کد خبر: 10679 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۴۲ - سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ | ۲ نظر | |

ضعف حضور مددکار اجتماعی در عرصه های مختلف اجتماعی

ضعف حضور مددکار اجتماعی در عرصه های مختلف اجتماعی / مددکاران را نمی شناسند

مددکاری در سه حوزه کار بافرد ، گروه و جامعه است و این نشان دهنده وسعت این حرفه میباشد اما از آن جاییکه این سه حوزه دارای ظرفیت بالایی برای کار حرفه ای داراست و فی نفسه محدویتی برای خدمت به مردم ندارد بجز حفظ مواضع علمی و نتایج اجتماعی آن. اما اینکه آیا ورود به به این مباحث مهم که همانا کل جامعه را در برمیگیرد، شرایطش برای مددکاران مهیا گردیده است، بحث دیگری است. بخشی از فعالیتهای مددکاری در این سه حوزه به تفکر، ارایه روش و عملکرد خود مددکار برمیگردد که شاید بر معیارهای حرفه ای مطابق باشد و یا بنا به دلایلی در مرحله نقص باشد که میتواند مناقشه برانگیز باشد که در جای خود میتوان به آن پرداخت. اما مسئله ای که میخواهم در این نوشتار کوتاه به آن بپردازم نبود تعریف مناسب برای ایفای نقش مددکاری در جامعه است، جای خالی و نبود قوانین لازم، ضروری و محکم برای ورود مددکاران به مداخلات اجتماعی در سه حوزه یاد شده می باشد و موانعی را برای حضور موثر مددکار در انواع مداخلات اجتماعی، ایجاد کرده است که همانا خلاءهای قانونی است نمونه ای که میتوان به آن اشاره کرد این است مددکارانی میتوانند مداخله در بحران آنی داشته باشند که کارمند سازمان متبوع باشند یا مجوز ورود داشته باشند و هیچ مددکار مستقلی نمیتواند برای کمک به کاهش یا رفع بحران، ورود کند و حتی کارت مددکاری وی در این موقع فاقد ارزش است و اگر بنا به سوگند حرفه ای و احساس مسولیت وارد ماجرا شود پیامدهای آن را میبایست پاسخگو mohammadiباشد و هیچ مراجع قانونی از وی و رسالت حرفه اش دفاع نمیکند بارها از زبان مددکاران شنیده شد که اگر اقتدار لازم به آنها داده میشد از بخشی از اتفاقها پیشگیری میشد به مقایسه ای دست میزنم در جلسه مشاوره ای که با قاضی و همسرشان داشتم ایشان براحتی در فضای غیر کاریشان هم مسلح بودند که شاید قوانین مرتبط با این حرفه این مجوز را برایشان قائل شده است و قصد پرداختن به این بخش راندارم، قصد من از این مقایسه این است که چرا مددکاران نباید با کارت هویتی شغلی در هر زمان که تشخیص دادند در بحرانها وارد شوند و مداخله آنان در هر زمان و شرایطی مورد قبول مراجع قانونی باشد؟ امروز شاهد نزاعی بودم که پلیس وارد ماجرا شد یک نزاع خیابانی بعد از آنکه وقتی را برای مداخله انجام دادم و به نوعی به مصالحه انجامید و از خشونت بیشتر جلوگیری شد اما برای مامور انتظامی حرفه مددکاری از هیچ جایگاهی برخوردار نبود اگر چه احترام گذاشت و فرصت گفتگو رافراهم آورد اما این فقط به خاطر نگرش وی بوده است در حالیکه میتوانست با نشان دادن کارت شناسایی، ورود مددکار ضرورت قانونی باشد. هرگز پاسخ مامور اداره آگاهی را فراموش نمیکنم که برای ملاقات جوانی که بدلیل رفتار ضد اجتماعی از دید قانون بازداشت شده بود،‌ رفتم و خودم را معرفی کردم و گفتم آیا شما با مددکاری آشنا هستید، ایشان در پاسخ گفتند که من فقط اراذل و اوباش را میشناسم و مددکاری را نمیدانم چیست!! و صدها نمونه دیگر که نشان دهنده ضعف حضور مددکاری در عرصه های اجتماعی است که میبایست به آن پرداخت. و اگر امروز این مهم نادیده گرفته شود و مسامحه کرد، فردا بسیار دیر خواهد بود.

مریم پرمحمدی آذر

مددکار اجتماعی

منبع: وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ دیدگاه مطلب براي " ضعف حضور مددکار اجتماعی در عرصه های مختلف اجتماعی " ارسال شده است.

 1. کامبیز عوض زاده :

  با سلام انچه باید گفت اینکه یک نفر پلاستیک جمع کن در شهر چشمان اش از فاصله چند صدمتری فقط پلاستیک و ضایعات پلاستیک را خوب میبیند، یک پلیس نیز نیز مجرمان را خوب میبیند.و پزشکی عمدتا به بررسی حوزه آناتومیک و فیزیولوژیک بدن انسان به عنوان یک کل و سیستم های منحصر به فرد آن، شناسایی انحراف از هنجار های فیزیولوژیکی، تشخیص تغییرات پاتولوژیک در بدن روابط علت و معلولی، مکانیسم های زیر بنایی توسعه بیماری ها را تعیین میکند. و از روش های مختلف برای بهبود سلامتی بدن ، عادی سازی فرآیندهای فیزیولوژیکی آن استفاده میکند.
  وظایف مددکاری اجتماعی عبارتند از: شناسایی عوامل موثر اجتماعی است که تاثیر قابل توجهی بر سلامت انسان، سازگاری اجتماعی و بنیان خانواده، سلامت کودکان داشته میپردازد . و همچنین برای شناسایی بیماری های ارثی و یا وضعیت (اعتیاد به الکل، اعتیاد به مواد مخدر، سوء مصرف مواد، و غیره.)، که ممکن است تاثیر بر سلامت نسل های آینده داشته باشد برای ان مهم میباشد.
  با این حال، فعالیت های پیشگیرانه انجام شده توسط کارکنان پزشکی ، اغلب موثر نیست چرا که طیف وسیعی از مشکلات متاثر از عوامل اجتماعی است و همچنین بصورت وسیع در حوزه پزشکی تاثیر عوامل اجتماعی بر سلامت انسان، برای حل آنها مطالعه نشده است. و به ندرت به بررسی دقیق وضعیت اقتصادی جامعه ،خانواده پرداخته شده است و بویژه مطالعه ای دقیق و جامع در ارتباط با امنیت زندگی مردم در مورد شاخص های عمومی ،مسکن، اشتغال، حمل و نقل و غذا; عوارض مرگ و میر، باروری, تولید مثل جمعیت; وجود ندارد. معیارهای اقتصادی، محیط زیست، مسکن و تاثیر ان بر سلامت انسان در بین پزشکان تحقیقات جامعی صورت نگرفته .این در حالی است که سبک زندگی متا ثر از عوامل اجتماعی، اجتماعی، فرهنگی بیشترین تاثیر را برسلامت احاد جامعه دارد.
  بنا بر تعریف سازمان بهداشت جهانی، تندرستی تنها فقدان بیماری یا نواقص دیگر در بدن نیست بلکه‌ «تندرستی نداشتن هیچ‌گونه مشکل روانی، اجتماعی، اقتصادی و سلامت جسمانی برای هر فرد جامعه است)) که این تعریف جامع از سلامت نشان دهنده افزایش نقش و ضرورت نوع جدیدی از فعالیت ها مددکاری اجتماعی در سیستم بهداشت و درمان میباشد ، اما باید یاد اور شد که در همین حوزه سلامت کسانی پست مددکاری را در سطوح مدیریتی و اجرایی اشغال نموده اند که دارند بیشترین ضربه را به مددکاری و سلامت جامعه میزنند، برای نمونه اینجانب با یکی از افرادی که پست مددکاری را در استان فارس در حوزه سلامت با توجه به رشته غیر مرتبط اشغال نموده بود صحبتی داشتم ، ایشان میگفت ما فوق من که باز هم فردی … است از من خواسته تا میتوانی خیر پیدا کن و پول و طلا جمع کن الان من هم اینکار را میکنم
  اما همکاران گرامی یک مددکار باید بتواند با تکنیک ها و روش های مناسب در حوزه سلامت به ذی نفعان شامل بیماران ، پرسنل و غیره ارائه خدمت نماید.

