کد خبر: 10765 | تاریخ انتشار: ۱۳:۰۹:۳۱ - دوشنبه ۱۳ بهم ۱۳۹۳ | ۴ نظر | |

نظام حمایتی “زنان” سرپرست خانوار کارآمد نیست

رییس انجمن مددکاری ایران روز شنبه تاکید کرد : نظام حمایتی زنان سرپرست خانوار فراگیر و کارآمد نیست.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، سیدحسن موسوی چلک اظهار داشت: میزان پرداختی نظام های حمایتی به خانواده یک نفره 500 هزار ریال است در حالی که باید یک سوم حقوق کارمندان دولت یعنی دو میلیون ریال به آنان پرداخت شود.

وی: طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال 75 یک میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود داشت که این میزان در سال 90 به بیش از دو میلیون و 500 هزار نفر رسیده است.

موسوی چلک با بیان اینکه ما هر ساله شاهد افزایش میزان زنان سرپرست خانوار در کشور هستیم، افزود: یکی از مهمترین علل افرایش این زنان در کشور طلاق است.2931752_745

رییس انجمن مددکاری ایران ادامه داد: طبق دستورالعمل سازمان های حمایتی زنان سرپرست خانوار شامل زنان بیوه، زنان مطلقه (اعم از زنانی که پس از طلاق به تنهایی زندگی می کنند یا به خانه پدری بازگشته، ولی خود امرار معاش می کنند)، همسران مردان معتاد، همسران مردان زندانی، همسران مردان بیکار، همسران مردان مهاجر، همسران مردانی که در نظام وظیفه مشغول خدمت هستند، همسران مردان از کار افتاده، زنان خود سرپرست (زنان سالمند تنها)، دختران خودسرپرست(دختران بی سرپرستی که هرگز ازدواج نکرده اند) هستند.

موسوی چلک تصریح کرد: براساس دسته بندی های صورت گرفته مشکلات زنان سرپرست خانوار شبیه هم نیست . مثلا مشکلات زنانی که شوهران خود را بر اثر طلاق از دست داده با زنانی که شوهرانشان در زندان هستند متفاوت است ولی با این تفاسیر اینگونه زنان مشکلات مشابهی نیز دارند.

وی تصریح کرد: بسیاری از زنان سرپرست خانوار از تمکن مالی برخوردار نیستند و نداشتن مهارت های شغلی نیز مانع دستیابی آنان به فرصت های شعلی می شود.

رییس انجمن مددکاری ایران افزود: نوع نگاه افراد جامعه به اینگونه زنان معمولا سنگین است به همین علت پویایی و تحرک اجتماعی زنان سرپرست خانوار کمتر شده و این افراد سعی می کنند در جامعه محتاط تر رفتار کنند و در برخی موارد به سمت کارهایی بروند که با توان جسمی آنان متناسب نیست.

موسوی چلک اضافه کرد: در گذشته اگر زن سرپرست خانواری در منطقه، محله یا روستایی وجود داشت توسط اطرافیان مورد حمایت قرار می گرفت ولی امروز مسوولیت های اجتماعی توسط مردم، بستگان و حتی خانواده افراد به دلایل مختلف کمتر شده و نیاز به حمایت های سازمان های حمایتی بیش از پیش احساس می شود.

/انتهای پیام
منبع:ایرنا
اخبار مرتبط
دولت درحمایت از “زنان” سرپرست خانوار از همه ابزارها استفاده می کند
فرماندار شهرری: باید از ظرفیت “زنان” سرپرست‌خانوار در اقتصاد ملی استفاده کرد
تشکیل بانک اطلاعات “زنان” سرپرست خانوار، بزودی
رایزنی شهرداری با وزارت صنعت درباره اشتغال “زنان” سرپرست خانوار
برچسب ها: باشگاه خبرنگاران ، زنان ، سرپرست خانوار ، طلاق ، انجمن مددکاری ایران
Bookmark and Share
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۴ دیدگاه مطلب براي " نظام حمایتی “زنان” سرپرست خانوار کارآمد نیست " ارسال شده است.

 1. خدا داند دردا و مشکلات زنان سرپرست خانوار را... :

  به شخصه شاهد ناکارآمدی سازمان بهزیستی در ارائه خدمت به این گروه هدف بوده ام. گروهی که از همه طرف مورد فشار قرار می گیرند و سلامت و امنیتشان در خطر است.

 2. سعید :

  نظام حمایتی زنان سرپرست خانوار میتونه به عنوان یه شمشیر دوطرفه عمل کنه
  اگه این نظام بسیار حمایتگر باشه میتونه به عنوان یه مشوق واسه سرپرست خانوار شدن واسه بعضیا باشه (مثلا طرف بدون هیچ دغدغه ای بفکر طلاق میوفته) یا اگه این نظام ناکارآمد باشه مثل الان میشه که اغلب زنان سرپرست خانوار در وضعیت معیشتی و اجتماعی نامناسبی بسر می برن. بنظرم ما بهتره یه حد وسط انتخاب کنیم و یک سیستم غربالگری خوب واسه شناسایی افرادی که نیازمند هستن درنظر داشته باشیم. من خودم چند ساله در سازمان بهزیستی با این قشر کار میکنم متاسفانه سازمان به هیچ وجه نتونسته وظیفه اصلی خودشو که توانمند سازی هست در مورد این افراد انجام بده

 3. زنان :

  . بهزیستی تنها در پی حذف زنان سرپرست از چرخه حمایت با دادن وام و یا توانمند سازی های کاغذی است و اصلا به سلامت روانی این زنان توجهی ندارد.

  طرح هایی مانند گروه های همیار که در خیلی از شهرستان های کشور نا کارآمد است هم از دیگر مشکلات هستند که باید درمورد آنها تجدید نظر شود

 4. کامبیز عوض زاده :

  با سلام اخه بهزیستی با کدام متخصص و کدام راهکار علمی میخواهد رفع مشکل کند، فقط بعنوان یک متخصص بگویم خدا رحم کند و بس.

ارسال نظر


آخرین موضوعات