کد خبر: 11884 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۱۰ - دوشنبه ۸ تیر ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

نخستین مرکز بین المللی تحقیقات توانبخشی راه اندازی شد

تهران – ایرنا – معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: نخستین مرکز بین المللی تحقیقات توانبخشی با مشارکت این دانشگاه و دانشگاه لایپزیک آلمان و با همکاری یک دانشگاه از کره و دو دانشگاه از اندونزی راه اندازی شد.

 به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، حمیدرضا خانکه افزود: با طراحی ساختار مرکز بین المللی تحقیقات توانبخشی در دانشگاه لایپزیک و تهیه اساسنامه آن که به امضای نمایندگان چهار دانشگاه، از جمله معاون تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی رسید، فعالیت این مرکز تحقیقات از 28 خرداد ماه – 18 June – آغاز شده است.

وی ادامه داد: قرار است، پژوهش های مختلف در حوزه توانبخشی روانی خصوصا در حوادث و بلایا، با حمایت مالی دانشگاه لایپزیک در این مرکز بین المللی تحقیقاتی انجام شود و زمینه را برای تولید دانش و شواهد علمی در این خصوص فراهم کند.

خانکه با تاکید بر اینکه مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایای طبیعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از عناصر اصلی این مرکز تحقیقات بین المللی است، افزود: قرار است تا به عنوان اولین طرح تحقیقاتی مشترک، مطالعه مقایسه ای بین آلمان و ایران در حوزه ایمنی روانی در حوادث و بلایا و چگونگی آمادگی روانی در حوادث و بلایا انجام بشود.514354805621435480562_4663

وی گفت: در راستای همین برنامه، کارگاه آموزشی کمک های اولیه روانی در حوادث و بلایا در این مرکز تحقیقاتی برگزار شد و مباحث مربوطه به دانشجویان دکتری دانشگاه لایپزیک تدریس شده است.

خانکه افزود: با توجه به اینکه دانشگاه لایپزیک آلمان معتبرترین دانشگاه در زمینه روانشناسی در حوادث و بلایا در دنیا است و مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایای طبیعی دانشگاه علوم بهزیستی نیز یکی از مراکز معتبر در خصوص سلامت در حوادث و بلایا هستند.

معاون تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خاطرنشان کرد: تبادل دانشجوی دکتری و پسادکترا در رشته های مرتبط با حوادث و بلایا، انجام تحقیقات مرتبط درخصوص سلامت در حوادث و بلایا و همچنین برگزاری دوره های آموزشی مشترک و تولیدات علمی مشترک، از جمله برنامه های آینده دو دانشگاه لایپزیک و علوم بهزیستی در قالب فعالیت های مرکز جدید بین المللی تحقیقات توانبخشی است.

براساس این گزارش، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاهی تخصصی با حدود 1800 دانشجو شاغل به تحصیل در رشته های خاص همچون مدیریت رفاه اجتماعی، سلامت اجتماعی(وتعیین کننده های آن)، سلامت روانی و توانبخشی مانند کاردرمانی، گفتاردرمانی، ارتوپدی فنی، فیزیوتراپی، مددکاری اجتماعی، مشاوره خانواده و همچنین سالمند شناسی و رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان فعالیت دارد.

در این گزارش آمده، برخی از این رشته ها به عنوان تنها برگزارکننده دوره های تحصیلات تکمیلی و «پی اچ دی»، و در تعدادی از آنها، نخستین مجری دوره های تحصیلات تکمیلی در کشور و حتی کشورهای منطقه شناخته شده است.

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کند و دارای هشت مرکز تحقیقات فعال در زمینه سلامت روانی، سلامت اجتماعی و توانبخشی است که یکی از این مراکز، مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایای طبیعی است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات