کد خبر: 11770 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۵۸ - دوشنبه ۲۵ خرد ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

اوضاع متشنج در مرز سوریه و ترکیه (+عکس)

دیروز گروهی 10 نفره از داعش با ورود به منطقه مرزی “آلکچاقلعه” در استان شانلی عورفا از هزاران پناهجوی سوری که در خط مرزی ترکیه و پشت حصارها صف بشته بودند خواستند تا به سوریه و شهر تل ابیاد در مرز ترکیه و سوریه بازگردند.
مرزهای ترکیه و سوریه در روزهای گذشته با هجوم هزاران آواره سوری و درهای بسته ورود به ترکیه متشنج و ناآرام شده است.

به گزارش عصر ایران در روزهای گذشته تصاویر و خبرهای مختلفی در رسانه های ترکیه درباره ازدحام پناهجویان سوری گزیخته از شهر تل ابیاد سوریه در مرزهای ترکیه منتشر می شود.

در هفته گذشته پلیس ترکیه حتی در برخی موارد برای جلوگیری از هجوم و ورود پناهجویان سوری از وسایلی چون ماشین آب پاش به منظور متفرق کردن آنها استفاده کرده است.

دولت ترکیه می گوید در 4 سال گذشته و از زمان آغاز ناآرامی های داخلی در سوریه بیش از 1 میلیون پناهجوی سوری را در داخل مرزهای خود اسکان داده است. بسیاری از رسانه های ترکیه این رقم را حتی تا بیش از 2 میلیون سوری برآورده کرده اند و می گویند به دلیل ورود برخی پناهجویان سوری به داخل شهرهای ترکیه و خرید و یا اجاره خانه از سوی آنها رقم دقیقی درباره میزان پناهجویان وجود ندارد.

برخی شهروندان سوری به طور کلی از زندگی در این کشور منصرف شده و ترکیه را به عنوان خانه جدید خود انتخاب کرده اند. بسیاری از این پناهجویان که وضع مادی بهتری دارند درترکیه به خرید یا اجاره خانه و راه انداختن کسب و کار جدید مبادرت کرده اند.

بسیاری از پناهجویان سوری نیز که وضع مالی خوبی ندارند وارد بازار کار ترکیه شده اند. این مساله حساسیت های شهروندان ترکیه را سبب شده است و آنها می گویند تعادل حقوق و دستمزدها با ورود این کارگران ارزان به بازارها به هم خورده است.

دیروز گروهی 10 نفره از داعش با ورود به منطقه مرزی “آلکچاقلعه” در استان شانلی عورفا از هزاران پناهجوی سوری که در خط مرزی ترکیه و پشت حصارها صف بشته بودند خواستند تا به سوریه و شهر تل ابیاد در مرز ترکیه و سوریه بازگردند.

این ماجرا پس از درگیری و تنش مرزی گسترده بین نیروهای گارد مرزی ترکیه و این پناهجویان سوری روی داد. این پناهجویان از شهر تل ابیاد در شمال سوریه و در نزدیکی مرز که تحت کنترل داعش است گریخته و به منظور ورود به ترکیه در حصار مرزی منطقه آکچا قلعه در ترکیه صف بسته بودند.

گارد مرزی ترکیه که بیش ازر یک هفته است با هجوم این پناهجویان دست و پنجه نرم می کند در روزهای گذشته از ماشین آب پاش و باتوم و دیگر وسایل و ابزار برای متفرق کردن پناهجویان استفاده کرده است و در نهایت دیروز مجبور به استفاده از تیر هوایی اخطار شد.

پس از تنش های دیروز بین پناهجویان و گارد مرزی ترکیه نزدیک به 10 نفر از شبه نظامیان داعش که برخی از آنها نقاب داشتند به منطقه آمدند و پناهجویان سوری را با اخطار به بازگشت از خط مرزی ترکیه به سمت مناطق مورد سکونت شان فراخواندند.

مهاجران سوری در ابتدا از بیم صدمه دیدن به حرف شبه نظامیان داعش عمل کرده و از خط مرزی بازگشتند اما پس از گذشت ساعاتی دوباره به این منطقه بازگشته و در صف ورود به ترکیه در پشت حصار مرزی با سوریه قرار گرفتند.resized_467094_226

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

resized_467098_487

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات