کد خبر: 12017 | تاریخ انتشار: 20:45:16 - دوشنبه 3 آگوست 2015 | ۸ نظر | |

نظرسنجی در مورد طرح واگذاری خدمات حمایتی به کمیته امداد امام خمینی (ره)

با توجه به اینکه اخیراً طرح یک فوریتی مجلس شورای اسلامی در خصوص واگذاری خدمات حمایتی به کمیته امداد امام خمینی (ره) و خدمات 81698030-70058583توانبخشی به سازمان بهزیستی به تصویب رسیده است، شما شرایط را در پیشبرد ابعاد مختلف توانمندسازی جامعه هدف چگونه ارزیابی و تحلیل می کنید؟ آیا با تصویب این طرح موافقید؟ آیا به نظر شما کمیته امداد می تواند از عهده مباحث بسیار تخصصی توانمندسازی زنان سرپرست خانواده بر آید؟ آیا با توجه به اینکه صدها کلینیک تخصصی مددکاری اجتماعی و صدها مجتمع خدمات بهزیستی و موسسات خیریه با مجوز از سازمان بهزیستی در حال خدمت رسانی به این بخش از جامعه هدف سازمان بهزیستی می باشند، کمیته امداد بدون بهره گیری از بخشهای خصوصی فعال در این عرصه می تواند پاسخگوی نیازهای این قشر از آسیب دیدگان جامعه ما باشد؟ آیا از پتانسیلهای منابع انسانی متخصص لازم و کافی در این خصوص برخوردار است؟

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۸ ديدگاه مطلب براي " نظرسنجی در مورد طرح واگذاری خدمات حمایتی به کمیته امداد امام خمینی (ره) " ارسال شده است.

 1. حقیقت گفت:

  با سلام. ضمن تشکر از طرح این سوال، به نظر بنده از سالها پیش این طرح در مجلس مطرح شده بود و در دست بررسی بوده است. تا این لحظه هم بنده از تصویب این طرح کاملا بی اطلاع بوده ام. به نظر می رسد که صورت مسأله پاک شده است . بهزیستی از هر نظر شرایط خوب و مناسبی جهت خدمت رسانی به زنان سرپرست و کودکان و … داشته و دارد. کم و کاستی هایی وجود دارد و نمی شود انکار یا نادیده گرفت اما این جابجایی بدین صورت به نفع جامعه هدف مددکاران اجتماعی و مددکاران اجتماعی فعال در این عرصه نیست. چرا که تولدی دوباره محسوب و تلقی می گردد. در این مسیر بازنگری های دستورالعملها و آیین نامه های اجرایی و کلیه جابجایی ها اعم از منابع انسانی و مالی و … آسیب دیدگان بسیاری بوجود خواهند آمد! ای کاش نحوه خدمات رسانی به قشر از جامعه از سوی خدمت دهندگان اولیه ای که سالهاست در این حوزه کار کرده اند آسیب شناسی میشد و نقاط ضعف شناسایی و رفع میشدند. الان جامعه نیازمند خدمات اجتماعی ما تاب و توان این جابجاییها را ندارد.

 2. آخی گفت:

  عوض زاده کجایی که یادت بخیر. نیستی ببینی که قسمت نظرات سایت داره خاک می خوره.

 3. یارانه بگیر گفت:

  کمیته امداد نسبت به بهزیستی سازمانی دارای الزامات کنترل شده می باشد. حتی به سختی می توان مدیری را دارای مرکز خصوصی با مستمری دهها میلیون تومان یارانه بلاعوض بصورت ماهانه مشاهده کرد . این در حالی است که بعضی مدیران کل و معاونین بهزیستی برای مرکز تحت نظارت خودشان که خدمات بهزیستی انجام می دهند یارانه بلاعوض پرداخت می کنند کنترل کننده و مجری یک نفر واحد — اکثرا خدمات جهت رضای الهی بوده و مددجویان ناراضی ندارد. خدمات کمیته امداد موثر تر است .