  اما باید بدانید اینجانب تنها د ارنده دکتری تخصصی مددکاری اجتماعی در جنوب کشور الان در شهر شیراز مشغول دست فروشی هستم، لابد فکر میکنید بنده نخواسته ام کار کنم نه اینطور نیست رفتم برای کار اما باید بدانید که تنگ نظری بیداد میکند، الان در حال ترجمه و تالیف کتابهای در حوزه مددکاری هستم بعضی ها را به اتمام رسانده ام و برخی را طی دو سال اینده به اتمام خواهم رساند ، خدا شاهد است سرفصل برخی از کتابها را به مسئول مددکاری یکی از ادارات که دارای لیسانس بهداشت محیط میباشد و الان هم در دانشگاه دروس مددکاری را تدریس میکند نشان دادم ، پشیمان شدم بعد شما بفرماید من متخصص چه جایگاهاهی در حوزه سلامت میتوتنم داشته باشم. در ضمن فهرست کتابهای که برای اولین بار در ایران اقدام به تالیف نموده ام برای شما میگذارم .شامل

  ۱- مددکاری اجتماعی با معلولین
  ۲- محتوا و روش کار پزشکی و اجتماعی
  ۳- تکنیکهای مددکاری اجتماعی با گروه های مختلف
  ۴- مددکاری اجتماعی با کودکان سرطانی و خانواده انان
  ۵- مددکاری اجتماعی با جوانان
  ۶- مددکاری اجتماعی با سالمندان
  ۷- روانشناسی مددکاری اجتماعی
  ۸-مددکاری اجتماعی با خانواده
  ۹- اساس روانشناسی و مشاوره خانواده
  ۱۰- تئوری و روش های مددکاری اجتماعی
  ۱۱- مددکاری اجتماعی با افراد بی خانمان
  ۱۲- مددکاری اجتماعی با معتادین به مواد مخدر و الکل
  ۱۳مددکاری اجتماعی با زندانیان
  ۱۴- مددکاری اجتماعی با مهاجرین
  ۱۵مددکاری اجتماعی با بیماران روانی
  ۱۶- مددکاری اجتماعی با دانش اموزان
  ۱۷- مددکاری اجتماعی با افراد بیکار
  ۱۸-تعلیم و تربیت اجتماعی

  خواندگان گرامی برای نمونه یک کتاب در دست تالیف دارم بنام محتوا و روش کار پزشکی و اجتماعی که برای اولین بار در ایران در حال تالیف میباشد و برای اینکه بدانید که این کتاب از چه کار امدی بالای برای حوزه سلامت برخوردار است متاسفانه مسئول مددکاری بخش سلامت استان که یک لیسانس بهداشت محیط است اصلا میگوید این کتاب بدرد بخش سلامت نمی خورد، خواهشمند است شما خودتان قضاوت و صدای مظلومیت یک مددکار را به گوش مسئولین برسانید. قدر مسلم با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد بیمارهای جسمی ، روحی و احساسی جامه امروز ایران ریشه در عوامل اجتماعی دارد تا چنین افرادی در راس مددکاری حوزه سلامت قرار دارند باید بدانیم در اینده ۷۰ درصد مردم ایران بد پیر شدن را تجربه خواهند نمود و امنیت جامعه مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت

  فهرست مطالب
  Lمقدمه………………………………………………………………..
  بخش ۱-جنبه های اجتماعی و پزشکی مددکاری اجتماعی……
  موضوع ۱: کار اجتماعی و پزشکی به عنوان یک نوع فعالیت حرفه ای
  موضوع ۲- جهات فعالیت نهادهای حفاظت و پایش پزشکی و اجتماعی
  موضوع ۳-الگوی اساسی کار اجتماعی و پزشکی. مقوله حقوق فردی شهروندان درحوزه سلامت
  بخش ۲ – معاینات پزشکی-اجتماعی و بازتوانی..
  موضوع۱- معاینات پزشکی اجتماعی..
  موضوع۲- بازتوانی پزشکی و اجتماعی..
  بخش ۳-فناوری کار اجتماعی و پزشکی.
  موضوع۱- محتوا و روش کار اجتماعی و پزشکی در موسسات بهداشتی و درمانی..
  موضوع۲- کار اجتماعی و پزشکی در برنامه های تنظیم خانواده..
  موضوع ۳- کار اجتماعی و پزشکی در انکولوژی.
  موضوع ۴- کار اجتماعی – پزشکی با کودکان مبتلا به سرطان..
  موضوع۵-کار اجتماعی پزشکی در بیماری سل.
  موضوع۶- کار اجتماعی پزشکی در اعتیاد.
  موضوع۷-کار اجتماعی پزشکی با بیماران تروما..
  موضوع۸- کار اجتماعی و پزشکی با بیمار روانی و خانواده هایشان.
  موضوع۹- کار اجتماعی پزشکی با کودکان مبتلا به فلج مغزی.
  موضوع۱۰-کار اجتماعی پزشکی با افراد معلول.
  موضوع۱۱- فن آوری اجتماعی و پزشکی ارائه کمک به کودکان معلول.
  موضوع۱۲- کار اجتماعی پزشکی در سیستم زندان..
  موضوع۱۳- کار اجتماعی پزشکی با دانش آموزان و دانشجویان جوانان.
  موضوع۱۴- کار اجتماعی پزشکی با “خانواده گروه های اجتماعی معرض خطر “.
  موضوع۱۵- مشکلات اجتماعی و پزشکی مرتبط با مرگ و کشتن از سر ترحم.
  موضوع۱۶- سازمان و محتوای کار اجتماعی و پزشکی در خارج از کشور

  مقدمه
  امروزه افزایش مشکلات اجتماعی و افزایش تصاعدی بیماریها ضرورت تدوین برنامه ها و راهکارهای مناسب در جهت حل مشکلات پزشکی و اجتماعی را با رویکردی نوین با هدف ارتقای سلامت دو چندان نموده است. از اینرو ایجاد فرمها و روش های کمک های اجتماعی جدید برای ذی نفعان، که خدمات اجتماعی جامعی به بیمارران و غیره ارائه و همچنین به حل و فصل مشکلات اجتماعی در حوزه سلامت بپردازد، توسعه کار اجتماعی و پزشکی کارامد را میطلبد، که طی سالهای گذشته در دستور کار وزارت بهداشت و دمان قرار گرفته است.
  با توجه به مشکلات مالی، قدر مسلم سیستم بهداشت عمومی قادر نیست به طور کامل عملکردهای را که قبلا به مراجعین انجام میداده را عملی نماید . چرا که در چنین شرایطی، حفظ زندگی و سلامت مشتریان نه تنها یک مشکل پزشکی ، بلکه به یک مشکل اجتماعی تبدیل شده است است. از این رو همکاری بین پزشکی و خدمات اجتماعی در قالب کار اجتماعی پزشکی یک ضرورت است.
  کتاب “محتوا و روش کار اجتماعی و پزشکی” ترکیبی از دانش خاص برای آماده سازی دانشجویان ” مددکاری اجتماعی در حوزه سلامت میباشد .
  مطالب کتاب بگونه ای طراحی شده است که مطابق با استاندارد آموزشی است و با هدف:
  -تسلط دانشجویان بر فن آوری کار اجتماعی پزشکی در مراقبت های بهداشتی و موسسات غیر پزشکی.
  -مطالعه و مهارت استفاده از مستندات حقوقی، کار تخصصی قانونمند در مددکاری اجتماعی در مراقبت های بهداشتی
  -شفاف سازی وظایف دانشجویان در چارچوب کار اجتماعی و پزشکی

  هدف کتاب : درک نظری از اصول کار اجتماعی و پزشکی و چارچوب روشهای آن؛و افرایش دانش مورد نیاز محتوای و روش فن آوری آموزش دانشجویان به کار بردن دانش در پژوهش و عملکرد شان میباشد.

