کد خبر: 1088 | تاریخ انتشار: ۲۱:۳۶:۰۱ - جمعه ۲۳ دی ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

مددکاری اجتماعی صنعتی

سازمان صنعتی از جمله حوزه های فعالیت مددکاری اجتماعی حرفه ای است. اینگونه سازمانها تا حدودی با سازمانهای رفاهی و حمایتی متفاوتند، از این جهت که در سازمان صنعتی مولفه “تولید و کسب سود” بیش از سایر نیازهای رفاهی کارکنان مورد توجه است. از آنجائیکه شخصیت انسان متاثر از سازمان و نیز اثرگذار بر آن است بسیار ضروری است که در ابتدا درک اولیه و اساسی از ساختار سازمانی صنعت در ارتباط با الگوهای ارتباطی و نظام مدیریتی آن داشته باشیم.برخی از مشاغل بسیار پیچیده اند و به استفاده از مهارتهای حرکتی و ذهنی فراوانی نیازمند می باشند. سازمانهای صنعتی هم اغلب موجودیت های بزرگ و پیچیده اند که از صدها و حتی هزاران کارگر و کارمند تشکیل شده اند که هر کدام از آنها باید در مقابل فعالیت های خاص عکس العمل نشان داده و با آنها به منظور تولید محصول و یا خدمتی هماهنگ شوند. اگر مددکاران اجتماعی نگاهی جامع به محیط کار، خانواده و محل سکونت کارگران صنعتی داشته باشند بهتر می توانند مشکلات مربوط به آنها را درک کنند.

مددکاری اجتماعی صنعتی یکی از رشته های تخصصی است که درون حوزه وسیع علوم اجتماعی و روانشناسی قرار گرفته و رفتار آدمی را در محل کار و نیز شرایط و ویژگیهای محیط کار او را مطالعه می کند . این رشته در صنعت نفت با نام “امور مددکاری اجتماعی و روابط صنعتی” فعالیت می کند.

بعضی از کارشناسان واحد مددکاری و روابط صنعتی عملکردهای اصلی کارکنان را درون سازمانها مورد مطالعه قرار می دهند، مانند نحوه انتخاب واستخدام ، چگونگی انجام دوره های کارآموزی و اندازه گیری عملکرد شغلی کارگران و کارمندان. عده ای دیگر از این مددکاران صنعتی آن فرایند هایی را که رفتارهای کاری برمبنای آن قرار گرفته اند مانند انگیزش کار و احساس کارگران وقتی که از کار رضایت دارند/ندارند و یا کار استرس آفرین می شود مطالعه می کنند. هنوز هستند مددکاران دیگری که به فرایندهای گروهی در محل کار مانند روابط موجود بین کارکنان و کارفرما در محیط کار و نحوه هماهنگی کارگران برای انجام کارها توجه دارند و بالاخره هستند مددکاران صنعتی که شرایط کار مانند نظام های مورد استفاده برای انجام کار، تاثیر محیط فیزیکی و روانی روی رفتار کارکنان و نحوه این تاثیر را بررسی می کنند. ساختار کاری واحد مددکاری و روابط صنعتی چنان است که تمام این جنبه های تخصصی را در یک سازمان صنعتی هماهنگ می کند.

مددکاری اجتماعی صنعتی دو هدف تخصصی دارد: اول انجام تحقیق به منظور افزایش دانش و درک ما از رفتار کاری انسان، دوم پیاده کردن آن دانش برای بهبود رفتار کاری و محیط کار کارکنان و نیز افزایش بهره وری واحدهای تولیدی.

ماهیت چند رشته ای بودن رشته مددکاری اجتماعی صنعتی زمانی بهتر درک می شود که مطالعه شرایط و رفتار کاری و نیز روابط موجود بین کارفرما و کارکنان در محیط کار را یک مقوله چند رشته ای توام با همیاری بدانیم. مددکاران صنعتی تنها افراد متخصصی نیستند که رفتار و شرایط کاری را مورد مطالعه قرار می دهند. بلکه محققان دیگری هم در حوزه مدیریت، جامعه شناسی، ارتباط سازمانی، اقتصاد-بازرگانی و سایر علوم روانشناسی اجتماعی به آنچه که ما درباره کار سازمانهای صنعتی می دانیم و از آن درک می کنیم یاری می رسانند. برای اینکه این تحقیقات انجام بپذیرد لازم است مددکاران صنعتی از پیشرفت های جدید در سایر رشته ها نیز خبر داشته باشند.

هدف علمی-کاربردی مددکاری و روابط صنعتی به کاربردن اصول مددکاری-روانشناسی و دانش اجتماعی بدست آمده از تحقیقات در رفتار و شرایط کاری کارکنان است.

ویژگیهای مددکار اجتماعی صنعتی

دانش و ویژگیهای شخصیتی ضروری و انکار ناپذیر مددکار اجتماعی که لازمه فعالیت در محیط های صنعتی است عبارتند از:

۱- پختگی و جاافتادگی

۲- گرمی و صداقت در ارتباط با کارکنان

۳- مهارتهای ارتباطی سنجیده با مدیران در سطوح مجتلف

۴- مهارت تعامل با گروه و جامعه

۵- مهارت و تخصص در مشاوره صنعتی

۶- دانش روانشناسی صنعتی

۷- دانش قوانین کار

۸- درایت، کاردانی و چاره اندیشی

۹ – مهارت برقراری ارتباط خوب و مناسب در برخورد با مردم در سطوح مختلف

۱٫ ۱۰- مهارت در تعامل با شرکت های بزرگ صنعتی در سطح جامعه

مسولیت های مددکار اجتماعی صنعتی

۱٫ درک ساختار و ارزشهای سازمانی و فرهنگ مشارکتی ( فرهنگ مشارکتی بدین معناست که در یک شرکت کار چگونه احساس می شود، کارکنان شرکت و منافع آن چگونه مدیریت می شود و قواعد نانوشته ای که افراد مجبور به پذیرش آن هستند، کدامند.

۲٫ بررسی محیط فیزیکی کار، ارزشهای موجود در محیط کار، ماهیت صنعت، خلاصه ای از بیوگرافی کارکنان و اینکه صنعت به کارکنان و مسائل مربوط به آنان چگونه نگاه می کند.

۳٫ درک موضوعات اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی که روی عملکرد صنعت بویژه در حوزه صنعت اثرگذار هستند نظیر بازایابی، مدیریت تولید و شیوه های سرمایه گذاری و تأمین بودجه

۴٫ ارزیابی چگونگی تأثیر فشار کاری بر زندگی کارگران و کارمندان

۵٫ مطالعه چگونگی انتقال خصوصیات شخصیتی کارگر به محیط کار و نیز چگونگی انتقال فشار محیط کاری به نهاد خانواده و اثرگذاری آن بر روابط فردی وی. علاوه بر این مددکار صنعتی مسائلی همچون مشکلات عاطفی، سوء مصرف مواد مـخدر، بحـران ازدواج و سایر مسائلی را که بطور مستقیم یا غیر مستقیم موجب استرس در محیط کار و خانواده می گردد را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.

۶٫ مطالعه تأثیر تغییرات فناوری، گسترش صنعتی شدن و شهرنشینی روی روابط اجتماعی. ( این تغییرات چنان سریع اند که الگوهای کهن به طرز عجیبی در حال فراموش شدن هستند ). لذا مددکار صنعتی باید بداند که در شبکه روابط اجتماعی چه اتفاقاتی در حال وقوع است و به منظور توسعه برنامه های مؤثر می بایست به روابط اجتماعی میان کارکنان به عنوان یک شبکه اجتماعی و مرتبط به هم بنگرد.

۷- مشاوره فردی،گروهی، خانوادگی و بازدید منزل با محوریت سازگاری فرد با محیط کار

۸- بررسی مشکلات شخصیتی و سایر مسئل فردی با اولویت پیشگیری از بروز آنها

۹- مشارکت فعال در زمینه مسولیتهای اجتماعی شرکت

۱۰- مداخله موثر در مشکلات شغلی و مدیریتی کارکنان

۱۱- انجام مداخلات مددکاری بصورت فردی case work interventions

۱۲- ارائه کمک های بهداشتی و آموزشی از طریق ارجاع به سایر موسسات اجتماعی

۱۳- هماهنگ نمودن خدمات رفاهی سازمان صنعتی با سایر موسسات رفاهی

۱۴- برنامه ریزی آموزشی برای خانواده ها و آموزش مهارتهای زندگی

۱۵- مدیریت اوغات فراغت کارکنان

برگرفته از  مدیریت توسعه منابع انسانی-شرکت ملی گاز ایران

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات