کد خبر: 11753 | تاریخ انتشار: ۰:۳۲:۴۰ - چهارشنبه ۲۰ خرد ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

معاون قوه قضاییه: کاهش یک میلیون تومانی هزینه دادرسی در قانون جدید

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: لایحه آیین دادرسی کیفری تهیه و از جانب دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و به تصویب رسید و نهایتا باید در سال 1393 اجرایی می شد که بر اساس مصوبه مجلس و به خاطر تصویب قسمت دوم آن که درباره نیروهای مسلح است قرار شد از اول تیر 1394 اجرایی شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ذبیح الله خداییان  با بیان اینکه یک بخشی از تغییراتی که ایجاد می شود در ساختار است افزود: در دادگاه های عمومی دادگاه های کیفری یک با سه قاضی و دادگاه کیفری دو با یک قاضی تشکیل خواهد شد.
وی گفت: دادگاه های انقلاب و دادگاه های نظامی یک و دو هم همینطور خواهد بود.
خداییان با بیان اینکه بر اساس این قانون دادگاه های اطفال و نوجوانان هم دایر می شود افزود: یکی از تغییرات دیگر که در این قانون لحاظ شده تشکیل پلیس اطفال و نوجوانان در نیروی انتظامی است به شکلی که بتوانیم مجرمین این گروه را پرورش دهیم و به سمت پیشگیری حرکت کنیم.
معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: در کنار این موارد، در دستگاه قضا، واحد مددکاری اجتماعی تشکیل می شود که در آن روان شناسان، مددکاران اجتماعی و جامعه شناسان حضور دارند.20
خداییان تشکیل پرونده های شخصیت را از دیگر ویژگی های قانون جدید آیین دادرسی کیفری برشمرد.
وی درباره استفاده از فناوریهای روز در قانون جدید گفت: در این قانون ، آیین دادرسی کیفری الکترونیکی به تصویب رسیده که به موجب آن قوه قضاییه مکلف شده است شبکه ملی عدالت را راه اندازی کند.
خداییان افزود: شبکه ملی عدالت ، همه مراجع قضایی را به سازمان های وابسته وصل می کند و مراجع می توانند استعلامات خود را از طریق این شبکه انجام دهند و پاسخ آن را نیز باید فقط از طریق این شبکه دریافت کنند که در غیر این صورت مراجع و سازمانها مجازات می شوند.
وی گفت: اقدام دیگری که در قالب شبکه ملی عدالت صورت می گیرد ابلاغ اوراق قضایی است که از طریق ایمیل و اینترنت انجام خواهد شد کاری که بر اساس قانون قبلی یک تا دو ماه طول می کشید.
معاون حقوقی قوه قضایی افزود: قوه قضاییه بر این اساس باید شفاف سازی کند و همه اقداماتش و آراء صادرشده را بر روی شبکه ملی عدالت قرار دهد.
وی استفاده از ویدئو کنفرانس را از دیگر ابزارهای مورد تاکید در قانون جدید در محاکم قضایی برشمرد و گفت: با اجرای این طرح و الکترونیکی شدن دادرسی کیفری، تا حدود یک میلیون تومان از هزینه دادرسی افراد کاهش می یابد.
خداییان جبران خسارت بازداشت شدگان بیگناه را از دیگر موارد شفاف قانون جدید آیین دادرسی کیفری برشمرد و افزود: کسانی که شکایت داشته باشند طرح دعوا می کنند و هیاتی در استانها تشکیل می شود که به اعاده حیثیت این افراد خواهد پرداخت و از بیت المال خسارت این افراد پرداخت می شود.
وی همچنین درباره اعتبارات لازم برای اجرای قانون جدید آیین دادرسی کیفری گفت: در قوه قضاییه بودجه متناسب پیش بینی شده اما دولت نپذیرفته است و نهایتا مجلس کمک کرد با این حال بودجه نهایی کفاف نیست.
خداییان افزود: رئیس قوه قضاییه دستور داده است که قانون جدید دادرسی کیفری باید به موقع به اجرا درآید بنابراین دولت و مجلس هم باید کمک کنند تا به خوبی اجرا شود و اگر قوه قضاییه تنها بماند شاید نتوانیم بخش هایی از قانون جدید را اجرا کنیم.
معاون حقوقی قوه قضاییه همچنین از آماده بودن طرح پیشگیری از فساد اقتصادی با کمک مجلس و قوه قضاییه خبر داد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات