کد خبر: 10771 | تاریخ انتشار: ۱:۵۰:۲۶ - پنجشنبه ۱۶ بهم ۱۳۹۳ | ۱ نظر | |

وزارت ورزش: بهزیستی ظرفیت کارشناسی ندارد؛ بهزیستی: شناخته نشده ایم!

مدیر دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان گفت: نخستین مراکز مشاوره ازدواج و خانواده دارای مجوز، هجدهم بهمن‌ماه با حضور رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان معرفی می‌شود.

به گزارش خبرنگار «جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر بهمن بهمنی در نشست خبری که امروز در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، با اعلام این خبر اظهار کرد: در این مرحله حدود 50 مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده معرفی می‌شود که بیشتر آنها در تهران فعالیت می‌کنند.

وی افزود: هدف از صدور مجوز برای مراکز مشاوره ازدواج و خانواده توجه به کیفیت تخصصی آنها و توسعه کمی این مراکز است. مراکز تخصصی ازدواج و خانواده در کنار تابلوی قبلی خود، تابلوی ارائه خدمات تخصصی ازدواج را نیز ثبت می‌کنند.

مدیر دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اختلاف سازمان بهزیستی و انجمن سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اظهار کرد: ماموریت اصلی سازمان بهزیستی ارائه خدمات مشاوره به جمعیت‌های خاص خود از جمله معلولان، معتادان و خانواده‌های زن سرپرست است، اگرچه این سازمان تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده است اما هنوز در پوشش جمعیت تحت نظر خود به توفیقات لازم دست نیافته است.

بهمنی با بیان اینکه مشاوره رشته‌ای گسترده و بسیار تخصصی است، تصریح کرد: مشاوره دارای بخش‌های مختلفی مانند مشاوره شغلی، تحصیلی، فردی، روانشناختی و فرزندپروری می‌شود. براساس قانون سازمان بهزیستی متولی ساماندهی مشاوره اجتماعی برای جمعیت تحت پوشش خود است و نه انواع مشاوره.

مدیر دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان افزود: این سازمان ظرفیت کارشناسی کافی برای تولی‌گری انواع مشاوره را ندارد، بنابراین به منظور ایجاد هماهنگی میان بخش‌های مختلف مشاوره نیاز به ساختاری فرابخشی مانند سازمان نظام روانشناسی و مشاوره است. وی با اشاره به تشکیل کارگروه مشاوره ازدواج و خانواده نیز گفت: این کارگروه پنج عضو دارد و یکی از آنها سازمان بهزیستی است. این سازمان حق وتوی تصمیمات گرفته شده را ندارد، اما با تصمیمات اتخاذ شده در این کارگاه مخالفت می‌کند. صورت جلسه‌ای در این زمینه تهیه شده و قصد داریم امروز یا فردا این صورت جلسه را به دفتر معاون رییس جمهور فرستیم.

بهمنی درباره مجمع ملی خیرین ازدواج گفت: عملکرد اساسی این مجمع گسترش استفاده افراد از ظرفیت مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده است و ما در حال انجام هماهنگی‌های لازم به منظور برگزاری نشست سراسری آن هستیم.

مدیر دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: وزارت ورزش و جوانان در تعامل تخصصی و حقوقی با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، مراکز تخصصی مشاور و ازدواج جوانان را فعال می‌کند ضمن آنکه مسوولان این مراکز مشاوره باید دارای شرایطی باشند.

وی درباره شرایط موردنیاز برای صاحبان مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده اظهار کرد: آنها باید 35 سال به بالا، متاهل و دارای حداقل 5 سال سابقه موثر در ارائه خدمات حرفه‌ای در زمینه مشاوره ازدواج و خانواده و دارای حسن شهرت باشند.

بهمنی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت ورزش و جوانان توانایی کارشناسی کافی برای ارائه خدمات مشاوره ازدواج را دارد، اظهار کرد: از سال 71 و در زمان سازمان ملی جوانان، ماموریت تشکیل مراکز مشاوره ازدواج را در سطح کشور برعهده گرفت و ظرفیت کارشناسی آن در حال حاضر افزایش نیز پیدا کرده است.

مدیر دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان درپاسخ به پرسش ایسنا در زمینه بودجه بخش خانواده وزارت ورزش و جوانان نیز اظهار کرد: بودجه این بخش در صورت تصویب در سال آینده سه برابر می‌شود البته تصویب و تخصیص آن به اقتصاد کلان کشور مربوط است با این حال ما تلاش می‌کنیم از منابع جامع بویژه مجمع خیرین ازدواج برای تسهیل و ترویج خدمات ازدواج بهره ببریم.

وی در پایان اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده در سرفصل بودجه دستگاه‌های عضو ستاد ساماندهی امور جوانان ارائه خدمات به جوانان پیش‌بینی شده است و ما در سال آینده از طریق ستاد ساماندهی گزارش‌هایی را درباره نحوه تخصیص این بودجه به جوانان دریافت می‌کنیم.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد: سازمان بهزیستی در بسیاری اوقات توسط جامعه شناخته نشده است زیرا زمانی که اسم بهزیستی را می‌آوریم، عامه جامعه تصوری از معلولان و یا آسیب‌دیدگان اجتماعی را در ذهن خود نسبت به وظایف این سازمان دارند.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی میرمحمدصادقی افزود: لازم می‌دانم بهزیستی را بهتر معرفی کرده و در این باره باید متذکر شوم که معاونت توانبخشی در حوزه معلولان، معاون اجتماعی در حوزه افراد آسیب‌دیده و آسیب‌دیدگان اجتماعی و سپس معاونت پیشگیری این سازمان سه معاونت اصلی این نهاد را تشکیل می‌دهند.

وی در این راستا ادامه داد: معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی کشور عموما در جامعه شناخته شده نیست.

میرمحمدصادقی درباره برنامه‌های دفتر مشاوره و امور روانشناختی معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی به عنوان یکی از دفاتر اصلی این معاونت عنوان کرد: این دفتر برنامه‌های متعددی در حوزه‌های آموزش و مهارت‌های زندگی در مدارس، آموزش‌های پیش از ازدواج و غیره داشته‌اند و ما پرچمدار حوزه پیشگیری کشور هستیم و آن چنان این موضوع در سال بهزیستی گسترده و بست داده شده است که این مساله امروزه تبدیل به یک موضوع اجتماعی و ملی شده است.

وی ادامه داد: آموزش‌های پیش از ازدواج از سال 81 به عنوان طرح پیشگیری از طلاق، ابداع و اجرا شد.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: بسیار خوشبختیم که این آموزش‌ها در دستور کار ملی قرار گرفته و شاهد آن هستیم که طلاق طی سه، چهار سال اخیر بسیار مورد توجه نهادهای گوناگون اجتماعی قرار گرفته است اما باید بگویم که این موضوع در این معاونت توسط سیستم‌های رسایی از همان سال 81 بررسی و به آن پرداخته شده بود.

میرمحمد صادقی همچنین به تشکیل کارگروه‌های پیش از ازدواج از سال 75 اشاره کرد و گفت: از سال 75 کارگاه‌های آموزشی متفاوتی در ارتباط با آموزش‌های پیش از ازدواج و در ارتباط با پنج سال اول زندگی برگزار کرده است.

وی ادامه داد: همچنین موضوعاتی همچون فرزندآوری، نحوه ارتباط با همسر و غیره که از موضوعات مهم در دنیا هستند،‌ در این معاونت و همواره مورد بررسی قرار گرفته است، زیرا در سازمان بهزیستی معتقدیم که پیش از آنکه معلول و آسیب دیده اجتماعی ایجاد شده و عضو سازمان شود، باید از این موضوع پیشگیری کنیم.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی تاکید کرد: این دفتر نخستین جایی بود که لزوم ایجاد مراکز مشاوره را در کشور مطرح کرد، پیش از آنکه هر نهاد دیگری به این موضوع بپردازد.

میرمحمدصادقی در ارتباط با خط تلفنی 1480 که در دهه 70 تاسیس شده است، عنوان کرد: خط تلفنی 1480 که مشاوره‌های تلفنی را به تمامی افراد متقاضی ارائه می‌دهد، در حال حاضر یک میلیون نفر تماس تلفنی در سایت دارد و در حال حاضر 440 مشاوره به صورت رایگان تلفنی به متقاضیان ارائه می‌دهند و این سامانه در حوزه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور فعال است.

