کد خبر: 10858 | تاریخ انتشار: ۲۱:۳۶:۲۵ - پنجشنبه ۲۳ بهم ۱۳۹۳ | ۵۱ نظر | |

ضرورت حضور مددکاران اجتماعی در مدارس

پائولو فریره، یکی از صاحب‌نظران عدالت اجتماعی اعتقاد دارد که تنها راه رسیدن به عدالت اجتماعی، عدالت آموزشی است. یعنی امکان آموزشی برای همه اعضای جامعه به یک اندازه وجود داشته باشد.

آموزش بر دو گونه است: آموزش رسمی که در مدارس و دانشگاه‌ها به انجام می‌رسد و آموزش غیر رسمی که در خانواده و گروه‌های اجتماعی دیگر در جریان است. همه انسان‌ها به صورت طبیعی از آموزش‌های غیر رسمی بهره‌مند هستند. مادری که به فرزندش راه رفتن و غذا خوردن و آداب توالت رفتن را می‌آموزد، درحقیقت معلمی است که به صورت غیر رسمی در حال آموزش دادن است. پدری که به فرزندش شکار کردن می‌آموزد، شخم زدن می‌آموزد و یا طریقه حضور و زنده ماندن در جامعه را می‌آموزد همان نقش معلم غیر رسمی را ایفا می‌کند. نکته اینجاست که همین پدر و مادر هم اگر از آموزش‌های رسمی درست و مناسبی بهره نبرند نمی‌توانند در آموزش غیر رسمی موفق باشند. پس نقش آموزش‌های رسمی بسیار فراتر از آن چیزی است که در نگاه اول به چشم می‌آید.babri2
آموزش رسمی بدون شک  حق همه کودکان است. اما چرا بعضی از کودکان از این امر محروم می‌مانند؟ یکی از دلایل این محرومیت همچنان که به آن اشاره شد محرومیت والدین از آموزش رسمی و در نتیجه اهمیت ندادن به این امر است. اما دلایل دیگر بسیار کلان و به سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه مربوط است. کودکی که از تحصیل و آموزش رسمی محروم می‌شود چه موقعیتی را تجربه می‌کند؟ «کلووارد» و «اهلاین»، دو تن از صاحب‌نظران حوزه آسیب‌های اجتماعی نظریه‌ای دارند با عنوان: «فرصت افتراقی» که در این نظریه موضوع آسیب‌های اجتماعی به این صورت تبعیین می‌شود:
«هر جامعه‌ای تعداد راه و روش برای مردمش تعریف می‌کند که مردم به واسطه این راه‌ها به اهداف مشروع و قابل قبول جامعه دست می‌یابند. اگر این راه‌ها برای کسی بسته شود آن فرد در همان‌جا متوقف نمی‌شود، بلکه با دست یازیدن به اهداف غیر مشروع، خود و جامعه را دچار آسیب می‌کند. بر اساس این نظریه در حقیقت وقتی کودکی از تحصیل که مشروع ترین و قابل قبول‌ترین راه برای رسیدن به اهداف خود دست می‌کشد، در حقیقت راه‌های غیر مشروع و انحرافی برایش باز می‌شود و زمینه کج‌روی آماده می‌شود. پس ترک تحصیل یک کودک، فقط خارج شدن وی از چرخه رسمی آموزش جامعه نیست، بلکه زمینه‌ساز انحراف و کج روی است.
با این مقدمه روشن است که جامعه باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا هیچ کودکی از تحصیل محروم نشود، تا عدالت اجتماعی ایجاد شده و کج‌روی و آسیب‌های اجتماعی به حداقل برسد. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ترک تحصیل کودکان، حضور مددکار اجتماعی در نظام آموزش و پرورش رسمی کشور است.
مددکاران اجتماعی به عنوان منادیان و مدافعان سه مفهوم اساسی زندگی اجتماعی یعنی «آزادی»، «عدالت» و «دموکراسی» در پی آن هستند تا جوامع انسانی توانمند شده و به خودکفایی در تمام عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی و خانوادگی دست یابند. حضور مددکاران اجتماعی در آموزش و پرورش در حقیقت وجود نگرش و اندیشه عدالت اجتماعی، آزادی و دموکراسی در نظام کشور است. مددکاران اجتماعی با نگرش جامع به فرد، گروه و جامعه می‌توانند با ایجاد ارتباط موثر بین نهاد خانواده و نهاد آموزش و پرورش زمینه‌های تعامل بین این دو نهاد موثر اجتماعی را فراهم کرده و خلاهای موجود را شناخته و در پر کردن آنها بکوشد.
حضور یک مددکار اجتماعی در مدرسه این امکان را به کودک می‌دهد که اگر دچار مشکلات فردی است و یا اگر دچار مشکلات گروهی (خانواده، همسالان و مدرسه) است، یا دچار مشکلا اجتماعی (نهادهای پنج‌گانه آموزش، خانواده، سیاست، فرهنگ و اقتصاد) است با یک متخصص گفتگو کند. همه‌جانبه‌نگری مددکاران اجتماعی و اهمیت فرد، گروه و جامعه برای او، این امکان را به مددکار اجتماعی می‌دهد که به عنوان حلقه رابطی بین کودک، گروه و جامعه به ایفای نقش بپردازد و با درک عمیق و گسترده شرایط کودک و موقعیتش در جامعه، نقشی اساسی را در نگهداشتن کودک در نظام آموزشی رسمی و یا بازگرداندنش به این نظام ایفا کند.
به نظر می‌رسد حضور یک مددکار در هر مدرسه، هزینه چندانی برای نظام آموزشی نخواهد داشت اما قطعا می‌تواند مانع هزینه‌های بسیار زیادی برای جامعه شود.
همچنین به نظر می‌رسد برای حضور یک مددکار در هر مدرسه قبل از برآورد بودجه باید نگرش مسئولین به کودکان، آموزش رسمی، ترک تحصیل، آسیب‌های اجتماعی و در نهایت اعتقاد به توانایی مددکار تغییر کند.

رضا ببری

مددکار اجتماعی

منبع: وبسایت کلینیک مددکاری اجتماعی مهرآذر

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , ,


۵۱ دیدگاه مطلب براي " ضرورت حضور مددکاران اجتماعی در مدارس " ارسال شده است.

 1. مددکار اجتماعی :

  استفاده کردم. ممنون. مطلب بسیار خوبی بود.

 2. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت مددکار محترم اقای رضا ببری. کاملا با نظرات شما موافق هستم، در جامعه ای که به دلایل متعدد اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و…. نا کارامدی خانواده ها و از هم پاشیدگی بنیان خانواده ها را شاهد هستیم، با توجه به اهمیت و نقش مدارس در پرکردن خلاء عاطفی،اجتماعی،فرهنگی دانش اموزان تنها مددکاران اجتماعی هستند که میتوانند به این کمبودها را جبران و یا تعدیل نمایند.اما افسوس که زمینه فعالیت برای مددکاران در مدارس مهیا نگردیده و زمانی مسئولین متوجه میشوند که کار از کار گذشته.
  با تشکر مددکار اجتماعی کامبیز عوض زاده

 3. سعید :

  عزیزان بنظرتون بهتر نیست ابتدا مددکاران اجتماعی نقش خود را در مراکزی که در حال حاضر مشغول بکار می باشند تثبیت و پررنگ نمایند و بعد دنبال فیلدهای جدید باشند؟ به عنوان مثال در کلینیک های ترک اعتیاد که مددکاران اجتماعی حضور دارند عملا هیچگونه نقشی ندارند. در بهزیستی با اینکه در ظاهر به مددکاران بهای زیادی داده می شود به دلیل ضعف مددکاران وجه مددکاری اجتماعی خدشه وارد شده است خودم بسیار دیدم که مددکار اجتماعی در بازدید از منزل اول سراغ یخچال خونه میره!!!! ما مددکاران از لحاظ علمی دارای ضعف شدید هستیم و نتونستیم جایگاه و حق خودمونو بگیریم حالا با این وضعیت اگه وارد مدارس هم بشیم چون کارمون تفاوتی با مشاور نمیکنه بعد از مدتی جایگاه خودمونو از دست میدیم

 4. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت جناب سعید، اگر شما به سایر نظرات بنده که نگاهی بیندازید ، متوجه میشوید به سهم خودم حاضر بودم با هدف ارتقاء علمی رشته مددکاری ۱۷ کتاب را تالیف نمایم اما تا زمانی که مددکار متخصصی در راس سیستم اجرایی سازمان متولی مددکاری نباشد اصلا امکان ورود بنده و امثال بنده و جود نخواهد داشت، و مددکاری در همین حد باقی خواهد ماند.

 5. مددکاران اجتماعی :

  سلام. مقاله خیلی خوبی بود. واقعا جای خالی مددکاران اجتماعی در خیلی از جاها احساس میشه و فقط در مدارس نیست و خیلی خوبه در آینده بهش پرداخته بشه. مثلا مددکاران اجتماعی در آتش نشانی – مددکاران اجتماعی در کلانتریها و خیلی جاهای دیگه. با تشکر.

 6. مددکار اجتماعی :

  ان شاء اله اول حق مددکاری اجتماعی در سازمان بهزیستی (به عنوان بزرگترین شبکه مددکاری اجتماعی) گرفته بشه و بعد نوبت به توسعه این رشته برسه.

 7. مددکار اجتماعی :

  آقای کامبیز عوض زاده شما گفتید ۱۷ کتاب مددکاری تالیف می کنید
  میشه بگید چه کتابهایی تالیف می کنید استاد
  اگه منظور شما کتابهایی مثله مددکاری فردی ۱ و ۲ آقای … هستش که ۱۷ تا کمه ۱۷۰ تا میشه تالیف کرد
  منم با نظر سعید کاملا موافقم در حال حاضر مددکاری اجتماعی به این خاطر در کما به سر می برد ما در بخش عملی بسیار ضعیف هستیم و بیشتر شعار گرا شدیم شما خودتون می دونید مددکاری اجتماعی یعنی کارورزی و کارورزی متاسفانه ما در حوزه عمل بسیار ضعیفیم و بعضی از حضرات هر جا مشکلی پیش میاد میگن خیلی قشنگ حرف می زنن

 8. مددکار اجتماعی :

  آقای عوض زاده لطفا آدرسه چند تا از مقالات یا کتابهاتونو بدین ما مطا لعه کنیم
  ممنون یشیم

 9. کامبیز عوض زاده :

  با سلام فهرست کتابهای در دست ترجمه شامل.
  فهرست کتابها در دست ترجمه

  ۱- مددکاری اجتماعی با معلولین
  ۲- محتوا و روش کار پزشکی و اجتماعی
  ۳- تکنیکهای مددکاری اجتماعی با گروه های مختلف
  ۴- مددکاری اجتماعی با کودکان سرطانی و خانواده انان
  ۵- مددکاری اجتماعی با جوانان
  ۶- مددکاری اجتماعی با سالمندان
  ۷- روانشناسی مددکاری اجتماعی
  ۸-مددکاری اجتماعی با خانواده
  ۹- اساس روانشناسی و مشاوره خانواده
  ۱۰- تئوری و روش های مددکاری اجتماعی
  ۱۱- مددکاری اجتماعی با افراد بی خانمان
  ۱۲- مددکاری اجتماعی با معتادین به مواد مخدر و الکل
  ۱۳مددکاری اجتماعی با زندانیان
  ۱۴- مددکاری اجتماعی با مهاجرین
  ۱۵مددکاری اجتماعی با بیماران روانی
  ۱۶- مددکاری اجتماعی با دانش اموزان
  ۱۷- مددکاری اجتماعی با افراد بیکار
  ۱۸-تعلیم و تربیت اجتماعی

  مقاله

  European Journal of Social Sciences – Volume 11, Number 4 (2009)
  619
  Human Rights Issues and Women Hygiene in Iran
  Kambiz Avaz Zadeh
  Department of Sociology, Taras Shevchenko National University
  Volodymyrs’s Street, Kiev, Ukraine
  E-mail: dr.kam36@gmail.com
  Tel: +98-937-7982940

 10. کامبیز عوض زاده :

  درضمن اگر شما نظرات بنده را در این سایت مطالعه بفرمایید برخی از کتابها را کار تالیف را به اتمام رسانده ام و حتی فهرست برخی را ذکر نموده ام و گفته ام تا یک متخصص مددکار نشود متولی مددکاری کشور این کتابها به زیر چاپ نخواهد رفت.

 11. در جواب: مددکار اجتماعی :

  با سلام.
  دوست عزیزی که منکر وجود داشتنِ فردی با مدرک دکترای مددکاری اجتماعی به نام کامبیز عوض زاده شده ای، در ابتدا یه تحقیق و تفحصی میکردی و بعد این حرفا رو میزدی. لااقل تو اینترنت هم میتونستی سرچ کنی اسم ایشون رو . من نه آشنایی و نسبت فامیلی با ایشون دارم و نه چیز دیگری. اما این را بگویم که:
  چند وقت پیش بطور اتفاقی یه وبلاگی در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی دیدم و از مطالبش که بدون حاشیه نوشته شده بود و واقعاً کاربردی بود بسیار لذت بردم. وبلاگ نهایت سادگی رو داشت و در عین حال پرمحتوا. حتی عکس پروفایل ایشون هم یه عکس ساده و قدیمی بود. بعد که دقیق شدم دیدم ایشون فوق دکترای این رشته رو هم جدیدا گذرونده اند از فرانسه. قسمت دوستان سایت شخصی ایشون(به غیر از وبلاگش) رو که دیدم چندین نفر از ایرانیان فارغ التحصیل از دانشگاه های فرانسه مشاهده کردم و اسامی اونا رو تو اینترنت سرچ کردم و اینکار به خاطر شباهت اسم یکی از دوستان این آقا با اسم یکی از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی بود و دیدم که اکثر دوستان ایشون از موقعیت مناسبی برخوردارند. از جمله همین آقایی که الان استاد دانشگاه علامه طباطبایی هستند. بقیه نیز در دانشگاه های کشور مشغول به تدریس بودند و یا موقعیتی بسیار مناسب داشتند.
  اون موقع بود که یاد آقای عوض زاده افتادم… که به اظهار خودش مشغول دستفروشی است. ایشون فارغ التحصیل دکتری از یکی از دانشگاه های خارج از کشور هستند و مطمئنا تجارب بسیاری در این زمینه دارند و می توانند به ارتقای رشته مددکاری کمک کنند.
  من نمی گویم که جناب عوض زاده علامه ی دهر هستند. می گویم حالا که ایشون تجاربی دارد ازش استفاده کنیم. لااقل ما منابع ترجمه شده کمی در زمینه مددکاری اجتماعی داریم و می تونیم از منابع ترجمه شده ایشون بهره ببریم. نمی گویم ۱۸ کتاب ایشون. حتی یه کتاب ایشون می تونه بسیار مفید باشه.
  حتماً باید کتابهای بی کیفیت ترجمه و چاپ شده توسط فارغ التحصیلان مقطع ارشد که پی کسب امتیاز واسه قبولی دکترا هستند رو بخونیم؟! حتما باید کتابهای ترجمه شده توسط دیگر متخصصان رشته های دیگه رو بخونیم که درکی از اصطلاحات مددکاری اجتماعی ندارند؟! حتما باید کتابهای یه هفته ای ترجمه شده توسط جناب… رو بخونیم؟!
  البته با سطح توقع جناب عوض زاده کاری ندارم، ولی شاهد سنگ اندازی از جانب مسئولین پیش پای ایشون بوده ام. بازم اینو بگم نه جناب عوض زاده رو دیدم، نه دوستی و آشنایی با ایشون دارم. فقط دورادور میشناسمشون و میدونم که میتونه در جامعه مددکاری کشور بسیار مثمرثمر باشد.
  دوست من بیا با هم باشیم، نه علیه هم.

 12. فرزانه :

  باسلام و احترام
  مقاله جالبی است.و من با این نظر کاملا موافقم .
  سالها قبل من تجربه کارورزی گروهی را در مدرسه راهنمایی تحصیلی دخترانه داشته ام و واقعا برایم مفید بود.با ارتباط خوبی که با بچه ها برقرار شدتوانستیم گروه بسیار مناسبی را به وجود آوریم .بچه ها رازها و درددلهایشان را بی ریا ومخلصانه مطرح می کردند و خانواده ها نیز در بازدید منزل پذیرای مددکار بودند و آنها هم صحبت ها و درددلهای خود را بیان می کردند.آنها مددکار را قسمتی از خودشان می دانستند به نحوی که در تلاش برای رفع مشکلات به وجود آمده در مدرسه و خانواده آنان همراهی می کردند.در ضمن ارتباط خوبی بین اولیای مدرسه و (مددکار)به وجود آمده بود.آنها مشکلات مربوطه را با مددکار در میان می گذاشتند و با همکاری با وی سعی می کردند مشکل دانش آموز را حل نمایند.
  وقتی خواستم مدرسه را در پایان ترم ترک کنم ،مدیر مدرسه از استادم درخواست کرد که کارورزی بعدی هم در آنجا بمانم ولی استاد گفت که دانشجویان دیگر هم باید این تجربه را کسب نمایند.بعد از این همه سال ،احساسم این است که واقعا در این محیط پاک وظیفه مددکار بسیار زیاد است.
  از بیاد آوردن آن زمان احساس خوبی به من دست می دهد.
  یک مطلب هم در ارتباط با نوشته های دوستان:
  باید از آقای دکتر عوض زاده تشکر کرد که ایشان خالصانه مطالبی را که آموخته اند در اختیار مددکاران قرار می دهند.جای سپاس دارد که ایشان برای ارتقای مددکاران نظرات خوبی دارند.ما مایلیم در مواردی که ایشان ذکر فرمودند در خدمتشان باشیم و ازنظراتشان استفاده نماییم .خداوند توفیقشان بدهد.
  باتشکر

 13. مددکاران اجتماعی :

