کد خبر: 11066 | تاریخ انتشار: ۲:۲۰:۵۸ - دوشنبه ۱۸ اسف ۱۳۹۳ | ۴ نظر | |

سهم ایران در تولید دانش مددکاری اجتماعی در جهان چقدر است؟

از سری مقالات کارزار رسانه ای

مناسبت های مختلف می توانند فرصتی باشند تا افراد، دستگاه ها و … مرتیط ضمن بیان اقدامات خود در حوزه های مختلف، ارزیابی از جایگاه و سهم خود نیز داشته باشند.یکی از این مناسبت ها« روز جهانی مددکاری اجتماعی» مصادف با ۱۷ مارس مصادف با ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۳ است. در سال جاری تعدادی از کارشناسان اقدام به نوشتن یاداشت های به این مناسبت کردند که ارزشمند است. اما من قصد دارم در این یادداشت کوتاه فقط سئوالی طرح کنم و آن این که « سهم جامعه علمی ایران در تولید دانش مددکاری اجتماعی در جهان چقدر است؟».images

آنچه که در این زمینه می توان گفت این است که در حال حاضر بیشترین منابع علمی ما ترجمه کتاب هایی است که در کشور های دیگر تولید می شود.

حضور مددکاران اجتماعی ایران در مجامع علمی دنیا چقدر است؟

چقدر این حضور تاثیر گذار است؟

چقدر تولید دانش روز مددکاری اجتماعی جهان متعلق به اساتید دانشگاه های ایران  است؟

چه تعداد همایش  های بین المللی مددکاری اجتماعی توسط دانشگاه هایی که در رشته مددکاری اجتماعی  در ایران  دانشجو تربیت می کنند برگزار شده است؟

چه تعداد کتاب های نوشته شده در ایران به عنوان مرجع مددکاری اجتماعی محسوب می شوند؟

در طول این سال ها سهم مددکاران اجتماعی ایران در برگزاری کارگاه های آموزشی برای مدیران وکارشناسان کشور های دیگر چقدر بود؟

چه تعداد پژوهش های بین المللی توسط اساتید و کارشناسان مددکاری اجتماعی انجام شده که به عنوان مرجع  به آنها استنادشده باشد؟IMG_0972

و …

غرض این نیست که کسی یا دانشگاهی زیر سئوال برده شود. هدف این است که کمی در باره این سئوال تامل کنیم. من هم باید تامل کنم چون من هم یکی از همین مددکاران اجتماعی هستم.

سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۴ دیدگاه مطلب براي " سهم ایران در تولید دانش مددکاری اجتماعی در جهان چقدر است؟ " ارسال شده است.

 1. مجتبی :

  در این کار زار رسانه ای به خیلی از سوالات پاسخ داده شده است در ایران حتی ترجمه کتاب هم در زمینه مددکاری سلیقه ای انتخاب شده است در تدوین دروس مددکاری بسته عمل شده است در کجای دنیا مددکاری اینقد ر بسته و ناپیدا ست خانم کامیلا باتمان قلیچ در انگلیس برای کودکان مهاجر کار می کند با مددکاری توانسته خدمتی به این جامعه بکند که الان دوهزار پرسنل دارد جامعه انگلیس با ان سابقه مددکاری از یک زن ایرانی خدماتی دریافت می کند که دنیا از کار ان در حل مشکل کودکان مهاجر شگفت زده است کتاب اش بنام زندگی های در هم شکسته توسط استاد صمدی راد ترجمه شده جامعه مددکاری کافی است همان را سرلوحه کار عملی در تمام فیلد های کاری قرار می داد بسیار از این رکود در می امد لازم نبود بهزیستی سردمدار باشد وناراحت باشیم که ریس کی هست وچه هست به مردم اعتماد کنید مشکلی ازاین مردم حل کنید خودشان بزرگترین حامی مددکاری هستند جمعیت این نقش خودش ایفا می کند اساتید ترجمه کتاب سی سال پیش را تدریس میکنند در فیلد کار ی کتبی ترجمه داریم دراین کار زار رسانه ای مشخص شده است ماده اولیه وخام را ازاین کارشناسان باید یافت البته اساتید تئوری ونظریه را ایجاد وچراغ را ه خواهند بود ابی که جریان نداشته باشد تبدلیل به فاضلاب میشود پس فرقی نمی کند فاضلاب وارد این جریان اب شود یا خودش به علت راکد ماندن فاضلاب بشود بهتر است جامعه مددکاری از اندیشمندان جدید وفکر استفاده کند دعوت به دانشگاه کند به جای دست فروشی کتاب اش را تالیف کند البته دست فروشی برای او بد نیست اما برای جامعه مددکاری یک ضرر مسلم است مدیر گروه مددکاری از یک دعوت نامه هم برای استاد مددکاری دریغ می کند تا دست فروشی نکند حرفه های دیگر همین طور رفتار می کنند احترام به همکار وهم نوع که دادش را می زنید چه شد ؟ ریس انجمن مددکاری یک نامه به دانشگاه زد تا استاد دست فروش را معرفی کند حتما ورودش در جامعه مددکاری تحولی خواهد شد .

 2. به خدا خسته شدم :

  دیگه نمی دونم تو این رشته دلمو به چی خوش کنم؟
  همش اختلاف. همش دو دستگی. همش بیکاری. همش ندانم کاری. همش ادعای خالی. همش ….
  منم یکی از همین ها.

 3. منتظر تغییرات :

  کاش هوای همو می داشتیم.

 4. مجتبی :

  چرا از نظرات واختلاف نظر نگران هستید درحوزه های علیمه طلاب در ههمه زمینه ها بحث می کنند از زمانی که طلبه ساده هستند تا زمانی که حجت اله اسلام وغیره می شوند وبا بحث های زیاد و کنکاش وجستجو یکی یا شاید دونفر مجتهد در میاید در مددکاری تفاوت واختلاف نظر باعث پویایی است سوالات پاسخ داده می شود تفاوتها وپذیرش تفاوت اینجا معنی پیدا می کند در اختلافات پاسخ خیلی سوالات داده وبرخی بی جواب وکسانی دنبال جواب می روند وباعث کشف حقیقت ومشکل می شود تغیر بهترین واژه برای پویایی وکار امدی خواهد بود ومطرح کردن سوال خود نود درصد جواب است .

ارسال نظر


آخرین موضوعات