کد خبر: 11009 | تاریخ انتشار: ۱۲:۱۹:۰۲ - سه شنبه ۱۲ اسف ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

آثار اعتیاد به مواد مخدر و انواع آن-میثم فرج پور

اعتیاد دشمن بدن و سلامتی خیلی ها این واژه را میشنویم و بی اطلاع و برای لذت آنی رو به سوی این مواد مخدر می آوریم و خیلی هامیبینیم از روی یک نگاه می گویند این شخص معتاد است؛یا ببینید این شخص رفتار غیر عادی دارد و ماها از طریق این غیرعادی بودن به اعتیاد وی پی میبریم پس در اینجا رفتار غیرعادی را بیان می کنم.بعضی اوقات مصرف مواد هیچ علائمی نداردو نشان نمی دهد که شخص مورد نظر معتاد(اعتیاد به مواد مخدر) دارد.
در این مقاله می خواهیم اعتیاد،مواد مخدر،علل اعتیاد،علائم و نشانه های اعتیاد،واثرات مخرب مواد برمغز،انواع مواد مخدرواز همه مهمتر خطرات؛ رفتارهای غیرعادی از وآمار در ایران مواد مخدر چگونه است؟ و داروهای عادت زاو اعتیاد آور را بیان می کنیم.
اعتیاد به مخدر چیست؟
اعتیاد به مخدر ولع وسواس گونه به یک ماده مخدر است. اعتیاد اجزای متعددی دارد. یکی از اجزای آن تحمل است، یعنی نیاز به افزایش مداوم مقدار ماده مخدر با گذشت زمان، برای حفظ همان اثری که فرد در اولین نوبت مصرف احساس کرده است. از آنجا که بدن نسبت به اثرات حشیش مقاوم می شود، اثر آن به تدریج در مصرف کننده کمتر و کمتر می گردد و در نتیجه برای رسیدن به همان اوج به مقدار بیشتری از مخدر نیاز خواهد داشت. پدیده تحمل می تواند وابستگی فرد به مخدر را افزایش دهد.
نشانه های ترک یا نرسیدن ماده مخدر نیز یکی از اجزای مهم اعتیاد است. هنگامی که یک مصرف کننده مواد، تصمیم به قطع مصرف آن می گیرد، طیف وسیعی از نشانه های جسمانی و روانی را تجربه می کند که با مصرف مجدد مخدر از بین می روند. برخی مصرف کنندگان افراطی حشیش نیز نشانه های نرسیدن مخدر را تجربه می کنند، اما این نشانه ها در مقایسه با نشانه ها ی نرسیدن مخدرهای قوی تر مانند هروئین کوتاه ندت تر و سبک تر است.www.a-sasw.com
وقتی مصرف ماده مخدر برای فرد یا خانواده و دوستانش هزینه جسمی یا روانی بالایی داشته باشد و به رغم این هزینه فرد همچنان به مصرف ادامه دهد، اعتیاد وی کاملا آشکار است. برخی کارشناسان اعتیاد را به سوء مصرف تعمیم می دهند. و آن را استفاده از هر مخدری، اعم از قانونی یا غیرقانونی، در شرایطی می دانند که سلامت فرد را تهدید کرده و یا عملکرد اجتماعی یا بهره وری را مختل نماید. برای مثال، دانش آموزی که به علت مصرف حشیش نمی تواند در مدرسه ذهنش را روی درس متمرکز کند، دچار سوء مصرف حشیش است، یا فرد سیگاری که مبتلا به برونشیت مزمن شده و همچنان به کشیدن سیگار ادامه می دهد، به سوء مصرف توتون مبتلاست. بنابراین اعتیاد و به طور کلی سوء مصرف مواد مخدر را می توان به، میل شدید به مصرف مخدر، نیاز به افزایش مداوم مقدار آن، و ادامه مصرف مخدر بدون توجه به شرایط یا پیامدهای آن تفسیر کرد.(مهلینگ،رندی،1389،95-96)
از آنجایی که هر یک از مواد مخدر ویژگی های خاص و منحصربه فردی دارند، کارشناسان اغلب به جای استفاده از واژه اعتیاد از وابستگی به آن مخدر صحبت می کنند. هر چند که این دو واژه از نظر معنا بسیار به هم نزدیک هستند، اما اعتیاد به مخدر نوع خاصی از وابستگی است که با تغییرات جسمی در بدن در نتیجه تحمل و نرسیدن مخدر بروز می کند.
اغلب پژوهش های انجام شده نشان داده اند که حشیش در بیشتر مصرف کنندگان موجب وابستگی جسمانی نمی شود. بنابراین چنین وابستگی را نمی توان به عنوان یک شاخص یا عامل پیش بینی الگوی مصرف حشیش دانست. آنچه تحقیقات نشان می دهد این است که با این که معمولا این ماده موجب وابستگی جسمانی نمی شود، اما تقریبا مانند تمامی مخدرهای دیگر توانایی این را دارد که وابستگی جسمانی ویژگی های خاص خود را دارد- ولع شدید، تحمل، نشانه های ترک، وادامه مصرف به رغم پیامدهای ناخوشایند آن. بنابراین، وابستگی روانی می تواند ابزاری مفید در درک الگوی مصرف حشیش باشد.(همان،98-99)
و تعریف دیگری از مواد مخدر و اعتیاد این است که: ایجاد وابستگی و عادت در مصرف متوالی مواد(طبیعی یا مصنوعی) و ایجاد یک سری علائم و ناراحتی ها در صورت قطع مصرف آن، اعتیاد گفته می شود. در این حالت شخص وابستگی خاص و محکم به آن ماده پیدا کرده و جزء اصلی زندگی وی می شود. وابستگی مواد مخدر دارای دو جنبه جسمانی و روانی است. در وابستگی روانی شخص برای رسیدن به یک حالت روحی روانی مورد مطلوبش نیاز شدیدی به مصرف ماده مخدر احساس می کند و اگر رسیدن به آن به تاخیر بیافتد با اختلالات روحی روانی شدید نظیر اضطراب، بیقراری، عدم تمرکز، عصبانیت و… روبرو خواهد شد. تقریبا تمامی مواد مخدر دارای وابستگی روانی بوده و همین مسئله مهمترین عامل در تداوم اعتیاد و مانع در ترک آن است. در وابستگی جسمانی تغییرات بیوشیمیایی و شدیدی در بدن شخص بوجود می آید، به طوری که قطع ماده باعث بروز برخی علائم و ناراحتی جسمی می شود( برحسب داروی مخدر ممکن است به صورت تپش قلب،بی خوابی، آبریزش ازبینی، درد عضلانی و.. باشد) که به این حالت سندرم محرومیت گفته می شود. بجز مواد مخدر توهم زا(نظیر ال.اس.دی،حشیش و بنگ) سایر مواد مخدر دیگر دارای این چنین ویژگی هستند.(آذر،ماهیار،1391،115)
علل اصلی معتاد شدن نوجوانان را می توان این چنین برشمرد:
الف- اثبات خود ب- تجربه کردن ج- تاثیر،اصرارو تائید دوستان و همسالان د- طغیان علیه والدین(وجامعه)
ذ- گریز از ناملایمات زندگی ر- اختلالات روحی روانی شدید ط- نداشتن انگیزه و یاس و ناامیدی ظ- بیکاری(آذر،ماهیار،1391،116)

• هروئین Heroin

علائم و نشانه های اعتیاد برحسب نوع،طول مدت و شدت اعتیاد متفاوت است. اما در کل، بسیاری از شواهد و تغییرات زیر در شخص معتاد دیده می شود:
الف- رفتارهای مرموز و غیر معمول ذ- تغییرات خلق و خو

ب- وجود شواهد و وسایل مواد مخدر ر- مشکلات مالی

ج- تغییر تمایلات و احساسات ز- تغییرات جسمانی

د- دوری و گوشه گیری

ذ-تغییرات خلق و خو

ر-مشکلات مالی

ز-تغییرات جسمانی(آذر،ماهیار،1391،117و118)


در اینجا انواع مواد مخدر را بیان می کنیم :

داروهای عادت زا و اعتیاد آور
مواد مسکن
نارکوتیک ها: مخدرهایی هستند که درد را تسکین می دهند و آگاهی از مسائل را کمتر می کنند.
تریاک و مشتققات آن مانند: مورفین، هروئین، کودئین و…
مواد مصنوعی جانشین مورفین، مانند متادون، دمرول و…
هیپنوتیک ها(خواب آورها): باربیتورات ها مانند: امیتال، نمبوتال،سکونال و…
غیر باربیتورات ها مانند برومیدها، پارالدئید، کلورال هیدرات و…
مواد آرامش بخش
مپرومیت مانند: اکوانیل، میلتاون
مواد محرک:
کوکائین کافئین نیکوتین آمفتامین ها مانند: بنزدرین، دکسدرین، متدرین و…
مواد دلیریوم زا:
ماری جوانا( حشیش)
مسکلین
بوفوتنین(شاملو،سعید،1388،273)

تاثیرمواد بر عملکردفرد از طریق واسطه های عصبی
واسطه عصبی ماده اعتیاد آور گستره آنها در سیستم اعصاب مرکزی عملکردی که تحت تاثیر قرار می گیرد
1 دوپامین کوکائین،شیشه(متافتامین و آمفتامین) میان مغز،ناحیه تگمنتال((VTA،قشرمغز،
هیپوتالاموس لذت و پاداش،حرکت،توجه،حافظه
2 سروتونین اکس،LSDوکوکائین میان مغز،VTA،قشرمغز،هیپوتالاموس خلق،خواب،تمایلات جنسی،اشتها
3 نوراپی نفرین کوکائین،شیشه میان مغز،VTA،قشرمغز،هیپوتالاموس فرایندهای حسی،حرکت،خواب،خلق،حافظه،اظطراب
4 اوپیوئیدهای طبیعی ودرونزاد(آندروفین،انکفالین تریاک،هروئین،مورفین،ترامادول،داروهای ضددرد در سراسرمغز منتشر هستند اما این نواحی برحسب نوع گیرنده متفاوتند،نخاع بی دردی،تسکین،میزان عملکردهای بدنی،خلق
5 استیل کولین نیکوتین(سیگار و قلیان) هیپوکامپ،قشرمغز،تالاموس،عقده های پایه،مخچه حافظه،انگیختگی،توجه،حافظه
6 کانابینوئیدهای درون زاد ماری جوانا(علف،گراس)،حشیش قشرمغز،هیپوکامپ،تالاموس،عقده های پایه حرکت،شناخت،حافظه
7 گلوتامیت مشروبات الکلی،کتامین،فنیل،سکلیدین در سراسر مغز منتشر شده اند فعالیت های سلول های عصبی (افزایش) یادگیری،شناخت،حافظه
8 گاما آمینوبیوتریک اسیدGABA داروهای آرامبخش عصبی،الکل در سراسرمغز منتشر شده اند فعالیتهای سلول عصبی(کاهش) اضطراب،بی هوشی،حافظه

میثم فرج پور دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی رشته علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری

منابع مورد استفاده:
آذر،ماهیار، بلوغ جسمی و روحی روانی در دختران،تهران، انتشارات ما و شما،چاپ بیستم،1391
شاملو،سعید،آسیب شناسی روانی، انتشارات رشد،چاپ دهم،1388
مهلینگ،رندی، مترجم: مظفر،مهرداد ،رستمی،نازیلا،انتشارات دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر،چاپ اول،1389
سازمان پزشکی قانونی کشور

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات