کد خبر: 10962 | تاریخ انتشار: ۱۵:۳۶:۵۹ - جمعه ۸ اسف ۱۳۹۳ | ۷ نظر | |

جایگاه مددکاری اجتماعی در مدارس-امانی

از سری مقالات کارزار رسانه ای

با توجه به اینکه دانش آموزان آینده سازان جامعه می باشند ، رشد و تعالی آنها در گرو تربیت درست در نهاد خانواده و جامعه پذیری به موقع و داشتن روابط انسانی در خانواده و بعد از آن مدرسه که مهم ترین نهاد جهت اجتماعی شدن ، پذیرفتن مسئولیت های آینده می باشد است . لذا مددکاری اجتماعی در مدارس علی رغم عدم پذیرش در چارت سازمانی آموزش و پرورش امری ضروری و اجنتاب ناپذیر میباشد.
البته باید این مسئله را مدنظر قرار داد که وجود مشاوران در مقطع راهنمایی _ دبیرستان حائز اهمیت است اما نقش مشاوران در مدارس بلأخص مقطع ابتدایی کمرنگ و گاهی اصلا به چشم نمی خورد.
اهمیت وجود مددکار اجتماعی در مدارس ابتدایی کاملا محرز نشده ، و علت آن نیز ناآگاهی در این زمینه می باشد که مسائل و مشکلات دانش آموزان در مقاطع بالا (یعنی راهنمایی و دبیرستان) شروع نمی شوند .
بعضی مسائل و ناراحتی ها از همان ابتدای ورود به مدرسه ( اولین جدایی از مادر و رفتن به محیطی جدید ) می تواند اولین نگرانی و اضطراب را برای دانش آموز که همان اضطراب جدایی است به وجود بیاورد. 435345
در این شرایط وجود یک مددکار متخصص و آموزش دیده و خلاق در این زمینه می تواند کارساز و موثر واقع گردد، همینطور در خصوص دانش آموزانی که یکی از والدینشان را از دست داده اند و یا فرزند طلاق می باشند و یا دارای اختلال یادگیری و … هستند.
شناسایی این کودکان و مشکلات آنها در همان ابتدای مسئله و تلاش جهت رفع این مشکلات با مداخله در خانواده، روند بهبودی آنها را تسریع کرده ، و دانش آموزان در بدو ورود به مرحله بعدی یعنی مقطع راهنمایی و مرحله نوجوانی و بلوغ به نوعی پذیرش و آگاهی بیشتر و بهتری می توانند داشته باشند . و همچنین وجود مددکاران اجتماعی جهت آموزش مهارت های زندگی از جمله مهارت های تصمیم گیری ،خود آگاهی ،کنترل خشم ، ایجاد ارتباط موثر ، تقویت اعتماد به نفس می تواند در جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد ، فرار از منزل و … مشکلاتی از این دست میتواند موثر واقع شود.
پس برای پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی که یکی از استراتژی های مهم حرفه ی مددکاری اجتماعی می باشد می توان از وجود مددکاران در مدارس بهرمند گردید.
در آخر باید اضافه کرد که عدم حضور مددکاران نه تنها در مدارس بلکه در سازمان آتش نشانی _ شهرداریها_ کلینیک های درمانی _ کلانتری ها و … به چشم میخورد . که در فرصت های بعدی به این موضوع بیشتر پرداخته خواهد شد. به امید روزی که مددکاران متخصص را در همه جای جامعه داشته باشیم.

نگین امانی
مددکار اجتماعی

چهارمحال و بختیاری

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۷ دیدگاه مطلب براي " جایگاه مددکاری اجتماعی در مدارس-امانی " ارسال شده است.

 1. بسیار عالی :

  به امید اون روزی که بتونیم از ظرفیت و توانمندی های مددکاران اجتماعی در مدارس بهره ببریم.

 2. علیرضا طاهری :

  یادداشت پرمحتوا و دغدغه بجایی است. با تشکر.

 3. کامبیز عوض زاده :

  با سلام مددکاری در مدارس جایگاه خوبی دارد ، اخه در مدارس ما بچه های طلاق وجود ندارد، اخه در مدارس اعتیاد والدین اصلا وجود ندارد،اخه در مدارس بلحاظ تربیتی پدر و مادران شان شب و روز از طریق شبکه های رسانه ای نکات تربیتی و مددکاری را به انها انتقال میدهند، اخه در مدارس ما دانش اموزی را نمی توانید پیدا کنید که دچار سوئ تغذیه باشد، اخه در مدارس ما مدیر مدرسه هم مددکاره، هم معاون، همه کاره است، و بعنوان یک مددکار در حق دانش اموزان پدری میکند.

 4. مددکاران اجتماعی تهران :

  سلام
  ببخشید مدیریت سایت تا حالا من چندین بار از طریق قسمت ارسال مطالب برای شما مطلب فرستادم ولی هیچ گاه باز نشر نشده
  آیا روش ارسال ما اشتباه بوده یا مطالب گزینیشی و با سو گیری هستش
  لطفا در این مورد توضیح بدین شاید روش ارسال مطلب اشتباه است

 5. ندای وحدت :

  یادداشت کوتاه اما عمیقی بود. با تشکر از خانم امانی. اما ای کاش حوزه فعالیت این همکارمان را هم مشخص می کردید. اینکه ایشان مددکار کدام ارگان یا سازمان هستند.

 6. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام(مددکاران اجتماعی تهران)بدلیل مشکلات فنی ، در قسمت ارسال مطالب ، مقالات و مطالب خود را به ایمیل سایت ارسال نمایید. info@a-sasw.com باتشکر

 7. مریم :

  با سلام و احترام خدمت خانم امانی.
  لطفا آدرس و شماره تلفن مرکز مشاورتون به میلم ارسال کنید باتشکر

ارسال نظر


آخرین موضوعات