کد خبر: 10862 | تاریخ انتشار: ۰:۰۳:۲۹ - جمعه ۲۴ بهم ۱۳۹۳ | ۱۲ نظر | |

ساماندهی کودکان کار و خیابان در تبریز متولی ندارد

با وجود اینکه ۱۱ دستگاه به صورت قانونی متولی ساماندهی معضل کودکان کار و خیابان هستند اما در عمل ساماندهی کودکان کار و خیابان در تبریز متولی ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، با گذری به محله‌های فقیرنشین و حاشیه کلانشهرها و از جمله تبریز کودکانی را می‌بینیم که به کار و کوشش از سنین پائین مشغول هستند و نان آور خانواده خود محسوب می‌شوند.کودکانی که در چهار راه‌ها به گل فروشی و شغل‌هایی مانند تکدی‌گری می‌پردازند هر چند در تبریز به نسبت دیگر کلانشهرها کمتر هستند و مسئولان مدعی هستند این افراد از استان‌های همجوار به تبریز می‌آیند اما همین تعداد نیز برای چهره متمدن شهر قابل قبول نیست.

کودکانی که سرگردان در خیابان‌ها طعمه شکارچیان کار ارزان می‌شوند، آینده‌ای درخشان در انتظارشان نیست و اغلب آنان از کارگاه‌های کفش، فرش و نیز تعمیرگاه‌های اتومبیل سر در می‌آورند.139112280001353

کودک خیابانی نه‌تنها به‌دلیل فقر و از هم‌گسیختگی خانواده و مسائل و مشکلات روانی و اجتماعی راه انحراف را انتخاب می‌کنند بلکه به‌علت سن کم و مواجهه با افراد منحرف دیگر و تماس با کجروان و کودکان خیابانی‌ دیگری که در اطراف او فراوانند در معرض آسیب‌های فراوان اجتماعی قرار دارد.

اما در این میان متولی اصلی ساماندهی این کودکان کدام نهاد است؟

اعضای شورای فرهنگی و اجتماعی در ساماندهی کودکان خیابانی همکاری کنند

حسن استوار آذر مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: ساماندهی کودکان خیابانی به صورت قانونی مشخص شده است و در زمینه توافق استانی مسئولان می‌توانند تعامل بیشتری با هم داشته باشند.

وی افزود: ساماندهی این کودکان از لحاظ مختلف و به خصوص از نظر پرورشی دارای اهمیت است.

استوارآذر با اشاره به مصوبه شورای فرهنگی و اجتماعی آذربایجان‌شرقی گفت: دستگاه‌های متولی براساس مصوبه شورا با شهرداری و بهزیستی به عنوان متولیان اصلی همکاری بیشتری داشته باشند.

11 دستگاه متولی کودکان خیابانی هستند

محسن ارشد زاده مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی گفت: 50 کودک خیابانی و  زن معتاد توسط بهزیستی آذربایجان شرقی ساماندهی و نگهداری می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد کودکان خیابانی یا کودکان کار ساماندهی شده توسط بهزیستی استان حدود 30 نفر است، افزود: حدود 20 نفر از زنان نیز به دلیل اعتیاد به مواد مخدر بی‌خانمان هستند و شبانه در مراکز شیلتر اقامت دارند.

ارشدزاده گفت: مراکز شیلتر به عنوان مراکز سرپناه شبانه مطرح هستند که در ساعات معینی پذیرای افراد معرفی شده هستند.

وی اظهار کرد: در این زمینه شهرداری، دادگستری،  نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد، اداره کار و امور اجتماعی، بهداشت و درمان، صدا و سیما،  هلال احمر، آموزش و پرورش و تامین اجتماعی دارای وظایف تعیین شده هستند.

ارشدزاده گفت: ساماندهی کودکان خیابانی و کودکان کار موضوعی تخصصی است و اعضای تیم ساماندهی به صورتی قانونی تعیین شده است.

نگهداری کودکان خیابانی برعهده شهرداری نیست

حجت الاسلام حمیدی، معاون فرهنگی شهرداری تبریز گفت: وظیفه نگهداری متکدیان بر عهده شهرداری نیست  و تنها تامین محل بر عهده شهرداری است.

وی گفت: در سال 94 سه محل برای نگهداری متکدیان و زنان خیابانی در نظر گرفته شده است.

حمیدی  افزود: براساس مصوبه وزارت کشور ساخت محل بر عهده شهرداری است اما نگهداری و ساماندهی بر عهده شهرداری نیست.

نقش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ساماندهی کودکان خیابانی نادیده گرفته شده است

حجت الاسلام جواد لطف الله‌پور، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان‌شرقی گفت: ساماندهی کودکان بنا به تعریف نام ارگان برعهده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است اما مشاهده می‌شود که ارگان‌های دیگری به غیر از این کانون متولی امر هستند.

وی افزود: متاسفانه این مرکز در زمینه پرورش کودکان و نوجوانان از اختیارات وقدرت  کافی برخوردار نیست.
سخن پایانی ….

کم نیستند کودکانی که اتفاقات  دردناکی را به واسطه عدم وجود سرپرست مناسب تجربه می‌کنند و بلوغ زودرس در اثر مواجه با ناهنجاریهای اخلاقی از نتایج بارز پدیده کودکان کار  و کودکان خیابانی است.

کودکانی که در پشت چراغ قرمز خیابان‌ها و لابه‌لای اتومبیل‌ها بزرگ می‌شوند و هزاران واژه ناخوشایند را از دیگران تحمل می‌کنند و اگر خیلی خوش شانس باشند چند سال بعد سر از میدان کارگران در چهار راه ها سر در می‌آورند و می‌توانند با عملگی قوت لایموتی به دست آورند و کمی بد شناسی کافی است تا از پشت میله های زندان سر درآورند.

در این میان تنها بهزیستی و شهرداری نخواهند توانست ساماندهی کودکان خیابانی را به سرانجام برسانند و دهها مرکز و ارگن حکومتی و غیرحکومتی تا احساس مسئولیت نکنند امکان ساماندهی این امر محقق نمی‌شود.

پدیده کودکان خیابانی یکی از پدیده‌های اجتماعی است که امروزه متخصصان مددکاری و علوم اجتماعی در ایران به آن می‌پردازند.

این پدیده معلولی از عوامل گوناگون و درهم پیچیده اجتماعی و اقتصادی است که اگر به نحو شایسته‌ای مورد بررسی و توجه قرار نگیرد، می‌تواند اثرات زیان بخش و غیرقابل جبرانی را در ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، فردی، اجتماعی، خانوادگی و انسانی بر پیکره جامعه تحمیل کند. در حال حاضر تهران بیشترین تعداد کودکان خیابانی را در خود جای داده است ولی زمینه گسترش این معضل در شهرهای دیگر از جمله مشهد و قم نیز وجود دارد. در عین حال مراکز استان‌های گلستان، لرستان، فارس و خوزستان نیز ظرفیت بالقوه‌ای برای روبه‌رو شدن با معضل کودکان کار و خیابان دارند.

انتهای پیام/ج

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,


۱۲ دیدگاه مطلب براي " ساماندهی کودکان کار و خیابان در تبریز متولی ندارد " ارسال شده است.

 1. کامبیز عوض زاده :

  با توجه به اینکه دکتری مددکاری اجتماعی دارم و به شغل شریف دستفروشی مشغول هستم ، این برای بنده این موضوع جای سئوال است که چرا برای جمع کردن بساط دستفروشان از سطح خیابان متولی مشخص است، اما برای جمع کردن کودکان خیابانی متولی مشخص نیست. و این را بگویم در اینده تعداد این کودکان در سطح کشور دو برابر خواهد گردید.

 2. مددکاری اجتماعی :

  این جمله از متن فوق پشتمو لرزوند. جمله آخر.
  در عین حال مراکز استان‌های گلستان، لرستان، فارس و خوزستان نیز ظرفیت بالقوه‌ای برای روبه‌رو شدن با معضل کودکان کار و خیابان دارند.

 3. مددکار اجتماعی :

  به نظرم بهره گیری از تجربیات موفق دیگر کشور ها در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابان با توجه به شرایط بومی کشورمان جوابگوی کاهش روند این مسئله خواهد بود.
  یه حرفه ای هست به نام حرفه مددکاری اجتماعی که مسئولان کشورمون با نادیده گرفتنش روز به روز اوضاع وخیم تری را برای جامعه رقم خواهند زد. خواسته و یا ناخواسته.

 4. مددکار اجتماعی اگه خدا قبول کنه :

  این موضوع تنها مربوط به تبریزنیست بلکه در بیشتر کلان شهرها این مهم وجود داره
  در حال حاضر نیز وزارت رفاه در حال راه اندازی طرح جدیدی در حوزه ساماندهی کودکان کارو خیابان هستش چرا که نزدیک به ۹سال هستش که ساماندهی این کودکان رها شده اما چه سود که تنها در روی برگه و به صورت کاملا حرفه ای این طرح ها پیاده میشه اما چه سود که همه دستگاهای ذکر شده فقط اسم دارن ودر عمل هیچ کاری نمیکنن اما چه سود که از سال ۷۰ تا الان ۱۱ طرح در این حوزه داده شده و همه شکست خورده به نظر شما چرا
  یکی از اصلی ترین و مهم ترین حرفه ها در تمام سطوح ساماندهی این گروه مددکاران اجتماعی هستند در کنار سایر متخصصان
  ولی دوستان دقت کردین ما هننوز در تعریف دقیق این پدیده ماند ه ایم هرکسی از ان تعریفی داره و حرف از سماندهی میزنیم

 5. مددکار اجتماعی اگه خدا قبول کنه :

  آقای عوض زاده اگه شما با دکتری مددکاری اجتماعی دست فروشی می کنید بسیار جای تعجب داره

 6. مددکار اجتماعی اگه خدا قبول کنه :

  اقا ما یه نگاهی به این نظرات انداختیم این برادر عوض زاده تا حالا کجا بوده خدایش اگه همچین فردی وجود داشته باشه با این همه تالیف و این همه دانش
  انقلابی در رشته ایجاد میشه
  آخه برادر من مددکار اجتماعی مگه میشه با دکتری مددکاری دستفروش باشه من متعجبم از مدیر این سایت که این همه نظرات این اقارو می زنه
  حتی به فر ض محال اگه حرف های شماهم درست باشه شما نمی توانید مدعی مددکار اجتماعی بودن داشته باشد با دکتری و دستفروشی ………..
  البته با این اوضاع واحوالی که ما داریم قصعا یک دستفروشم می تواند ادعا مددکار اجتماعی بودن داشته باشد.

 7. کامبیز عوض زاده :

  با سلام ای برادر در زمان مرگ یوری الکسی‌یویچ گاگارین اولین فضا نورد ، دخترش مشاهده کرد که پدرش گریه میکند ، دختر پدر را دلداری میداد و از پدر پرسید پدر از مرگ میترسی ، پدر جواب داد نه دخترم فکرها و ایده های زیادی داشتم که برای سعادت بشر میخواستم عملی اش بکنم اما الان همه انها را با خودم به زیر خاک میبرم.

  من دارای وجود خارجی هستم،اما ابتر مانده ام و بنده در کتابی تحت عنوان مددکاری با افراد بی خانمان موضوع کودکان خیابانی را مثل موم در دست خودم دارم و توانایی این را دارم که در طول شش ماه این موضوع را حل نمایم اما تا زمانی که یک متخصص نشود متولی مددکاری اجتماعی شغل دستفروشی خود را ادامه میدهم چراکه نمی خواهم ابتر بمانم.
  در ذیل بخشهای از این کتاب را برای مشاهده شما عزیزان در معرض دید میگذارم

  فصل ۳ بی خانمانی کودکان

  – علل بی خانمانی کودک درایران امروز


  فصل ۴-مددکاری اجتماعی با کودکان بی خانمان

  -تجربه تاریخی مراقبت اجتماعی با کودکان بدون مراقبت والدین

  -مددکاری اجتماعی با افراد زیر سن قانونی در معرض خطر بی خانمانی

  -تجربه های منطقه ای مددکاری اجتماعی با کودکان خیابانی و کودکان بی خانمان

  فصل ۵- فنون مددکاری اجتماعی با بی خانمان و کودکان خیابانی

 8. کامبیز عوض زاده :

  دوست عزیز مددکار اجتماعی اگر خدا قبول کنه، در این دوره زمانه که ریا ،حسد،جاطلبی،دروغ، زیر ابزنی جای صداقت، پاکدامنی و غیره را گرفته شما باید من مددکار پایبد به اصول و ارزشهای مددکاری را درک نمایی،که برای اینکه بتوانم از نیش و گزند برخی از مسئولین غیر متخصص که فقط بفکر پست و مقام هستند در امان باشم، دستفروش شده ام. الان ساعت ۲ شب میباشد و بنده با توجه به اینکه برای کارهایم و ارائه خدمت به همشهری هایم نیاز سنجی دقیقی مینمایم، از ۵ کیلو ضایعات دو قلم از میوه ها، میوه فروشی ها که ارزش ان ۱۰۰۰تومان بیشتر نیست ۳۰۰هزار تومان روزانه درامد دارم، این فقط یک مورد ازصدها فعالیت بنده میباشد، و اگر بخواهم میتوانم برای کل مددجویان بهزیستی استان فارس شغل و کار ایجاد نمایم، اما باید گذاشت این پست بگیرها، بی لیاقتی و ناکار امدی شان برای همه روشن گردد. ودر ضمن از چنان اعتماد بالنفس و ابتکار عمل بالای برخوردار هستم،که حاضر نیستم به هیچ پست بگیر نالایقی باج بدهم، در اخر ببخشید با ید بروم دستگاه ابتکاری چند منظوره ساخت خودم را برای تولید و فراوری ضایعات روشن نمایم.
  باتشکر مددکار اجتماعی کامبیز عوض زاده

 9. مددکار :

  اینجا چه خبره؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این اقای عوض زاده میخاد کل دنیارو تکون بده؟؟ بیخال عزیزم یه مقدار واقع بین باش. اگه با مدرک دکتری نتونستی کار پیدا کنی مشکل از شماس نه سیستم. یه دست فروش مددکار اجتماعی نیست عزیزم حالا با هر مدرکی

 10. مددکار اجتماعی اگه خدا قبول کنه :

  پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۳۸۴ – کامبیز عوض زاده دانشجوی دکترای جامعه شناسی در اوکراین

  آقای کامبیز عوض زاده چند سال قبل جهت تحصیل به اوکراین مهاجرت نموده و با وجود مشکلات زیاد در این کشور به تحصیل پرداخته است. وی در مدت اقامت در اوکراین با تلاش های شبانه روزی خود توانسته است مقاطع تحصیلی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد. ایشان هم اکنون در مقطع دکتری در رشته جامعه شناسی با گرایش ساختار های اجتماعی به تحصیل مشغول است و چندین مقاله نیز در رابطه با مسائل اجتماعی نوشته است.
  پایان نامه وی در خصوص سیاست های اجتماعی زنان در ایران و مقایسه آن با اوکراین وی باشد.

  دبیر انجمن دوست داران ایران پس از ملاقات با وی فعالیت های انجمن را به اطلاع ایشان رسانده و اظهار داشت : انجمن دوست داران ایران تلاش می کند تا موفقیت های ایرانیان را در گوشه و کنار جهان منعکس نموده و در نهایت از تجارب و تخصص های آنها در ایران استفاده نماید.
  دبیر انجمن همچنین بخش های مختلف سایت انجمن را به وی نشان داد.
  دکتر عوض زاده با علاقمندی زیاد از فعالیت های انجمن استقبال نموده و به عضویت انجمن دوست داران ایران در آمدند و اظهار داشتند : من نهایت سعی خودم را انجام خواهم داد تا انجمن در اوکراین فعالیت نماید.
  ببخشید برادر عوض زاده حق بدید که ما هم دچار اشتباه شدیم در مورد شما
  اگر امکان داره ایمیلتونو بزارید تا در خصوص بلایی که سر رشته وحرفه اومده همفکری کنیم

 11. کامبیز عوض زاده :

  مددکار تو یکی خیلی با حالی ، الان که دارم جواب میدم غش کرده ام ازخنده، اخه اگر تو مددکاری در مراحل اول ارتباط کلامی و غیره کلامی باید مرا بعنوان یک مددجو قبول کنی، اخه خنده ام میگیره که استادت این رو در کار ورزی یادت نداده،شما با ما در ارتباط باشید،جهت کارورزی .

 12. بی صدا :

  شرم می کنم با ترازوی کودک گرسنه کنار خیابان، سیری ام را وزن کنم!

  ای کاش یک ماه نیز موظف بودیم از اذان صبح تا غروب آفتاب فقرا را سیر کنیم نه این که گرسنگی و تشنگی کشیده تا فقط رنج آن ها را درک نماییم! آری هزاران بار افسوس که دیریست وا مانده ایم در ظاهر دین، دهانمان پر شده است از غلظت تلفظ حرف در کلمه “و لا الضالین” ولی غافل ازآن که خود عمریست در گمراهی به سر می بریم…
  به راستی ما به کجا می رویم…

ارسال نظر


آخرین موضوعات