کد خبر: 11002 | تاریخ انتشار: ۲۲:۰۲:۱۰ - دوشنبه ۱۱ اسف ۱۳۹۳ | ۱۱ نظر | |

رشته مددکاری اجتماعی در برخی دانشگاه های علمی کاربردی توجیه علمی ندارد

خبرگزاری  ایرنا – رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران شعبه استان اردبیل گفت: ایجاد رشته مددکاری اجتماعی در برخی دانشگاه های علمی کاربردی  توجیه علمی ندارد.

امین موحدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر لزوم توقف فرایند جذب دانشجو در این رشته تاکید کرد و افزود: مددکاری اجتماعی حرفه ای کاملا تخصصی است که فارغ التحصیلان آن با پیچیده ترین مشکلات و آسیب های اجتماعی سر و کار دارند.81525515-6308050

وی اظهار کرد: کار با اقشار آسیب پذیر جامعه مستلزم داشتن استعداد و شایستگی های جسمی و روحی بوده و دانشجویان باید اصول ، مهارت ها و دانش تخصصی مددکاری اجتماعی و دوره های کارورزی مربوطه را زیر نظر اساتید مجرب و مختص رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی آموزش ببینند.

وی گفت: در برخی مراکز دانشگاه های جامع علمی کاربردی جذب دانشجو بدون در نظر گرفتن اساتید متخصص مددکاری و به شکل فزاینده و بی رویه صورت می گیرد و استفاده از اساتید رشته های دیگر بی اعتنایی به کلیت علم و حرفه ای بودن این رشته تحصیلی تلقی می شود.

او بیان کرد: نحوه پذیرش دانشجو و پودمانی بودن این رشته نیز عملا راه را برای ورود افراد ناکارآمد به جامعه مددکاری کشور هموار خواهد کرد.

این مدرس دانشگاه افزود: مسوولیت حرفه ای ما در قبال رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی و تمسک به منشور اخلاقی مددکاران اجتماعی ایجاب می کند علاوه بر افزایش آگاهی و شناخت عموم از این حرفه مقدس و نونهاد در قبال کوتاهی ها در عرصه مددکاری اجتماعی حالت منفعل نداشته باشیم.

وی از مسوولان دانشگاه های علمی کاربردی خواست برای جلوگیری از خدشه دار شدن اعتبار و تمامیت حرفه نسبت به تعطیلی و توقف جذب دانشجو در مراکز دانشگاه علمی کاربردی که استاد متخصص مددکاری اجتماعی وجود ندارد اقدام و از ایجاد و توسعه این حرفه تخصصی جلوگیری کنند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۱ دیدگاه مطلب براي " رشته مددکاری اجتماعی در برخی دانشگاه های علمی کاربردی توجیه علمی ندارد " ارسال شده است.

 1. سید اصغر موسوی :

  دغدغه بجایی است. با تشکر از جناب آقای موحدی

 2. بهار :

  متاسفانه دانشگاه علمی کاربردی نظارت زیادی بر اساتید و همچنین توجه به ارائه دروس تخصصی مددکاری اجتماعی به افراد متخصص در حوزه خود ندارد. اینکه یک روانشناس یا یک جامعه شناس مبانی مددکاری اجتماعی و دروس مربوط به مددکاری اجتماعی را درس میدهد و خود را یک مددکار اجتماعی می داند کاملا بر این مسئله اشاره میکند. جامعه مددکاری اجتماعی دیر یا زود درگیر عواقب این مسئله خواهد شد.

 3. به نظرتون ؟ :

  با سلام. به نظرتون بهتر نیست همین تعداد از اساتید دانشگاه های علمی کاربردی که فارغ التحصیل رشته مددکاری اجتماعی هستند نیز دست از کار بکشند و به نوعی مسئولین را متوجه اوضاع وخیم این دانشگاه ها بکنند؟
  من خودم فارغ التحصیل دانشگاه علامه ام ، ولی هیچ وقت حاضر نشدم تقاضای تدریس تو دانشگاه علمی کاربردی بدم، هر چند میدونم که این رشته داره توسط فارغ التحصیلانی از رشته هایی چون بهداشت و … تدریس میشه.

 4. به نظرتون ؟ :

  موارد زیادی از این اساتید بودند که با من تماس گرفتند و ازم خواستند که منبع بهشون معرفی کنم.
  خدایا عاقبتمون رو بخیر کن.

 5. فرناز بابایی :

  واقعا وضعیت اسفناک علمی فارغ التحصیلان دانشگاههای علمی – کاربردی نه در استان اردبیل بلکه در اکثر استانها یک معضل بزرگ و انکارناپذیر تلقی می گردد.

 6. ندا فرجی :

  برخی از اساتید تراز اول مددکاری در راه اندازی مددکاری در دانشگاه علمی کاربدی مقصرند نمی خواهم اسم بیاورم ولی همیشه پول چیز خوبیه

 7. سید اصغر موسوی :

  خانم فرجی ضمن سلام و احترام، به نکته بسیار اساسی و کلیدی در این فضیه اشاره فرمودید. الان بسیار از اساتید و بزرگان مددکاری متأسفانه چون در این قضیه دانشگاههای علمی کاربردی ذینفع هستند دچار سکوت مطلق و مصلحتی در این خصوص شده اند و این بزرگترین خیانت به مددکاری اجتماعی است که تاریخ در این مورد باید قضاوت کند.

 8. سید اصغر موسوی :

  جا دارد که از شهامت و جسارت علمی جناب آقای موحدی مجددا تشکر ویژه ای داشته باشیم.

 9. جنوب :

  مطلب بسیار تاثیر گذاری است
  در مورد مسائل و مشکلات مددکاری در دانشگاه علمی و کاربردی و استفاده از اساتید غیر مرتبط در این رشته من خودم شخصا با یکی از مسولین دانشگاه علمی و کاربردی که متاسفانه مددکار هم است صحبت کردم وی در پاسخ واقعیتها برگشت گفتند شما دچار تعصب حرفه ای شده اید

 10. پیوندی :

  با تشکر از آقای موحدی.کسانی که در ارگانها و خصوصا بهزیستی مشغول به کارند به شدت این مسائل و مشکلات را بیشتر درک کرده و با آن درگیرند.از لحاظ علمی این دانشگاهها هیچ جایگاهی نداشته و انتخاب استادان(خصوصا از میان فارغ التحصیلان رشته های غیر مرتبط)،نحوه تدریس،نحوه برگزاری امتحان و دادن نمره کاملا غلط و غیر علمی میباشد.حال بماند که بسیاری از افراد مشکل دار با مدارک دیپلم خریداری شده در این دانشگاه تحصیل نموده و در آینده مدعی جایگاه مددکاری میباشند.این قضیه وقتی بیشتر رنگ فضاحت به خود میگیرد که متوجه میشوید اکثر دانشجویان آن، شاغل در پستهای رده پایین ارگانها و خصوصا بهزیستی بوده و پس از فارغ التحصیل شدن ،با تغییر جایگاه و پست این کارمندان در ارگانها،آنها باید با آسیبها،خانواده ها و مددجویان و…کار کنند.وبا این وضع هم مشخص است که نتیجه مشاوره،مصاحبه و کار این افراد چیست.خواهشا بیایید به عنوان مددکار اجتماعی حداقل ،به جای فکر کردن به منافع خود کمی هم به فکر مردم باشیم

 11. صابری :

  به نظر من راه اندازی این رشته کار به جا و مناسبی است بسیاری از کارمندان ارگان های خدمات اجتماعی فاقد مدرک و دانش کافی بوده اند که علمی کاربردی توانسته این خلا را پر نماید. ولی بایستی اصلاحاتی در سرفصل دروس داده شده و برتدریس مدرسین مرتبط با درس ها تاکید بیشتری نمود.

ارسال نظر


آخرین موضوعات