کد خبر: 11731 | تاریخ انتشار: ۱۵:۲۲:۱۷ - یکشنبه ۱۷ خرد ۱۳۹۴ | ۲ نظر | |

فیسبوک مقصر یک پنجم طلاقهای ایران است

رییس دانشکده خبردانشگاه آزاد اسلامی از وجود کلمه فیس‌بوک دربیشتر دادخواست‌های طلاق خبر داد و گفت:در ۵ سال گذشته در یک پنجم دادخواست‌های طلاق کلمه فیسبوک وجود داشته است.

به گزارش ایسکانیوز نشست پژوهشی تحکیم بنیان خانواده با موضوع چالش‌های شبکه‌های اجتماعی با حضور ریاست دانشکده خبر دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تهران مرکز برگزار شد.

در این نشست ، ریاست دانشکده خبر دانشگاه آزاد اسلامی ضمن ارائه تاریخچه‌ای ازشبکه‌های اجتماعی به آسیب شناسی و تاثیر این شبکه‌ها بر بنیان خانواده‌ها پرداخت.

دکتر عقیلی درمورد حقایق و جنبه‌های شبکه‌های اجتماعی چون وایبر، واتس اپ و … گفت: نباید نگاه به شبکه‌های اجتماعی صلبی یا ایجابی باشد. شبکه‌های اجتماعی جنبه‌های مثبت و هم جنبه منفی دارد.

عقیلی با بیان اینکه نگاه به شبکه‌های اجتماعی باید عالمانه و کلی نگر باشد، گفت: باید با نگاهی چالشی و انتقادی همه جوانب شبکه‌های اجتماعی را بررسی کرده و نتیجه گیری کنیم. این بحث دقیق و ظریف است و باید نگاهی ظریفانه نیز به این موضوع داشت.

رییس دانشکده خبر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: کمتر از سه دهه پیش تکنولوژی جدیدی به نام تلویزیون جریانی را در خانواده‌ها به وجود آورد. این غول یک چشم مانعی برای خانواده ها بود تا در کنار هم باشند. هرچند خانواده‌ها به سبب تلویزیون به صورت فیزیکی در کنار هم بودند اما توجه، درک و انتخاب بر محوریت تلویزیون بود.

وحید عقیلی با اشاره به این که بعد از تلویزیون تکنولوژی‌های دیگری وارد شدند، گفت: در طول سه دهه گذشته مخصوصا در اواخر هزاره دوم اتفاقاتی در عرصه ارتباطات و تلکنولوژی به وقوع پیوست که سرعت آن بسیار چشمگیر بود.

عقیلی با اشاره به تاریخچه راه‌اندازی فیسبوک گفت: مارک زاکربرگ زمانی که فیسبوک را راه‌اندازی کرد خود بر این باورنبود که زمانی به چنین میزان محبوبیتی در بین افراد تبدیل ‌شود البته پشت سر راه‌اندازی این شبکه اجتماعی نهادها، بانک‌ها و اتاق‌های فکر وجود داشت.

اوبا اشاره به تکنولوژی‌های جدیدی مانند وایبر، واتس اپ و … گفت: اپلیکیشن‌ها و تکنولوژی‌های جدید مانند واتس اپ توسط یک اسرائیلی اختراع شده و گردش مالی این اَپ در هیچ جا ذکر نشده وهیچ کس اطلاعاتی در مورد سرمایه گذاری‌های صورت گرفته برای این اَپ ندارد.

رییس دانشکده خبردانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به گروه‌های سنی استفاده کننده ازشبکه‌های اجتماعی گفت: افراد به وسیله شبکه‌های اجتماعی خود را در صحنه‌های جهانی نگاه می‌کنند و خود را جزو جامعه جهانی می‌دانند.

عقیلی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی خطوط اخلاقی، تربیتی، فرهنگی و بنیاد خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهند، گفت:یکی از دلایل اقامه جدایی خانواده‌های ایرانی وسایل ارتباط جمعی است و کاربران این شبکه های اجتماعی نباید از این موضوع مغفول باشند.

رییس دانشکده خبر دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به محورهای سند چشم انداز۲۰ ساله گفت: بر اساس سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور ما باید علاوه تحقق اهداف در حوزه علم و پژوهش باید در زمینه تحکیم بنیان خانواده نیز اقدامات ویژه ای انجام دهیم.

عقیلی در ادامه گفت: در علم ارتباطات، ارتباطات به سه قسمت ارتباط درون فردی، ارتباطات میان فردی، ارتباطات جمعی تقسیم می شود.

او با اشاره به اهمیت ارتباطات درون فردی گفت: هرعلمی که از سوی انسان به مرحله اجرا در می‌آیدبه واسطه ارتباطات درون فردی شکل می‌گیرد.

رییس دانشکده خبر با بیان اینکه میزان غنا و سنگینی ارتباطات بین فردی ما بستگی به ارتباطات درون فردی دارد، گفت: برقراری ارتباط جمعی بیش از اندازه سبب کاهش ارتباط درون فردی می‌شود.به میزان افزایش ارتباطات سطحی غیر عمیق، ارتباطات درون فردی و تفکر به خود نیز کم می‌شود.

او با اشاره به استقبال مردم به پیوستن به شبکه‌های اجتماعی گفت: انسداد شبکه‌های ارتباطی، نبود تفریح و جذابیت‌هایی جوان پسند در جامعه باعث استقبال زیاد از این شبکه های اجتماعی شده است.

شبکه‌های اجتماعی انسان‌ها را به سوی انزوا پیش می‌برند

عقیلی یکی ازتأثیرات منفی شبکه‌های اجتماعی را در خانواده‌های ایرانی عنوان کرد و گفت: بسیاری از خانواده ها تحت تأثیر شبکه‌های اجتماعی به سوی بی‌اعتمادی به هم پیش می‌روند.

رییس دانشکده خبر افزود: مهارت‌های ارتباطی در جامعه ما و در بین اکثر افراد به طور سوال برانگیزی ضعیف است و نیازمند گذراندن دوره های مهارت ارتباطی هستند. مهارت شنیدن، مهارت و فرآیندی پیچیده است که اکثر ما از این مهارت بی‌بهره هستیم.

او با اشاره به تأثیرات منفی شبکه‌های اجتماعی گفت: شبکه‌های اجتماعی به دلیل جذابیت‌های عاطفی، روانی و روحی، بسیاری از کاربران را جذب خود می‌کنند چرا که به نیازهای عاطفی و روانی آنها از طریق جملات و تصاویر پاسخ می‌دهد و باعث می‌شود تا شخصیت کاذبی را در افراد ایجاد شود که به دنبال واقعیت زندگی نگردند.

عقیلی با اشاره به تحقیقاتی دانشگاهی در این زمینه گفت: تحقیقات نشان داده است که افراد در شبکه‌های اجتماعی حداقل ۴۵ دوست مجازی دارند اما همه به نوعی اذعان می‌کنند که نیازمند یک همدم، مونس و یک دوست واقعی هستند.

او افزود: شبکه‌های اجتماعی انسان‌ها را به سوی انزوا پیش می‌برند.

رییس دانشکده خبر با اشاره به اشتراک تصاویری از دختران در شبکه‌های اجتماعی تحت عنوان دختر شایسه وسوء استفاده از آنها در فضای مجازی گفت: سواد رسانه‌ای یکی از نیازهای جامعه امروز کشور است و ما باید از دو دهه پیش سواد رسانه ای، تقاوت واقعیت و مجازی و تفاوت اطلاعات و دانش و آگاهی را آموزش می‌دادیم.

او گفت:شبکه‌های اجتماعی به دلیل داشتن امکاناتی مانند ارزان بودن، دسترسی رایگان به اطلاعات و ایجاد شخصیت کاذب ، در بین رده‌های سنی ۱۰ تا ۲۵ سال پیوستن و استفاده از این شبکه‌ها بسیار بیشتر از سایر رده‌های سنی به چشم می‌خورد.

عقیلی با اشاره به سیاست های پشت پرده تأسیس این شبکه‌های اجتماعی گفت: شناسایی، تغییر فرهنگ و تغییر افکار از جمله سیاست‌های سازمان ها در تأسیس شبکه‌های اجتماعی است.

شبکه‌های اجتماعی اعتیاد آور است

در ادامه نشست دکتر محمد فرش فروش، روانشناس با بیان اینکه شبکه های اجتماعی اعتیاد آور است، گفت: استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عادت تبدیل شده و عادت‌ها همیشه جرم نیستند بلکه قابل پیشگیری هستند.

او انسان را از نظر روانشناسی موجودی ۵ قسمتی دانست و گفت: هر انسان از قسمت‌های جسم، معنویت، شناخت، اجتماع و عاطفه تشکیل شده است که شبکه‌های اجتماعی بر این ۵ قسمت به طور مجزا تأثیرات منفی و مثبتی می‌گذارند.

فرش فروش درخصوص اثرات مثبت شبکه‌های اجتماعی در بعد جسمانی انسان گفت: شبکه‌های اجتماعی اطلاعات زیادی در مورد سلامت، ورزش، داروهای گیاهی، شیوه‌های تغذیه، آشپزی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند علاوه بر این در زمان بحران همچون زمان وقوع زلزله به کمک انسان‌ها می‌شتابند.

او با اشاره به اعتیاد آور بودن شبکه‌های اجتماعی گفت: مکانیزم اعتیاد، رفتاری مغزی است. زمانی انسان رفتاری را تکرار می‌کند که برایش خوشایند باشد. سوء تغذیه، اختلال خواب، حالت بدن و خستگی از جمله ضررهای جسمانی شبکه‌های اجتماعی هستند.

این روانشناس، انتقال اطلاعات، ایجاد نگرش و خلاقیت را موارد مثبت این شبکه‌ها بر بعد شناختی انسان توصیف کرد و گفت: شایعه پراکنی، جرم‌های سایبری و خطاهای ادراکی که سبب قضاوت زود هنگام می‌شوند از موارد منفی شبکه های اجتماعی در بعد شناختی انسان است.

فرش فروش فرهنگ سازی، توسعه ارتباطات و برقراری ارتباطات خانوادگی را از موارد مثبت شبکه‌های اجتماعی در بعد اجتماعی انسان عنوان کرد و افزود: گسست، انحراف و طلاق از جمله موارد منفی این شبکه‌ها در بعد اجتماعی انسان است.

او تفریح، تخلیه هیجانی را از آثار مثبت و کاهش اعتماد به نفس، کاهش انگیزه و افسردگی را از آثار منفی شبکه‌های اجتماعی بر بعد عاطفی انسان دانست.

فرش فروش در پایان، آشنایی با رفتارهای دینی، آشنایی با خوبان خدا و معنی بخشیدن به زندگی را از آثار مثبت و به تمسخر گرفتن دین و تشکیک را از جمله آثار منفی شبکه‌های اجتماعی بر بعد معنوی انسان ارزیابی کرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ دیدگاه مطلب براي " فیسبوک مقصر یک پنجم طلاقهای ایران است " ارسال شده است.

  1. کامبیز عوض زاده :

    با عرض سلام با کدام برنامه مدون فرهنگی میخواهیم زوجین جوان را از پشت فیسبوک، منقل، بساط مشروب و غیره بکشانیم بیرون،اگر این افراد غیر متخصص بخواهند برنامه ریز باشند ، حالا کمی صبر کن بعدها خواهم گفت چه خواهد شد.

  2. به جناب عوض زاده :

    جناب عوض زاده با سلام و عرض ادب.
    جناب عوض زاده این پشت میزنشین های برنامه ریز بی وجدان تر از این حرف هستند که چندین سال دیگر بخواهند نتیجه بی تفاوتی و بی سوادی شون رو بر عهده بگیرند.

ارسال نظر


آخرین موضوعات