کد خبر: 11814 | تاریخ انتشار: ۱۲:۲۳:۳۹ - شنبه ۳۰ خرد ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

روزانه 42 هزار و 500 نفر در جهان پناهنده یا آواره می شوند

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت فرارسیدن 20 ژوئن – 30 خرداد ماه – روز جهانی پناهنده اعلام کرد: در سال 2014 میلادی، هر روز 42 هزار و 500 نفر پناهنده، پناهجو یا آواره شده اند.

به گزارش ایرنا از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، در پیام بان کی مون که روز شنبه انتشار یافته، آمده است: بیایید در روز جهانی پناهنده، سرنوشت میلیون ها نفر در سراسر جهان را به یاد آوریم که به دلیل مناقشات و ظلم و جور مجبور شدند خانه و کاشانه خود را رها کنند.

وی می افزاید: 59 میلیون و 500 هزار نفر در پایان سال 2014 به اجبار در سراسر جهان آواره شده اند که بالاترین تعداد ثبت شده این به آن معنا است که امروزه از هر 122 انسان، یک نفر پناهنده، آواره یا پناهجو است.

بان کی مون ادامه می دهد: منازعه جاری در سوریه و همچنین بحران در عراق، اوکراین، سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی، شمال شرقی نیجریه و بخش هایی از پاکستان موجب رشد سرسام آور آوارگی اجباری جهانی شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد می افزاید: در سال 2014، هر روز 42 هزار و 500 نفر پناهنده، پناهجو یا آواره شدند و صرفا طی چهار سال این تعداد چهار برابر شده است، این درحالیست که مناقشات طولانی مدت حل نشده باقی مانده اند و تعداد پناهندگانی که توانستند به کشورشان بازگردند در طول سه دهه گذشته، کمترین مقدار بوده است؛ پناهندگی طولانی مدت برای 25 سال است که ادامه دارد.

بان کی مون ادامه می دهد: تعداد افراد بی خانمان که در برابر مناقشات و خشونت خواستار حمایت هستند رو به افزایش است. همانگونه که از افزایش چشمگیر جابجایی غیرقانونی با قایق در مدیترانه، جنوب شرقی آسیا و نقاط دیگر مشخص است، بسیاری از آنان چاره ای ندارند جز آنکه برای رسیدن به امنیت از شیوه های خطرناک استفاده کنند.

وی می افزاید: در چنین مواقعی، تجدید میثاق دولت ها و جوامع در سراسر جهان ضروری است تا بتوانند برای آنانی که تمام زندگی خود را به دلیل مناقشات یا ظلم و جور از دست داده اند، سرپناه و امنیت را به ارمغان آورند.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه می دهد: با در نظر گرفتن این موضوع که 86 درصد پناهندگان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و نظام پاسخگویی بشردوستانه روز به روز افزایش می یابد، همبستگی بین المللی و سهیم شدن در این مسوولیت، جهت تامین نیازهای جوامع آواره و همچنین میزبانان آنان حیاتی است.

بان کی مون می افزاید: پناهندگان افرادی مانند من و شما هستند. آنان پیش از آواره شدن، زندگی عادی داشته اند و بزرگ ترین رویای آنان این است که دوباره به زندگی معمولشان بازگردند؛ بیایید در این روز انسانیت مشترک خود را به یاد آوریم، بردباری و گوناگونی را جشن بگیریم و با آغوش باز پذیرای پناهندگان در هر کجای این زمین باشیم.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات