کد خبر: 10889 | تاریخ انتشار: 12:02:14 - چهارشنبه 18 فوریه 2015 | ۱۲ نظر | |

فقر شدید کودکان را راهی خیابان می‌کند

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره وضعیت کودکان کار خیابانی گفت: طبق قانون کار افراد ۱۵ تا ۱۸ سال کارگر نوجوان نامیده می‌شوند، بنابراین در جامعه تعدادی از کودکان بر اساس قانون می‌توانند؛ کار کنند.

حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: دسته دیگری از کودکان کار نیز وجود دارند که کمتر از سن مقرر شده در قانون هستند و شرایط کار به گونه‌ای است که منجر به استثمار و بهره‌کشی از آنان می‌شود.139308071636132363954053

وی با اشاره به عدم تناسب اشتغال با شرایط روحی و روانی کودکان خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی حتی اگر کودک کار، ۱۸ سال سن هم داشته باشد، براساس قوانین می‌توان برای ساماندهی این گروه از کودکان اقدام کرد.

فقر شدید کودکان را راهی خیابان می‌کند

موسوی‌چلک ادامه داد: در حال حاضر هم قانون حمایت از کودکان و نوجوانان را داریم که به قانون پیشگیری از کودک آزاری معروف است و هم مقاوله‌نامه ۱۸۲، ILO (سازمان بین‌المللی کار) را امضا کرده‌ایم که بر اساس آن آئین‌نامه منع اشکال کار کودکان تصویب و ابلاغ شد.

این مددکار اجتماعی خاطرنشان کرد: برخی از کودکان در شرایطی بسیار نامطلوب که اصطلاحا به آن شرایط زیرزمینی گفته می‌شود، کار می‌کنند و به حمایت‌های خاصی نیاز دارند.

وی با بیان اینکه درایران غالبا کودکان کار و کودکان خیابان با خانواده‌های خود ارتباط دارند، اظهار کرد: به طور معمول والدین این کودکان به دلیل نیاز مالی شدید، کودکان خود را راهی کار می‌کنند و به همین دلیل به این گونه کودکان نمی‌توان عنوان بدسرپرست به معنی کودکی که مورد آزار والدین است اطلاق کرد، اگرچه برخی از این کودکان بدسرپرست نیز هستند.

موسوی چلک تصریح کرد: در خصوص کودکان خیابانی موضوع کمی فرق می‌کند؛ کودک خیابانی کودکی است که محل کار و زندگی وی خیابان است که آمار این کودکان در ایران به نسبت کودکانی که با خانواده خود در ارتباط هستند، بسیار کم و حدود یک پنجم است که عموم آنان کارتن خواب بوده و گاهی نیز تا یک نهم و یک دهم کل جمعیت کودکان کار و خیابان را نیز در بر می‌گیرند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به کودکان بدسرپرست گفت: این گروه از کودکان ممکن است؛ در خیابان نبوده و در خانه حضور داشته باشند، اما مشمول حمایت توسط دولت و مراجع ذیربط باشند، که قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بیشتر در رابطه با این گروه از کودکان است که یا والدینشان صلاحیت سرپرستی ندارند یا اینکه به طور کلی سرپرست ندارند.

وی با اشاره به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: این لایحه در حال حاضر در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس قرار دارد و به کودکان در معرض بزه و بزه دیده می‌پردازد، در حالی که قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۸۱ مربوط به کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست است.

موسوی چلک معتقد است: اگر این لایحه به قانون تبدیل شود و حتی ۳۰ درصد آن را اجرا کنیم، یکی از پیشرو‌ترین کشور‌ها در حمایت از حقوق کودکان خواهیم شد، چرا که این لایحه براساس مطالعات بیش از ۴۰ کشور و با درنظر گرفتن شرایط ایران تدوین شده است. همچنین ایرادات قوانین قبلی در آن وجود نداشته و نگاه به آینده نیز در این لایحه وجود دارد و در کل لایحه‌ای بسیار قوی است.

