسولیتش خلع وکس دیگری میاید اما وقتی نظام مهندسی اجتماعی وجود داشته باشد هر کسی که در ساختن این بدنه تاثیر گذار باشد اشتباه کند سایرین صدایشان در می اید و باعث پیگیری وتعمیر ویا ساختن مجدد ان می شود . مدیریت وایجاد نظام مهندسی در حیطه ومسولیت شما فرهیختگان مددکاری در نگاه کلان می باشید چرا که راه حلها وبرنامه ها در دانش و علم مددکاری وجود دارد توسعه ان نیاز مند تئوریهاو ارزشهای مددکاری است ونظام مهندسی در واقع یک هنر و مهارت بهره برداری از رفتارهای اسیب زا واسیب پذیرانسان برای رسیدن به رشد وتکامل وحل مسائل ومشکلات بشری است که با استفاده از اصو ل اخلاقی وارزشهای انسانی که در مددکاری وجود دارد امکان پذیر است نظام مهندسی اجتماعی در مقابله با مهندسی اجتماعی است که توسط کسانی که با استفاده از اصول روانشناسی وجعل اطلاعات و دادن اطلاعات غلط واز طرفی ندانم کاری ونادانی کسانی که خواسته ونا خواسته به سود جویی ونا هنجاری جامعه دست زده اند می باشد تا با هنر مهارت علمی وصداقت در کار وپژوهش وقانون مندی وحداکثر توانمندی در کار وعمل شاهد ادامه ناهنجاری و سود جویی افراد فرصت طلب تحت عنوان مسول بی تخصص و جاه طلب نباشیم و البته کسی هم به فکر کودکی که در حال رشد است وباید این همه تبعیض ونابرابری ودروغگویی را یاد بگیرد نیست واین یک فاجعه در سقوط ارزشهای انسانی واخلاقی است که ایندگان مارا سرزنش خواهند کرد والان ما فرصت عذر خواهی ویا دوباره سازی وبازگشت به ارزشهای انسانی ،که نه ساخته ذهن انسانی وادیان الهی که با افرینش بشریت خداوند در او نهاده است وادیان الهی وواذهان فرهیخته بشری برای تکامل این ارزشها برانگیخته شده اند ودر ان صورت به ارامش واسایش واقعی دست می یابیم ومددکاری سر شار از اصول وارزشهای اخلاقی وانسانی است که نفع بشریت را جستجو میکند واگر دیر بجنبیم دیگران مارا مدیریت خواهند کرد وما سرخورده ازاین همه نابرابری وتبعض و… خواهیم شد .رقیه نوروزی مددکار اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بابل

 20. کامبیز عوض زاده :

  هم استانی محترم ، باید بدانید بنده از لحظ در امد تامین میباشم، و در خارج از کشور بعنوان یک مددکار موفق مشکلات زیادی را حل می نمودم. ادعا نمی کنم اما این راهی که برخی در پیش گرفتن و سر خود را همچون کبک به زیر برف کرده اند برای ندیدن مشکلات در یک برهه زمانی این مشکلات نمود پیدا خواهد نمود و ان وقت اگر سر هرکوچه هم یک کلینیک مددکاری مجهز با دهها مددکار متخصص ایجاد شود مشکلات حل نخواهد گردید. باز گفته ای از مددکار بزرک علی (ع) که میفرمایند اگر میخواهید پشیمانی سراغ تان نیاید دو چیز را فراموش نکنید برنامه ریزی و اینده نگری. که متاسفانه در جامعه ما این دو
  و جود ندارد

 21. هم استانی دکتر عوض زاده( کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی) :

  دوست و هم استانی عزیز در جریان وضعیت و فعالیت های شما و سنگ اندازی از جانب بهزیستی و …. پیش پای شما هستم. در ضمن ایمان دارم به اینکه هر کسی چیزی برای آموختن به دیگران دارد. کاش یه روزی برسه که هر کسی به سهم خودش ایفاگر رسالت ارتقای حرفه مون باشه.
  ان شاء اله که بتوانیم از تجارب نظری و عملی شما هم بهره ببریم.
  متوجه اوضاع وخیم جامعه در مسائل و مشکلات اجتماعی هستم. هر مددکار اجتماعی تیزبینی متوجه این میشه، ولی اون مسئولین هستند که سر به زیر برف دارند به مانند کبک .
  خدایا یاری مان رسان

 22. سلام آقای عوض زاده شما حرف دل من زدید تازمانی که اتحاد نباشه هیچ فاده ای نداره من یه طرح توانبخشی دارم که به طور کلی به سود مددکاری اما چون لیسانسم به هیچ وجه قبول نشد این شما دکترا هستید میشه حداقل برای یک آغاز جدید از دانشگاه پیام نور یزد شروع کنید الان اعلام جذب دکتری داره وتا اونجایی که من میدونم جدید در اون دانشگاه پس میشه مددکاری درست استارت زد.

 23. کامبیز عوض زاده :

  با عرض سلام خدمت جناب موسوی ، شرمنده بنده وقتی در دانشگاه پیام نور درس مددکاری میدادم ، اگر شما بودید میدیدید که اگر تعدادکلاس باید ۴۰ نفر باشد از بقیه رشته ها هم می امدند برای گوش دادن به مباحث بنده،بنده برای هیات علمی پیام نور هم ثبت نام کردم ایا می دانید در تهران کسی که مسئول علوم اجتماعی پیام نور بود. که از بنده مصاحبه نمود بنان اقای آ دارای دکتری نظامی مدیریت استراتژیک بود و بنده حاضر به مصاحبه نشدم، و تا اخر عمر هم حاضر نیستم در پیام نور کار کنم تا این افراد در تخصص خود کار نکنند. من به شغل دستفروشی خود ادامه میدهم و افتخار میکنم که حق الناس نمی کنم البته درست است که نبود امثال بنده مشکلات جامعه را بیشتر میکند اما چاره ای نیست، خلایق هرچه لایق.

 24. سلام دوباره شما یه سر حداقل به دانشگاه خوزستان بزنید دانشگاه آزاد شوشتر حداقل بروبچ مددکاری هستن مسول.از وجود شما استفاده کنیم این مسول ها که که تو خوابن هرچی معظل خاک حل شداینم حل میکنن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من از روزی که متن شما خوندم خواب ندارم حیف حیف

 25. کامبیز عوض زاده :

  با سلام شما جناب موسئی لطف دارید،اما بنده دیگر شغل دیگری دارم، دستفروشی که دارم را با هیچ جای دیگری عوض نمی کنم، و کتابهای را که حدود ۱۷ تا میباشد را دارم ترجمه میکنم و انشاا اگر زنده بودم تا ۵ سال دیگر اصلا نمی خواهم وارد کار مددکاری بشو م ،واصلا معلوم نیست ایران بمانم یانه چرا که از دهها کشور دعوتنامه دارم و در حقیقت در ایران انگار دارم فوق دکتری خود را در رشته مددکاری میگذرانم.

ارسال نظر


آخرین موضوعات