به گزارش ایسنا، میرمحمدصادقی ادامه داد: یکی از پیشنهادات دفتر مشاوره سازمان بهزیستی در سالیانه گذشته به مجلس شورای اسلامی این بود که بخش خصوصی وارد این موضوع شود و بتواند در این حوزه ورود داشته باشد.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در بند «6» ماده «26» قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در80.11.27 به سازمان بهزیستی مجوز صدور مراکز مشاوره خصوصی را داد.

وی همچنین طی بیان اینکه در این سال‌ها بر فعالیت‌های این مراکز مشاوره خصوصی نظارت داشته و تلاش کردیم سطح کیفی آنها را ارتقا دهیم، گفت: در سال جاری به 700 نفر از مشاورین که در حوزه ازدواج و طلاق فعالیت می‌کردند صرفاً مشاوره‌های طلاق را آموزش دادیم.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در ادامه تاکید کرد: سازمان بهزیستی کشور به عنوان یک نهاد حاکمیتی مکلف به صدور مجوز برای مراکز مشاوره است و در این راستا نیاز به همکاری با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران به عنوان یک نهاد علمی و تخصصی داشته و به این منظور تفاهمنامه‌ای در 20 مهرماه 93 در معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری انجام گرفت.

وی ادامه داد: طی این تفاهمنامه درخواست تاسیس مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی صرفا به سازمان بهزیستی کشور واگذار شد.

وی همچنین ضمن بیان اینکه در سازمان بهزیستی تلاش می‌کنیم با سازمان نظام روانشناسی به تفاهم رسیده و تا حدی این تفاهم و همکاری‌ها محقق شده است، عنوان کرد: در سازمان بهزیستی به عنوان یک نهاد حاکمیتی برای نظرات تخصصی مشاوران و روانشناسان سازمان نظام روانشناسی به عنوان یک نهاد علمی و تخصصی احترام قائل بوده و به دنبال ایجاد راه‌حل‌های منطقی برای بکارگیری نظرات آنها هستیم.

وی همچنین ضمن بیان اینکه در مشاوره و روانشناسی تخصص‌های گوناگون چون کودکان، صنعتی و سازمانی، روان‌درمانی، شغلی، تحصیلی، ازدواج وغیره وجود دارد و نمی‌توان آنها را از یکدیگر جدا کرده و مسوولیت صدور مجوز برای هر یک از این تخصص‌ها را به عهده یک نهاد گذاشت زیرا این موضوع به نفع صنف روان‌شناسان و مشاوران و همچنین جامعه مخاطب آنها نیست، گفت: مراکز مشاوره با تخصص‌های مختلف باید در یک مکان اجماع شده و این موضوع به درستی تصریح شده است که به لحاظ تخصصی بر عهده سازمان نظام روانشناسی بوده و به لحاظ حاکمیتی نیز سازمان بهزیستی کشور متولی آن است.

وی ادامه داد: با توجه به این موضوعات زمانی که مشاوره‌های قبل از ازدواج مطرح می‌شود نباید گمان کنیم که این موضوع بخشی جدا از سایر مشاوره‌ها است.

وی ادامه داد: با همین نگاه شیوه‌نامه صدور مجوز به مراکز مشاوره که از سوی سازمان بهزیستی کشور تهیه شده است همه این موارد را در نظر می‌گیرد.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور افزود: از سال 84 برای انواع تخصص‌های روانشناسی براساس ماده قانونی مجلس در سازمان بهزیستی کشور مجوز صادر کرده‌ایم که مشاوره قبل از ازدواج نیز شامل آنها بوده و این موضوع کاملاً در تعامل سیستماتیک و نظام‌مند با کلیت بحث مشاوره و روانشناسی است.

میرمحمدصادقی همچنین مدعی شد: نظر سازمان بهزیستی کشور و مطمئناً نظر کارشناسان و روان‌شناسان در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره این است که بحث مشاوره و روانشناسی به لحاظ حاکمیتی و علمی باید براساس دو نهاد تخصصی و حاکمیتی که شامل بهزیستی و نظام روانشناسی و مشاوره بوده، اجتماع داشته باشد.

وی همچنین درخصوص اینکه چرا بهزیستی به عنوان یک نهاد تخصصی حاکمیتی برای امور مشاوره از جمله مشاوره‌های پیش از ازدواج از سوی مجلس شورای اسلامی معرفی شده است؟ گفت: بهزیستی سازمانی است که بیشترین تعداد مشاور، روانشناس و مددکار را به طور تخصصی در معاونت پیشگیری اجماع کرده و همگی آنها به طور تخصصی در این موضوعات فعالیت می‌کنند، لذا سازمانی که دارای اجتماع تخصصی است و حوزه فعالیت آن از تولد تا مرگ را شامل می‌شود، صلاحیت صدور مجوز برای این مراکز را داراست.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با نقش وزارت ورزش و جوانان در این خصوص عنوان کرد: طبق تفاهمنامه‌ای که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با وزارت ورزش و جوانان که حدود یک سال گذشته داشته است، پس از آن وزارت ورزش و جوانان از دور مراکز صدور مجوز برای مراکز مشاوره که شامل مراکز مشاوره پیش از ازدواج نیز می‌شود، خارج شده و هیچ مجوز دیگری را صادر نکرده است.

وی درخصوص تمدید مجوز مراکز مشاوره پیش از ازدواج که در حال حاضر فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: در این خصوص با سازمان نظام روانشناسی صحبت‌هایی داشته و درخواست برگزاری جلسه‌ای کرده‌ایم تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

به گزارش ایسنا، سیدصلاح‌الدین فاطمی‌نژاد، مدیرکل حقوقی سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد: در حال حاضر طبق قانون تکلیف صدور مجوز برای مراکز مشاوره بر عهده سازمان بهزیستی کشور است و از جانب قانون به جرأت می‌توان گفت سازمان بهزیستی متولی صدور مجوز این مراکز بوده و تا زمانی که این تکلیف بر عهده ماست، به وظایف خود عمل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: تاکید داریم سایر نهادهایی که اجازه قانونی برای صدور مجوز در این خصوص را ندارند به این موضوع وارد نشده زیرا این وظیفه قانونی سازمان بهزیستی کشور است.

وی در ادامه به تمایل همکاری‌های متقابل سازمان بهزیستی کشور با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اشاره کرد و گفت: در سازمان بهزیستی قصد همکاری‌های متقابل با سازمان روانشناسی را داریم همان‌طور که این همکاری‌ها در گذشته نیز میان دو سازمان وجود داشته است.

مدیرکل حقوقی سازمان بهزیستی کشور در پایان عنوان کرد: مراکزی که از سازمان بهزیستی کشور مجوز دارند کمافی‌السابق برای تمدید مجوز به این سازمان مراجعه کرده و همچنین در ارتباط با مراکزی که از سایر نهادها مجوز گرفته‌اند به علت حفظ آرامش جامعه مداخله انتظامی نمی‌کنیم اما این موضوع دلیل نمی‌شود سازمان بهزیستی متولی قانونی این مساله نباشد.

انتهای پیام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " وزارت ورزش: بهزیستی ظرفیت کارشناسی ندارد؛ بهزیستی: شناخته نشده ایم! " ارسال شده است.

  1. مجتبی :

    وقتی چشم امید تان به خدا باشد ،هیچ چیز اانقدر عجیب نیست که راست نباشد ، هیچ چیز انقدر عجیب نیست که پیش نیاید وهیچ چیز انقدر عجیب نیست که دیر نپاید . خدا راشکر که از دهان یک مسول وزارت ورزش ،بهزیستی شنید که توان کارشناسی ندارد گرچه هنوز مصرا که نشنوند بهزیستی باید جای مددکار اجتماعی و کارشناسان اجتماعی وروانی باشد نه پسرخاله ودختر خاله وپزشک و لیسانس جغرافیا وکارمندان حقوق بگیرو سطحی نگر که مردم واسیب های اجتماعی را بازیچه خود قرار داده اند .و خود موجب اسیب وهزینه بیشتر برملت ودولت هستند .

ارسال نظر


آخرین موضوعات