کد خبر: 11530 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۵۷ - یکشنبه ۲۰ ارد ۱۳۹۴ | ۳ نظر | |

تغییر در رویکرد مددکاری / آغاز گفتگوی اجتماعی

سید حسن موسوی چلک در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس اظهار داشت: یکی از نیازهای جامعه امروز ما ترویج بستری برای « گفتگوی اجتماعی » است تا موضوعات اجتماعی مورد بررسی، تحلیل و نقد قرار گیرند.

وی گفت: انجمن مددکاران اجتماعی ایران درنظردارد درسال 1394 چندین جلسه گفتگوی اجتماعی را با حضور صاحب نظران و اندیشمندان و مسئولین ذیربط در خصوص موضوعات روز جامعه و آینده برگزار کند. به همین منظور اولین جلسه گفتگوی اجتماعی با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی و با موضوع: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران بیان داشت: با توجه به مولفه‌های تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی به عنوان یک رشته دانشگاهی در حوزه‌های مختلف از قبیل: توسعه اجتماعی، تغییر اجتماعی، انسجام اجتماعی، توانمند سازی اجتماعی، عدالت اجتماعی، حقوق انسانی، مسئولیت اجتماعی، تسهیل گری اجتماعی، پیشگیری اجتماعی، رفاه اجتماعی، بهزیستی اجتماعی، مقابله با مشکلات و مداخله و آینده نگری و ارتقاء مستمر کیفیت زندگی مردم و توسعه شاخص‌های سلامت اجتماعی در این حوزه ها می‌بایست نقش آفرینی کند.

موسوی چلک خاطر نشان کرد:در این راستا لازم است مددکاران اجتماعی ضمن بهره گیری از دانش علوم اجتماعی، علوم انسانی و دانش بومی و با توجه به تفاوت‌ها مردم، مناطق و شرایط هر جامعه برنامه ریزی‌های لازم را با اولویت نیاز ها و مشکلات و با نگاه به آینده انجام دهند.161842936_PhotoA

وی تصریح کرد: در تحقق این مولفه از توجه صرف به فرد، باید نقش ساختار هر جامعه را مد نظر داشت و فردی کردن مسایل اجتماعی مورد تایید نیست. لذا هم فرد، هم خانواده و هم جامعه باید مورد توجه قرار گیرند. لذا با توجه به تعریف جدید لازم است درحوزه دانشگاه و دروس و سرفصل‌های آموزشی تغییرات اساسی داده شود.

رئیس انجمن سرفصل‌های فعلی پاسخگوی نیاز علمی ما برای تحقق مولفه های اساسی مورد توجه مددکاری اجتماعی نیست. ضمن اینکه باید در ساختار دستگاه‌های سیاستگذار اجتماعی و اجرایی و برنامه‌های دستگاهها نیز تغییرات جدی داده شود چرا که ساختار موجود بسیار فرسوده و پیر است و نمی‌تواند پاسخگوی نیازها و مشکلات حوزه اجتماعی کشور را برآورده کند. لذا باید واقع بین باشیم و نگاه جدید و مددکاری اجتماعی نوین را جایگزین نگاه سنتی و خیریهایی کنیم تا آثار خدمات مددکاران اجتماعی در زندگی مردم و توسعه شاخص‌های رفاه و سلامت اجتماعی مشهود تر شود.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۳ دیدگاه مطلب براي " تغییر در رویکرد مددکاری / آغاز گفتگوی اجتماعی " ارسال شده است.

 1. کامبیز عوض زاده :

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی جناب اقای موسوی چلک،خیلی معذرت میخواهم،اگر کل مدیران کل بهزیستی و کل وسئولین سایر نهادای حمایتی هم جمع شوند نه تنها نخواند توانست گوشه ای از مشکلات را حل نمایند، بلکه باعث افزایش اسیبها نیز خواهند شد، اخه یک پزشک شده مدیر کل و برخی از بزرگان مددکاری فرش قرمز برای این پزشکان پهن میکنند و در جلسات استانی انها بجای انتقاد از انان چاق سلامتی میکنند ، کفتگوی اجتماعی به یک جک شبیه میباشد، برادر جان گفتگوی اجتماعی یعنی اینکه پزشک برود در مطب کار کند، و مدیر کل مرتبط بیاید گفتگو کند،من واقعا نمی دانم چه بر سر مددکاری امده نمی دانم چه سر به زیری پیش این مدیران کل پزشک در نهادهای اجتماعی برخی از بزرگان مددکاری دارند، انچه باید گفت تا زمانی که مدیران کل سازمانهای بهزیستی مددکار نباشند ، خبری از ارامش و اسایش در جامعه نخواهد بود.
  مددکاران محترم انچه باید گفت اسیبهای اجتماعی ما بقدری تغییر کرده که خدا به این ملت رحم کند،جالب است بدانید بجای صحبت کردن با یک مشت افراد سهمیه ای که شده اند مدیران کل سازمانهای حمایتی، بایید با متخصصین امر مددکاری بنشینید و صحبت کنید، تا برای شما از علت روی اوردن برخی از افراد به ازدواج با محارم صحبت و ارائه راهکار بشود، تا شما بدانید که رواج ازدواج با محارم را ندانم کاری چه کسانی در حوزه فرهنگی، اجتماعی،اقتصادی رقم زده.
  و خیلی راحت بگویم اگر کل متخصصین امور اجتماعی کشور هم جمع بشوند اما تصمیم گیرنده امور اجتماعی یک پزشک در یک استان باشد،اب در هاونگ کوبیدن است،
  لذا در مرحله اول میبایست کل مدیران کل بهزیستی و امر اجتماعی تعویض و جای انها به متخصصین مددکاری داده شود،
  و مسئله دیگر این گفتگوها مرا یاد سناریوی گفتگوهای اشتی ملی عبدالربه منصور هادی در یمن می اندازد،

 2. ... :

  مشکل اینست جناب اقای عوض زاده مسولیت اجتماعی ما در حد یا افراط یا تفریطه، ازبس مسولیت اجتماعی زیاده ، پزشک کار اجتماعی می کند مهندس کارشناس می شوند وجالب نظر کسی خیلی داغ و پر هیاهو حرف می زند عمل می شود وسط راه می مانند چه کرده اند انوقت روی عذر خواهی ندارند دوکلمه از اسیب اجتماعی چیزی فهمیدند می شوند مدیر کل ومعاون بقیه را ه را کی بررسی میکند نظارت میکند کدام سال وزمان کارشناس ومددکار وجامعه شناس مدیر کل مسایل اجتماعی بوده تا انتقادی بشود دشمن ریس دستگاه می شوی تورا کنار می گذارند اسیب اجتماعی شدگکنج پنهان ،با ان پول وثروت پارو می کنند حاضرند مشکل حل بشود ؟ادارات بهزیستی خود باعث افزایش اسیب هستند کمی تحقیق حقیقت ماجرا روشن می شود دزد میشوی چاپلوس ودروغگو که جای خود دارد تواینها پول هست .حداقل صد سال از جامعه پیشرفته دراین زمینه عقب هستیم نه اینکه نتوانیم پیشرفت کنیم نمی خواهند پیشرفت کنند پیشرفت یعنی رقابت یعنی تلاش بیشتر ، کار بیشتر به زحمت پول در اورد ن وخوب اینه بدون زحمت وتلاش یکشبه با مدیر وریس شدن پولدار می شوند چرا درستکار و نگران حل مسایل اجتماعی شوند ربط به انها ندارد وخوب ظاهر را داشته باش بقیه خود بخود حل میشود شما از ازدواج محرم حرف می زنید من ازدواج چه عرض کنم دادش با زن دادش و پدر شوهر با عروس و این یک امر عادی شده اگر نخواهی ،عروس این خانواده پولدار وبا کلاس نشو .

 3. کامبیز عوض زاده :

  ای دوست در کتاب مددکاری اجتماعی با خانواده اینجانب خیلی مشکافانه توضیح داده ام،اما افسوس که هیچگاه فرصت چاپ پیدا نخواهد نمود،
  اما دوست گرامی بنده دست به خدا حافظی م خیلی خوب هست هرجا ببینم زیر اب ام ا میزنند، خیلی زود خداحافظی میکنم،انشاالله در اینده ای نچندان دور قصد خدا حافظی با رشته مددکاری برای همیشه را دارم، حتما تجارب بنده در جای دیگر مشتاقانی دارد.
  مسئله دیگر بنده وقتی مدیران و مسئولین راهکار میدهند خنده ام میگیرد، اما از اینکه نمی توانم رفع مشکل نمایم معذرت میخواهم، چراکه بنده الان فقط در قبال دریافت حق الزحمه راهکار میدهم.

ارسال نظر


آخرین موضوعات