کد خبر: 11966 | تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰:۳۱ - سه شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۴ | ۱ نظر | |

12000 کودک در مراکز بهزیستی کشور زندگی می کنند

رئیس سازمان بهزیستی کشور از اجرای طرح پس‌انداز برای فرزندان بهزیستی از بدو تولد خبر داد و گفت: سالانه کمتر از یک هزار کودک زیر سه سال در سطح کشور رها می شوند.

دکتر انوشیروان محسنی بندپی در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: طرح افتتاح حساب برای فرزندان تحت پوشش بهزیستی، پس‌اندازی برای آنها محسوب می‌شود و نقطه اطمینانی است اما در نگاه سیستمی و کلان باید همزمان و همراه با افتتاح حساب، از حمایت‌های اجتماعی نیز برخوردار شوند.

وی گفت: بیمه‌های اجتماعی مانند درمان، از کار افتادگی، فوت و … باید با همکاری نهادهای ذیربط و دولت در کشور عملیاتی و نهادینه شود؛ به طوری که این اقدام افراد از حالت روزمرگی و صرفه‌جویی موقت درآمده و آینده‌شان را تضمین کند.

رئیس سازمان بهزیستی تاکید کرد: در اروپا مردم درآمد ماهیانه خود را صرف تفریح، نشاط و مسافرت می‌کنند؛ در حالی که در ایران مبلغی از درآمد خانواده‌ها برای فرزندانشان پس‌انداز می‌شود، چون ضمانت‌های لازم برای بیمه اجتماعی چند لایه در کشور وجود ندارد و نتوانستیم آن را تاکنون اجرایی کنیم.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه سالانه کمتر از هزار کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست زیر سه سال در خیابان‌ها رها می‌شوند، گفت: بر اساس آمارهای موجود ۱۲ هزار کودک در مراکز بهزیستی تمامی استان‌های کشور نگهداری می‌شوند که با تسهیل در قانون فرزندخواندگی، زمینه واگذاری تعداد زیادی از آنها فراهم خواهد شد.

وی در مورد ترخیص فرزندان بهزیستی نیز گفت: بعد از سن ۱۸سالگی، کودکانی که در مراکز نگهداری می‌شوند، زمینه استقلال آنها فراهم می‌شود و به آنها تا ۱۵ میلیون تومان وام برای تشکیل زندگی اعطا خواهد شد.  البته سعی داریم مبلغ این وام را با تخصیص اعتبارات ویژه‌ای افزایش دهیم.

رئیس سازمان بهزیستی تاکید کرد: در مرحله اول و قبل از استقلال کامل این کودکان، ابتدا چند نفر از آنها با هم در یک خانه زندگی کرده و کارشناسان بهزیستی نیز آنها را زیر نظر دارند و پس از داشتن شرایط مناسب می‌توانند به صورت فردی، مستقل زندگی کنند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " 12000 کودک در مراکز بهزیستی کشور زندگی می کنند " ارسال شده است.

  1. ... :

    جناب ریس متوجه نشدند دلیل رها سازی کودکان چیست مشکلات اقتصادی واجتماعی تاثیر گذار نیست اگر روزی مرد به هر دلیل زن وکودک را از خانه بیرون کند مادر چند روز می تواند کودک را در کنارش داشته باشد بجای اینکه به کودکان کمک کنید به قول خیلی از همین والدین به مددکاران اجتماعی به ما یعنی پدر ومادر کمک کنید تا به فرزندان مان کمک کنیم مشکل والدین مشکل برای فرزندان ایجاد می شود وجود داشتن والدین در بدترین موقعیت بهتر از بودن کودکان در مراکز نگهداری کودک است اینده این کودکان بعد از هیجده سالگی ادم را به عمق مشکلات اینها به فکر فرو می برد ازدواج ناموفق ، بیکاری ، اعتیاد ، پرخاشگری وبسیار مشکلات روانی که از کودکی نصیب این کودکان شده است حمایت اجتماعی از والدین دچار مشکل بسیار مهم است تیم تخصصی را قوی کنید هر داوطلبی دوره بیبیند متخصص نمی شود کار متخصصین بسیار سخت است تا چه رسد که فقط دوره ببینی ، مرکز شبه خانواده توسط چه کسانی اداره می شود که خروجی اش این مردان وزنان مشکل دار است کمی تحقیق وکار علمی در نگهداری و رها سازی کودکان معصوم ، راه حل درست را به شما نشان می دهد.الی اخر .

ارسال نظر


آخرین موضوعات