کد خبر: 10739 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۳۱ - جمعه ۱۰ بهم ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

تصویب راه اندازی مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی در شورای اجتماعی کشور

هفتادمین جلسه شورای اجتماعی کشور با دستور کار بررسی دستورالعمل راه اندازی مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران و همچنین گزارش برنامه ها، طرحها و اقدامات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در خصوص سکونتگاه های غیر رسمی و استماع گزارش اجرای طرح عفاف و حجاب و ستاد صیانت از حقوق شهروندی در راستای مصوبات شورای اجتماعی کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ هفتادمین جلسه شورای اجتماعی کشور با دستور کار بررسی دستورالعمل راه اندازی مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران و همچنین گزارش برنامه ها، طرحها و اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص سکونتگاه های غیر رسمی و استماع گزارش اجرای طرح عفاف و حجاب و ستاد صیانت از حقوق شهروندی در راستای مصوبات شورای اجتماعی کشور برگزار شد.
بنا بر این گزارش درراستای اجرایی و عملیاتی نمودن مصوبات جلسه 69 شورای اجتماعی کشور که بر اساس آن، وزارت کشور موظف شده است با هماهنگی استانداری تهران و شهرداری تهران، نسبت تهیه بسته سیاستی تحول در مواجهه با آسیب های اجتماعی و جمع آوری متکدیان و کارتن خواب ها ازسطح شهرها اقدام نماید. در این راستا “دستورالعمل راه اندازی مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران ” با همکاری وزارت کشور، استانداری تهران و شهرداری تهران و مشارکت دستگاههای اجرایی مسئول تهیه و در جلسه شورای اجتماعی کشور توسط استانداری تهران ارائه گردید. وزیر کشور و رییس شورای اجتماعی کشور و سایر اعضای شورا ضمن تائید و تصویب دستورالعمل راه اندازی مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران ، به منظور اجرای بهتر و موثرتر و همچنین مدیریت یکپارچه و هم افزایی مناسب در اجرای این دستورالعمل؛ استانداری تهران موظف شد مدیریت اجرای آنرا با همکاری و مشارکت سایر دستگاههای ذیربط بر عهده گرفته و شهرداری تهران نیز با فوریت نسبت به راه اندازی مجتمع مذکور اقدام نماید و اولین جلسه کمیته استانی ساماندهی متکدیان و آسیب دیدگان اجتماعی با مسئولیت استاندار تهران در مجتمع مذکور برگزار گردد .شورای اجتماعی
در این نشست همچنین در راستای اجرای مصوبه جلسه 66 شورا (ساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی) دکتر سیاری، معاون امور بهداشت و سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش جامعی از طرحها، برنامه ها و اقدامات حوزه بهداشت و سلامت را در این مناطق ارایه نمود و از دستگاههای عضو شورا خواست که در اجرای بهینه این طرحها که تاکنون بیش از 4 میلیون نفر از ساکنین سکونتگاههای غیررسمی را تحت پوشش قرار داده است وزارت بهداشت را یاری دهند .در این خصوص وزیر کشور ضمن تقدیر از اقدامات مؤثر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سکونتگاههای غیررسمی کشور گفت: ساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی یکی از محورهای مورد تاکید دولت می باشد و گزارشی نیزدر جلسه هیات دولت در این خصوص ارایه گردیده است.
وزیر کشور خاطر نشان کرد به منظور اجرای بهتر مصوبات شورای اجتماعی کشور، در هر جلسه شورا، یکی از دستگاههای ذیربط گزارش اقدامات، فعالیت ها و برنامه های خود را در راستای ساماندهی امور اجتماعی و فرهنگی سکونتگاههای غیر رسمی و همچنین انتظارات خود از سایر دستگاههای ذیربط را اعلام نماید.
در همین ارتباط و با توجه به مذاکرات مطرح توسط اعضا، مقرر شد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تسهیل فرآیند احداث مراکز درمانی در شهرها و مناطق حاشیه کلانشهرهای کشور با مشارکت استانداران مناطق ذیربط اقدام نماید و همچنین نسبت به بررسی و ارائه راهکار برای بهبود وضعیت بهداشتی و سلامت زندانهای کشور نیز اقدام شود.
در پایان هفتادمین جلسه شورای اجتماعی کشور گزارشی از اقدامات و فعالیت های طرح حجاب و عفاف و ستاد بازرسی صیانت از حقوق شهروندی ارایه شد.
رئیس شورای اجتماعی کشور در این خصوص تاکید داشتند گزارش اقدامات انجام شده به مسئولین نظام به خصوص علماء، ائمه جمعه و جماعات و سایر سازمانها و نهادها غیر مجموعه دولت انعکاس یابد. در بحث حجاب و عفاف کما فی السابق اولویت اول بایدکارهای فرهنگی، ارشادی و ایجابی باشد و اقدامات سلبی و برخوردهای قهری به عنوان آخرین راه مورد توجه قرار گیرد.
در این جلسه همچنین تاکید شد هر یک از دستگاهها نسبت به اجرای وظایف سازمانی و محوله خود در اجرای مصوبات 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات شورای اجتماعی کشور در خصوص حجاب و عفاف اهتمام جدی ورزند و از تولید کنندگان، عرضه کنندگان و فروشندگان لباس ها و مدلهای اسلامی حمایت جدی بعمل آید و با اماکن فاقد مجوز به خصوص آرایشگاههای زنانه فاقد مجوز بعد از تذکر کتبی توسط ناجا برخورد جدی صورت گیرد.
وزیر کشور تاکید کردند دستگاههای برتر در اجرای طرح حجاب و عفاف و رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع در پایان سال اعلام و مورد تقدیر قرار گیرند. همچنین با توجه به ارزیابی ستاد صیانت از چهارده استان مقرر شد بعد از ارزیابی تمامی استانها، نتایج گزارش به مسئولین ذیربط وبه دستگاهها، سازمانها و نهادهای ذیربط منعکس شود.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات