کد خبر: 11111 | تاریخ انتشار: ۱۶:۲۴:۰۵ - پنجشنبه ۲۱ اسف ۱۳۹۳ | ۸ نظر | |

مددکاری اجتماعی در پی شأن و مقام انسانها- فلاحی

از سری مقالات کارزار رسانه ای- مددکاری اجتماعی رشته ای بسیار وسیع و گسترده می باشد، که با طیف وسیعی از مسایل گوناگون بشری در ارتباط می باشد، مسایلی همچون ارتقای کیفیت زندگی انسانها، آموزش و توانمندی سازی افراد و…، به طور کلی یکی از اهداف مددکاری اجتماعی دستیابی افراد جامعه به سطح مطلوبی از توسعه انسانی میباشد.falahi
مشخصه های بنیادین توسعه انسانی شامل: هدایت جامعه به سوی بهره مند شدن افراد از زندگی، با امید زندگی طولانی تر و سلامتی بیشتر، برخوردارای آحاد جامعه از دانش و آگاهی بیشتر ( به عنوان مثال دستیابی به سطوح بالاتری از تحصیلات) ، دستیابی بهینه افراد جامعه به خدمات اجتماعی مورد نیاز برای نائل شدن به سطحی استاندارد از کیفیت زندگی میباشد. هنگامیکه این شاخص ها به گونه مطلوبی پیگیری می شوند عدالت به معنای واقعی آن در جامعه تأمین میگردد. زیرا از یک طرف زیرساخت های اجتماعی – اقتصادی مناسبی در جامعه برای تمامی افراد ایجاد گشته است که آنان با بهره مندی گسترده و همه جانبه از این زیرساخت ها میتوانند کیفیت زندگی خود را ارتقا بخشند و از طرف دیگر با افزایش دانش و مهارت های خود بی تردید توانمندی هایشان را افزایش میدهند و به آنچه که دانایی نامیده می شود دست پیدا می کنند. دانایی هدفی که در قرن بیست ویکم مسلماً یکی از پایه ای ترین و اساسی ترین اهداف بشری می باشد و جوامع به طور گسترده ای در تلاش برای رسیدن به آن هستند.
عدالت واقعی در این مفاهیم خلاصه میگردد. عدالتی که پیگیری آن شأن و مقام انسانها را گسترش میدهد. عدالت همانا ایجاد این زیرساخت ها به طور گسترده است. تنها در این حالت است که انسان ترقی پیدا میکند. عدالت، دادن فرصت به افراد نیست زیرا ممکن است توانایی های افراد با این فرصت تطبیق نداشته باشد بلکه عدالت ایجاد فرصت گسترش توانمندی ها و مهارت هاست زیرا فردی که توانمند گشته است بی تردید در پی افزایش و ارتقای شأن و مقام خود بر می آید آنگاه است که نه تنها از کوچکترین فرصت ها استفاده میکند بلکه خود فرصت سازی نیز میکند و بدین ترتیب موجبات ایجاد فرصت برای دیگران نیز می گردد.
مفاهیم بیان شده تنها و تنها از طریق به کارگیری یک مهم براورده می گردند و آن هم چیزی نیست جز به کارگیری گسترده طرح ها و پروژه های اجتماع محور، آنچه که مهمترین وظیفه مددکاران و مشاوران اجتماعی در هر جامعه ای می باشد.

مهدی فلاحی
مددکار اجتماعی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۸ دیدگاه مطلب براي " مددکاری اجتماعی در پی شأن و مقام انسانها- فلاحی " ارسال شده است.

 1. آرزو فاتحی :

  سلام . با تشکر از مقاله کوتاه و پرمحتوای آقای مهدی فلاحی. تأکید ایشان بر مباحث توسعه انسانی و پروژه ای اجتماع محور بسیار ضروری و اساسی است.

 2. فرانک اسلامی :

  با تشکر از جناب آقای فلاحی

 3. کامبیز عوض زاده :

  با سلام و احسنت براین تجزیه و تحلیل علمی، انچه باید دانست اینست که در ایران معیارهای توسعه انسانی که شما از ان نان بردید در ایران با استانداردهای جهانی فاصله دارد، و موضوع دیگر سیاستهای اقتصادی، اجتماعی در ایران خوب تدوین میگردد اما در اجرا به مشکل میخورد، بعنوان مثال همین سیاستهای مقاومتی بسیار با ارزش است اما در اجرا یک مشت ادم های بیسواد ، خود خواه،منفعت طلب، کوته فکر و نادان منفعت شخصی خود را بر منافع ملی و عمومی ترجیح میدهند و میشود رکود همراه با تورم در جامعه برای احاد جامعه، اینجاست که تحصیلات و دانایی من نوعی بعنوان یک متخصص مدد کار کار ساز نخواهد بود و میرم در شهر شیراز دستفروشی میکنم، اما باید گفت اگر وضع به همینمنوال پیش برود شاهنامه برای ملت ایران تلخ خواهد بود.چرا که جمعیت رو به نابودی است نابودی یعنی اینکه ۳۰ در صد مردم دچار اختلالات روحی هستند، نابودی یعنی اینکه ۱۶۳ هزار طلاق در یک سال، نابودی یعنی ۴ میلیون دیابتی، نابودی یعنی اینکه ۴ میلیون زوج نابارور، نابودی یعنی ۱.۵ میلیون معتاد، نابودی یعنی ۱۲ میلیون کمسواد و بی سواد، نابودی یعنی اخه من نمی دانم ایا مسئولین به این اماری که خودشان میدهند هم فکر کرده اند، اگر واقعی باشد چیزی از جمعیت نمانده است.

 4. عوض زاده تنها نیستی :

  رخت را باید بست، دور باید شد از این شهر غریب

  من نمی دونم شما که اونجا بودی واسه چی اومدی؟

 5. کامبیز عوض زاده :

  ای برادر روزی که اومدم اصلا نخواستم برایم فرش قرمز پهن کنند، فقط میخواستم با کمک سایر مددکاران ارائه طریق دهیم برای حل مشکلات،
  اما دیدم که در جامعه اصلا مشکلی وجود ندارد که نیاز به ارائه راهکار ما مددکاران باشد، اما دیدم که در صنف دست فروشان دکتری متخصص وجود ندارد و یک استغاره کردم و رفتم بساط دستفروشی را در شهر شیراز پهن کردم، و راضی هستم چرا که خدا در قران میفرماید به قضا و قدر خود بد بین نباش.

 6. معصومه بهار :

  درود بر همکار خوب و مهربانم آقای فلاحی.

 7. عوض زاده تنها نیستی :

  جناب عوض زاده اونهایی که باید پدیده ها و مسائل رو ببینند نمی بینند و خودشون رو به اون راه زده اند. “هر چیزی اجتماعی است”. کاش کشورمون هر چه سریع تر به این درک برسه که راهکار مسائل اجتماعی تنها به خصوصیات شخصیتی افراد بر نمی گردد، و تبیین اجتماعی وقایع و مسائل است که اولویت دارد؛ نه ربط دادن مسائل به ابعاد فردی. و چه کسانی بهتر از مددکاران اجتماعی برای درک وقایع اجتماعی و ارائه راهکار.

  یا رب نظر تو برنگردد.

 8. کامبیز عوض زاده :

  دوستان بنده گفته ام را حلها جهت حل مشکل ترافیک، رفع کم ابی،الودگی هوا در دست ما مددکاران است خواهشمند است کسانی که متخصص این حوزه هستند راهکار بدهند ، بنده هم راهکار میدهم بعد خواهیم دید که کدام دیدگاه کاربردی و مشکلات را حل خواهد نمود، و این را بگویم اگر تمام متخصصین این حوزه ها در کشور جمع شوند نخواهند توانست رفع مشکل کنند.ببینیم و تعریف کنیم.

ارسال نظر


آخرین موضوعات