کد خبر: 11942 | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸:۳۲ - یکشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

تأکید مدیرکل جدید بهزیستی استان تهران بر استفاده از مراکز غیردولتی و دانشگاه ها

مدیرکل بهزیستی استان تهران وضعیت آسیبهای اجتماعی در استان تهران را به دلیل افزایش جمعیت و حاشیه نشینی بسیار نامطلوب دانست و گفت: آمار طلاق، اعتیاد، تعداد زنان بی‌سرپرست روز به روز افزایش می‌یابد حال آنکه به نسبت تراکم جمعیت و افزایش انواع آسیبهای اجتماعی نوپدید، تعداد مجتمع‌ها و پایگاه‌های خدمات اجتماعی در استان تهران بسیار کم است.

به گزارش ایسنا، در نشست هم‌اندیشی معاونان امور اجتماعی بهزیستی کشور و استان تهران که با حضور دکتر فرید، معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور و به همراه مدیر و معاونین امور اجتماعی شهرستانهای تهران، ری و شمیرانات در سالن اجتماعات بهزیستی استان تهران برگزار شد دکتر احمد دلبری گفت: درصدد هستیم با تعامل و همکاریهای گسترده با دانشگاه‌ها با استفاده از توان علمی آنان درجهت کاهش و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، گامهای موثرتری برداشته شود.

وی بیشترین معضلات را در حوزه اجتماعی دانست و افزود: با حمایت خیرین و جلب مشارکتهای مردمی باید وضعیت شیرخوارگاه‌ها از نظر تامین نیروی انسانی، گسترش و مجهز کردن فضاهای فیزیکی در وضع مطلوب تری قرار گیرد و همچنین افزایش تعداد مراکز و پایگاه‌های اورژانس اجتماعی با تعامل بهزیستی و شهرداری، دانشگاهها و وزارت بهداشت با هدف مداخله و کمک در بحرانهای فردی، خانوادگی و اجتماعی درجهت کاهش و جلوگیری از بروز آسیبهای بیشتر انجام پذیرد.

دلبری خاطر نشان کرد: در این جلسه، چهارکارگروه آسیبهای اجتماعی- امور مهدهای کودک – شبه خانواده و امور زنان باهدف هدایت و هماهنگی وظایف درجهت دستیابی به وضعیت مطلوب و توسعه استان تهران در حوزه های مختلف اجتماعی تشکیل شد.

به گفته وی، توسعه و گسترش 5 مرکز فعال اورژانس اجتماعی در سایر شهرستانهای استان تهران با اولویت شهرهای آسیب خیز اطراف تهران، توسعه مراکز مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق، ساماندهی کودکان خیابانی و بازمانده از تحصیل با رویکرد حمایتی و آموزشی در دستور کار کارگروه آسیبهای اجتماعی قرار گرفت.

مدیرکل بهزیستی استان تهران تصریح کرد: افزایش نفوذ ضریب خدمات به کودکان از طریق اجرای طرح کودک یاران محله، تقویت و توسعه همکاری‌های برون بخشی امور مهدهای کودک با سازمانهای هلال احمر، صداوسیما، خبرگزاریها، سازمان تبلیغات اسلامی و بسیج، افزایش تعداد مهدهای کودک براساس نیاز سنجی مناطق و ارتقاء کیفیت خدمات آموزشی در مهدهای کودک با نظارت بازرسین، استفاده از نیروها و مربیان متخصص در مهدهای کودک نیز جزو فعالیت‌های اصلی کارگروه مهدهای کودک است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان بهزیستی استان تهران، وی افزود: در کارگروه شبه خانواده مقرر شد؛ سرپرستی فرزندان 3 تا 6 سال به مراکز شبه خانواده غیر دولتی واگذار شود، تمهیدات لازم درخصوص کمک به فرزندان متولد شده از مادران معتاد به مواد مخدر، پیگیری دستور ریاست جمهوری مبنی بر استخدام نیرو در سازمان، استانداردسازی ارائه خدمات در شیرخوارگاهها و پیگیری در راستای تامین نیروی انسانی (پزشک، پرستار، بهیار، مددکار و روانشناس) از جمله اقدامات این کارگروه است.

دکتر احمد دلبری عنوان کرد: ایجاد و پیگیری بیمه تامین اجتماعی زنان سرپرست خانوار، رفع مشکلات و آسیب شناسی گروه‌های همیار در حوزه زنان نیز در دستور کار گروه امور زنان قرار گرفت.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات