کد خبر: 12038 | تاریخ انتشار: 0:01:30 - جمعه 7 آگوست 2015 | ۲۱ نظر | |

واکنش دکتر زاهدی اصل به منابع آزمون دوره دکترای مددکاری اجتماعی

ستما- در خبرها شنیدید که منابع آزمون کتبی دکترای مددکاری اجتماعی برای سال تحصیلی ۹۵ مجددا تغییر کرده و در دفترچه راهنمای سازمان سنجش که امروز در خروجی سایت این سازمان ، قرار گرفته است ، دروس غیر مرتبط به عنوان منبع درج شده است. لذا در همین رابطه ساعاتی پیش با آقای دکتر محمد زاهدی اصل ، مدیر گروه رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی تماس گرفته و نظر ایشان را در مورد مفاد امتحانی آزمون ورودی دوره دکترای مددکاری اجتماعی جویا شدیم. لازم به توضیح است ، ایشان از اساتید پیشکسوت مددکاری اجتماعی ایران بوده ، و تلاشهای زیادی برای بهبود سیستم آموزشی رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی انجام داده اند.20_25_DSC_2929

روند بهبودی کیفیت آموزشی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید

به گفته دکتر محمد زاهدی اصل، با آغاز بکار دولت تدبیر و امید،  شاهد گشوده شدن سر فصل جدیدی  در بهبودی  تمام زمینه های آموزشی رشته مددکاری اجتماعی از جمله  بهبود کیفی آزمون کتبی و مصاحبه علمی آزمون دکترا بوده ایم که به عنوان مثال نتایج مثبت آن را در نحوه برگزاری آزمون سال ۹۴ می توانید مشاهده نمایید. از دیگر نتایج مثبت این رویکرد ، تغییر نحوه آزمون ورودی برای دوره های مقطع دکترا، برای سال تحصیلی سال ۹۵  است. ایشان این تغییر را به فال نیک گرفته و  از خواسته های عمده اساتید و دانشگاههای کشور دانستند و اینکه  دست دانشگاهها را در گزینش ،جذب و غربالگری دانشجویان و  برقراری عدالت آموزشی بازتر خواهد نمود.

انتقاد شدید از محتوای منابع آزمون کتبی دوره دکترای مددکاری اجتماعی

این استاد دانشگاه ضمن مثبت ارزیابی کردن کلیات فرایند جدید جذب دانشجو، از تجمیع رشته های علوم اجتماعی و تعریف منابع امتحانی مشترک  در برگزاری آزمون کتبی دکترای مددکاری اجتماعی به شدت انتقاد کردند و آن را مغایر با مفاد مصوب وزارت علوم  ذکر کرده، و به هیچ وجه قابل قبول ندانستند. و در ادامه افزودند، سنجش علمی داوطلبان برای معرفی افراد مجاز شده به دانشگاهها ، به معنی این نیست که در محتوای آزمون دکترای مددکاری اجتماعی و سایر رشته ها از منابع درسی غیر مرتبط، چون تاریخ و مردم شناسی استفاده گردد و طبیعی است منابع هر رشته تحصیلی باید متناسب با دروس آن رشته تحصیلی تعریف شود و لاغیر، که این روند باید اصلاح گردد. به گفته استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی  ،ایشان  به محض بازگشایی دانشگاهها از اول شهریور ماه ، حتما پیگر این موضوع تا حصول نتیجه مطلوب خواهند بود.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲۱ ديدگاه مطلب براي " واکنش دکتر زاهدی اصل به منابع آزمون دوره دکترای مددکاری اجتماعی " ارسال شده است.

