کد خبر: 10745 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۱۸ - جمعه ۱۰ بهم ۱۳۹۳ | ۲ نظر | |

چشم انداز آینده موسسات خیریه در کشور نیاز به یک بازبینی دارد

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: بر اساس آخرین آمار خانه خیران، بیش از 15 هزار موسسه خیریه در کشور فعالیت دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، «حسن موسوی چلک» روز پنجشنبه در مراسم افتتاح هفتمین بازارچه خیریه انجمن بانوان دیپلمات های وزارت امور خارجه افزود: این موسسات خیریه در حوزه زنان سرپرست خانوار، بیماران صعب العلاج، سرطانی، بیماران روانی، کودکان یتیم و بدسرپرست، معلولان و سالمندان فعال هستند.

وی اضافه کرد: همچنین در حوزه آموزش، محیط زیست و فرهنگی نیز اقدامات خیرخواهانه از سوی خیران و نیکوکاران در قالب موسسات خیریه انجام می شود.

موسوی با بیان اینکه فعالیت موسسات خیریه بر اساس حمایت ها و مددکاری اجتماعی انجام می شود، گفت: این کمک ها از سوی گروه های مختلف شامل افراد مذهبی، بازاریان، مسوولان اجرایی، معتمدان، ورزشکاران و پهلوانان دریافت می شود.

وی ادامه داد: اکثر خیران کسانی هستند که وجهه دینی و مذهبی آنها بالا است و اقدامات خیرخواهانه در کشورمان نیز متناسب با نیاز است.

*** چشم انداز آینده موسسات خیریه در کشور نیاز به یک بازبینی دارد

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: چشم انداز آینده موسسات خیریه در کشور نیاز به یک بازبینی دارد چرا که نیازهای ما در جامعه تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه همواره موسسات خیریه شرکای دولت ها بوده اند، افزود: ما نیازمند این هستیم که تا حدودی نگاه خود را به موسسات خیریه تغییر دهیم.

موسوی چلک اضافه کرد: مهمترین اولویت ما این است که به اقدامات خیرخواهانه ای دست بزنیم که جامعه به آنها نیاز دارد.images

وی اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی موسسات خیریه در تمام دنیا این است که باید بستری برای توانمندسازی نه وابستگی افراد فراهم کنیم؛ چرا که اگر در قالب مستمری باشد باید منابع بیشتری بپردازیم.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: باید ظرفیت های اجتماعی در جامعه را افزایش داد تا این افراد روی پای خود باشند و توانمندسازی آنان به وابستگی به موسسات خیریه تبدیل نشود.

وی ادامه داد: سرایت مسوولیت اجتماعی، رویکرد محله محوری، انجام اقدامات خیرخواهانه مبتنی بر توانمندسازی افراد و اقدامات خیرخواهانه با رویکردهای پیشگیرانه به عنوان چند مولفه برای چشم انداز مورد نیاز موسسات خیریه به شمار می رود

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ دیدگاه مطلب براي " چشم انداز آینده موسسات خیریه در کشور نیاز به یک بازبینی دارد " ارسال شده است.

  1. مجتبی :

    جناب اقای موسوی مشارکت مردمی بااقدامات خیر خواهانه ونیکو کارانه توسط افراد افراد مذهبی و البته در کشورها دیگر تحت نظارت واقدامات کلیساها صد سال پیش منسوخ شده مخصوصا در اسیب های اجتماعی ورود این افراد وکار با خانوادههای اسیب پذیر اصلا علمی نیست بلکه باعث ازبین رفتن عزت وارزشهای انسانی شده است وحتی باعث ازبین رفتن ارزش کارو کارگری و تنبلی شده است کمک های نیک خواهانه مالی بعنوان ابزار در دست متخصین امری بسیار پسندیده است اینکه اسیب اجتماعی ابزار دست کسانی قرار بگیره که تخصص و مدیریت تخصصی نداشته باشند به نوعی اسیب بیشتر به جامعه میشوند گرچه برخی موسسات خیلی بزرگ نمایی میکنند وگروه های اسیب پذیر را وسیله برای کارهای ترحم ودل سوزانه خود قرار میدهند والبته نظارت بر این موسسات وجود ندارد ورود موسسات خیریه در اسیب های اجتماعی غیر علمی است مگر در راس این موسسات متخصص اجتماعی حضور داشته باشد تا توجیه علمی داشته باشد وبرخی موسسات این متخصین ومددکاران اجتماعی را دارند وخوب ورود شان قابل توجیه هست شفاف قانونی ومورداعتماد مردم هستندواثر گذار در کاهش اسیب اجتماعی .

  2. کامبیز عوض زاده :

    با سلام اگر رسالت خیریه ها توانمند سازی باشد، تا الان نباید خانواده های تحت حمایت دارای مشکل باشند. اما در صورتی که کار خیریه ها همانند همین دانشگاها و موسسات غیر انتفاعی باشد که بدنبال منافع دیگری باشند ، با کمال تاسف باید بگویم راه بجایی نخواهیم برد و فرهنگ گدا پروری و… در جامعه نهادینه خواهد شد.فقط یک مثال بسیار بسته ا ز صدها مورد بزنم با توجه به اینکه اکثر خانوارهای تحت پوشش زنان سرپرست و بی سرپرست میباشد. اگر دختر دم بختی در این خانواده ها باشد ازدواج ناموفقی خواهند داشت،و بیشتر در این ارتباط توضیح نمی دهم و شما خودتان تجزیه و تحلیل نماید.

ارسال نظر


آخرین موضوعات