  سرکارخانم پور اذر فرمایشات جنابعالی کاملا صحیح،اما شما باید بدانید اینجانب بعنوان یک مددکار اجتماعی توانستن برایم مهم است از شما میخواهم ادرس دوستان مددکار خود بدهید، و این انگیزه را در سایر مددکاران و بزرگان مددکاری کشور ایجاد کنید که همانگونه انجمن حمایت از پرستاران اجازه نمی دهد یک مددکار پرستار شود، ما هم باید انجمنی قوی داشته باشیم که نگذاریم یک پرستار مددکار بشود. و ماده قانونی در این ارتباط و جود دارد.
  و باید بدانیم که وضعیت کنونی در جذب مددکار در ادارات مصداق فساد اداری و خیانت به سلامت مردم میباشد و این را باید بدانید که من نوعی با هر کدام از بزرگان مددکاری که بخواهد، خلاف ایده مددکاران حرکت نمایند جنان برخوردی از هر نوعی که شما تصور ان را بنماید خواهم نمود که … و یک خواهش از شما دارم اینکه ادرس سایت را برای دوستان مددکار خود در استانهای دیگر بفرست و از انها بخواهید که در این ارتباط اطلاع رسانی نمایند. با تشکر از شما و همه مددکاران و مدیریت سایت.

 2. حسین :

  جناب اقای عوض زاده بهداشت ودرمان والبته کلیه پزشکان وکادر درمانی باید بذیرند که مددکاری در بیمارستان مانند سایر تخصصها یک نیاز وضروری بوده وهست که همه جای دنیا در بیمارستانها مددکار وجود داشته باشد ضرورت وجود مددکار بعنوان مکمل درمانی مهم است اگر در درمان بیماری کارشناس تغذیه وفیزیوتراب وداروساز وازمایشگاه برای درمان بیمار ضروری است وتشخیص ودرمان باورود هریک از این تخصصها در جای خودشان موجب بهبودی بیمار میگردد مددکاری هم با توجه به تخصص خود باعث سلامت وبهبودی بیمار میگردد البته هزینه خودش را دارد مگر تشخیص ازمایشگاه هزینه ندارد چرا هزینه های اجتماعی برای بیمارستها تعریف شده نیست ایا کارکنان وپزشکان این بلند نظری ومهارت را در بکاری گیری تخصص مددکاری ندارند مطا لعات وتحقیقهای موردی در بیمارستانها نشان می دهد که دلیل نارضایتی در بیمارستانها عدم حضور به موقع ودر خواست کمک از مددکاری بوده حتی برخی پزشکان در طول درمان با کتک کاری بیمار روبرو میشوند وبعد قانون ترس وحشت مثل زندان را برای بیماران ویا همراهانی که به پزشک توهین کند به در ودیوار بیمارستان نصب میکنند این خلاف ارزشهای پزشکی وانسانی نیست ترس ونگرانی از ارائه در خواست کمک جرم است این همان جایی است که حضور مددکار وتخصص مددکاری باعث این نارضایتی از طرف بیما روپزشک وکادر درمانی خواهد کاست وهر جا مددکار دخالت کرده هم بیماراز خدمت درمانی رضایت داشته وهم پزشک وکادر درمانی بدون استرس و با احساس رضایت کاری بکارش ادامه داده است این رضایت در بیماران خاص وصعب تالعلاج بسیار مهم است برای انها بیمارستان خانه دوم هست بحث کاهش هزینه وکمکهای مردمی برای مددکار ابزار است مگر میشود به پزشک متخصص در درمانگاه بگویید که فقط ویزیت کن واز ابزار کارش که ازمایش ورادیولوژی وغیره باشد استفاده نکنه مددکار برای بیماری که هزینه ازمایش را ندارد ونگران وخشمگین است تخفیف ننویسه ومدیر اگر دلش خواست این کار را بکنه واگر نخواست اورا در بیمارستان سرگردان کنه موجب نارضایتی وفشار عصبی برای پزشک وکادر درمانی میشود چون کارش انجام نشده وبیمار ان دیگر گه شاهد این وضع در بیمارستان هستند ناراضی ومتاثر می کنه . بکاری مددکار در روند درمان بیمار یک مکمل درمانی است واین بلند نظری ومهارت مسولین وزارت بهداشت ودرمان را می رساند که از همه تخصصها بدون دخالت در کار یگدیکر برای خدمت رسانی بهتر به بیمار استفاده کنند تا رضایت نسبی از بخش سلامت حاصل گردد.

ارسال نظر


آخرین موضوعات