کد خبر: 10978 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۲۴ - دوشنبه ۱۱ اسف ۱۳۹۳ | ۲ نظر | |

لزوم ایجاد مراکز مددکاری اجتماعی در کنار دفاتر حقوقی برای کاهش آمار طلاق

تهران-ایرنا- یک نویسنده، پژوهشگر و مشاور خانواده بر لزوم ایجاد مراکز مددکاری اجتماعی به موازات دفاتر حقوقی و دادگاه خانواده به عنوان عامل موثر در کاهش آمار طلاق تاکید کرد.

 «طهورا نوروزی» در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به عوامل اقتصادی و اجتماعی طلاق، افزود: بحران های اقتصادی، عدم تامین معیشت، فقر، نبود اشتغال، نبود مسکن، ضعف درآمد خانوار، بدهکاری و عدم پرداخت نفقه از سوی مرد، خانواده را فرو می پاشد.

وی با بیان اینکه بحران های اقتصادی مانعی برای تشکیل خانواده است، گفت: بین مشکلات اقتصادی و معیشتی و طلاق رابطه معنا داری وجود دارد.

نوروزی با اشاره به عوامل اجتماعی طلاق، افزود: افزایش تسهیلات در تسریع رسیدگی به پرونده های طلاق در دادگاه های خانواده، رسانه، سازمان های مردم نهاد، اشتغال زنان از عوامل اجتماعی موثر در طلاق است.

وی با بیان اینکه از اهرم های موثر در کاهش طلاق، رسانه است، گفت: در طول سال های اخیر از سوی رسانه این مساله فرهنگ سازی شده است که طلاق امری عادی است در چنین شرایطی پدیده ای که در فرهنگ ما قبیح تلقی می شود از سوی رسانه عادی سازی شده است.

نورزوی تصریح کرد: البته در شرایطی که زوجین به بن بست حقیقی می رسند، طلاق راهکاری درست است اما این گونه فرهنگ سازی سبب می شود افرادی که در شرایط سختی قرار ندارند نیز به راحتی به سمت طلاق روی آورند.5PICA462SK0CAKWAWV2CAG6IRD5CATJZ3OHCAIL181PCAMXO68ECA12BK36CA0515SZCAJS8PDBCA7NQVHVCADDLWYICA2UBZMPCARKHGJOCAUNC8M3CAICHKXUCAK1M1G5CA5F0O3HCA2MRNI3CA1KUV5N

این نویسنده و پژوهشگر با اشاره به افزایش روند تسهیلات رسیدگی به پرونده های حقوقی طلاق، گفت: این روند در سال های اخیر بهبود یافته اما آسیب آن این است که پرونده هایی که مشکل خاصی نداشته به صورت ناخودآگاه وارد فرآیند دادگاه و طلاق می شوند.

نوروزی تصریح کرد: البته حسن این تسهیلات رسیدگی به پرونده های زنانی است که در عسر و حرج هستند.

وی بر لزوم ایجاد مددکاری اجتماعی به موازات دفاتر حقوقی و دادگاه های خانواده تاکید کرد و گفت: با ایجاد مددکاری اجتماعی ، برای عده ای که امکان بازگشت به زندگی مشترک وجود دارد، فراهم می شود.

نوروزی به اشتغال زنان و استقلال اقتصادی آن ها به عنوان عامل در مساله طلاق اشاره کرد و گفت: زنانی که به سمت دادگاه خانواده می روند دارای تمکن مالی هستند البته به این معنا نیست که اشتغال زنان خوب نیست بلکه اشتغال آن ها بدون پشتوانه فرهنگی ضربه ای در فروپاشی خانواده خواهد بود.

وی اضافه کرد: در بسترهای اجتماعی سکنی بین زن و شوهرها وجود ندارد به این معنا که زوجین به دلیل شرایط کاری جدا از هم و هر یک در شهری زندگی می کنند که این مساله نیز عامل جدایی آن ها می شود چرا که زوجیت زمانی معنا می یابد که زن و شوهر با هم زندگی کرده و این شکاف اولیه منجر به پدیده خیانت، روابط آزاد و خارج ازچارچوب زناشویی و در نهایت طلاق می شود.

این مشاور خانواده اعتیاد و مباحث جنسی را از دیگر عوامل اجتماعی در طلاق عنوان کرد و افزود: ممکن است افراد از اشتغال و زندگی خوبی برخوردار باشند اما در دام اعتیاد گرفتار شده که خود عاملی برای طلاق و فروپاشی خانواده به شمار می رود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر فراوانی آمار طلاق به لحاظ مباحث جنسی که در اثر بی بند و باری و سوء معاشرت در زناشویی که آن نیز ممکن است ریشه های فردی و فرهنگی داشته باشد، عاملی در افزایش طلاق به شمار می رود.

نوروزی گفت: ماهواره و شبکه های خارجی تنوع طلبی را بین زنان و مردان ترویج می دهد، افراد با این تنوع ذوقی از حلال مشروع لذت نبرده که البته این مساله نیز ریشه های روانی و فردی دارد اما این عامل نیز یک متغییر موثر در افزایش طلاق به شمار می رود.

این نویسنده و پژوهشگر با اشاره به آمار اخیر سازمان ثبت احوال کشور گفت: براساس این آمار حدود 53 درصد طلاق ها در پنج سال اول زندگی رخ می دهد، براساس این آمار سن متوسط ازدواج پسران 25 تا 35 و دختران 24 تا 30 سال اعلام شده است.

وی با اشاره به افزایش سن ازدواج، افزود: از سوی دیگر میانگین سن طلاق در مردان حدود 34 سال و زنان 29 سال اعلام شده است.

نوروزی ادامه داد: براساس این آمار نسبت طلاق به ازدواج از سال 75 تا 83 روند صعودی داشته و در کنار آن نسبت طلاق در مناطق روستایی و شهری به ازدواج از سال 75 تا 83 افزایش داشته است که این به این معنا است که در دهه 70 و اوایل دهه 80 ، بسترهای فرهنگی و اجتماعی در راستای افزایش طلاق ایجاد و افزایش یافته است.

وی با تاکید بر ساماندهی بحث طلاق در خانواده های نوپا، گفت:

شیوه های انتخاب همسر گزینی، دخالت والدین، شکاف بین والدین و فرزندان، فضای ظاهر گرایی در انتخاب همسر، پایین بودن آستانه تحمل، نبود فرهنگ گذشت و ایثار، تغیبر نقش ها و اختلاف نقشی نیز عامل موثر در فروپاشی خانواده ها است.

نوروزی با بیان اینکه عوامل درونی خانواده در طلاق نقش دارد، افزود: مادران کانونی ترین محور در خانواده هستند که نقش اساسی دارند.

نوروزی اضافه کرد: طلاق یک آسیب اجتماعی است که در هم تنیدگی فراوانی با سایر آسیب های اجتماعی دارد که مهم ترین آن ها کاهش کارکرد خانواده در سال های اخیر و اختلاط نقش های والدین و شکاف نقش ها است که نتیجه آن کم رنگ شدن نقش خانواده در انتخاب همسر فرزندان است.

این پژوهشگر ادامه داد: در واقع وقتی خانواده ایرانی کارکردهای اساسی اش را از دست می دهد یا باید به یک هویت پوشالی ادامه مسیر دهد یا در ایستگاه طلاق توقف کند که در نتیجه همه اعضا به نوعی در این توقف از هم جدا می شوند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ دیدگاه مطلب براي " لزوم ایجاد مراکز مددکاری اجتماعی در کنار دفاتر حقوقی برای کاهش آمار طلاق " ارسال شده است.

  1. کامبیز عوض زاده :

    با سلام خدمت سرکار خانم نوروزی، انچه باید گفت اینکه در سال گذشته ۱۶۳هزار پرونده طلاق صورت گرفته، و شاهد افزایش این روند نیز خواهیم بود، و اگر مشاهده نمودید که امار پایین امد، بدانید و شک نکنید شیوه ازدواج و در کنار زوج دیگر بودن متاثر شده از فیلمهای فارسی وان، انچیزی که بنده به چشم خودم میبینم، در کارهای مشاوره ای و مددکاری با خانواده ها به انها توصیه میکردم که برای اینکه فرزندان شما با چیپس و پفک فاصله بگیرد ، میبایست ذائقه انها با انها کمتر اشنا بشود.
    سرکار خانم نوروزی امروزه ذائقه اکثر خانواده ها به علت ندانم کاری و نبود متولی و متخصص مددکاری و گرایش انها به جذابیت های فارسی وانی و ابزار گناه میرود که مهمترین نهاد زیر بنایی جامعه را از بین ببرد و تا اکنون هم موفق بوده، بنده چون کتابی را کار تالیف اش را به پایان رسانده ام تحت عنوان مددکاری خانواده واقعا تاسف میخورم که اعتیاد و مسائل جنسی عامل اصلی طلاق میباشد.
    سرکار خانم شما بر لزوم ایجاد مراکز مددکاری اجتماعی به موازات دفاتر حقوقی و دادگاه خانواده به عنوان عامل موثر در کاهش آمار طلاق تاکید کردید . اما بنده یک پا انطرف تر گذاشته و در این کتاب راهکارهای جهت کاهش طلاق ارائه نموده ام که کل مدیران کل غیر متخصص بهزیستی کشور هم جمع شوند نخواهند توانست انرا تجزیه و تحلیل نمایند،اما افسوس که با خدای خود عهد کرده ام تا متولی بهزیستی کشور یک پزشک است، این کتاب و ۱۷ کتاب دیگر خود را به زیر چاپ نخواهم برد.

  2. امین رضا :

    این خانم به زور لیسانس گرفته کی گفته دکتر و استاد دانشگاه ست؟ واقعا مملکت داره به کجا میره؟ نه ۴ خط میتونه مطلب بنویسه نه ۴ کلمه حرف بزنه… فقط پارتی و دیگر هیچ. بهتره اول مشکلات زندگی خودشو حل کنه بعدا بیاد درس دین و اخلاق به مردم بده

ارسال نظر


آخرین موضوعات