  سلام. جناب آقای عوض زاده؛ نظرات شما بسیار علمی و ارزشمند است اما متأسفانه بسیار بسیار منفی!!! و من فکر می کنم یک مددکار اجتماعی با هر نوع مدرک تحصیلی ( حتی دکترای تخصصی ) وقتی تا این حد منفی و بدبین باشد به هیچ عنوان در هیچ شاخه ای از شاخه های مددکاری اجتماعی نمی تواند مثمر ثمر باشد. با عرض پوزش

 14. مددکاران اجتماعی :

  و مهمتر اینکه این سوال مطرح میشه که آیا شما میخواهید با این سیستم کار کنید یا خیر؟! اگر می خواهید با این سیستم کار کنید باید با کلیه شرایط موجود خودتون رو وفق بدید والا من برداشتم اینه که شما میخواهید کل سیستم اجتماعی ایران رو تغییر بدید یا منتظر این تغییر خواهید ماند جهت ارائه کارها و کتابها و مقالاتتون. و برداشت دیگر من این است که شما با این تحرکات در این سایت و … قصد دارید توجهات جامعه مددکاران اجتماعی ایران را بصورت غیرمستقیم به سمت کتابها و مقالات در شرف انتشارتون جلب کنید!

 15. کامبیز عوض زاده :

  با تشکر از دوست عزیز انجه مسلم است از نظر بنده دانستن مهم نیست تونستن مهم است که همه شما مددکاران محترم این توانایی را دارید،توقع بنده خیلی پایین است ، اما تحمل یک غیر متخصص را در راس سازمان متولی مددکاری ندارم،ان غیر متخصصی که از طرف برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعنوان مدیر کل بهزیستی انتخاب میشود با هدف انجام کار سیاسی و گرفتن ارای مددجویان برای رای اوری، باید بعلت عدول از قوانین حرفه مددکاری که معتقد بر اصول و ارزشهای مددکاری است، از طرف بزرگان مددکاری مورد سرزنش و ملامت قرار بگیرد و هر مددکاری که به سهم خود این اقدام را نکند مددکار نیست. اخه بنده شاهد این رویه در شهر یاسوج بودم که خانواده ای فقیر و مستضعف نوزادی تازه متولدی داشت که نیازمند شیر یارانه ای بهزیستی بود اما به دلیل اینکه به کاندیدای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مخالف مدیریت بهزیستی رای داده بود شیر یارانه ای به نوزاد وی نداده بودند و در عوض خدا شاهد است به همسایه ایشان که یک زن ۶۵ ساله بود و اصلا توانایی بچه اوری نداشت ۲۰ عدد شیر یارانه ای داده بودند ، فقط بخاطر اینکه رای به کاندیدای موافق مدیریت غیر متخصص بهزیستی که یک پزشک بود داده بود ، یک نفر نیست به من نوعی بگوید، اولا چرا همه مدیران کل اکثرا پزشک هستند، این عدل علی است، این حرمت مقام انسان است، بخدا قسم این زیبنده بهزیستی نیست و در جاهای دیگر هزاران مورد از این بی عدالتی ها را دیده ام، به بنده حق بدهید که باید بروم دستفروشی کنم، چراکه نمی خواهم حق الناس بکنم، چرا که خدا در قران میفرمایید من از حق خودم میگزرم اما از حق الناس نمی گذرم، وکسانی که بجای من نوعی نشسته اند بدانند که مردم روزی انان را در محضر حق مورد باز خواست قرار خواهند دارد. و با تاکید میگویم تا یک متخصص مددکاری در راس سازمان بهزیستی ننشیند بنده تالیفات خودم را چاپ نخواهم نمود و به شغل دستفروشی خود ادامه میدهم،و بنده از دوستان میخواهم که در استانهای دیگر مددکاران همدیگر را در یابند و صدای مظلومیت و ندانم کاری برخی از غیر متخصیصین را که در راس مدیریت متولی مددکاری نشسته اند را به گوش مسئولین برسانند. و برای مسئولین توضیح دهند که یک پزشک باید برود در مطب و یا درمانگاه طبابت کند نه در سازمان بهزیستی.

 16. کامبیز عوض زاده :

  با عرض سلام خدمت مددکار محترم فرزانه ،بنده در یکی از مدارس خارج از کشور کار مددکاری اجتماعی را انجام میدادم ان مدرسه بلحاظ روند کاهش اسیبها اجتماعی و مشکلات رتبه اول ان استان بود،در ایران متاسفانه عملکرد مدارس در کاهش اسیبها نگران کننده میباشد، بعنوان مثال در ایران ما دم از برنامه ریزی کار امد مبتنی بر اموزه های دینی در مدارس میزنیم، تجربه ای که خودم داشتم را بیان میکنم ، یک روز برای سخنرانی برای والدین دانش اموزان دعوت شدم ، واقعا متاسف شدم که مشاور برنامه ریزی درسی مدرسه،درس قران و اموزه های دینی را گذاشته بود ساعت ۱۲ ، اخه شما قضاوت کنید ساعت دوازده ظهر که دانش اموزان گرسنه هستند، و حوصله هیچ چیزی را ندارند، گذاشتن درس قران و اموزه های دینی ایا برای دانش اموزان در این ساعت دلچسب است، بنده اعتراض کردم و برنامه را تغییر دادم، چرا که چنین برنامه ای ایجاد تنفر در بین دانش اموزان نسبت به اعتقادت را موجب میشود. مددکاری اجتماعی یعنی این.

