کد خبر: 11233 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۴۵ - پنجشنبه ۶ فرو ۱۳۹۴ | ۱ نظر | |

« قضا زدایی» نقش میانجی مدد کار اجتماعی

کتاب« قضا زدایی» با عنوان فرعی نقش میانجی مدد کار اجتماعی در حل اختلاف غیردادگاهی،نوشته حبیب آقا بخشی از سوی انتشارات جامعه شناسان منتشر شده است.

به گزارش خبرنگارمهر، نقش میانجی مددکاری اجتماعی در حل اختلاف، فرصتی برای دو طرفِ درگیر در مسئله فراهم می سازد تا پس از حل اختلاف، به تقویت روابط خویش بپردازند. شیوه میانجی گری در حل اختلاف غیردادگاهی بر این واقعیت متکی است که افرادِ درگیر اختلاف، می توانند پس از طرح مسئله خود و مذاکره درباره آن نه تنها به اختلاف خویش پایان دهند، بلکه رشته های پیشین ارتباط را هم به دلیل ایجاد فهم و درک مشترک، تقویت نمایند.1616763

کتاب حاضر بر اساس نظریه فرایند و مهارت میانجی گری در حرفه مددکاری اجتماعی تنظیم گردیده و بر آن است به چارچوب مفهومی و پارادایم جدیدی در مددکاری اجتماعی انسجام بخشد تا مددکاران اجتماعی در دوره های ارشناسی ارشد و دکترا به صورت تخصصی در نقش میانجی به خانواده های دارای اختلاف و نوجوانانِ دارای رفتارهای خلاف قانون یاری رسانند.

اختلاف، پدیده ای اجتناب ناپذیر است، اما اختلاف که به درستی حل نشود خطرناک است. در شیوه های قضایی، دادگاه تصمیم قانونی خود را قاطعانه بر هر دو طرف درگیر در اختلاف اعمال می کند و وظایف هر یک را مشخص می سازد. در فرایند غیر دادگاهی، مددکار اجتماعی میانجی، دو طرف درگیر را قادر می سازد وارد مذاکره ای اصولی شوند تا نیازها و خواسته های هر یک مشخص تر گردد و سرانجام خود تصمیمی بگیرند که رضایت هردو طرف فراهم آید.

زیر ساخت های پیدایش مددکاری اجتماعی، خانواده، دو فصل این کتاب را تشکیل می دهند.

تعاونی ها و بیمه های دولتی در تمدنهای کهن، بیمه ها و سازمانهای خیریه در جوامع اسلامی، ادیان و مشارکت، همکاری در مسیحیت، مفهوم یاری در اسلام، از یاری و مددکاری، تا مددکاری اجتماعی، شکل گیری حرفه مددکاری اجتماعی در ایران، حرفه مددکاری اجتماعی، حرفه مددکاری اجتماعی با آسیبهای جامعه ای، مبانی موضوع، مزیت و کاربرد نقش میانجی، سازش و توافق، سودمندی میانجی گری، فنون میانجی گری، فنون کاربردی مؤثر، قادر ساختن طرفین برای برقراری ارتباط و مذاکره، مزایای حل اختلاف غیردادگاهی، مقایسه داوری و میانجی گری، شیوه مذاکره/تسهیل گری، از جمله موضوعات و مباحثی هستند که نویسنده در فصل اول کتاب بدانها پرداخته است.

خانواده و رویکردهای جامعه شناختی، نظام اجتماعی و شبکه روابط متقابل، خانواده به عنوان یک نظام اجتماعی، اهمیت نظریه پردازی درباره خانواده، ضرورت نظریه پردازی، دشواری نظریه پردازی در مورد خانواده، نظریه های پست مدرنیستی، نظریه مارکسیسم، نظریه فمنیسم، رویکرد مددکاری اجتماعی، فرایند میانجی گری در خانواده، شیوه های عملی، مصاحبه مددکار اجتماعی با مددجو، نقش میانجی مددکار اجتماعی در بزهکاری نوجوانان، پیشگیری، مناسبترین روش برای کاهش بزهکاری، از جمله موضوعات و مباحث دیگری است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.

در آخر هم منابع و نکات برجسته کتاب آمده است.

کتاب «قضا زدایی» با عنوان فرعی نقش میانجی مدد کار اجتماعی در حل اختلاف غیردادگاهی، نوشته حبیب آقا بخشی برای نوبت اول امسال در۱۴۷ صفحه از سوی انتشارات جامعه شناسان منتشر شده است.

 

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " « قضا زدایی» نقش میانجی مدد کار اجتماعی " ارسال شده است.

  1. با سلام واحترام
    برای استاد ارجمند جناب آقای دکتر آقا بخشی موفقیت روز افزون را ازخداوند منان مسئلت دارم.موسوی چلک

ارسال نظر


آخرین موضوعات