کمک به کودکان کارو خیابان باید برحسب شرایط آنان باشد

این مددکار اجتماعی با یادآوری تغییر بخش‌هایی از این لایحه در دولت گذشته خاطرنشان کرد: چنانچه به سمت‌‌ همان لایحه‌ای که در قوه قضائیه تصویب شده است، برگردیم و نیز تغییراتی را که پیش‌تر در مرکز پژوهش‌های مجلس انجام شده بود، مدنظر قرار دهیم و این دو موضوع را با یکدیگر تلفیق کنیم، می‌توانیم بیشترین کمک و حمایت را از کودکان داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بیشتر کودکان کار و خیابان به دلیل فقر مالی راهی خیابان می‌شوند و اگر به آنان سخت بگیریم، ممکن است در سطح خیابان‌ها مشاهده نشوند اما به احتمال بسیار قوی به انجام کارهایی سوق داده خواهند شد که قابل مشاهده نبوده و  شرایط آنان را حاد‌تر می‌کند.

موسوی چلک به آئین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۳ دستگاه در این حوزه مسئولیت دارند و در حال حاضر فعالیت می‌کنند، اما مشکل این است که منشا تولید فقر و گسترش حضور کودکان در خیابان از بین نمی‌رود و به همین علت ما همواره شاهد حضور این کودکان در خیابان‌ها هستیم هرچند که اقدامات حمایتی از سوی بهزیستی، شهرداری و سایر دستگاه‌های مسئول در این زمینه انجام می‌‌شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر ضرورت جمع‌آوری کودکان کار و خیابان که در حال حاضر توسط سازمان بهزیستی انجام می‌شود، اظهار کرد: همچنین باید برحسب شرایط کودکان برای آنان برنامه حمایتی نوشته شود که گاهی این برنامه کمکی، باید در دل خانواده و جامعه انجام شود و گاهی این کمک از طریق ارجاع کودکان به مراکز شبانه‌روزی حمایتی صورت گیرد، گاهی کمک به معنای ارائه کمک‌های درمانی به کودک بیمار و‌گاه نیز به معنای آموزش فنی و حرفه‌ای به کودک است.

وی با اشاره به شرایط متفاوت کودکان کار و خیابان گفت: برخی از این کودکان دارای بیماری‌های جسمی و روانی هستند، برخی تبعه بیگانه هستند، برخی به دلایل گوناگون فاقد هویت هستند و… اما در کل شرایط آنان متفاوت است که خوشبختانه در قوانین ما برای ‌تمامی این گروه‌ها راهکار و سازمان متولی وجود دارد اما عمل به این قوانین کار سختی است.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۲ ديدگاه مطلب براي " فقر شدید کودکان را راهی خیابان می‌کند " ارسال شده است.

 1. تامین خرج خانواده با صاف کردن میخ! گفت:

  http://www.farhangnews.ir/content/83164

  من این فیلم رو ندیده بودم، امروز که دیدم …
  توصیه میکنم ببینید.

 2. تامین خرج خانواده با صاف کردن میخ! گفت:

  نظر یادتون نره مددکاران اجتماعی.

 3. مددکار گفت:

  عالی بود و حزن انگیز با سپاس

 4. مددکار گفت:

  شاید عامل شروع یک کودک به کار فقر مالی باشد ولی بنظر من فقر فرهنگی و سبک زندگی باعث ادامه این کار می شه. اغلب کودکان کار که تکدی گری یا در چهار راه ها حضور دارن روزانه بیش از ۵۰ هزار توممن درآمد دارن

 5. از این مشکلات خلاص شم، دیگه آرزویی ندارم گفت:

  روزی چقد میخ صاف میکنی؟
  بعد کیلو چند میخرن ازتون؟
  کار دیگه ای نداری؟

  امروز فقط اشک ریختم و نشستم نظریه “کار شایسته” از کتاب نظریه های مددکاری اجتماعی رو خوندم.
  چندین و چندبار خوندمش و بیش از ده بار این فیلم رو دیدم…
  خدا عاقبت بخیرمون کنه. این یکی از هزاران مورده…

 6. مددکاران اجتماعی گفت:

  بسیار عالی فرمودند جناب موسوی چلک. واقعا این فقر است که کودکان را با همه خطرات و آسیب های متفاوت فیزیولوژیکی و اجتماعی راهی خیابانها کرده است.

 7. مجتبی گفت:

  قدرت یک زنجیر به اندازه ی قدرت ضعیف ترین حلقه انست انکار کار کردن وزحمت کشیدن وارزش کار وکارگر برای ایرانی جور دیگری تعریف شده است ودولتها وملت وقتی ارزش را جور دیگری میبینند .میخ از زباله های بارزش است که در ایران بصورت زباله چون هزاران زباله بارزش دفن وبلای جا ن طبیعت ومحیط زیست شده است اگر از این دیگاه به ان کودک نگاه میکردیم که ان کودک بعلت فقر بزرگترین مخترع ومشکل جهان از زباله را حل کرد دیگر اورا فقیر وذلیل ومستحق ترحم نمی دیدیم واز فکر بزرگ او به حل مشکل زباله میخ می پرداختیم وثروت عظیم برای خودش وکشور ش بود وکودک کار رااز ان ثروت ،سهیم می کردیم. تا دیروز کارتن جمع کن ها ادمهای فقیری بودند که مردم به انها رحم میکردند وحال که بازیافت زباله از کارتها در امد وپول ساز شده حال همه ادمهای با کلاس بعد از بازنشستگی مر کز جمع اوری زباله زدند وثروت می افریند ووضع کارتن جمع کن ها هم بهتر شده است در اروپا دستگاها ومرکز جمع اوری پوشک استفاده شده بچه هست که در ان ادمهای زیادی کار میکنند ودرامد دارند نگاه به کار در ایران باید تغیر کند مددکاری که پرستار بچه شده داد نزینم که در س خواند که نوکری کند کار باارزش است در ساختن جامعه سالم ضعیف ترین حلقه به اندازه قدرتمندین زنجیر بارزش ومهم است .

 8. کامبیز عوض زاده گفت:

  با سلام ،خدمت مددکاران محترم ، از نظر ما مددکاران اگر در جامعه ای گروه کثیری فقیر و گروه قلیلی عنی بوجود بیاید، نه تنها باعث میشود که کودکان خیابانی زیاد شود ، بلکه باعث میشود زنان نیز با لباسهای جلف و زننده وارد خیابانها شوند و به کار های نا شایست بپردازند.

 9. به مجتبی... گفت:

  با سلام خدمت آقا مجتبای عزیز و بقیه دوستان.
  واقعاً گل گفتی.

  زاویه دید مددکار اجتماعی به پدیده ها باید اینطور باشد که شما گفتی. در مورد هر مسئله و پدیده ای اینطور است.
  متاسفانه فقرِ اطلاعاتی افراد درگیر مشکلات، و بدتر از آن فقر آگاهی و فقر علمی مسئولین و متخصصان است که مانع ارتقای زندگی افراد در جامعه می شود. افرادی که هر یک مستعد و لایق بهترین نوع زندگی (با کیفیت بالا) هستند.
  بخوانیم تا بدانیم که نمی دانیم. با خودم بودم. به کسی بر نخورد.

 10. ... گفت:

  واقعاً نظرات جناب آقای عوض زاده بسیار عالی هستند، کاش میشد و موقعیت فراهم بود که این موارد را پیاده می کردیم.

 11. الهام درخشان گفت:

  درود بر آقای موسوی چلک. نظرات و دیدگاههای شما برای من بسیار بسیار مهم و ارزشمند است. برقرار باشید.

 12. کامبیز عوض زاده گفت:

  دوستان گرامی شما همه استاد بنده هستید، اما این را بدانید که ما مددکاران راهکارهای برای حل مشکلات داریم که میتواند معجزه کند، اما افسوس که در کشور یک مشت غیر متخصص از … گرفته شده ان عضور کمیسیون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی،زیست محیطی و غیره اخه کسی نیست به من نوعی بگوید یک پزشک چه ربطی به کمیسیونهای ذکر شده دارد.

ارسال نظر


آخرین موضوعات