 17. کامبیز عوض زاده :

  در جواب مددکاران و مددکار با سلام بنده این قول را به شما میدهم اگر قضاوت شما نسبت به بنده اینست، کتابهای خود را تا پنج سال دیگر زیر چاپ نبرم،اما شما باید بدانید بنده خارج از حرفه مددکاری با تجاربی که با گروه های هدف در سایر کشورها داشته ام ، الان ۴۵ داروی گیاهی تولید کرده ام که هرکس که ادعا دارد که میتواند انها را تولید کند بسم الله.البته خیلی ها میخواهند فرمورلهای هریک از این داروهای گیاهی را با قیمت ناچیز ۳۰ میلیون تومان خریداری کنند. اما بنده خیلی زنگ تر از ان هستم. بعنوان مثال بنده داروی گیاهی ترکیبی اختراع کرده ام که ۹۵ درصد کلسیم دارد. یا داروی ام اس، بگونه ای که در تهران تنها بر روی گزنه برای کنترل ام اس کار شده اما بنده روی ….. و یا تولید ۱۵ رنگ مو طبیعی،پماد گیاهی ضد رماتیسم و غیره، بنده اصلا نیازی ندارم که با این سیستم نا کار امد کار کنم،اونا هستند که نیاز مند من هستند. و هر هفته یک داروی گیاهی جدید را مورد ازمایش قرار میدهم. انشالله زمانی که یک مددکار متولی مددکاری کشور شد از همه مددکاران کشور دعوت میکنم که بیایند و از تجارب مثبت اینجانب در جهت حل مشکلات مناطق خود استفاده کنند تا مثبت اندیش بودن را باهم تجربه نمایم.

 18. مددکار اجتماعی :

  آقای عوض زاده تنهات نمی زاریم. ما می جنگیــــــــــــــــــم…
  به امید پیروزی. خدایا کمکمون کن.

 19. مددکار اجتماعی :

  لایک داری جناب عوض زاده.

 20. کامبیز عوض زاده :

  مددکار اجتماعی متشکرم ، شما یک وظیفه دارید مطالب را به مسئولین و سایر دوستان مددکار منعکس نماید،حتی سایت های دیگر را از این کارزار مطلع فرمایید، هدف همه ما یکی است.

 21. خیلی جالبه :

  شما همین چند روز پیش فرمودید ما رفتیم تا ۵ سال دیگه و امروز مجددا رفتید برای حتما ۵ دقیقه دیگه. این جنگ روانی رو راه می اندازید. خودتون میگید… خودتون در اسم مستعار دیگه ای از خودتون دفاع می کنید و لایک میدید بخودتون!!! شما فقط دارید نظم و آرامش عمومی رو مختل می کنید. ضمنا شما دستفروش نیستید و با این نامگذاری شغلی جامعه محترم دستفروشان رو به سخره گرفتید.

 22. مددكار بهداشتي :

  باسلام و احترام حضور مددکاران محترمی که قصد دارند دنیا را نجات دهند .این مطلب خیلی عالی است ولی مواظب باشیم که اول خودمان را بسازیم بعد به ساختن خانواده و سپس به جامعه روی آوریم.البته هیچیک از این مطالب نافی هم نیستند بلکه می توان همه را در کنار هم دید.ولی این نکته که برای ساختن باید خودت را بسازی ،مهم است.دوستان با همکاری و همفکری هم بیاییم خود و دنیایمان را بسازیم .نظرتان چیست

 23. کامبیز عوض زاده :

  با عرض سلام خدمت مددکار بهداشتی بنده نیز با نظرات شما موافق هستم،اما همکار محترم شما وقتی میروید خونه یک اشنا احساس خوبی دارید و احساس غربت نمی کنید، اما ما مددکاران وقتی میرفتیم خانه خودمان بهزیستی علاوه براینکه احساس غربت میکردیم احساس تنهایی هم میکردیم ، الان دیگر بدتر، از نظر ما بدتریت نوع غربت و تنهایی اینست که انسان در خانه خودش احساس راحتی نکند، اگر بهزیستی دست ما مددکاران بود نه یک پزشک،الان وضع جامعه ما اینگونه نیود
  با تشکر مددکار اجتماعی کامبیز عوض زاده

 24. مددکاری بهداشتی دلتنگتم :

  خیلی باحالی مددکار بهداشتی.
  خوب شد اومدی…
  داشتم میمردم از دلتنگی…
  خارج از شوخی من که خودمو ساختم یعنی دارم میسازم

 25. مددکار :

  بابا بیخیال دیگه عزیزم. اقای عوض زاده شما کم کم داری ادعای خدایی میکنیا. خوب تیلیغی داری راه می ندازی. اگه این سیستمو قبول نداری خوب چرا اینثقد داری اینو فریاد میزنی عزیزم؟
  اگه حرفایی که شما میزنی درست باشه بقول یکی از استادامون دیوار علم یک متر جلو میره!!
  یادمه یه زمانی ایران ادعا کرد داروی درمان ایدز تولید کرده همه هم کلی جوگیر شدن و تبریک گفتن ولی بعد یک ماه از جامعه علمی دنیا معذرت خواهی کردن!!!

 26. مددکاران اجتماعی :

  بسیار عالیست.

 27. مددکار اجتماعی اگه خدا قبول کنه :

  دوستان عزیزی که الکی دارید آقایی به اسم عوض زاده را بزرگ می کنید باورکنید من هم آرزوی دارم الان یکی مثه این آقا وجود داشته باشه با این حجم از کتاب و تجربه که می گه خدا شاهده آرزوم اینه
  چرا که من خودم مدرسم و از بی منبعی در رنجم و البته کوتاهی از من وسایر مددکاران اجتماعیم هست که جز معدود کتابهایی که ۲تا هم نمیشه
  همش تکراری و ب محتوا هستش
  و اگر همچین فردیم وجود داره و دکتری مددکاری اجتماعی هستش یا علی چرا که الان کسانی ادعای تخت وتاج مددکاری اجتماعی رو دارن که هیچ کاری برای رشته نکرده اند جز از نردبان آن بالا رفتن و مصاحبه با این خبر گزاری وآن خبر گزاری مثلا کارخانه ای شیرش فاسد باشه مصاحبه می کنن وربطش می دن به مددکاری اجتماعی دریغ از یک راهکار عملی
  این آقا مدعی هستش که ریس بهزیستی عوض شه بعد آخه برادر من این چه حرفیه وارد گود شو تا ما همه کمک کنیم از این انجماد حرفه رو بیاریم بیرون

 28. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت خیلی جالبه ، کار تویکی خیلی درسته، دوست دارم مددکار، یه کمی حوصله بخرج بده، و سلام خدمت تمامی دوستان که مرا تحمل میکنند،خدایی خودمونیم همینطور ادامه بدیم تا یکجا بهم برسیم، و مسله دیگر من خداحافظی کردم اما دیدم دارم بهم میگن ابتر بزرگان مددکاری و ۱۵۰۰ مددکار دیگر نیامدند بگویند که ما ابتر نیستیم. فقط مثل یک مرد اومدم دفاع کنم که در بین مددکارانی که ابتر خوانده شدند من ابتر نیستم.

