کد خبر: 11281 | تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸:۱۵ - شنبه ۱۵ فرو ۱۳۹۴ | ۱۸ نظر | |

تعریف جدید مددکاری اجتماعی نگاه صندوق خیریه ای را قبول ندارد

تدوین تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: با توجه به گستره فعالیت مددکاری اجتماعی و نیاز جامعه به استفاده از ظرفیت‌های مددکاری اجتماعی فدراسیون جهانی با مشورت با کشورهای عضو اقدام به بازنگری در تعریف جدید مددکاری اجتماعی کرد.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس ضمن اشاره به این مطلب اظهار داشت: انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیر به عنوان یکی از اعضای فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی، به منظور اخذ نظر کارشناسان خبره این حوزه موضوع را به گروه‌های مختلف آموزشی اعلام و متن پیش نویس را جهت اخذ نظرات ارسال کرده بود و از طریق اطلاع رسانی در سایت خود نیز فرصت را برای ارائه دیدگاه‌های صاحب نظران فراهم کرده بود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به تعریف جدید مدددکاری اجتماعی را که در نشست عمومی فدراسیون جهانی و مجمع عمومی انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی به تصویب رسیده است، گفت: مددکاری اجتماعی یک حرفه کاربردی و رشته تحصیلی دانشگاهی است که توسعه و تغییر اجتماعی، انسجام اجتماعی و توانمندسازی و آزادسازی افراد را تسهیل می‌کند. اصول عدالت اجتماعی، حقوق بشر، مسئولیت جمعی و احترام به تفاوت‌ها در مددکاری اجتماعی اساسی‌اند. مددکاری اجتماعی، با تکیه بر علوم اجتماعی، علوم انسانی و دانش بومی، افراد و ساختارها را در مقابله با چالش‌های زندگی و ارتقاء رفاه و بهزیستی درگیر می‌کند.

موسوی چلک افزود: در تعریف جدید مددکاری اجتماعی به موضوعات مهمی اشاره شده است که از جمله آنها می‌توان به جایگاه مددکاری اجتماعی به عنوان رشته علمی در  توسعه اجتماعی و تغییرات اجتماعی اشاره کرد. ضمن اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم و اساسی در جامعه‌ استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در راستای افزایش انسجام اجتماعی است که در تعریف جدید این موضوع، مددکاران اجتماعی آن را دنبال خواهند کرد.

139308071636132363954053

وی گفت: موضوع توانمند سازی مردم و جامعه نیز که در گذشته هم در مددکاری اجتماعی مورد توجه بوده در این تعریف نیز برآن تاکید شده است تا به جای وابستگی افراد به سازمان‌ها و نگاه صندوق خیریه‌ایی زمینه برای استقلال و کاهش وابستگی مستمر افراد به سازمان‌ها فراهم شود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه به چند مولفه مهم دیگر که در تعریف جدید  مددکاری اجتماعی آمده است، اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های مهم مسئولین  موضوع عدالت اجتماعی است که اگر زمینه برای تحقق آن فراهم شود جامعه‌ایی سالم خواهیم داشت. موضوعی که در دین مبین اسلام هم برآن تاکید شده است. بدون شک مددکاران اجتماعی با توجه به وظایف و قابلیت‌هایی که دارند می‌توانند در این زمینه کمک شایانی به جامعه انجام دهند.

موسوی چلک افزود: موضوعات دیگر از قبیل توجه به حقوق انسانی، مسئولیت اجتماعی، احترام به افراد علیرغم تفاوت‌هایی که می‌توانند داشته باشند در زمره مواردی هستند که در تعریف جدید مددکاری اجتماعی به آنها اشاره شده است.

در این راستا مددکاران اجتماعی ضمن به روز رسانی دانش تخصصی خود در کنار بهره گیری از دانش سایر رشته های علوم اجتماعی و انسانی و با توجه به ظرفیت‌های علمی بومی می‌توانند زمینه را برای ارتقای مستمر کیفیت زندگی مردم و توسعه شاخص های رفاه و سلامت اجتماعی و بهتر زیستن مردم و پیشگیری از بروز مشکلات در جامعه فراهم کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: انجمن مددکاران اجتماعی ایران تلاش خواهد کرد تا با همکاری اساتید و صاحب نظران این حوزه، دستگاه‌ها و نهاد ها و تشکل‌های مرتبط چگونگی تحقق این مولفه‌ها را در کشور بررسی کند. گر چه معتقدیم که در بسیاری از این مولفه‌ها نیاز به تولید دانش بومی داریم تا بتوانیم ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مددکاری اجتماعی را دراین حوزه‌ها(مولفه ها)بیش از پیش بشناسیم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۸ دیدگاه مطلب براي " تعریف جدید مددکاری اجتماعی نگاه صندوق خیریه ای را قبول ندارد " ارسال شده است.

 1. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت استاد گرامی جناب اقای دکتر موسوی چلک.
  استاد گرامی در برهه ای از زمان بسر میبریم که شاهد رشد تصاعدی مسائل، مشکلات و اسیبهای اجتماعی هستیم، در اگثر کشورهای پیشرو در زمینه مددکاری با گروه های هدف، سازمانها و ارگانهای تخصصی خیلی روان ارائه خدمت میدهند به افراد (فرد،گروه، جامعه) با هدف عدالت اجتماعی توسعه پایدار، اما در ایران متاسفانه تا اکنون خبری نبوده و خیلی راحت خدمت جنابعالی عرض نمایم اگر رییس بهزیستی کشور و کل مدیران کل بهزیستی بعنوان متولیان مددکاری در تمامی استانها جمع شوند، نخواهند توانست گوشه ای از مولفه های را که در تعریف جدید مددکاری ان هم مبتنی بر دانش بومی را ارائه دهند، و موضوع دیگر این وضع متولیان مددکاری و تکلیف سایر ارگانها که کاملا مشخص است.

  بعنوان مثال در ۲۰ سال اینده حدود ۲۷ میلیون سالمند داریم، متولیان امور سالمندان بفرمایند با توجه به اینکه پدیده سالمندی دارای مشکلات و اسیبهای ذیل میباشد

  در مرحله اول : عواقب جمعیتی و اقتصادی کلان ان که تاثیر می گذارد بر

  -باروری،نرخ تولد :

  – طول عمر و بویژه محدودیت های بالایی طول عمر و تعداد افراد سالمند که خواهان دستیابی به آنها
  – توزیع منابع مادی بین نسل ها.
  -نگرش مسئولیت جمعی جهت حصول اطمینان استانداردها و کیفیت زندگی مناسب برای بازنشستگان سالمند
  – میزان بهره وری.

  دوم- بر حوزه روابط اجتماعی تاثیر و تغییرات قابل توجه ای :

  • در ساختار خانواده و مناسبات خویشاوندی;
  • در سیستم پشتیبانی برای هر یک از دیگر نسل های مختلف;
  • در ماهیت انتخاب شغل آینده؛
  • در ساختار اشتغال بالقوه است.

  سوم- موجب تغییر ساختار جمعیتی که تاثیر ویژه ای بر بازار کار خواهد داشت.

  – رابطه میان کار ذهنی و فیزیکی، و همچنین نگرش جامعه را نسبت به کار تغییر میدهد
  – ضرورت آموزش مجدد کارگران در سنین پیری .
  – تغییر بر نگرش کارگران مسن تر و کارفرمایان بر شکل کار ، و مشکل دوران بازنشستگی
  – سوال های راهنمایی های حرفه ای برای افراد در سنین پیری را بالا می برد
  – نسبت اشتغال در بین زنان و مردان را تغییر دهید ، زنان مسن تر خیلی بیشتر از مردان میشوند .
  – افزایش طول مدت آموزش اولیه و ثانویه، ، یک تغییر در نسبت جوانان بیکار در تولید و بزرگسالان فعال بوجود می اورد.
  – بدتر شدن ماهیت اجتماعی مشکل بیکاری، و نیاز به رویکردهای جدید به راه حلها
  – افزایش سن بازنشستگی
  چهارم، تغییرات توانائی های کاربردی و وضعیت بهداشتی درمانی افراد مسن، که عواقب جدی برای خدمات اجتماعی دارد.
  – توسعه ارتقای ظرفیت افراد مسن به دانش کاربردی به دست آورد و مهارت، به عنوان فرصت هایی برای یادگیری شاخه های جدید اساسی حفظ کرده و علوم کاربردی، و همچنین دانش تخصصی جدید
  – افراد سالخورده تر منبعی ضروری برای بازار کار و جامعه در هر دو سطح خرد و کلان خواهد بود.
  – تغییر نیاز در مراقبت از سالمندان از مصرف و خدمات اجتماعی.
  – تغییرات عمده مربوط در اثر بخشی و کارایی خدمات بهداشتی- اجتماعی برای افراد مسن وجود خواهد داشت

  چکار توانسته اند بکنند، اگر واقعا نمی توانند کاری بکنند کنار بکشند و راه را برای متخصصین مددکاری باز کنند، و اگر قصد دارند که جمعیت را به نابودی بکشند، راه را بیشتر بر روی متخصصین مددکاری ببندند.

  و از انجایکه امسال سال همدلی و هم زبانی است از انجایکه لازمه تحقق این مهم ایجاد ساز و کارهای اجتماعی و تقویط روابط اجتماعی بسیار قوی در جهت رضایتمندی احاد جامعه میباشد.
  احاد جامعه ای که میبایست بین انان همدلی و همزبانی ایجاد گردد کسی نیست جز گروه های هدفی همچون زنان، کودکان، جوانان ، سالمندان، دانش اموزان، دانشجویان ، بازاریان ، کارگران، فرهنگیان ….و انجایکه رشد اسیبهای اجتماعی،بیماریها در جامعه ما بصورت تصاعدی در حال افزایش میباشد، در بین اعضای این گروه ها هستند افرادی که به نوعی دچار انواع بیماری شامل دیابت،سرطان، قلبی عروق، اعتیاد، اسم، مشکلات( اعتیاد، خودکشی،قتل،…) و نیاز مندی ها(مسکن، اشتغال،اوقات فراغت،، و معلولین اجتماعی شده اند.
  لذا اگر نماینده مجلس، مدیر کل، وزیر و یا هر فرد دیگری نتواند این مشکلات را حل و فصل نماید، ایجاد همدلی و همزبانی محقق نخواهد گردید.لذا از انجایکه این مدیران و نمایندگان برخاسته از نظر و اراء مردم میباشند.
  مردم همدلی و هم زبانی خود را در انتخاب این افراد انجام داده اند. والان نوبت انها است که لیاقت و شایستگی خود را جهت حل مشکلات احاد جامعه که اساس ایجاد همدلی و همزبانی است نشان دهند. لذا با توجه به نقش بسیار مهم همدلی و همزبانی در امنیت کشور، شما دوست عزیز از هر نژاد ،قوم ، دین و مذهبی که هستید، لازم نیست کار تحقیقی عمیقی انجام دهید،نگاهی گذرا به اطرافیان خود بیندازید اگر واقعا کسی، یا محله ای را دریافتید که مشکلات اش بطور نسبی در یک دوره زمانبندی حل گردیده ، این بیانگر اینست که مسئولیت پذیری بخصوص در بین مسئولین در جامعه وجود دارد،اگر نه پس بدانید که مسئولیت پذیری در بین کسانی که پست ها را اشغال کرده اند و جود ندارد. و متاسفانه به علت عدم لیاقت ، شایستگی، ندانم کاری و نداشتن برنامه مدون مسبب تمامی مشکلات میباشند،
  دوست عزیز از نظر قران مسئولیت هر کسی در حد توان و استطاعت اوست، لذا اگر فردی به یک پستی از طرف بعضی ها گمارده شود اگر نتواند رفع مشکل کند ، نتیجه اش میشود ظلم ،فساد و فحشاء در جامعه و انتقال مسائل و مشکلات به نسل های بعدی ودر یک جمله بیانگر عدم همدلی و همزبانی. و به تعبیر دیگر در کوتاه مدت نابودی جمعیت و در دراز مدت به امنیت کشور در خطر میفتد.بعنوان مثال مسئولین امور کشور از نمایندگان مجلس گرفته تا مدیران کل بفرمایند با توجه به اینکه جمعیت کشور رو به سالمند شده و حدود بیست سال دیگر سی میلیون از جمعیت کشور سالمند میشود، چه سیاستهای اجتماعی را جهت همدلی و همزبانی در بین زوجین برای تولید نسل و ازدیاد جمعیت میتوانند اتخاذ نمایند
  یا و اقعیتی دیگر با توجه به و جود تعداد چندین هزار دختر و پسر مبتلا به ایدز که هر لحظه امکان دارد سر راه هر کدام از اعضای خانواده شما بنشیند، با هدف پیشگیری و ارائه خدمات به این قشر از جامعه متخصصین امر بفرمایند در این حوزه چگونه با این افراد که قربانی ندانم کاری بعضی ها شده اند ایجاد همدلی و همزبانی میکنند، با هدف پیشگیری و عدم الوده شدن دیگران و در یک جمله کمرنگ شدن همدلی و همزبانی.
  و صدها مورد دیگر و ای کاش مسئولین بدانند با این جمعیت بیمار بلحط جسمی، روحی، احساسی نمی توان در جهت همدلی و هم زبانی با هدف ایجاد توسعه پایدار حرکت نمود. دوست عزیز برای تحقق همدلی و هم زبانی با بیماران مبتلا به ایدز یک نفر که رشته شیمی یا رشته بهداشت محیط دارد نمیتواند کاری انجام دهد. و یا برای سازمانی همچون بهزیستی با انهمه مسائل و مشکلات اجتماعی، فرهنگی،اقتصادی یک پزشک نمیتواند متولی خوبی باشد.

 2. با سلام :

  بهره گیری از علم جامعه شناسی است که بیشترین کمک را در تحلیل مسائل مختلف به رشته مددکاری اجتماعی می کند، و الا علوم روانشناختی با توجه به سطح تحلیل فردی چندان جواب گوی مسائل کشورمان نیست. مددکاری جامعه ای نیازمند توسعه و پیشرفت است و آنچه مورد بی مهری سازمان ها هست مددکاران اجتماعی هستند و مددکاری جامعه ای و حتی گروهی. روانشناسان جای مددکاران اجتماعی را در سازمان ها اشغال کرده اند و حتی در ارائه خدمات روانشناسی در سطح فردی به گروه های هدفشان کوتاهی می کنند.

 3. کامبیز عوض زاده :

  دوست عزیز تمامی رشته ها میتوانند مثمر ثمر باشند.اما از انجایکه ریشه بیشتر مشکلات اجتماعی و روانی است، میبایست متخصصین امر حرف اول و اخر را بزنند. بنده از انجایکه خیلی تمایل ندارم با متولیان امر مددکاری در این برهه زمانی همکاری نمایم.واقعا باید تاسف خورد بحال متولیان بهزیستی که واقعا وقتی عملکرد برخی از انان را میبینیم نه تنها نتوانسته اند بازتوانی و بهتر زیستن را برای احاد جامعه که خود از مولفه های توسعه میباشد را فراهم نمایند، بلکه غرق یک سری رفتارهای به اصطلاح ( خاله زنک بازی) شده اند،که اون چه گفت،فلانی چه کرد،در یک جمله زیر اب زنی، چاپلوسی،تهمت و غیره،

  این رفتارها از نظر من مددکار بیانگر شخصیت شکل گرفته این افراد در خانه و محیط میباشد.
  یک پیشنهاد دارم با توجه به اینکه اواع و اقسام رشته ها تاسیس شده ضروری است که رشته ای تحت عنوان (زیر اب زنی) تاسیس گردد.

 4. حسین :

  در ایران اول سازمان ویا موسسه ویا صندوق ایجاد می شود ومجوز داده می شود وبعد وقتی رودست خوردند میایند قوانین وبرنامه ریزی انجام می دهند موسسات خیریه وحمایتی توسط سازمانهایی مثل نیروی انتظامی، بهزیستی وزرات کشور مجوز دادند بدون سازگار ها وراههای نظارتی بعد می خواهند درست کنند که این امکان ندارد هر قانون ونظارتی داشته باشید،انها راهای فرار از قانون را سی درصد جلوتر هستند چون جلوتر از شما برنامه ریزی و وکار کرده اند سیستم نظارتی هم که به گزارشات وامارهای راست ودروغ قانع هستند ونظارت دقیق همیشه درد سر ساز وسازمان بهزیستی که همه اش مسول نیست قوه مقننه مسول است و یا سازمانهای دیگر که توپ تو زمین انها می رود علم ودانش وتخصص هم که معنی ندارد هرکس که اشنا ورابطه دارد موفق است .وکارش مورد قبول و قابل ستایش ،پس مشکلی نیست اعتیاد برای مانیست این انگلیس است که اعتیاد را وارد کرده بی حجابی وفساد وفحشا را باعث شده است مرگ بر انگلیس .

 5. موافق نظر عوض زاده ام :

  جناب عوض زاده بعضی وقت ها به خودم میگم ” واسه چی داری دل می سوزونی؟ ” تونایی که باید به خودشون بیان که خودشون رو زدند به خواب. کسی هم که خودش را به خواب زده رو که نمیشه بیدار کرد. پس بیایم با هم براشون لالایی بخونیم.
  خدایا عاقبتمون رو بخیر کن

 6. کامبیز عوض زاده :

  حسین جان امسال بنام سال همدلی و همزبانی است،وضعیت اب بسیاری از استانها وضعیت نامطلوب دارد،در این ارتباط ضروری است مددکاری نمایم.

 7. به جناب عوض زاده :

  جناب عوض زاده منتظر حضور گرم شما به طور مستمر تر و ارائه نظرات کارشناسی در این سایت هستیم.
  ان شاء اله که روزی بتوانیم از تجربیات شما استفاده ببریم.

 8. یکی هست... :

  واقعا خوشحالم که هر جا بحثی پیش میاد جناب عوض زاده مصادیقی از کار مددکاری در آن زمینه را که امکان کاربردی کردن دارد بیان می کنند. مرحبا بر عوض زاده

 9. کامبیز عوض زاده :

  دوستان شما محبت دارید،اما تعریفی که از مددکاری شده بسیار جامع و کامل میباشد، این چیزهای که بنده متوهم برای شما مینویسم، بسیار ناچیز است، اما علم شما بقدری نسبت به مسائل عمیق میباشد که خوب برداشت میکنید، دوستان فقط یک خواهش دارم نام خود راهم بنوسید.

 10. امداد :

  جناب عوض زاده از محضرتون یک سوال داشتم.
  در مددکاری اجتماعی مدرن آنچه اولویت اصلی می باشد چیست؟ دیگر مولفه های مددکاری اجتماعی مدرن کدامند؟
  با تشکر از حضور گرم شما در این سایت

 11. امداد :

  با توجه به مسائل نوپدید، نگاه خیریه ای به مسائل چه ضررهایی را متوجه کشورمان خواهد کرد؟

