کد خبر: 1135 | تاریخ انتشار: ۱۱:۴۸:۲۴ - دوشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۰ | ۱ نظر | |

مددکاری باید به علامه بازگردد

 

دکتر محمد زاهدی اصل، عضو ارشد گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با انتقاد شدید از حذف این رشته از مقطع کارشناسی در آزمون سال 90 می گوید: این حذف از جمله اتفاق های عجیبی است که در حوزه آموزش عالی کشور روی داده است.

به گفته این عضو هیات مدیره انجمن مددکاری اجتماعی ایران ،دانشگاه علامه طباطبایی خاستگاه رشته مددکاری اجتماعی کشور است و جامعه بشدت به فارغ التحصیلان این رشته نیاز دارد.

او در گفت وگو با «اعتماد» از دلایل خود برای بازگشت رشته مددکاری اجتماعی به دانشگاه علامه می گوید.

    چه دلایلی دارید برای اینکه رشته مددکاری اجتماعی باید در دانشگاه علامه طباطبایی بماند؟
به این دلیل که خاستگاه این رشته در دانشگاه علامه است. البته رشته مددکاری اجتماعی خیلی پیش از ایجاد دانشگاه علامه در دانشکده خدمات اجتماعی وجود داشته است اما دانشگاه علامه با تلفیق این دانشکده و چند دانشکده دیگر شکل گرفته است.

دانشکده خدمات اجتماعی مدرسه تربیت مددکاری اجتماعی بود که در سال 1337 با مجوز شورای فرهنگ آن زمان به عنوان یک مدرسه مستقل ایجاد شد و با هدف تربیت مددکار اجتماعی موفق به تربیت مددکار در مقاطع فوق دیپلم و بعدها لیسانس شد.

   در سال 49 نیز با هدف تربیت مدیر در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت خدمات اجتماعی اقدام به پذیرش دانشجو کرد.
پس از انقلاب دو مدرسه دیگر نیز در این مدرسه ادغام شد: یکی مدرسه مددکاری وابسته به سازمان زنان و دیگری هم مدرسه آموزشیاری وابسته به جمعیت خیریه سابق. ادغام مدرسه اول قبل از آن بود که من ریاست دانشکده را داشته باشم و دومی در زمان مسوولیت من با حکم وزیر علوم وقت (دکتر نجفی) در دانشکده خدمات اجتماعی ادغام شدند.

در سال 62 قانونی وجود داشت که همه دانشکده های پراکنده در تهران (که تعدادشان به 50 می رسید) باید ادغام شده و دانشگاه جامع ایران را به وجود بیاورند که این طرح در ادامه تبدیل شد به پنج مجتمع دانشگاهی که یکی از آنان مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی است.

دانشکده خدمات اجتماعی در سال 62 بر اساس همین قانون در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد. یک سال بعد هم این مجتمع با مجتمع دانشگاهی بازرگانی، دانشگاه علامه طباطبایی را تشکیل دادند.پس سابقه خدمات اجتماعی و مددکاری اجتماعی مربوط به 53 سال پیش است و به همین دلیل سه سال پیش به مناسبت پنجاهمین سال مددکاری اجتماعی در ایران همایشی برگزار کردیم که من دبیر علمی آن بودم.

یکی از عرصه های ارایه خدمات مددکاری مراکز پزشکی و بیمارستانی است که طبیعتا می تواند خدمتگزار باشد مثل دیگر بخش ها، بخش صنعت، روستایی و… البته باید تاکید کنم در دنیا مددکاری اجتماعی 112 سال عمر دارد یعنی ما یک فاصله 60 ساله با دنیا داریم اما اگر همه کشورهای دنیا را بررسی کنید در هیچ کجا مددکاری جزو رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیست ولی مددکاری اجتماعی در دنیای امروز شاخصه های تخصصی پیدا کرده که یکی از آنها مددکاری اجتماعی پزشکی است، یعنی مددکاران اجتماعی با هدف خدمت در مراکز درمانی تربیت می شوند سپس چند درس را مطابق با تخصص شان می گذرانند ولی با قاطعیت می گویم که در هیچ دانشگاهی در دنیا مددکاری اجتماعی خارج از علوم انسانی نیست. الان بچه های ما 135 واحد در کارشناسی می گذرانند که تنها یک واحد بهداشت و تنظیم خانواده و یک درس توانبخشی دارند که ماهیت شان پزشکی است بنابراین هیچ دلیل علمی وجود ندارد که اعلام کنیم این رشته زیرمجموعه گروه پزشکی است.

اگر هم قرار باشد این رشته در نهایت در زیرمجموعه گروه پزشکی قرار داشته باشد این امر باید خیلی پیش از این به داوطلبان اعلام می شد تا دانش آموزان دبیرستان با هدف تحصیل در این رشته دست به انتخاب رشته تحصیلی بزنند یا در زمان شرکت در آزمون از این تغییرات باخبر باشند.
دقیقا همینطور است، تا قبل از انقلاب هم از همه رشته ها دانشجو می گرفتیم، من خودم دیپلم تجربی هستم و همکلاسی هایی در دانشگاه داشتم که دیپلم ریاضی بودند، البته آن زمان امکان قبولی در رشته های تجربی و ریاضی بیشتر بود. حال با توجه به اینکه ما دچار این مشکل شدیم که دانشگاه علامه به عنوان متولی این رشته، مددکاری اجتماعی را از لیست رشته های کارشناسی حذف کرده است متاسفم که دکتر اقلیما که خودشان کارشناس خدمات اجتماعی هستند نه مددکار اجتماعی از این حذف استقبال می کنند. حذف رشته های مددکاری اجتماعی از دانشگاه علامه بسیار تاسف برانگیز است چرا که خانه مددکاری در مجموعه علوم انسانی است.

 یعنی درس های این رشته در دانشکده علوم بهزیستی هم مطابق با درس های دانشگاه علامه است؟
بله، دقیقا همان درس هاست. مددکاری اجتماعی یک رشته کاربردی و بین رشته یی است. از جمعیت شناسی، آمار، مددکاری، جامعه شناسی و… درس هایی دارد که بیشتر زیرمجموعه علوم انسانی است. برنامه آنها هم برگرفته از برنامه دانشگاه علامه است.

چه ضرورتی در جامعه وجود دارد که شما اصرار دارید دانشگاه علامه به تربیت نیروهای مددکار اجتماعی ادامه دهد؟ در حال حاضر رشته های دیگر مددکاری مثل توسعه، تعاون و پژوهش حذف نشده ولی مددکاری اجتماعی حذف شده است، چرا؟

بازار کار کارشناس علوم اجتماعی، با گرایش پژوهشگری کجاست؟ اگر بنا بر بازار کار باشد مددکاری اجتماعی است که جامعه به آن نیاز دارد. در حال حاضر سازمان زندان ها بالای 800 پست مددکاری اجتماعی دارد اما متاسفانه کمتر از 50 فارغ التحصیل مددکاری یا خدمات اجتماعی در آن مشغول به کارند و بقیه مددکاری اجتماعی نیستند چرا که ما مددکار اجتماعی نداشتیم که معرفی کنیم. این سازمان را به عنوان مثال مطرح کردم در خیلی از بخش های دیگر هم وضع به همین شکل است.

   عرصه مددکاری اجتماعی در جامعه کجاست؟ در چه بخش هایی به این فارغ التحصیلان نیاز داریم؟
یک زمانی تلقی این بود که هر کجا فقیر، معلول و بیمار هست به وجود مددکار اجتماعی نیازمندیم. اما این تلقی 50 سال است که منسوخ شده است.

کشور ما هم خوشبختانه اکنون در جایگاهی قرار دارد که فضای کاری مددکاران اجتماعی گسترده است. در واحدهای صنعتی، در مسائل مربوط به کارگران و خانواده شان یا کارگران و کارفرمایان، در واحدهای روستایی در رابطه با توسعه روستایی و جلوگیری از مهاجرت، در واحدهای شهری در مورد مسائل حاشیه نشینی، در همه این حوزه ها و حوزه آسیب های اجتماعی که حوزه اصلی کار مددکار اجتماعی است به حضور این افراد نیازمندیم.در بسیاری کشورها در تیمی که در رابطه با معتاد کار می کند یا گروهی که در رابطه با دختر فراری کار می کند مرکزیت و فرماندهی با مددکاری اجتماعی است. در سازمان ها درباره رفاه کارکنان، در بیمارستان ها در مورد مسائل بیماران (نه تنها بحث مسائل مالی) حضور مددکار اجتماعی ضروری است. بررسی ها نشان داده حضور یک مددکار اجتماعی در بیمارستان 10 درصد در روند بهبود بیمار موثر است و این نشان دهنده تاثیر مددکار اجتماعی در کاهش خسارات است.

در امور ایثارگران و جانبازان و مراکز اصلاح و تربیت و زندان ها، شوراهای حل اختلاف دادگاه های خانواده و حتی در نیروی انتظامی واحدهای مددکاری اجتماعی تعریف شده است.

  در حال حاضر سالانه چقدر در این رشته فارغ التحصیل داریم؟
هر سال در دو نوبت روزانه و شبانه 35 دانشجو در مقطع کارشناسی می گرفتیم که جمعا 70 دانشجو در علامه داشتیم. از سال 75 گرایش خدمات اجتماعی را به مددکاری اجتماعی تبدیل کردیم. از سال 79 هم در فوق لیسانس این رشته دانشجو گرفتیم. آزمون دکترا هم امسال برگزار شد. البته ما هم اعتراض داشتیم به برگزاری متمرکز آزمون دکترا و نامه یی سرگشاده هم به وزیر نوشتیم.

چرا کارشناسی مددکاری اجتماعی تنها در دانشگاه علامه حذف شد و در دانشکده علوم بهزیستی تغییری ایجاد نشد؟

چون آموزش عالی در کشور ما دو تکه است. یعنی آموزش پزشکی از غیرپزشکی جداست. این هم از اتفاق های عجیبی است که در کشور ما رخ می دهد در حالی که در هیچ جای دنیا سابقه ندارد. جدا شدن این دانشگاه ها به نظر من جز افزایش بروکراسی تاثیر دیگری ندارد. من در همان زمان جدا شدن دو دانشگاه تهران این مساله را اعلام کردم. دوگانگی آموزش عالی در کشور آسیب های زیادی به نظام آموزش زده است. در رشته ما هم این دوگانگی وجود دارد.

در حال حاضر علامه زیر مجموعه وزارت علوم است و آن دانشکده زیرمجموعه وزارت بهداشت، در حالی که محتوای مددکاری اجتماعی بیشتر علوم انسانی را در برمی گیرد و اکنون مددکاری از دانشگاه علامه حذف شده است.

شما که عضو ارشد گروه مددکاری اجتماعی این دانشگاه هستید در جریان این حذف نبودید؟
متاسفانه من در جریان نبودم. مدیر گروه مددکاری اجتماعی هم که از یک سال پیش این مسوولیت را پذیرفتند به ما اطلاع ندادند. اما اکنون شدیدا به این حذف اعتراض دارم و در ضمن ملتمسانه و متواضعانه از مسوولان دانشگاه می خواهم که رشته را به دانشگاه علامه برگردانند و مشکل را حل کنند. در هیچ دانشگاهی پایه را نمی زنند. در زمان برگزاری آزمون دکترا (نخستین دوره دکترای مددکاری اجتماعی علامه) هم من اعتراض داشتم به اینکه چطور می شود برای دکترای مددکاری اجتماعی همه رشته ها مثل ادبیات هم بیایند شرکت کنند و از 42 نفر مصاحبه شده، 37 نفر رشته غیرمرتبط داشته باشد. از سوی دیگر چطور می شود آزمون دکترا را با تست هوش برگزار کرد. آنها 42 نفر را در یک روز مصاحبه کردند یعنی هر داوطلب 10 دقیقه مصاحبه داشته است. چطور می شود دانشجوی دکترا را به این روش انتخاب کرد؟ ما انتظار داریم همانطور که رییس جمهور در زمان برگزاری آزمون به اعتراض ها و نامه ها پاسخ گفت و دستور توقف آزمون را صادر کرد -البته برای من عجیب بود که چند روز بعد ظرفیت دو برابری برای دکترا اعلام شد- دستور اول رییس جمهور جدی گرفته شود و درباره کارشناسی مددکاری اجتماعی وارد عمل شوند.

منبع-روزنامه اعتماد

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " مددکاری باید به علامه بازگردد " ارسال شده است.

  1. یک مددکار :

    ازآقای زاهدی تقاضاداریم یک مقدارهم به فکربازارکارمددکاران بیچاره باشد.بااین وضع اسف بارمددکاران حذف این رشته نه تنهابدنیست بلکه یک کارنیک نیزشناخته می شودچون دیگرجوانان مردم عمرخودرابی فایده صرف رشته ای که هیچ متولی وآینده ای نداردنمی کنندمیرن رشته بهترمثلاپرستاری یلهررشته ی دیگر

ارسال نظر


آخرین موضوعات