کد خبر: 10773 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۰۲ - جمعه ۱۷ بهم ۱۳۹۳ | ۱ نظر | |

هجوم بی‌رحمانه سرطان به پیکر جامعه

سرطان بیماری و دردی است هراس‌انگیز که بی‌رحمانه به پیکر جامعه هجوم آورده و در رگ و پی آن ریشه دوانیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آبیک، سرطان یا چنگار تقسیم نامتقارن سلول‌های بدن است، سلول‌های سرطانی از ساز و کارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند؛ سرطان یک بیماری نیست بلکه نوعی از بیماری‌هاست.

به رشد و تکثیر بی‌رویه و خارج از کنترل تعدادی از سلول‌های بدن سرطان گفته می‌شود که از عوامل مهم مرگ و میر در تمام جهان است و در کشور سومین علت مرگ؛ ولی در استان قزوین دومین علت مرگ و میر پس از بیماری‌های قلبی و عروقی است.

از 8 تا 15 بهمن ماه هفته ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده و 15 بهمن ماه نیز روز جهانی سرطان است.

* تشکیل کمیته اطلاع‌رسانی در زمینه سرطان

رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبیک اظهار کرد: سرطان جزو بیماری‌های غیرواگیر است که در گذشته توجه چندانی به این بیماری‌ها نشده است و بیشتر در زمینه بیماری‌های واگیردار اقدامات لازم صورت گرفته است.

محمد بابایی از تشکیل کمیته آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه سرطان با محوریت واحد بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک خبر داد و افزود: برای آموزش آحاد جامعه در زمینه پیشگیری از سرطان و اطلاع‌رسانی در زمینه این بیماری که چالش اصلی نظام سلامت محسوب می‌شود همه واحدهای شبکه بهداشت و درمان اعم از خانه‌های بهداشت، پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی و تیم سلامت شهرستان آبیک را وارد میدان آموزش در زمینه سرطان کرده‌ایم.

وی ادامه داد: پکیج آموزشی با موضوع سرطان به همه مراکز، خانه‌های بهداشت روستایی و پایگاه‌های بهداشتی شهری ارسال شده تا به عموم مردم اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد چراکه بیشترین تمرکز شبکه بهداشت و درمان بر مبنای آموزش و حساس‌سازی مردم در زمینه بیماری سرطان و پیشگیری از این بیماری غیرواگیر است.

این مسئول دومین علت مرگ پس از بیماری‌های قلب و عروق در استان قزوین را سرطان و سومین علت را سوانح و حوادث ذکر و تصریح کرد: گرچه هفته ملی مبارزه با سرطان به طور نمادین نامگذاری شده ولی به دلیل اینکه از مشکلات اصلی حوزه سلامت است آموزش به مردم باید استمرار و دوام داشته باشد تا در درازمدت نتیجه مطلوب و مثبت آن را شاهد باشیم.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک اضافه کرد: تغییر سبک زندگی و رفتن مردم به سمت استفاده از فست‌فودها و نمک و دیگر مواد غذایی نامناسب سبب بروز سرطان می‌شود که لازم است آحاد جامعه به فکر تغییر سبک زندگی خود باشند و شیوه غذایی خود را تغییر دهند یعنی از خوردنی‌های و مواد غذایی نامناسب پرهیز کرده و بیشتر به سراغ میوه و سبزی بروند و در حد استاندارد از این دو فاکتور مهم پیشگیری از سرطان استفاده کنند که سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و انسان را در برابر ابتلا به سرطان بیمه می‌کنند.

بابایی بیان کرد: برای پیشگیری از ابتلا به سرطان علاوه بر شیوه صحیح استفاده از مواد غذایی و تغییر سبک زندگی به شیوه درست و مناسب، لازم است مردم ورزش و تحرک را در برنامه زندگی خود قرار داده و از مصرف دخانیات دوری کرده و از مصرف نمک، فست‌فودها، روغن‌ها و چربی‌ها بکاهند.

وی افزود: مردم همچنین باید به سلامت روان خود توجه کرده و از استرس و اضطراب خود بکاهند و زندگی شاداب و سالمی داشته باشند.

این مسئول ابراز کرد: شیوه سبک زندگی باید استمرار داشته باشد تا شاهد خروجی مطلوب آن در آینده باشیم.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت درمان شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: فرآیند طبیعی سلول‌های بدن این است که به صورت منظم و مرتب طبق برنامه تکثیر و رشد کرده و می‌میرند، بنابراین اگر تکثیر سلول‌ها بیش از حد باشد یا دیر بمیرند و یا نمیرند حجم بافت سلول زیاد شده و کارکرد بافت بهم می‌خورد که در نتیجه سرطان رخ می‌دهد.

محمدعلی بیگدلی افزایش امید به زندگی، تغییر سبک زندگی مردم و تغییرات محیطی، شیمیایی و فیزیکی را از عوامل تشدید  و افزایش شیوع سرطان برشمرد و افزود: سرطان در کشور سومین علت مرگ و در استان قزوین دومین علت مرگ محسوب می‌شود؛ این در حالی است که بیشترین علت سرطان مردان در استان قزوین سرطان پوست، معده و روده بزرگ و نیز بیشترین سرطان زنان در استان قزوین سرطان‌های سینه، پوست و روده بزرگ است.

وی ادامه داد: میان‌سالی و کهولت سن، تغییر سبک زندگی، تغذیه نامناسب و عوامل محیطی از فاکتورهای اصلی و عوامل خطر در بروز سرطان است.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت درمان شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: در گذشته تحرک و جنب و جوش و تحرک و فعالیت وجود داشت ولی امروز زندگی یکجا‌نشینی، صنعتی و ماشینی شده و تحرک اصلاً صورت نمی‌گیرد و یا به حداقل رسیده است.

این کارشناس اضافه کرد: امروز خورد و خوراک و مصرف فست و فودها زیاد و شایع شده است؛ نمک و روغن فست و فودها و نیز نیترات موجود در سوسیس و کالباس از عوامل خطر سرطان معده محسوب می‌شود.

بیگدلی بیان کرد: استعمال دخانیات مانند سیگار از سوی افراد سیگاری و سیگاری‌های دسته دوم مانند اعضای خانواده فرد سیگاری سبب بروز سرطان‌هایی همچون معده، روده بزرگ، مری، حنجره، دهان، مثانه، سینه، حفره دهان، ریه، خون و لثه می‌شود.13931102000008_52052PhotoA

وی افزود: تماس بیش از حد با نور خورشید که کلسیم‌ساز و ویتامین‌ساز است در ساعات اوج گرما یعنی از ساعت 11 صبح تا 16 عصر به‌ویژه در فصل تابستان سبب سرطان پوست می‌شود که لازم است از کرم ضد آفتاب و عینک دودی استفاده شود.

این کارشناس خودداری از استعمال دخانیات مانند سیگار، قلیان، پیپ و جویدن توتون، فعالیت بدنی منظم و با کیفیت مانند پیاده‌روی سریع همراه با تعریق و طپش قلب، حفظ وزن در حد طبیعی و تغذیه سالم را از راهکارهای پیشگیری از ابتلا به سرطان عنوان کرد و افزود: مصرف سبزی و میوه، خوردن غذاهای کم چرب و فاقد چربی حیوانی و استفاده از روش‌های سریع پخت مانند بخارپز، آب‌پز و کباب‌پز در پیشگیری از ابتلا به سرطان مؤثر است.

*در قانون تغذیه چیزی به نام نخوردن وجود ندارد
بیگدلی محافظت کردن از پوست و عفونت‌ها، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و عینک دودی، رعایت اصول ایمنی در منزل و محیط کار، داشتن زندگی اجتماعی سالم و نیز داشتن زندگی روانی و معنوی را از دیگر راه‌های پیشگیری از ابتلا به سرطان برشمرد و تصریح کرد: اضطراب، استرس و تنش در وجود انسان سبب تضعیف سیستم دفاعی شده و ممکن است سرطان رخ دهد که لازم است به خدا امیدوار بوده، خواب کافی داشته و هم‌نوع خود را دوست داشته باشیم.

وی ادامه داد: انسان باید در صورت تغییر در خال‌های پوستی، وجود هر توده در هرجای بدن، وجود سرطان در بستگان درجه یک، بهبود نیافتن زخم‌ها، سرفه، گرفتگی صدا، اختلال بلع یا سو‌ء هاضمه، استفراغ و سرفه خونی، اسهال و یا یبوست طولانی، بی‌اشتهایی، کاهش وزن بدون دلیل و خونریزی‌های غیرطبیعی ادرار، مدفوع، پستان و واژن که از علایم هشداردهنده سرطان است به پزشک مراجع کند.

این کارشناس اذعان کرد: در قانون تغذیه چیزی به نام نخوردن وجود ندارد ولی مصرف هر چیزی استاندارد خودش را دارد که لازم است مواد غذایی متنوع، سالم و در حد و اندازه و استاندارد مصرف شود.

بیگدلی به نصب تراکت در هشت بانک شلوغ، نصب بنر در سطح شهرستان آبیک و برنامه‌آموزشی در زمینه پیشگیری از سرطان و مبارزه با آن به مناسبت هفته مبارزه با سرطان( 8-15 بهمن ماه) اشاره کرد و افزود: شعار ملی هفته سرطان «سرطان با خود مراقبتی و امید قابل پیشگیری و درمان است» نامگذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: حساس‌سازی مردم نسبت به سرطان و عوامل خطری این بیماری و نیز راه‌های پیشگیری از آن از اهمیت خاصی برخوردار است تا بتوان از بیماری سرطان پیشگیری و با آن مبارزه کرد.

گرچه آمار دقیقی از تعداد بیماران سرطانی در شهرستان آبیک نداریم ولی مؤسسه محاب این شهرستان، تعدادی از بیماران را زیر حمایت خود قرار داده است.

*97 بیمار سرطانی زیر چتر حمایتی مؤسسه محاب

مدیر مؤسسه حمایت از بیماران خاص و نیازمندان (محاب) شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبیک اظهار کرد: 97 بیمار سرطانی از کودک دو ساله گرفته تا پیرمرد 90 ساله تحت حمایت این مؤسسه قرار دارند که از این 97 بیمار سرطانی، 58 بیمار خانم و 39 بیمار آقا هستند.

شهلا فاطمی افزود: به 97 بیمار سرطانی خدماتی همچون پرداخت درصدی از هزینه‌های شیمی درمانی رادیوتراپی، هزینه دارو، بستری شدن بیمارستان و هزینه‌های جانبی به برخی از بیماران مانند دندان‌پزشکی و چشم‌پزشکی ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: سالانه دوبار یعنی در شهریور و اسفند ماه به بیماران سرطانی خواروبار شامل برنج، روغن، قند و شکر، ماکارونی، چای، سویا، مرغ و گوشت و در اسفند ماه لباس و کفش اهدا می‌شود.

مدیر مؤسسه محاب شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: ارتباط با مددکاری بیمارستان‌ها و بخش‌های شیمی درمانی برای همکاری با بیماران، ایجاد اشتغال برای خانواده‌های بیماران سرطانی و تهیه وسایل مورد نیاز برخی خانواده‌های نیازمند بیماران سرطانی با مساعدت خیران و تخفیف شهریه دانش‌آموزان بیماران سرطانی در آموزشگاه‌ها از دیگر خدمات مؤسسه محاب به بیماران سرطانی است.

فاطمی بیان کرد: هزینه‌های بیماران سرطانی اعم از شیمی‌درمانی و هزینه‌های ایاب و ذهاب سرسام‌آور است و کمبود دارو بیماران را اذیت می‌کند.

وی از تهیه و توزیع کتاب سرطان فرصتی دوباره نوشته عبدالله چگینی که خود از بیماران سرطانی است بین بیماران سرطانی شهرستان آبیک خبر داد و افزود: از بیماران سرطانی عیادت و دلجویی نیز صورت می‌گیرد.

گفتنی است؛ مؤسسه محاب از سال 81 به بیماران خاص و نیازمندان خدمات مختلفی ارائه می‌دهد.

لازم است برای مبارزه با سرطان از مواد غذایی رنگی میوه‌ها و سبزیجات که سرشار از موادی مغذی هستند، استفاده کرد چراکه این مواد غذایی می‌توانند به شخص کمک کرده و آن را به وزن مناسب برساند و حفظ کند، بنابراین مصرف میوه‌ها و سبزیجات به کمتر شدن خطر سرطان کمک می‌کند.

مطلوب است هر انسانی با مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند میوه‌ها و سبزیجات (اسفناج، کلم سبز، گوجه‌فرنگی و غیره) مقاومت بدن خود را در برابر بروز سرطان افزایش دهد یعنی با تغذیه مناسب به جنگ با سرطان برود و اجازه ندهد این بیماری غیرواگیر و صعب‌العلاج دامنگیرش شود.

امید است همه این واقعیت انکارناپذیر (پیشگیری بهتر از درمان است) را جدی بگیریم و برای جلوگیری از ابتلا به سرطان توصیه‌های پزشکان و کارشناسان عرصه بهداشت و سلامت را گوش دهیم.
==============

گزارش از هاجر عبداللهی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۱ دیدگاه مطلب براي " هجوم بی‌رحمانه سرطان به پیکر جامعه " ارسال شده است.

  1. کامبیز عوض زاده :

    حل مشکل سرطان در دست مددکاران است و بس خواهشمند است بودجه و سرمایه ملی را خرج نکنید برگردید به نظرات مددکاران، بعنوان مثال از نظر ما مددکاران استرس، کم خوابی و غیره از عوامل ایجاد کننده سرطان میباشد،ما راهکارهای داریم که اگر کل متخصصین رشته های دیگر جمع شوند نمی توانند این دو عامل ذکر شده را برطرف کنند .اما ما مددکاران راهکارهای داریم که متاسفانه در این شرایط نمی توانیم انها را ارائه دهیم، و تا موقعی که حقوق من نوعی بعنوان یک مددکار ادا نشود و شرایط برای مددکاران دلسوز سلامت مردم فراهم نشود، استمداد وزیر محترم بهداشت از سه قوا برای مهار سرطان راه به جایی نخواهد برد. ببینیم و تعریف کنیم

ارسال نظر


آخرین موضوعات