کد خبر: 11606 | تاریخ انتشار: ۱۵:۵۹:۴۰ - چهارشنبه ۳۰ ارد ۱۳۹۴ | ۱ نظر | |

قوانین معلولین تصویب می شود اجرا نمی شود

یکی از اقشاری که این روزها با بی‌مهری مواجه شده و مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرند، قشر معلولان در جامعه هستند که یا به دلایل مادرزادی یا در اثر سانحه و حادثه دچار معلولیت شده‌اند. متاسفانه با آنکه در حال حاضر معلولان در جامعه ما تعداد قابل توجهی را تشکیل می دهند ، امکانات وتسهیلات چشمگیری برای زندگی، رفت و آمد، تعلیم وتربیت، تفریح و ورزش آنان فراهم نگردیده است.
 یکی از اقشاری که این روزها با بی‌مهری مواجه شده و مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرند، قشر معلولان در جامعه هستند که یا به دلایل مادرزادی یا در اثر سانحه و حادثه دچار معلولیت شده‌اند.  متاسفانه با آنکه در حال حاضر معلولان در جامعه ما تعداد قابل توجهی را تشکیل می دهند ، امکانات وتسهیلات چشمگیری برای زندگی، رفت و آمد، تعلیم وتربیت، تفریح و ورزش آنان فراهم نگردیده است.

اصلی ترین دغدغه های «معلولان»

این را باید دانست که برای معلولان زندگی راحت در خانه کافی نیست. آنها باید بتوانند بدون کمک دیگران شغلی مناسب پیدا کنند، به محل کارخود بروند، به کمپ ورزشی مختص خود مراجعه کنند یا حداقل به تماشای مسابقات ورزشی بروند و در فضای باز گردش وتفریح کنند.
در اکثرکشورهای جهان، به واسطه نگاه منطقی و جا‌افتاده‌ای که افراد و طبقات جامعه به قشری به نام «معلول» دارند، بالطبع معلولان از رفاه بیشتری در زندگی برخوردارند و نهاد قانونگذار در امر قانونگذاری و باید‌ها و نباید‌هایی که درحوزه رفاه اجتماعی تدبیر می‌کند، نیازهای مضاعفی چون هزینه‌های سر‌سام‌آور دارو و درمان، رفت و آمد در سطح جامعه، اسکان و اشتغال و… را پیش‌بینی می‌کند که یک معلول به واسطه نوع و اندازه معلولیت خود، علاوه بر حقوق یا دستمزد ماهانه، هزینه‌های مرتبط با معلولیت خود را به صورت ماهانه دریافت نماید. اما نا‌گفته پیداست که در کشور ما، معلولان مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند و نه تنها هزینه‌ای بابت معلولیت و نوع زندگی خاصی که معلولان دارند به آنها پرداخت نمی‌شود، بلکه این هموطنان از مقوله مهمی چون کار و اشتغال نیز بی‌بهره‌اند. از طرفی آن دسته از معلولان خوش شانسی که موفق شده اند تا کاری برای خود دست و پا کنند به دلیل ناتوانایی های جسمی نمی توانند تا بازنشستگی کار خود را ادامه دهند و چشم انتظار اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد مانده اند. در ادامه برخی از مشکلات اصلی این قشر در کشورمان را می خوانید.

3 درصد از سهم استخدام دولت، مختص معلولان/ طی دو سال گذشته هیچ معلولی استخدام نشده است

یکی از مشکلات معلولان، دغدغه کاریابی و اشتغال شان است که به دلیل مشکلات جسمی – حرکتی این افراد، بیشتر مدیران دستگاه‌های دولتی و خصوصی با وجود قوانین موجود که ملزم به استخدام افراد دارای معلولیت هستند باز هم از پذیرش این عزیزان خودداری می‌کنند.

بر اساس قانون 3 درصد از استخدامی‌های دولت در سال باید معلول باشد. به تازگی رئیس سازمان بهزیستی کشور گفته است که سهمیه استخدام معلولان از 3 به 5 درصد افزایش می‌یابد. این خبر گرچه به ظاهر امر باید برای جامعه معلولان عزیز خبری مسرت بخش و خوشحال‌کننده باشد اما اینطور نیست! زیرا که دیگر معلولان به وعده و وعید‌هایی که در خصوص کار و اشتغال می‌شنوند، اعتنا نمی کنند.

همین چند روز پیش بود که انوشیروان محسنی‌بندپی در حاشیه مراسم افتتاح نخستین المپیاد فرهنگی و ورزشی ناشنوایان کشور در سالن شهید بهشتی مشهد با اعلام این خبر که به زودی سهمیه استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی از 3 به 5 درصد افزایش می یابد، تعهد داد که اقدامات و پیگیری‌های لازم در این زمینه در حال انجام است و به زودی نهایی می‌شود.

در سال 1383 بود که قانون 3 درصد سهمیه استخدام معلولان، توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد و بر اساس آن مقرر شد که 3درصد ازکل استخدامی‌های دولت در سال را معلولان تشکیل دهند اما محسنی بند‌پی اعتراف کرده که طی دو سال گذشته استخدامی در دولت نداشته‌ایم اما به معلولان قول می‌دهیم طبق هماهنگی‌های انجام شده با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی رعایت قانون 3‌درصد قطعاً امسال اجرایی می‌شود.

نگاه حسرت آمیز معلولان به پله های ادارات!

مسئله دیگری که برای معلولان مشکل ساز شده است این است که در بسیاری از شهرهای کشور و در اکثر نقاط، رمپ‌های ساخته شده در دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و ادارات برای معلولان قابل تردد نیست.
یکی از مهم ترین گله های معلولان به مسئولان وضعیت ساختمان های اداری و لحاظ نشدن وضعیت جسمی معلولان برای تردد در این ساختمان هاست. بدین ترتیب برای آنها که با ویلچر تردد می کنند راهی برای ورود پیش بینی نشده و نمی توانند کارهای بانکی و اداری و … خود را انجام دهند.

 قوانین حمایت از معلولان، تصویب شده اما رنگ اجرا به خود ندیده است

می توان با اجرای کامل قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان و ارایه لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از سوی دولت بخش بزرگی از مشکلات این قشر را مرتفع کرد.

به تازگی رسول خضری، عضو هیات رئیسه فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس، اجرای کامل قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان را ضروری عنوان کرده و گفته: معلولیت نباید در جامعه برای معلولان محدودیت و ناتوانی ایجاد کند لذا سازمان تامین اجتماعی موظف است هر چه سریعتر قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان را در خصوص همه معلولان اجرا کند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، دلیل اجرا نشدن کامل قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان را کمبود بودجه بیان کرده و افزوده: به گفته دولت تنها دلیلی که باعث اجرانشدن کامل قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان شده کمبود بودجه و اعتبارات بوده است.

خضری، خواهان توجه بیشتر دولت به مشکلات  معلولان شده و تصریح کرده: لازم است سازمان تامین اجتماعی مشکلات اجرا نشدن کامل قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان را هر چه زودتر مرتفع کند و همچنین امیدواریم که مشکلات رفاهی، معیشتی و استخدامی این قشر هر چه زودتر حل شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، عنوان داشته: درطی سالهای گذشته قوانین متعددی برای حمایت از معلولان، تصویب و ابلاغ شده اند اما متاسفانه در زمان اجرا یا هرگز رنگ اجرا به خود ندیده اند  و یا ناقص اجرا شده اند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " قوانین معلولین تصویب می شود اجرا نمی شود " ارسال شده است.

ارسال نظر


آخرین موضوعات