کد خبر: 1115 | تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰:۱۸ - یکشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

آخرین آمارایدز درکشوراعلام شد

آخرین گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS‌ در سه ماهه دوم سال جاری در کشور اعلام شد.

مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، آخرین گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS‌ در سه ماهه دوم سال جاری در کشور را اعلام کرد.

براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تا اول مهر ماه سال جاری مجموعا 23 هزار و 497 فرد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند که 3/91 درصد آنها را مردان و 7/8 درصد را زنان تشکیل می‌دهند و تاکنون سه هزار و 168 فرد مبتلا به ایدز شناسایی شده و 4هزار و 419 نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند.

بنا بر اعلام اداره ایدز وزارت بهداشت، 4/46 درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی 34 – 25 سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

براساس این گزارش، علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد 8/69 درصد، رابطه جنسی 1/10 درصد، دریافت خون و فرآورده‌های خونی 1 درصد و انتقال از مادر به کودک 9/0 درصد بوده است. راه انتقال در 2/18 درصد از این گروه نامشخص مانده است.

گفتنی است، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال 1389 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 1/66 درصد، برقراری روابط جنسی 8/20 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 5/2 درصد را تشکیل داده است. در 6/10 درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

ایسنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات