کد خبر: 11310 | تاریخ انتشار: ۰:۰۹:۴۶ - سه شنبه ۱۸ فرو ۱۳۹۴ | ۶ نظر | |

نبود فضای شاد در جامعه دلیل افزایش مصرف مشروبات الکلی در ایران

در سال 1382 میانگین زمان دسترسی به انواع مختلف مواد مخدر 22 دقیقه و مشروبات الکلی 17 دقیقه اعلام شده بود که هم ‌اکنون برخی از کاهش قابل ملاحظه این میانگین خبر می‌ دهند.

به گزارش فرهنگ نیوز، انسان ها در دوران معاصر دچار آسیب‎ ها و چالش‎ های فردی و اجتماعی فراوانی شده اند و در تلاش برای حل آنها، در دام نابهنجاری ‎های دیگری گرفتار شده است. الکلیسم(پدیده مصرف الکل)، یکی از نابهنجاری ‎هایی است که تأثیرات منفی و مخرّبی را در عرصه‎ های فردی، خانوادگی و اجتماعی به همراه دارد. پدیده ای که قرار بود برای راحتی و آسایش انسان به کار برده شود و این روزها تنها آسیب های ماندگار جای منافع زودگذر آن برجای مانده است.musavichalak

متأسفانه این پدیده در کشور ما هم رشد داشته است و باعث آسیب های فراوانی شده است. سال گذشته خبری مبنی بر مسمومیت بیش از پانصد نفر در رفسنجان بر اثر مصرف مشروبات منتشر شد که در این بین عده ای کلیه و بینایی شان را از دست دادند.

این روزها هم خبرگزاری خانه ملت به نقل از دکتر حسن تامینی لیچائی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم، آماری در خصوص افزایش مصرف مشروبات الکلی در برخی نقاط کشور ارائه کرده است. دکتر تامینی آمار مصرف مشروبات الکلی را 200 میلیون لیتر در سال اعلام کرده که این مشروبات الکلی از طریق تولید در داخل و یا از راه قاچاق به دست مصرف کنندگان می رسد. در مورد تولیدات داخل تولید الکل صنعتی به مصرف خوراکی می رسد.

به گزارش انتخاب خبر، سال ها پیش نام مشروبات الکلی در جامعه ما بسیار مذموم بود به طوری که حتی از آوردن نام آن ابا داشتند؛ حتی رژیم سابق نیز با تلاش های خود نتوانست مصرف مسکرات را در جامعه ایران رسمی و نهادینه کند و فقط عده ای کمی از آن استفاده می کردند که یا بنا بر آیین شان بود و یا کسانی که به نوعی با رژیم سابق احساس دلبستگی می کردند.

امروزه وضع به گونه دیگری است؛ به طوری که در هر مهمانی و جشنی حتی ساده ترین آن، مصرف مشروبات الکلی مرسوم شده است و پای ثابت آن است. بعضی نیز در خلوت خود برای رهایی از انبوه مشکلات به مصرف مشروبات الکلی رو می آورند؛ به طوری که برخی از گزارش ها مصرف الکل در ایران را حتی بسیار بیشتر از آمریکا و دو برابر مصرف آن در کشور فرانسه اعلام کرده اند.

این مساله شاید به ظاهر چندان مهم نیاید اما در واقع یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی روز جامعه است که نه تنها قشر جوان جامعه بلکه تمام اقشار و گروه ها به آن رو آورده اند و بر اساس آمارهای منتشر شده رو به افزایش گذاشته است.

در همین رابطه، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: آسیب های اجتماعی حاضر، آسیب هایی است که شادی آنی را در پی دارد؛ از جمله مواد مخدر صنعتی، حوزه فضای مجازی و مشروبات الکلی که همگی یکی از ویژگی هایشان این است که شادی آنی را در فرد به دنبال دارد.

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار سایت انتخاب خبر افزود: مصرف مشروبات الکلی که در طول دو دهه گذشته از موضوعات جدی جامعه ایرانی نبود، اکنون بر اساس آمارهای فعلی رو به افزایش است، زیرا مردم خواستار شادی هستند و هنگامی که فضای شادی وجود نداشته باشد، طبیعتاً از راه های نامشروع برای به دست آوردن شادی، حتی شادی که در بلندمدت تلخی های زیادی به همراه دارد استفاده می کنند.

ریس انجمن مددکاراناجتماعی ایران اظهار داشت: مشروبات الکلی چه آنهایی که از خارج کشور به طور پنهانی وارد می شوند و چه آنهایی که در داخل تولید می شوند، درآمدزایی بالایی دارد و اقتصاد این بخش، اقتصادی قوی و پرسود است؛ لذا مافیای این حوزه از این طریق کسب درآمد می کند.

این مددکار اجتماعی با اشاره به دیگر علت افزایش مصرف مسکرات در جامعه بیان داشت: بخش دیگر مسأله افزایش مصرف مشروبات الکلی به کلان جامعه بازمی گردد؛ به طوری که وقتی در جامعه نشاط و سلامت اجتماعی بیشتر باشد جامعه آسیب های کمتری خواهد داشت و مسأله ای چون افزایش مصرف مسکرات یک شبه در جامعه افزایش نمی یابد و قطعاً شاخص های اجتماعی بر روی کاهش آسیب های اجتماعی اثر گذارند.

موسوی چلک اضافه کرد: افسردگی های کلان موجود و پسرفت های فرهنگی جامعه، همگی بسیار مهم و اثرگذار هستند و نشان دهنده این است که در حوزه اجتماعی کار جدی صورت نگرفته است و افزایش مصرف مشروبات الکلی فقط بخشی از آسیب های موجود در جامعه ایرانی است که به مدیریت شادی در جامعه باز می گردد و نیاز است توجه و فعالیت بیشتر در زمینه های اجتماعی صورت گیرد.

گزارش از: اعظم شکوهی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۶ دیدگاه مطلب براي " نبود فضای شاد در جامعه دلیل افزایش مصرف مشروبات الکلی در ایران " ارسال شده است.

 1. کامبیز عوض زاده :

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی جناب اقای دکتر موسوی چلک، و ارائه خوب ایشان، فرمایشات جنابعالی بسیار صحیح میباشد، اما بنده دوران دانشجویی در خارج از کشور، در خابگاه دانشجویی شاهد بودم که در زیر خابگاه دیسکو وجود داشت و از ۱۲ هزار نفری که در این خابگاها بودند شاید ۱۰۰نفر میرفتند دیسکو و نصف انها هم ایرانی بودند، و در خیابهانهای ان شهر شما صدای بوق ماشین نمی شنیدید، اما خدا شاهد است اگر صدای بوق ماشینی هم میامد صدای بوق ماشین ایرانی ها بود.دعوا نمی دیدید و اگر دعوایی در خوابگاه دانشجویی میدیدید خدا شاهد است یک طرف ان ایرانی بود،و صدها مورد دیگر، و پر خوری در مصرف مشروب نمی دیدید و اگر میدیدید اگثرا ایرانی ها بودند،اینها توهم نیست واقعیت است،اینها همه برمیگردد به افراط و تفریط های که از طرف مسئولین ما طی چنددهه گذشته در ارتباط با افراد جامعه صورت گرفته،
  برادر گرامی شما یک نهال را کشت میکنید که بزرگ بشود و ثمر بدهد، اما طوفانی میاید انرا خشک میکند چقدر ناراحت میشوید،در مورد افراد جامعه نیز همینطور است اموزش و پرورش بچه هارا تربیت میکند که در جامعه مثمر ثمر شوند، خودم شاهد بوده ام که در یک روستا ۵ نفر برای قضاوت قبول شدند، اما هنگام تحقیقات از طرف اموزش و پرورشی که تربیت شده اند، توسط یک مشت ادم تنگ نظر در همان روستا در اموزش و پرورش رد صلاحیت شدند، لذا نظر بنده اینست که اموزش و پرورش غلط میکند هزینه میکند و غلط میکند نابود میکند، برای استخدام و ارائه خدمات نیز وضع به همین منوال است، اما نتکه اساسی هرانسانی دارای یک حد تحمل است برخی تحمل میکنند و برخی به اعتیاد و غیره مبتلا میشوند.
  ببخشید اگر بخواهم تجزیه و تحلیل نمایم دلایل افزایش مشروبات و ارائه راهکار مددکارانه بدهم حدود ۴۰ صفحه میبایست بنوبسم.

 2. کامبیز عوض زاده :

  جناب اقای دکتر موسوی چاک امیدوارم که متوجه منظور بنده شده باشید ، منظور بنده اینست که میبایست به عوامل بوجود اورنده افسرگی،استرس، غم و غصه که برای رهایی از غم و غصه و ظلمی که به افراد در جامعه میشود و منجر به مصرف مشروبات الکلی میشود نیز بشود. از ماست که بر ماست

 3. مکافات :

  جناب عوض زاده حرفا می زنیدا!
  اصلح ترین افراد در کشور ما در پست های مددکاری اجتماعی در حال خدمت به گروههای هدف هستند. و در استخدامی ها و دادن پست های مددکاری به متخصصین نهایت توجه صورت می گیرد. برادر دقت کن.

 4. دکتر محامد :

  اندیشه و تعقل رخت بر بسته اند. فقط دروغ گویی و دزدی مانده اند…

 5. موافقم :

  و همچنین مصرف مواد مخدر. با تشکر از جناب موسوی چلک

 6. کامبیز عوض زاده :

  با سلام خدمت مکافات بنده از شما معذرت خواهی میکنم،تکرار نخواهد شد، و جنابعالی از خداوند بخواهید که بنده را ببخشد و مرا به بهشت ببرد.

ارسال نظر


آخرین موضوعات