کد خبر: 11527 | تاریخ انتشار: 0:00:24 - یکشنبه 10 مه 2015 | ۱۰ نظر | |

سونامی آسیبهای اجتماعی، دامن کشور را خواهد گرفت

به گفته کارشناسان، سونامی آسیبهای اجتماعی، سال ۹۵ دامن کشور را خواهد گرفت. سایت انتخاب خبر، قصد دارد تا با انتشار سلسله گزارش هایی در این خصوص و گفتگو با مددکاران اجتماعی و کارشناسان پیشگیری از آسیب های اجتماعی، به واکاوی اقسام آسیب های اجتماعی در کشور و ارایه راه حل های پیشگیرانه در رابطه با جلوگیری از تبعات بیشتر ناهنجاری های اجتماعی در جامعه بپردازد.

در این میان، یکی از آسییب های اجتماعی که سالهاست چهره جامعه ایرانی را دگرگون ساخته، خشونت نهادینه شده و روند رو به گسترش پرخاشگری های اجتماعی در کشور است.

مصطفی اقلیمادر همین رابطه، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران به سایت انتخاب خبر گفت: پرخاشگری و خشونت، معلولی از علت های فراوان است و نتیجه سیاست هایی است که در دستگاه های دولتی انجام می شود؛ از سوی دیگر، اعضای گروه هایی مانند داعش، انسان های مشکل داری هستند که می خواهند عقده های خود را خالی کنند و فشار وارده بر خود را کم کنند که منجر به خشونت فجیع آنها می شود.image_13940219844316

به گزارش انتخاب خبر، مصطفی اقلیما با اشاره به افزایش خشونت در جامعه ایرانی گفت: خشونت، معلولی از علت های مختلف است و علت آن مواجه شدن با دعوا، زور و فشارهای روانی ناشی از بیکاری در جامعه است که همه این فشارها در فرد جمع شده، منجر به خشونت در وی می شود، به طوری که در حال حاضر حتی حرف زدن ما تبدیل به داد زدن شده است.

وی افزود: وقتی فردی در جامعه، تبعیض و زور می بیند نمی تواند آرام باشد، از سوی دیگر برخلاف گفته مقام معظم رهبری مبنی بر پاسخگویی در مواردی که تبعیض وجود دارد، فردی برای پاسخگویی و رسیدگی به مشکلات مردم حضور ندارد؛ در جوامعی که مرجعی برای پاسخگویی به مردم وجود ندارد، مردم به سوی خشونت، گرایش می یابند.

مشکل خشونت در جامعه، ناشی از سیاست های نادرست اجرایی دولت ها است
رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران با بیان این که حتی معضل کودک آزاری ناشی از ناچاری والدین و جمع شدن مشکل در آنها است، اظهار داشت: این فشارها به شکل خشونت و کودک آزاری جلوه می کند؛ در واقع پرخاشگری و خشونت و افزایش آن به زیربنای جامعه، خانواده و سیاست های اجرایی دولت ها باز می گردد و افراد جامعه در هیچ کجا احساس آرامش و امنیت نمی کنند.

اقلیما با اشاره به مدیریت خشونت در دیگر کشورها تأکید کرد: در کشورهای بزرگ دنیا همچون انگلستان، پارک هایی وجود دارد که مردم به آنجا می روند و تمام عصبانیت خود را با داد زدن در آنجا خالی می کنند و به این ترتیب، میزان خشونت در این جوامع کم است؛ در حالی که در جامعه ما حتی حرف معمولی را هم نمی توان زد.

آستانه تحمل افراد جامعه، کم شده که منجر به خشونت می شود
وی اضافه کرد: هیچ فردی از همان ابتدا که به دنیا می آید فریاد نمی زند، بلکه در طی دوران رشد خود در خانواده و جامعه، خشونت را فرا می گیرد و تمام فشارها روی هم جمع می شود و راه حلی نیز برای از بین رفتن آنها وجود ندارد؛ در واقع آستانه تحمل افراد کم شده و در نتیجه منجر به خشونت در جامعه می شود.

رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان کرد: حتی رئیس جمهوری که همه کارش پاسخ دادن به حرف های دیگران و نه انجام فعالیت های سازنده در بدنه دولت و اجتماع است، یعنی عصبی است؛ در صورتی که دیگرانی که یک رئیس جمهور سعی در پاسخ دادن به آنها را دارد، در حد رئیس جمهور نیستند؛ این به این معنا است که در واقع میزان طاقت همه ما کم شده است.

مصطفی اقلیما با بیان اینکه زیربنای پرخاشگری و خشونت و علل آن را در جامعه باید جستجو کرد، یادآور شد: روز به روز این عوامل، افزایش می یابد و سیاست های درستی در جامعه اجرا نمی شود و قوانین در جامعه اجرا نمی گردد؛ بنابراین شاهد افزایش خشونت هستیم؛ در حالی که در کشوری همچون فرانسه حتی دو نفر را در خیابان نمی بینید که با هم دعوا کنند زیرا در این کشور اگر مشکلی پیش بیاید به طور رسمی شکایت می کنند و مشکل به طور قانونی حل می شود.

رسانه ها، نقشی در پرخاشگری افراد ندارند و تنها اطلاع رسانی می کنند
وی ادامه داد: هیچ کس پرخاشگر و بزهکار به دنیا نمی آید، بلکه شرایط به وجود آمده در جامعه باعث می شود افراد، پرخاشگر یا بزهکار شوند و در شکل گیری این خشونت، رسانه ها و برنامه هایی که می سازند هیچ نقشی ندارند زیرا رسانه ها در واقع به مسؤولان، اطلاع رسانی می کنند و اطلاع رسانی، خود باعث پرخاشگری نمی شود.

اعضای گروه هایی همچون داعش، افراد مشکل داری هستند که با خشونت می خواهند آرام شوند
این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به عکس های منتشر شده مبنی بر کشتار افراد توسط گروه تروریستی داعش بیان کرد: این گونه عکس ها و فیلم ها، خود باعث خشونت نمی شوند؛ بلکه احساسات افراد را جریحه دار کرده، باعث ناراحتی افراد می شوند؛ اما کسانی که عضو گروه هایی مانند داعش هستند، انسان هایی هستند که می خواهند عقده های خود را خالی کنند و فشار وارده بر خود را کم کنند که منجر به خشونت فجیع آنها می شود؛ در صورتی که یک انسان معمولی هرگز چنین فجایعی را مرتکب نمی شود.

اقلیما اذعان کرد: اعضای گروه هایی همچون داعش کسانی هستند که مشکل دارند و به این ترتیب با کشتن دیگران می خواهند آرام شوند؛ که اعمالی که آنها مرتکب می شوند و فیلم ها و عکس هایی که منتشر می کنند، هرگز باعث ایجاد خشونت در جوامع نمی شود، بلکه فرد سالم با دیدن چنین عکس هایی از فجایع کشتار گروه هایی مانند داعش، ناراحت می شود.

وی افزود: بنابراین پرخاشگری و خشونت، معلولی از علت های فراوان است و نتیجه سیاست هایی است که در دستگاه های دولتی انجام می شود و همه مسایلی که در زندگی یک فرد اثر می گذارد و فرد نمی تواند حق و حقوق خود را به طور قانونی بگیرد، منجر به پرخاشگری افراد می شود.

 

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۱۰ ديدگاه مطلب براي " سونامی آسیبهای اجتماعی، دامن کشور را خواهد گرفت " ارسال شده است.

 1. کامبیز عوض زاده گفت:

  کاملا درست است در جامعه ای که میلیونها بی سواد،مییونها معتاد، میلیونها زن بی سررست و بد سررست، میلیونها دیابتی،میلیوها معلول، میلیونهابیکار،میلیونها نفر مبتلا به اختلالات روحی،میلیونها زوج نابارور،میلونها نفر بدون مسکن، میلیونها نفر بیمار و…… و هزاران مدیر نا کار امد سهمیه ای که هیچ برنامه مدونی برای حل مشکلات ندارند، بید منتظر سونمی باشیم بنده چند مدت یش این اخطار را به برخی مسئولین دادم که شاهنامه اخرش بسیار تلخ است. اما انگار مسئولین نمی خواهند قبول کنند که عملکردضعیف انها عامل اصلی مسائل فوق میباشد،

  دوستان نباید از واقعیات فرار نمود،یک زمان در رسانه ما سریال جمونگ را خلی کارشناسانه برای ما درست کردند و گذاشتن،دیدن مردم ایرن احساساتی هستند، حتی بچه های خورد سال ما گروه گروه درکوچه ها چوبی را در دست میگرفتن و فریاد زنان ادای جنگجویان ان فیلم رااجرا میکردند،غرب دید مردم را میتواند گرفتار اسیبهای اجتماعی نماید بعداز مدتی امدن داعش را در منطقه را اندازی و همزمان با ان شبکه هی اجتماعی را راه اندازی و جنایات و کارهای دعش را همچون سر بریدن کودکان و سایرین را بدون هزینه درذهن کودکان و نوجوانان ما جا دادند، بنده سوالی که از مسئولین امور اجتماعی دارم اینست مگر ما در رسانه های خودمان نمی گویم که کسانی که به گروه داعش یوسته اند و این جنایات را انجام میدهند افراد بیسواد و کم سوادمیباشند،خواهشمند است مسئولین جواب بدهند با توجه به اینکه در ایران حدود ۸ میلیون بی سواد و کم سواد وجود دارد ازیکطرف و با توجه به نقش شبکه های اجتماعی در اموزش جنایات دعش،چه برنامه ای برای جلوگیری از اثار شو م و عدم تبعیت افراد کم سواد و بی سواد از این رفتار ها میباشیم.دوستان این فقط یکی از صدها موردی است که مجال شد انرا خیلی مختصر بیان نمایم.

  مسئله دیگر بنده از پست بگیرهای غیر متخصص عاجزانه استدعا دارم ،حرف من متخصص دستفروش را یکبار هم که شده گوش فرا بدهید،و اگر نمی توانید مشکلات را حل کنید، کنار بروید،چراکه در اینده ای نچندان دور اگر وضع به همین منوال یش برود، اگر تمام متخصصین عالم هم جمع شود، اگر کل تحریم ها هم برداشته شود نابودی جمعیت ایران حتمی است.

 2. $$$$ ناظر در حاشیه $$$$ گفت:

  برخی مدیران و معاونان بهزیستی در شهرستانها دارای مرکز خصوصی هستند. و ماهیانه به مرکز خودشان یارانه بلاعوض پرداخت می کنند ایا پرداخت یارانه بلاعوض ماهیانه چند ده میلیون تومانی توسط خود مدیران به مرکز خودشان قانونی است ؟؟؟ آیا ناظر دولتی و مالک خصوصی می تواند یک نفر باشد ؟؟ آیا رانت پیش نمی آید ؟؟ آیا بواسطه مدیریت در حوزه دولتی و ارتباط با سایر افراد و نهاد های دولتی وغیر دولتی ” کمکهای مردمی به مرکز خصوصی خاصی هدایت نمی شود؟؟؟؟ اخیرا هم اقدامات اداری در جهت تغییر مالکیت مرکز خصوصیشان به نام همسران و یا سایر اقوام درجه ۱ خود نموده اند .

 3. کامبیز عوض زاده گفت:

  دوست در حاشیه از لطف مدیران کل بهزیستی غیر متخصص در جهت تولید سونامی میبایست تشکر کرد، نا شکری نکن

 4. مریم گفت:

  $$$$ ناظر در حاشیه $$$ : وای از آن روزی که بگندد نمک….

 5. ... گفت:

  همه برنامه های رسانه ها ،تبلیغاتی است تا فکر کردن را از مردم بگیرند وانها راادمها ی هیجانی و احساسی بار بیاورند که اوردند ملتی دنبال هیجان واحساس است وعقل وفکر کردن را کنار گذاشت چه انتظار ی می توان داشت جوانها دنبال هیجانند پیرها دنبال احساسند عقل کی تصمیم میگیرد معلوم نیست عده ای هم خوب این ملت را شناختند اطلاعاتی میدهند تا اینان را هیجانی تر کنند نه اینکه درباره ان فکر کنند همه در صدد شور افرینی هستند و کجا هیجانی هست تا بدوندغافل از اینکه ایجاد این هیجانات برای روبودن فکر وعقل شماست اگر درست فکر کنید متوجه فاجعه در این اجتماعات شو رانگیز و هیجانی می شوید پس فکر کردن را به ملت یاد دهید شناخت نسبت به احساسات وهیجانات خود پیدا کنید راه مقابله ومقاومت را بیابید تحت تاثیرگفتگو وهمایش و کلی گویی نشوید عمل وپس پرده این افکار را ببینید. انچه که در ذهن وافکار ساخته میشود به رفتار در می اید ذهنها در این هیاهو واحساسات ساخته می شوند پس داعشی بودن هم هیجانی دارد که به رفتار درامدن خیلی دور نیست.

 6. آرمانیان گفت:

  به نظرم سونامی مدت هاست آغاز شده احتمالا هنوز صداش در نیومده

 7. سعید خاکپور گفت:

  آسمان بار امانت نتوانست کشید،قرعه ی فال به نام مددکاران زدند

 8. کامبیز عوض زاده گفت:

  سونامی سرطان در شیراز شروع شده ،جناب اقای مدیر کل پزشکی راهکار بده، یکی نیست به من بگوید علوم پزشکی شیراز چکار دارد میکند، شما یک روز بروید در درمانگاهای شیراز جای سوزن انداختن نیست،اگر این سلامتی است واقعا متاسف برای مردم شیراز و فارس،علوم زشکی شیراز فقط دارد کار سیاسی میکند برای جناح پایداری،فقط سلامتی جناح پایداری برای مدیران علوم پزشکی شیراز مهم است، نه سلامتی مردم، به خدا به ییر سلامتی مردم استان فارس در معرض خطر ایدز، مشکلات روانی،جسمی شدیدی قرار گرفته، یکی نیست به مسئولین بالا بگوید بداد مردم فارس برسید،داعش میکشد عده ای ناکار امد نیز با چهره های مظلوم نمایانه و گرفتن پست های حساس در داخل دانسته همان کاری را میکنند که داعش یان میکنند.اگر لازم به توضیح شد مسئولین تشریف بیاورند فارس تا با دلیل و مدرک بگویم نا کار امدی و نابودی جمعیت یعنی چه؟

 9. دکتر محامد گفت:

  قرار نبوده و نیست با جامعه ای که ساخته اند چیزی غیر از سونامی آسیب اجتماعی در راه باشد، بنده با مطالعه متن فوق بهیچ وجه انگشت به دهان یا متعجب نشدم. آری این است وضعیت اسفناک این کشور که خوانندگان مطالب اینچنینی هرگز متعجب نمی شوند…

 10. کوچیکه شما گفت:

  مشکل خشونت درکل کشورهاست وفقط درکشورمانیست اگردر
  کشورهای دیگردراین موردتحقیق کنیدمیبینیدکه خشونت چه فاجعه هایی به بارآ ورده است.
  ونمیتوان تمام این خشونت هارا ازبیکاری دانست هرچندبیکاری منشا
  خیلی ازمشکلات است امانبایدفراموش کردکه ایران ازهمه چیزش
  میتوان کسب درآمدکردهمت میخواهد نه دست روی دست گزاشتن
  که میزمحندسی راتقدیم کنند
  جوانان امروزخودشان میتوانند رفتارشان راتغییردهن ولی منفی رابه
  مثبت ترجیح میدهند قدرت صبرشان بسیارپایین است که مشکل
  بزرگی است به طوری که باکودک دوساله حرف میزنی میگویداعصاب
  ندارد امروزه جوانان دوست دارن مثل این فیلم ها ادای عاشق پیشگی
  دربیاورن درصورتی که چیزی ازعشق بدانند دوست ازجنس مخالف
  بگیرن برایش خودکشی کنن باخانواده قهرکنن روی دیوارهاروخط
  بکشن پست غمگین بزارن ووقتی به خودمی آیند که جوانیشان ولحظات شادزندگیشان روازدست دادن درصورتی که بایکم تحمل میتوان شادزندگی کرد

ارسال نظر


آخرین موضوعات