کد خبر: 11383 | تاریخ انتشار: 18:00:29 - سه‌شنبه 14 آوریل 2015 | ۱۶ نظر | |

از سازمان بهزیستی فقط نام آن باقی مانده

رئیس انجمن علمی مددکاران ایران گفت: باید گفت این روزها از سازمان بهزیستی فقط نام آن باقی مانده و روزبه‌روز از قابلیت‌ها و نیروی انسانی توانمند و متخصص این مجموعه کاسته می‌شود. از سوی دیگر، بودجه سازمان بهزیستی با توجه به فراگیربودن بخش‌هایی که تحت رسیدگی این سازمان قرار دارد بسیار محدود است. برای سازمانی نظیر کمیته امداد دولت سالانه دوهزار میلیارد بودجه تعیین می‌کند درحالی که، این کمیته قرار بود غیردولتی باشد و بودجه آن را مردم تامین کنند، اما سازمان بهزیستی با توجه به اینکه کمک دولت‌ها به بخش آسیب دیده یا آسیب‌پذیر را تسریع می‌کند بودجه‌اش کمتر از این مقدار است.image_13940125993333

به گزارش سلامت نیوز، مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران ایران در روزنامه آرمان نوشت: با توجه به انتخاب رئیس جدید سازمان بهزیستی توجه به این نکته لازم است که سیستم موفق سیستمی است که از درون خود آن برایش مدیرانتخاب شود. چطور می‌شود در بزرگ‌ترین سازمانی که مسئول رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی در کشور است از افرادی استفاده شود که از مسائل این سازمان کمترین اطلاعی ندارند و نمی‌دانند که چگونه باید آسیب‌ها را برطرف کرد. در سازمان بهزیستی در بخش مددکاری اگر دو هزار پست مددکاری وجود دارد شاید ۲۰۰نفر آن مددکار باشند و بقیه افراد جامعه‌شناس، روانشناس و صاحب تخصص‌هایی هستند که هیچ ارتباطی به این بخش ندارد و نتیجه این وضعیت این است که روز‌به‌روز وضعیت سازمان بدتر می‌شود.

این وضعیت شبیه شرایطی است که شما وقتی برای بیماری دندان یا قلب خود به مرکز درمانی مراجعه می‌کنید یک روانپزشک یا متخصص اعصاب به کار شمارسیدگی کند و بدیهی است نتیجه این وضعیت و به کارگیری افراد در مشاغلی غیر از تخصص و سواد آنها
هرج‌و مرج و کاهش کارایی سیستم خواهد بود. همانطور که در فرمایشات رهبرمعظم انقلاب بر شایسته‌سالاری و پاسخگویی همه مسئولان تاکید شده است در طی این سال‌ها کسی نپرسید مدیران قبلی چه دستاوردها و ضعف‌هایی داشته‌اند تا حداقل برای مدیران بعدی تجربه شود. وضعیت فقدان نیروی انسانی و افراد متخصص در بعضی بخش‌های این سازمان مثل شمال تهران تا حدی است که در کل زیرمجموعه تنها یک نیروی مددکار تخصصی وجود دارد درحالی که، ۱۰ سال پیش حداقل ۱۰ نیروی کارآمد دراین بخش کار می‌کردند.

وظیفه مدیر در هر مجموعه به‌خصوص مجموعه حساسی نظیر بهزیستی که با آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی سر و کار دارد انتخاب افراد شایسته بدون در نظر داشتن روابط و ضوابط است. مدیر جدید بهتر است برای اینکه کارکرد مجموعه را بهبود بخشد به داخل مجموعه بهزیستی رفته و از همه افرادی که آنجا کار می‌کنند بپرسد که چه فردی برای تصدی پست‌های مختلف مناسب‌تر است و برای این کار به روابط توجهی نکند. از زمانی که دکتر جزایری، مدیر اسبق سازمان بهزیستی از این سازمان رفت؛ وضعیت آن بدتر شد. پرسنل ناکافی، بازنشستگی نیروی‌های متخصص و باتجربه، بودجه ناکافی و از نظارت خارج شدن بخش زیادی از ادارات استان‌ها بخشی از مشکلات سال‌های اخیر این سازمان بوده است.

باید گفت این روزها از سازمان بهزیستی فقط نام آن باقی مانده و روزبه‌روز از قابلیت‌ها و نیروی انسانی توانمند و متخصص این مجموعه کاسته می‌شود. از سوی دیگر، بودجه سازمان بهزیستی با توجه به فراگیربودن بخش‌هایی که تحت رسیدگی این سازمان قرار دارد بسیار محدود است. برای سازمانی نظیر کمیته امداد دولت سالانه دوهزار میلیارد بودجه تعیین می‌کند درحالی که، این کمیته قرار بود غیردولتی باشد و بودجه آن را مردم تامین کنند، اما سازمان بهزیستی با توجه به اینکه کمک دولت‌ها به بخش آسیب دیده یا آسیب‌پذیر را تسریع می‌کند بودجه‌اش کمتر از این مقدار است.

سازمان بهزیستی مظلوم‌ترین سازمان در کشور است زیرا، از سویی آزارش به هیچ نهاد و سازمان دیگری در کشور نمی‌رسد و از سوی دیگر، باید آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی ایجاد شده در اثر کارکرد و یا کم‌کاری سایر نهادها را نیز برطرف کند. درصورتی که حجم کار و فعالیت این سازمان تا این حد وسیع است امکانات لازم به آن داده نشده باید گفت با عوض کردن و جابه‌جایی افراد نباید انتظار داشت چیزی تغییر کند. مدیر جدید سازمان بهزیستی با توجه به اینکه در روزهای اول انتخاب خود به‌سر می‌برد باید در درجه اول پرسنل سازمان را تصحیح کند و از بین افراد متخصص آنها را انتخاب کند. یعنی برای هر شغل تخصص ویژه آن را به کار بگیرد. درحالی که در کشور ما سالانه ۵۰ نفر در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند ۳۰ نفر از آنها نمی‌توانند کار پیدا کنند. این درحالی است که درحال حاضر حدود دوهزار پست مددکاری خالی در کشور وجود دارد که با وجود تعداد زیاد مددکاران بیکار برای استخدام آنها آگهی داده نمی‌شود. وقتی مدیرکل سازمان بهزیستی از سازمان دیگری انتخاب می‌شود، نمی‌توان انتظار داشت کارآیی لازم را داشته باشد درحالی که، اختیارات این مدیر هم بر اساس آنچه وزیر رفاه به او داده است بسیار کم است. ادغام سه وزارتخانه کلیدی کشور یعنی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یکدیگر اقدامی کارشناسی نبود که هنوز هم تبعات آن به چشم می‌خورد. انتظار می‌رود با توجه به مشکلات اخیر سازمان مدیرجدید به شایسته‌سالاری و انتخاب افراد متخصص در سازمان اهتمام ویژه داشته باشد.

 

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۶ ديدگاه مطلب براي " از سازمان بهزیستی فقط نام آن باقی مانده " ارسال شده است.

 1. کامبیز عوض زاده گفت:

  با سلام ، انچه باید گفت اینکه همدلی و همزبانی مد نظر مقام معظم رهبری نیازمند ساز و کارهای اجتماعی و تقویت روابط اجتماعی بسیار قوی در جهت رضایتمندی احاد جامعه از طرف متخصصین امر را میطلبد.چراکه احاد جامعه ای که میبایست بین انان همدلی و همزبانی ایجاد گردد شامل زنان، کودکان، جوانان ، سالمندان، دانش اموزان، دانشجویان ، بازاریان ، کارگران، فرهنگیان و غیره میباشند که بنوعی دارای مشکلاتی میباشند که نیازمند ارائه طریق جهت حل مشکلاتشان میباشند در این برهه حساس جهت ایجاد همدلی و همزبانی با گروه های هدف ذکر شده میبایست بصورت تخصصی مشکلات انان توسط متخصصین امر حل و فصل گردد، و تا این امر صورت نگیرد خبری از همدلی و همزبانی نخواهد بود،
  چراکه اگر انسانها به لحاظ جسمی،روحی و احساسی غرق مشکلات شدند و داد رسی نبود، طرح ریزی بهترین برنامه ها در سطح کلان عقیم خواهد ماند و خبری از امنیت نخواهد بود. لذا با توجه به نقش بسیار مهم همدلی و همزبانی در امنیت کشور در این برهه حساس، و نقش متولی مددکاری کشور یعنی بهزیستی اگر فردی غیر متخصص قبول مسئولیت نمود و نتوانست رفع مشکل کند. میبایست منتظر عواقب ان هم باشیم.
  دوستان مددکاران عزیز مقام معظم رهبری فرمودند بلا ها مصیبت نیست بلکه بی خردی است، و فرمودند در این برهه حساس هر اشتباهی در خدمت رسانی و رفع مشکل گناهی نا بخشودنی است.
  بنظر بنده بهزیستی کشور عمر های پایانی خود را در ارائه خدمت خود به گروه های هدف را دارد سپری میکند. و دارد بعنوان یک سازمان عقیم در جامعه عمل مینماید.

 2. کامبیز عوض زاده گفت:

  رئیس سازمان امداد و نجات از آسیب ۱۷۰۰ نفر در حوادث شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: ۶۵ نفر طی این مدت توسط امدادگران از مرگ حتمی نجات یافتند، سوال بنده از رییس جدید بهزیستی این است، این افراد بنوعی دچار استرس شده اند هر جا که تغییری در زندگی روی دهد ما با یک استرس روبرو هستیم . سازگار شدن با شرایط جدید ، هم به جسم وهم به روان فردفشار می آورد . بفرمایید رسالت بهزیستی در این ارتباط چیست،و کدام بخش تخصصی از سازمان بهزیستی بهتر زیستن را برای این گروه هدف از فردا دنبال میکند، و شما بعنوان رییس بهزیستی و همکارانتان این خبر را باید دنبال نمایید، یا من متخصص مددکاری که در شهر شیراز مشغول دستفروشی هستم.

 3. ... گفت:

  در واقع بود و نبود بهزیستی هیچ فرقی نمی کنه.

 4. ... گفت:

  کارشناساشون هم اولاً مددکار نیستند و ثانیا اکثرا بی سواد و بنجل.

 5. شما رئیس سازمان بهزیستی بشید مشکل حل میه ... گفت:

  آقای عوض زاده شما اگر رئیس سازمان بهزیستی بشوید تمام مشکلات حل خواهند شد … هر تخصصی در جایگاه خودش فعال خواهد شد … آسیب های اجتماعی کنترل و یا به یکباره خواهند شد … اصلا تمام مشکلات اجتماعی ایران بخاطر نبود حضور شما در حوزه اجتماعی ایران وجود دارد … باید یک انقلاب اجتماعی رخ دهد تا شرایط ظهور و حضور شما میسر شود و الا ایران از نقشه جهان محو خواهد شد …

 6. بهنام گفت:

  به نظر من بزرگترین مشکل سازمان بهزیستی، کارمندان نالایق و بی سوادی هست که دارد. من مددکار بهزیستی هستم و در دوران فعالیتم با مشکلات زیادی مواجه شدم که در نتیجه رفتار همین کارمندان بوده است از جمله اقدام به خودزنی و تفکرات خودکشی یکی از فرزندان که در نتیجه مشاوره اشتباه مربی بی سوادش بوجود آمد. با انواع دزدی ها از پول مددجوها مواجه شدم. البته رضایت شغلی در سازمان بهزیستی به دلیل انواع بی عدالتی ها در پرداخت حقوق و مزایا و کم بودن حقوق خیلی پایین هست و همه در توجیه کار نکردنشان حقوق پایین را بهانه می کنند. باید به حال بهزیستی تاسف خورد که کسی رییس شده که هیچ آشنایی با این سازمان ندارد و بیشتر باید به حال وزیری تاسف خورد که این انتخاب رو انجام داده. بهزیستی گوشت قربانی شده برای انجام کارهای سیاسی دولتمردان بی لایق.

 7. سعید گفت:

  تو این مملکت یه سازمان بازرسی وجود نداره که به انواع دزدی ها و بی عدالتی ها در بهزیستی رسیدگی کنه؟ بنده به عنوان مددکار یکی از مراکز نگهداری فرزندان بهزیستی با انواع دزدی های میلیونی از پول مددجویان برخورد کرده ام. نمونه آخر آن هم بودجه ای هست که برای کودکان بازمانده از تحصیل اختصاص دادند ولی در عمل صرف خرید لوازم اداری و پرداخت پاداش به مدیران سازمان گردید و جالب اینجاس که وزارتخانه هم از این موضوع خبر داره اما به دلیل اینکهکل سیستم فاسد می باشد کسی رسیدگی نمیکنه

 8. مددکار گفت:

  شایسته سالاری یعنی اینکه من مددکار باید با مدرک کارشناسی ارشد مددکاری دانشگاه دولتی زیر دست یه فوق دیپلم روانشناسی دانشگاه آزاد کار کنم و شاهد انواع دزدی ها و آسیب های وارده به مددجوها باشم و متاسفانه تر اینکه صدای اعتراضم هم به جایی نمیرسه

 9. مددکار گفت:

  با نظردکتر اقلیمایعزیزکاملا موافقم بالاخره یکی از بزرگان این رشته صدای اعتراضش بلند شد.کاش سایر بزرگان مددکاری از دکتر اقلیما یاد بگیرن و به جای فکرکردن به صندلی مدیریتشان و گرفتن بورسیه های دکتری، به فکر سر و سامان دادن به وضعیت اسفناک رشته مددکاری اجتماعی باشند که فقط اسمی از آن باقی مانده است.

 10. کارمند گوشه نشسته گفت:

  استاد گرامی ، بدنه کارشناسی بهزیستی به گونه ای است که اگر متخصص اش را هم بیاورند کاری نمی تواند بکند افرادی را در پستها وتخصصها گذاشتند دیبپلم بودند وبه یمن دانشگاهای غیر انتفاعی فوق لیسانس ودکترا گرفتند نه کار دان وکار بلدند اما بسیار در کارشان ودر دور زدن قانون وحق را زیر پا گذاشتن ومخ کار گرفتن ریس ومسول حرفه ای هستند ریس سازمان نامه را امضائ می کند به هوای اینکه کارشناس اش درست کارشناسی کرده و اعتماد می کند وبعدا چنان رودستی می خورد که ناچار کار کارشناس اش را تایید کند وانکار خلاف را خود ریس کرده والبته ریس هم چون تخصص ودانش وتعهد به حق وعدالت ندارد وبر همین کارمندان ریس هست توانایی احقاق حق را ندارد انکار ریس بودن با عدالت و قانون وتعهد به کار وسعی تلاش وبا حداکثر توان کار کردن برای اینان توهین خواهد بود وبازدید ها هم برای تفریح وتغیر حال وهوای جناب ریس هست والبته کارمندانی که عجوز وبرای سر پوش گذاشتن خلافهای ریس حرفه ای ،تا شاید اضافه کاری ومرخصی وغیره نصیب شان گردد ، شما به عنوان کارشناس با این بدنه بیمار چطور کار خواهی کرد ؟ خواهش میکنم در سال همدلی به ریس جدید مشاوره وراهنمایی کنید ،

 11. دوست عزیزی که قصد اهانت به آقای عوض زاده رو داری گفت:

  تا وقتی که تو و امثال تو این حرف رو قبول نکنند که ” هر کسی چیزی برای آموختن به دیگران دارد”وضع ما همین خواهد بود که هست.
  بالاخره دکتر عوض زاده تجربه آشنایی با مددکاری در کشورهای دیگر را دارد. بالاخره زبان انگلیسی را می داند. بالاخره بیشتر با علم روز دنیا آشناست.
  لیاقت بعضی ها همون جزوات سال ۱۳۴۲ بعضی اساتیده. اونوقت که بابای منم هنوز رو زمین نبود.
  نمی گم آسمون باز شده عوض زاده افتاده پایین، اما واقعیت اینه که علم مددکاری رو تا حدودی (بیشتر از خیلی از مدیران بهزیستی) دارد.
  ارادتمندم. دلخورتان نکرده باشم.

 12. جوجه مددکار گفت:

  ادارت بهزیستی شهرستان ها ماهیانه لااقل حدود ۵۰ میلیون تومان حقوق(برای حدود سی. چهل کارمند) هزینه می کنند، در حالی که خروجی و نتیجه ای از آن گرفته نمی شود. یه مشت ………….. توی این کارکنان بهزیستی پیدا میشه. و صد البته کارکنانی بسیار محترم و کوشا و بروز و خداشناس.

 13. جوجه مددکار گفت:

  بهنام گوشه ای از واقعیت های مددکار نماها در بهزیستی رو گفت. به عینه شاهد مسائل این چنینی بوده ام.
  خدماتی که بهزیستی در ارتباط با بیماران اعصاب و روان انجام می دهد نمونه ای از مفتضح ترین هاست. یعنی کاری انجام نمی دهد در واقع. به جز معدود مستمری بگیری که اون هم به صورت کشوری مستمری آنها واریز می شود .

 14. جوجه مددکار گفت:

  به خدا اگر بهزیستی رو جمعش کنند و حقوق کارمندا رو بدهند به یه مشت معلول و نیازمند خیلی بهتره.

 15. خراسانی گفت:

  با سلام
  متاسفانه در طول ده سال گذشته بدنه مدیریتی سازمان شدیدا تحت تاثیر بی تدبیریها گشته است و عملا متخصصین و افراد کاردان به پایین هرم سازمانی رانده شدند برخی افراد متخصص حتی استفا دادند و واقعیت تلخ دیگر اینکه بسیاری از مدیران کل از سازمانهای دیگر که فاقد صلاحیت علمی و تجربه کاری داشتند بکار گماشته شدند……………مسئله دیگر امنیتی شدن این سازمان حمایتی است یادمه در یکی از ادارات کل ورود خروج مراجعین را تحت نظر داشتند و بازرسی می کردند بجای توجه به مسائل تخصصی همیشه موضوعات فرعی در کانون توجه بود

 16. فرد خیلی معمولی گفت:

  برخی مدیران ومعاونان در بهزیستی استانها دارای مرکز خصوصی هستند و ماهیانه دهها میلیون تومان به حساب مرکز خودشان واریز می کنند. آیا نماینده دولت می تواند .صاحب بخش خصوصی که خودش ناظر بر امورات آن است باشد؟ ایا سوق دهی کمهای مردمی ونهادها به بخش خاصی انجام نمی شود؟ آیا در جذب پرونده ها سلیقه اعمال نمی شود؟؟ و…

ارسال نظر


آخرین موضوعات