 12. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت امداد محترم انچه امروزه در مددکاری اجتماعی مدرن مهم و اساسی است ، از نظر بنده اموزش،بهداشت و تامین اجتماعی است که اساس توسعه میباشد، دوست عزیز البته منظور بنده اموزش به معنای تخصصی به گروه های هدف میباشد، بهداشت منظورم حتی بهداشت روان زوجین و غیره میباشد،تامین اجتماعی یعنی ایجاد امنیت واقعی برای احاد جامعه میباشد،

  و جواب دوم با توجه به مسائل نوپدید، خیریه ای که افتخارش این باشد که چند کیلو برنج ،روعن و قند به افراد تحت پوشش خود میدهد، خبری از امنیت و توسعه پایدار در کشور نخواهد بود، همانگونه که در این برهه حساس کار خیر تنها محدود به ساختن مدرسه و … ختم نمی شودباید رویکرد جدیدی در این راستا صورت بگیرد.

 13. omid :

  آقای موسوی چلک به عنوان نماینده انجمن به جای این همه تعاریف یه کم به فکر اشتغال این همه مددکار فارغ التحصیل باشین که همه مددکار دارن مدد جو میشن کاش عمر تو این رشته ای که همش حرف به مدت شش سال صرف نمی شد

 14. اشتغال :

  داشتن یه شغل مناسب واسه یه تحصیلکرده مددکاری اجتماعی تو جامعه ای که پر از مسائل اجتماعیه یه حق ابتدایی ست.

 15. ممنون از جناب عوض زاده :

  .

 16. خدا کمک میکند :

  وزیر رفاه در سخنرانی اش میگوید تا زمانی که ملتی صدقه خوار داریم وضع به همین منوال است دیگر حرفی نمانده ،جالب بدانی همینهایی که خیرات می کنند را بدانی چگونه وبا چه ساز کاری خیرات می کنند، راننده تاکسی بخا طر پانصد تومان کرایه تاکسی که مسافر پول خورد ندارد اورا از خودروش وسط راه پیاده می کند وبعد برای رفع بلا واینکه شیطان به او بر خورده پانصد تومان در صندوق خیریه که جلوی ماشین اش گذاشته می گذارد و یا کسی که مدرسه وبیمارستان می سازد وپسرش به علت بیکاری به اعتیاد روی می اورد وبعد مرتکب قتل می شود و همه می دانند که فرزند فلان خیر هست ولعنت بر پسر می فرستند که ابروی پدر وفامیل اصیل را برده و الی اخر …..حالا نظریه دورکیم را به یاد بیاوریم که وقتی وابستگی خانوادگی کاهش پیدا می کند امار خودکشی بالا میرود ویا نظریه مارکس ، توبگو چه می خوری ، من بگویم چگونه می اندیشی ، همه شکم شده اند . ای برادر تو همه اندیشه ای مابقی خود استخوان وریشه ای چه شد؟ ؟

 17. ... :

  مددکاران محترم بیکار اقای دکتر عوض زاده مهترین مشکلات را اموزش ،بهداشت و تامین اجتماعی دانسته است خوب بروید در این زمینه سرمایه گذاری کنید هم شغل دارید هم درامد ،ایشان به نوعی کار افرینی کرده ، اگر زرنگ باشید فکر ومطالعه کنید راه پیدا می شود ایده بگیرید وکار کنید حتی شده مجانی ، بعد خدمتان را گسترش دهید . موسسه اموزشی نگاه نو یا موسسه اموزشی امنیت وکوشش ، در زمنیه بهداشت ، بسه بندی تغذیه ، ارسل تغذیه سالم در مدارس ومکانهای عمومی ،شستشو درمانی و اصلا مددکاری اقتصادی و.. بقیه را شما فکر کنید ،اقای دکتر درست گفتم ؟

 18. ... :

  راستی یک چیز دیگر اموزش سالمندی وسرگرمی برای سالمندان تنها در منزل با سرویس رفت وبرگشت ، دیدار روزنانه از سالمند تنها در منزل به منظور گسترش امنیت روانی واجتماعی سالمندان ،

ارسال نظر


آخرین موضوعات