 29. کامبیز عوض زاده :

  ای برادر زمانی در یکی از بازارهای خارج از کشور که بازار میوه بود. هرروز گزارش میدادند به تعزیرات که کم فروشی میشود مثلا مشتری ۲ کیلو موز میگیرد اما وقتی در خانه وزن میکند میبیند ۲۰۰ گرم کم فروشی صورت گرفته، روزانه صدها مورد گزارش میشد و هرروز میبایست ماموران رسیدگی کنند، از ما مددکاران راهکار خواستند، بنده سری به بازارچه زدم و دیدم که برای اینکه مردم خودشان مشارکت داده شود و خودشان از حق شان دفاع کنند،ابتکار عمل بخرج دادم و گفتم میبایست در چهار گوشه بازارچه چهار ترازوی اتوماتیک نصب تا خریداران بعد از خرید در صورت تمایل خریدهای خود را یک به یک وزن کنند و در صورت کم فروشی مردم خودشان یقه فروشنده کم فروش را بگیرند و چند گران فروش نظم و آرامش عمومی رو مختل نکنند،این یعنی مددکاری و اون برادری که فرمودند که نظرات بنده نظم و آرامش عمومی رو مختل میکنه حتما برای کارورزی کار مددکاری و استفاده از تجارب بنده اینجانب دستفروش را همراهی کند.
  با تشکر مددکار دستفروش کامبیز عوض زاده

 30. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت مددکاران گرامی چند روزی از خدمت شما مرخص میشوم ، شما کارزار مددکاری را ادمه دهید تا برگردم،و بنده را درک کنید روزی که متولد شدم روی پیشانی ام نوشته نشده بود دستفروش،اما شرایط محیطی و اجتماعی این سرنوشت را برایم رقم زد که با مدرک دکتری مددکاری بشوم دستفروش، و همانطوری که خدا در قران فرموده به قضا و قدر خودت بدبین نباش، راضی هستم به راضی خدا، به امید دیدار پیشاپیش سال نو را تبریک عرض مینمایم

 31. مددکار :

  آقای عوض زاده شما خودتو تنها دکتری مددکاری اجتماعی جنوب کشور معرفی میکنی!!!! ولی مدرک جامعه شناسی که داری!!!!!!!

 32. کامبیز عوض زاده :

  ترا خدا این رو رسانه ای نکنید

 33. کامبیز عوض زاده :

  اخه مثل فلان اقای که مدرک نداشت و به شما درس میداد بعد لو رفت و رحمت خدا رفت میمیرم ، از شما میخواهم که با یک مددکار اینکار رانکنید ، اخه اگر مدرک ام لو رفت با کدام مدرک بروم دستفروشی.

 34. خوشم آمد جناب عوض زاده :

  جناب عوض زاده از روزی که شما به این سایت سر میزنید یه ذره به آینده مددکاری اجتماعی و بهبود اوضاع امیدوار شدم. بی تعارف میگم که بعضی نظراتتون بهم انگیزه زیادی میده و احساس میکنم که یکی پیدا میشه مثل خودم که دغدغه گرفتن حقوق تضییع شده مون رو داره.
  نظرات حاشیه ای پیرامون خودتون رو هم بیخیال شید لطفاً . به امید خدا شاهد بهبود اوضاع خواهیم بود. یا علی

 35. کامبیز عوض زاده :

  متشکرم، دوست گرامی امروز رفته بودم دادگاه واقعا متاسف شدم،گروه گروه میامدن برای طلاق این از من به شما کفتن اگر وضع به همین منوال پیش برود،فاتحه خیلی چیزها خوانده شده است،اقایون مددکار نما که اصلا نمی توانند مددکاری را تعریف کنند از سایر رشته ها امده اند متولی کاهش اسیبهای اجتماعی جامعه شده اند،و الان بفکر راهکارهای کاهش طلاق در جامعه افتاده اند،الان بفکر کاهش اعتیاد افتاده اند،الان بفکر پیشگیری از ایدز افتاده اند والا بلا با این مدیریت وضع بدتر نیز میشود.

  دوست عزیز یک زمان جنگ بود یک موشک میخورد چهار راه اصلاح نژاد شیراز ۱۰ نفر کشته میشدند، اما الان بعلت ندانم کاری متولیان اسیبهای اجتماعی بفرض در ار تباط با ایدز،فقط یک دختر ایدزی روزانه دهها نفر را مبتلا به ایدز میکند، شما خودتان حساب کنید با وجود معلولیت های اجتماعی موجود در جامعه، جامعه مبتلایان به ایدز روزانه هزاران نفر را مبتلا به ایدز میکند.این یعنی فاجعه برای متولیان بهزیستی و مددکاری کشور.

  مسئله دیگر من نوعی از حرف مددکاران اصلا ناراحت نمی شوم،؛ ما همه از یک پیکریم و دغدغه همه ما رفع مشکلات میباشد و یک انتظار از دوستان دارم شما خودتان قضاوت کنید،
  یک پزشک الان باید در مطب خدمت کند، نه برای سالمندان بیاید سیاست گذاری نماید، چراکه ایشان اصلا چیزی از پدیده سالمندی نمی داند.
  کسی باید به خودش اجازه بدهد در ارتباط با سالمندی اظهار نظر نماید که حداقل به مبانی نظری در ارتباط با مددکاری با سالمندان مسلط باشد، نمی خواهم بگویم که من میتوانم اما در این ارتباط کتابی را تالیف نموده ام ،با ۸ بخش اما گفته ام تا یک مددکار متولی بهزیستی نشود این کتاب را همانند ۱۷ کتاب دیگرم به زیر چاپ نخواهم برد در زیر گوشه ای از فهرست کتاب خود را برای شما میگذارم و شما قضاوت کنید. ایا یک دکتر مددکار باید در شهر شیراز دستفروشی کند. و یک لیساس بهداشت محیط بشود مسئول مددکاری علوم زشکی شیراز.

  مددکاری اجتماعی با سالمندان

  دکتر کامبیز عوض زاده

  .

  شیراز ۱۳۹۳
  سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها(سمت)
  مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی

  فهرست مطالب

  مقدمه ………………………………………………………….
  بخش ۱-مبانی نظری مددکاری اجتماعی با سالمندان…………………………
  .
  فصل۱-سالمندی به عنوان یک مشکل اجتماعی……………………………..

  سوالات برای خود آزمایی……………………………………………………..

  فصل دوم. پیدایش نگرش ها نسبت به سالمندان در جامعه…………………..

  سوالات برای خود آزمایی………………………………………………………

  فصل سوم.مدلهای جدید سالمندی…………………………………………..

  سوالات برای خود آزمایی………………………………………………………

 36. مددکاران اجتماعی :

  من واقعا متأسفم برای آندسته از عزیزانی که این همه تناقض رو متوجه نشدند و امید به آینده را منوط به این همه تناقضات می دانند. دوست عزیزی که اینچنین و با احساس خاصی از دکتر … صحبت می کنید آیا شما واقعا این تناقضات را ندید یا بی اهمیت می دانید؟! در همین مدت اخیر چندین و چند بار ایشان صحبتهای خودشان را نقض کردند و با توجیهات عجیب و غریبی به سفسطه گری و انحراف افکار عمومی پرداختند. ۱۰ بار اعلام کردند که دکترای مددکاری اجتماعی دارند و بعد گفته شد دکترای جامعه شناسی دارند و بعد رفتند برای ۵ سال و بعد برای خودشان از زبان دیگران پیامهای تعریف و تمجید ارسال کردند و می کنند و شاید خواهند کرد!!! یکبار گفته شد دکترای مددکاری از فرانسه . چند بار هم گفته دکترای جامعه شناسی از اوکراین!!! شما چقدر از وضعیت و شرایط تحصیل در کشورهای حوزه قفقازی همچون اوکراین باخبرید که اینقدر ایشون رو بزرگ کردید؟

 37. مددکاران اجتماعی :

  ای کاش شما یک مقدار تحقیق کنید تا متوجه بشید که شما هم خیلی راحت با چند میلیون تومان پول میتونید هر مدرکی رو که بخواین از این کشورهای حوزه قفقازی همچون اوکراین و ارمنستان و گرجستان و … بگیرید. ما دقیقا در جریان شرایط تحصیل در این کشورها هستیم. بعنوان مثال دانشجویان پزشکی این کشورها تا پایان تحصیلاتشان یکبار کالبد شکافی را ندیده اند و آنهایی هم که از این کشورها با مدارک فوق و دکترا برگشته اند مدارکشان اکثرا مورد قبول وزارت علوم ایران نبوده و نیست.

 38. دمدمی مزاج :

  خخخخخخخخخخخ
  جایی گفته نشده دکترای مددکاری از فرانسه. بار دیگر متن نظر رو بخون متوجه میشی.
  اصلن مدرک بوق از دانشگاه بووووق. به همه ی مددکاران نون به نرخ روز خور می ارزه. باید جنگید. اول هم با خودمون باید بجنگیم. خودمون. کارزار رسانه ای نشان داد که ما خودمون رو دسته کم می گیریم. همینه که روانشناسا و مشاورا زدند تو سر رشته مون.
  آقای عوض زاده شما خودتون چرا تو کارزار رسانه ای شرکت نمی کنید؟
  هر یک از ما (اول خودمو میگم) چه نقشی تو کارزار رسانه ای ایفا کردیم به عنوان یه مددکار؟
  آقای عوض زاده هم اعتماد به نفس علمی داره و هم نون به نرخ روز خور نیست. فرقش اینه که من موید نظراتشم. فی امان ا…

 39. دمدمی مزاج :

  یه کم از خنده هام مونده بود.
  خخخخخخخخخخ

 40. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت مددکاران و دمدمی مزاج، بنده یکی از دانشجویان موفق بودم تعداد دانشجویان همراه بنده در اوکراین ۵۵۰ نفر بودند که تنها ده نفر از ما توانستند مدرک دکتری را بگیرند، همکلاسی ها بنده در رشته مددکاری در اوکراین ۲۲ نفر بودند از کشور های همچون امریکا،لهستان ، المان ، چین،روسیه، فرانسه و … که هنوز هم باهم در ارتباط هستیم، و تبادل نظر علمی خوبی داریم و باز خدمت شما مددکاران عزیز عرض نمایم که شما به تمام معنی مددکار هستید، و دانستن مهم نیست توانستن مهم است که شما بسیار توانا هستید،استاد راهنما بنده در ایران در دانشگاه علامه طباطبایی جناب آقای دکتر حسینی بوده، که بنده مدیون ایشان میباشم ۱۲ مقاله بین المللی دارم ،کارگاهای زیادی در کشور برگذار کردام.الان هم دستفروشی میکنم ، و از افراد چاپلوس،نون بنرخ روز خور،بی خاصیت و ابتر بیزارم.شماره تماس ۰۹۱۷۴۵۳۰۰۸۵، ایمیل dr.kam36@yahoo.com

 41. کامبیز عوض زاده :

  مسئله دیگر بنده دوران کارشناسی و دکتری خود را در مجموع با ۱۵ میلیون به اتمام رساندم، اما الان در اوکراین با ۲۰۰ میلیون هم شما نمی توانید انرا به اتمام برسانید.

 42. یه دوست :

  با سلام.
  جناب عوض زاده منکر تجارب شما نیستم و شما را فردی با صلاحیت در جامعه مددکاری می دانم. ان شاء اله که هر چه سریعتر امکان بهره مندی از تجارب شما فراهم گردد.
  نیازی به ذکر تلفن و ایمیل نبود. شناخت کامل نسبت به شما دارم. البته برای معدود مددکاران حاشیه ای و بدبین خوبه، بعد از این مطمئن می شوند که شما هم از جنس مددکاران خاکی و فروتن هستید. امیدوارم به بصیرت برسند.

 43. مددکار اجتماعی اگه خدا قبول کنه :

  جناب آقای عوض زاده عزیز متشکر که شماره و ایمیل گذاشتین انشاالله در اولین فرصت مزاحم میشم

 44. کوچیکه شما :

  سلام مقاله خوبی بود

 45. کوچیکه شما :

  بازهم سلام خاستم بگم من آقای دکترعوض زاده روخوب میشناسم
  وبایدبگم که تمام حرف هاشون درموردخودشون درسته وهیچ شکو
  شبه ای درش نیست.اخاستم شماهم بدونید.
  فقط من یکم ازحرف هاشون حرسم میگیره آخه برادرمن وقتی این
  همه مددکارادارن دادمیزنن که کتاب ندارن برای تدریس یه بزرگواری
  بایدآستین بالابزنه یانه؟آخه شمابایدازیه جایی شروع کنیدکه ماوبقیه
  مددکاراهم آگاهیمون بیشتربشه درست میگم یانه؟لااقل یه کتابتون رو
  چاپ کنیدخودش میتونه قدم بزرگی باشه درست میگم یانه؟

 46. کوچیکه شما :

  آخه شماچرامنوحرس میدین نمیگن سکته میکنم راستی من مددکار
  نشدم هنوزا درشرف مددکارشدنم بقول اون آقا اگه خدابخاد.خیلی
  ازاسمی که گزاشتی خوشم اومد

 47. کوچیکه شما :

  اینجامردم قبل ازهرچیزی بایدبی فکیشون رودرمان کنن واقعا بیفکرن
  تاسرشون نیادبه فکرنمی افتن وقتی تودردوبلاغرق شدن بعدمیزنن
  توسرخودشون.بعضی کشورها کنارکارآموزشیش ازماماهااستفاده کردن
  وباشناختی که ماماها به دختران نوجوان دادندتاخودشون رو
  بهتربشناسند توانستنددرصدجنایت هاومریضی هاخصوصاعیدز روکاهش
  بدن حالافکرش روبکن اگه اینجاازمددکارهای باتجربه استفاده بشه که
  یک مددکارهم مشاور،هم روانشناسه هم مددکاره هم میشه گفت پزشکه هم قابل اعتماده هم روابط خوبی میتونی برقرارکنه چه تاثیری
  توکشورمون خواهدداشت

 48. کوچیکه شما :

  اینجا ا ول بایدمشکل بی فکریشون روبرطرف کنن چون خیلی بیفکرن
  تادردوسرشون نیادبه فکرنمی افتن که هرچندبعدش هم کاری از
  دستشون برنخواهد آمد دربعضی ازکشورها ازماماهادرکنار بخش
  آموزشی استفاده کردن که باشناختی که ماماها به دختران نوجوان
  دادن توانستن آمآرخیلی ازجنایات وروابط نامشروع ومخصوصاخیلی
  ازبیماری هایی چون عیدزراکاهش بدهند حالایه کم بفکرید اگه یک
  مددکاردرکناربخش های آموزشی هم دختران وهم پسران باشد که
  یک مددکارهم مشاورهم روانشناس هم مددکارهم میتوان گفت درامور
  بهداشتی وفردی قابل اعتماد.باشدچقدرتاثیردارد

 49. محمود احمدی مددکار اجتماعی از برازجان :

  دوستان بزرگوار… مددکاران محترم!
  جناب آقای دکتر عوض زاده استاد من در دوره کارشناسی مددکار اجتماعی هستند و دانش و تجربه ایشان در مددکاری اجتماعی بر هیچ کس پوشیده نیست. من فکر میکنم اخلاق حرفه ای در مددکاری اجتماعی ایجاب میکنه که به جای تخریب مددکاران برجسته و کسانی که دغدغه مند سیستم مددکاری در کشور هستند با اتحاد و همدلی این رشته مهجور را در کشورمون نجات بدیم. هرچند که دیدگاه دیگر مددکاران با ما متفاوت باشد ولی صحیح نیست که بعنوان یک مددکار و به اسم یک مددکار اینگونه همکاران خود را به حاشیه بکشیم. مهمترین وظیفه یک مددکار ارائه راهکار مناسب در حل مشکل است. اگر کسی برای مشکل یاد شده راهکار مناسبی داره لطفا ارائه بده. با سپاس از شما

 50. امیرحسین :

  اقای عوض زاده شما اگر روزی به واسطه روابط وارد سیستم مددکاری شدید مثل روز برام روشن هست که سیستم رو به خاطر نداشتن تجربه کاری و سلیقه ای عمل کردن به نابودی میکشونید.اخه مگه میشه با پوست گردو و حنا دارو واسه بیماری ام اس درست کرد.لطفا اینقدر از خودتون تمجید و تعریف نکنید…………………

 51. بنیامین :

  سلام.چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.انتقاد خوبه .اما انکار واقعیت خوب نیست دوست عزیزی که احتمالا از کسانی هستید که به ناحق جایی نشسته اید و گذرتون به مراکز درمانی و بدبختیهای مملکتمون نیفتاده لطفا و خواهشا اقای دکتر کامبیز عوض زاده را با دیگران مقایسه نکنید.ما از نزدیک شاهد روشن فکریها وزحمتهای ایشون بوده و هستیم. شما بروید چن تا کتاب و اخبار بخونید تا متوجه بشید دارن چی بر سرما میارن مملکت ما به امثال دکتر عوض زاده مددکار اجتماعی نیاز وافر دارد نه به شمایی که نمیدونید دروغ چیه و واقعیت چیه.شما اگه با ایشون خصومت شخصی دارید حق ندارید به مددکار با تجربه ای چون ایشان بی احترامی کنید. همه اقای دکتر را میشناسند و میدانند که جز واقعیتی چیزی نمیگن برادر من برو یه کم مطالعه کن.و

ارسال نظر


آخرین موضوعات