 4. ... گفت:

  تیم کارشناسی براساس چه فرایندی ویا چک لیستی این واگذاری را انجام دادهاست نحوه اجرا، تقسیم کار ، شرح وظایف مشخص شده وتفکیک شده وبالاخره جزییات طرح باید توسط متخصصین نوشته شده باشد جزییات طرح بسیار مهم می باشد.

 5. حقیقت گفت:

  در مورد این طرح و تصویب آن فقط این را می دانم که بیشترین ضرر را ۱- جامعه هدف سازمان بهزیستی در حوزه زنان سرپرست خانواده و کودکان تا زمان جابجایی ها خواهند داشت ۲- مراکز خصوصی تحت نظارت سازمان بهزیستی که در این حوزه کار می کردند بسیار متضرر خواهند شد.

  در مورد اول مسلما بدلیل این جابجایی های مسوولیتی و بازنگری های آیین نامه ای و … مسیر توانمندسازی های صورت گرفته بر روی جامعه هدف به نوعی قطع و به اصطلاح قیچی میشود و در واقع فعالیتهای انجام شده در مسیر توانمندسازی هزاران خانواده تحت پوشش قطع و بی اثر می گردد.

  در مورد دوم کاملا واضح است که میزان تعاملات و همکاری های کمیته امداد با بخش های خصوصی به چه صورت بوده است و کارنامه این سازمان در اعتماد به بخشهای خصوصی بسیار واضح و روشن می باشد. بنابراین کلینیکها و مجتمع ها و موسسات خیریه بهزیستی که تاکنون با این پرونده ها کار می کرده اند و صدها نفر از این طریق مشغول بکار شده بودند، با این جایجایی ها و خلاء اجتناب ناپذیر زمانی مربوطه، از کار بیکار خواهند شد.

  این نظر در سامانه ایده پردازان مددکاران اجتماعی ثبت شده است.
  لینک سامانه: http://iraniansocialworkers.ir/idea

 6. خراسانی گفت:

  کاش کمیته امداد را در بهزیستی ادغام کنند!

 7. خانه خورشید گفت:

  نظرسنجی شما در این خصوص بسیار عالیست. موارد مختلفی که در این مورد به ذهن من خطور می کند:

  … از سالهای قبل این اتفاق باید می افتاد که نیفتاده بود.
  … تمامی این اتفاقات حساب شده و برنامه ریزی شده بود. تغییرات ساختار مدیریتی بهزیستی نیزاحتمالا با این پیش زمینه صورت پذیرفت.
  … بهرحال باید منتظر اتفاقات خوب در آینده ای نه چندان دور ماند.
  …کمیته امداد امام خمینی در حال اقدامات و برنامه های اجتماعی متفاوت دیگری است و این واگذاری خدمات حمایتی این مجموعه را دچار مشکل می کند و سایر برنامه ریزیهای کمیته امداد را مختل می سازد. غیر از این حجم خدمات واگذار شده بسیار بالاست و کمیته امداد نمی تواند این حجم بالای کار را پذیرا بشود مگر با برون سپاری خدمات تخصصی مربوطه که در این مورد هم کمیته امداد اینگونه نبوده است.

 8. حقیقت گم شده گفت:

  من معتقدم مبحث توانمندسازی در سازمان بهزیستی نیاز به یک بازنگری اساسی دارد و خصوصا در ابعاد توانمندسازی زنان سرپرست خانواده باید این بازنگری با استفاده از پتانسیلهای علمی حوزه های مختلف علوم انسانی صورت گیرد ولی این نیاز به بازنگری، هیچ ربطی به واگذاری این قضیه به کمیته امداد ندارد و کمیته امداد علیرغم توانمندیهای مالی بسیار بالا، امکان پوشش تخصص محور در مسیر توانمندسازی این قشر از جامعه را واقعا ندارد و به فرض نهایی شدن این واگذاری ، دو سال بعد با کلی مسائل و مشکلات بیشتر این مبحث مجددا به سازمان بهزیستی واگذار خواهد شد ولی در این مسیر ضرر و زیانهای بسیار جبران ناپذیری در ابعاد مختلف پیش خواهد آمد. با تشکر از این نظرسنجی صورت گرفته

ارسال نظر


آخرین موضوعات