 1. عیسی نیک بخت گفت:

  سلام. ممنون میشیم اگه اقای دکتر زاهدی و انجمن مددکاران ایران پیگیر این موضع بشن اصلا ما مددکاران اجتماعی فقط از نظریات جامعه شناسی استفاده می کنیم اونهم از بعضی نظریان اون رشته و چرا ما باید بیایم کتابای مردم شناسی رو بخونیم . اصلا چرا ما باید حوزه های جامعه شناسی رو بخونیم .حتی اگه ما مددکاران اجتماعی ابدیت باشیم لزومی به استفاده از روش های کمی نداریم و عرصه ما مشارکت و مصاحبه های فردی و گروهی و مشهده و … هستش .
  واقعا جای بسی تاسف داره که بین یک حرفه کاملا کاربردی و عملی و یک رشته کاملا تئوریکال نمیتونند تفاوت قائل بشن و اینجوری بنیان علم و دانش رو خراب می کنند. این بساطی که وزارت علوم راه انداخته و رشته ها رو ادغام کرده بزرگترین ضربه رو به بنیان علمی کشور میزنه در هیچ جای دنیا تا حالا چنین اتفاقی نیفتاده و نخواهد افتاد . در مقطع دکترا رشته ها باید بیشتر و تخصصی تر بشن و هرکسی به عنوان یک متخصص وارد یک حوزه بشه نه اینکه مثلا همه بیان جامعه شناسی بخونند بعد بدون گذروندن حتی یک واحد مثلا مددکاری یا رفاه اجتماعی از یک رشته ای مثلا برنامه ریزی توسعه بیان این رشته بخونند این فقط زمینه رو برای پس رفت علمی کشور- گسترش بی سوادی و رواج مدرک گرایی در کشور. خیانت علمی به کسانی که در رشته خودشون توانمند و متخصصن می شود . در پایان باید بگم ما باید کی رو ببینیم که میخایم در رشته خودمون درس بخونیم نه رشته ی دیگه . فردا در مصاحبه دکترا ادمایی پیدا میشن که هیچی از اون رشتهنمیدونند ولی دانشگاه مجبور به پذیرش اونهاست . خواهش و استدعا دارم این مسئله به شدت پیگیری بشه و یکبار هم شده این انجمن مددکاران ایران از حقوق که پیشکش از زیر سوال بردن حرفه مون دفاع کنند. با تشکر عیسی نیک بخت دانشجوی کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی

 2. عیسی نیک بخت گفت:

  از اقای دکتر زاهدی بابت تمام زحماتشون کمال تقدیر و تشکر را دارم ایشالا با پیگیری های ایشان و حمایت انجمن مددکاران ایران جلو این معضل بزرگ گرفته بشه و وضعیت بد و تنگناهای حرفه مددکاری اجتماعی از این بدتر نشه چرا که اونوقت تمام زحمات مددکاران رنج دیده و سختی کشیده در این زمینه از بین میره و ما باید خودمونو برای حذف تدریجی این رشته اماده کنیم.

 3. به عیسی نیک بخت و بزرگترهاش گفت:

  با سلام. از سینه چاکی تان برای حرفه مددکاری اجتماعی تشکر می شود. روند پذیرش چند سال اخیر در مقطع دکترای این رشته شاهدی بر حق و ناحق بودن آن است. قبل از هر چیز ما نیازمند زبان حرفه ای و گفتمان دانشگاهی برای این رشته ی بی پدر و مادر هستیم. حرف بیشتری نمیزنم، چرا که جز موضع گیری و پاسخ ها و نظرات نسنجیده و من عندی چیزی نصیب من نخواهد شد. از طرف خون جگر خورده این رشته مقدس، و نه مدعی ناآگاه… . حرفها برای گفتن زیاده.

 4. مینا گفت:

  سلام,خیلی خوشحالم که در منابع دکترا تجدید نظر کرده اند .امیدوارم به همین روال باقی بماند ما چرا نباید مردم شناسی بخونیم ؟ مگر جزو واحدهای کارشناسی شما نبوده؟اصلا چرا باید مخالفه به دست آوردن علم در مردم شناسی یا جامعه شناسی باشیم؟ بله بنده هم از اینکه منابع مددکار ی کم شده در دکترا بسیارمتاسفم اما کاربسیار عالی هست که هم منابع مددکاری باشد هم منابع جامعه شناسی شاید دانشجو های دکترا ی مددکاری از این فقر و کمبود علم جامعه شناسی خارج بشوند درضمن آقای عیشی نیک بخت مدافع حقوق مددکاران اجتماعی و مخالف ورود سایر رشته های دیگر چون جامعه شنای به حیطه مددکاری تا آنجا که خاطربنده می باشد شما نیز از رشته دیگر به مدکار ی آمده اید بس بهتراست شما در این زمینه سکوت فرمایید

 5. عیسی نیک بخت گفت:

  ببینید مینا خانم هرکسی تکست شمارو بخونه متوجه میشه که حتی یک واحد مددکاری نگذروندی و چیزی از مددکاری نمیدونی . بله بنده ۲ سال کاردانی مشاوره خوندم . ۴ سال لیسانس علوم ارتباطات .و در موسسات و اموزش و پروش کار فرهنگی و تربیتی میکنم اونهم به مدت ۷ سال. از طرف دیگه باید بگم من اگه از مددکاری چیزی نمیدونستم رتبه کارشناسی ارشدم با وجود این همه مددکار پرمدعا ۱ نمیشد و در ازمون دکترای تخصصی بصورت ازمایشی ۸ نمیشدم . من مخالف اومدن دانشجویان از رشته های دیگه نیستم و جانبدارانه دفاع نمیکنم مخالف تغییر منابع مددکاری اجتماعی هستم که حتی یک واحد مددکاری در منبع دکترا گنجانده نشد . شما بگید مردم شناسی و مبانی تاریخ اجتماعی به چه درد مددکاران اجتماعی میخوره ؟
  این دروس کجای حرفه من جا داره ؟
  ببینید من نه ادعای تحصیلات و سواد میکنم اما به لطف دانستن زبان میتونم راجع به رشته ام و منابع -حوزه ها .فعالیت کاری انها در دنیا و دانشگاهههای معتبر مددکاری سرچ کنم که تا الان این کارو انجام دادم و اگه قسمت باشه که در این حوزه مشغول فعالیت شم قطعا ترجمه های زیادی از فعالیت های حرفه ای مددکاری در دنیا ارائه خواهم داد. تغییر منابع مددکاری فقط وضعیت بحرانی فعلی مددکاری را در کشور بدتر میکنه و اجازه نمیده مددکاری اجتماعی در ایران از این مرحله سنتی عبور بکنه و بجایی برسه .در ادامه باید بگم درست ما نیازمند شناخت درباره جامعه و افراد آن هستیم اما مددکاری اجتماعی دارای نظریات مستقلی است که متاسفانه تا حالا در کشور ما به این موضوع دقت نشد و بعلت عدم اگاهی عمومی و حتی همین تخصیص منابع در ازمون دکترا می توان متوجه شد که حرفه مددکاری با چالش های بسیار جدی روبرست . حرف های شما نشان از حمایت از حرفه مددکاری نمیزنه چراکه معلوم دانشجو این حوزه نبودید و در این زمینه مطالعه نکردین . متاسفانه رویکرد انتظامی شهرداری ها و واگذاری پایگاهها به پیمان کارانی که هیچی از مددکاری اجتماعی نمیدونند باعث میشه افراد زیادی که فقط دنبال درآمد و …. هستند وارد این حرفه شوند و فعالیت مددکاری اجتماعی را از مسیر اصلی خودش خارج بکنند.

 6. عیسی نیک بخت گفت:

  سلام . اون دوست عزیزی که بدون اسم مطلب گذاشت . ممنون از شما . اما پند و نصیحت تو حرفه ما جایی نداره دوست خوبم . من بر این موضوع واقفم که مددکاری اجتماعی از دروم مشکلات زیادی داره اما قرار نیست ما همه چیز ول کنیم به امان خدا بره. قرار نیست چون مشکل هست ما به حل مشکل اقدام نکنیم و قرار نیست اگه …..
  از تکست شما متوجه میشم که واقعا سختی کشیدی و نشان از زحمات شما در این زمینه داره اما اینکه بین بد و بدتر ، بدتر انتاخاب کنیم کار درستی نیست . تغییر وضعیت فعلی منابع دکترا مددکاری هیچ کمکی جز پسرفت این حرفه نمیکنه .و ما در مصاحبه های دکترا شاهد ورود افرادی هستیم که حتی دو واحد مددکاری نگذروندند و حتی چیزی به اسم رابطه حرفه ای را درک نکرده اند این خودش یک مشکل و معضل بزرگتر برای حرفه و رشته ماست که حتی شانس حضور در مرحله اینترویو رشتمونو نداشته باشیم اما ی عده به لطف نااگاهی وزارت علوم راحت میان بالا . و این خودش زمینه تخصص و تخصص گرایی را از بین میبره و زمینه رواج مدرک و مدرک گرائی را در کشور ما فراهم میکنم و نشان از عدم اهمیت تخصص و علم در کشور ما داره . من با تمام احترامی که برای شما قائلم هرچند که شاید نتونم مشکلات شما را درک کنم اما در این زمینه نیازمند همکاری و پشتیبانی مددکاران اجتماعی هستیم . با سپاس فراوان

 7. حقیقت گم شده گفت:

  آفرین به جسارت حرفه ای و تخصصی جناب آقای دکتر زاهدی اصل. جالب اینکه در این مبحث جای خالی اظهار نظر و موضع گیری اصناف علمی مددکاری اجتماعی ایران به وضوح احساس می شود.

 8. من گفت:

  سلام دوستان مددکار
  متاسفانه بزرگان حرفه ی مددکاری اجتماعی در ایران در قبال این حرفه ی مقدس کم کاری نمودن و زمانیکه مدیران ما به ضعف های خویش در نگاه واقع گرایانه به جامعه پی بردند و حاضر شدن تن به واجب بودن مددکاری اجتماعی در ایران بدهند متولیان این رشته بجای اتحاد هر کدام رفتند برای خود یک انجمن راه انداختند و منافع خود را دیدند برای اینکه بتوانند برای خود و هم کاسه های خود جایگاهی پیدا کنند بر این رشته نوپا تبر زدند گروهی ردیف شغلی های مددکاری را به سایر رشته های علوم اجتماعی دادند تا وجود خودشان را که مدرکی از مددکاری ندارند را توجیه کنند و ان طرف هم عده ای با دروغگویی با اعلام اینکه ما مددکار بیکار نداریم ما را به بازی گرفتند متاسفانه ما شاهد این هستیم که اساتید جوان مددکاری از سلامت روان برخوردار نیستند و به اصول حرفه ی خود پایبند نیستند من واقعا اینده گروه دانشگاه توانبخشی را در خطر می بینم و این وضعیت ساخته کسی است که ادعا می کند باید به انسان و انسانیت و اخلاق احترام بگذاریم که به نظر ما بک مدیر مستبد ترسو بهترین توصیف برای ایشان است حال کی به فکر ما دانشجویان این رشته و اینده ما و حرفه ی ما است؟ هر کسی که وارد این رشته شده باشد به عقیده من مددکار است ولی نباید از این به بعد اجازه داده شود بچه های رشته های دیگر در این رشته بیایند و همچنین ما باید قبول کنیم ما یک رشته بین رشته ای میخوانیم و مجبوریم تا زمانیکه در مجموعه مددکاری غنی نشدیم دروسی را از سایر رشته ها وام بگیریم.متاسفم برای خودم و شما که در حرفه ای درس خواندیم که بزرگانمان چیزی بنام تدبیر در انها وجود نداشت که امروز حرفه ی ما را به پرتگاه سقوط کشاندن و برایمان میخواهند اسیب های یک سیستم را کاهش دهند ور حالیکه مجموعه خود را به تباهی کشاندن

 9. به عیسی نیکبخت گفت:

  با سلام. حس خوندن حرفهاتو ندارم اصلن. چون از اولش خوندن دستم اومد که بقیه اش چیه.
  کسب رتبه یک ارشد دلیل بر چیزی نیست. و چیزی رو ثابت نمیکنه. کسب رتبه ۸ دکتری هم مدرکی موثق برای … شماست برای شاخ و شانه کشی در عرصه مددکاری اجتماعی. جسارت شما دلیل بر قوی بودن و لیاقت شما نیست.

 10. مددکار اجتماعی گفت:

  بابا اقای نیکبخت تو چقد از( به قول خودت) تکستا چیز برداشت میکنی روانشناسی نوشتار بلدی؟………
  بابا خیلی تو ادعا داری یک شدمو هف شدمو زبانو
  با حرفات موافقم ولی خیلی ادعایی
  در ضمن با اون خانم میناو بقیه اینجا جای حل کردن مشکلاتو دعوا های شخصی نیس

 11. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

  با سلام خدمت آقای نیک بخت و سایر همکاران عزیز
  در شرایط کنونی ما مددکاران اجتماعی در سال همدلی و همزبانی ، بیش از پیش به یکرنگی و چاره اندیشی نیازمند هستیم. و قطعا بایستی بجای تخریب همدیگر در راستای اهداف مقدس مددکاری اجتماعی حرکت نماییم. با تشکر

 12. امیر گفت:

  سلام خدمت همه دوستان عزیز مشکل اصلی حرفه مددکاری اجتماعی وجود همین افراد … به ظاهر استاده
  وقتی یاد حرفهای بی اساسشون که خودشون بهش اعتقاد ندارند میفتم حالم ازشون بهم میخوره
  تو مصاحبه دکترا خوب اصل پذیرش رو فهیمیدیم وقتی همین آقای زاهد سر رتبه های برتر رو بریدند
  واقعا تا این افراد توی کار مددکاری هستن امیدی نیست

 13. مددبیکار گفت:

  اینجانب کارشناس ارشد رشته مددکاری از دانشگاه علامه از اقدام سازمان سنجش بشیار استقبال می کنم و چون بعضی آقایان به این دروس تسلط ندارن اعتراض می کنندولی واقعا مددکاران اجتماعی چقد قدرت تحلیل مسائل را دارند؟مددکاران ما از اساتید تا دانشجویان همه و همه بیسواد هستند که اگر نبودن این رشته جایی در ایران داشت و به این روز نمی افتاد.بجای خوندن کتابهای بی معنای مددکاری به جامعه شناسی و مردم شناسی که علم غنی است پرداخته شود مددکاران ما عمیق تر به درک مسائل اجتماعی می پردازند. بنظر بنده این اقدام مفیدی خواهد بود و اساتیدی که واقعا دلسوز مددکاری و مسائل اجتماعی هستند فکری به حال مددکاران بیکار بکنند که امروزه خودشان متولی آسیبهای اجتماعی شده اند.

 14. سعید یوسفوند گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان :
  در مورد منابع مددکاری چه در کارشناسی ارشد و چه در دکتری خواهشا هوشمندانه قضاوت کنید اما خدمت آقا عیسی و مینا خانم قصد جسارت کردن ندارم ولی اگه واقعا مددکاری میخونید و مددکارید باید درک کنید که اولا خوندن دروس جامعه شناسی ، مردم شناسی ، و…… در رشته مددکاری اگه الزامی نباشه ولی لازمه شماها اولا موضعتونو مشخص کنید بعد بحث کنید همشه یادتون باشه دو چیز خیلی سرو صدا داره ۱-خرده پول ۲- خرده معلومات .
  واقعیت دانشگاههای ما مشخصه ولی اگه میتونید بجای بحث های بچگونه هرکسی تواناییشو داره سعی کنه این رشته رو غنی کنه چه با ترجمه کتاب و مقاله های مختلف(البته مقاله های آبکی ایرانی نه )، چه با تجارب کار عملی و…

 15. جعفر بيات گفت:

  ضمن خسته نباشید به استاد پیشکسوت دکتر زاهدی که بنده هم افتخار تلمذ در محضر پر فیض ایشان را داشته ام .با توجه به نزدیک به ۲۰ سال کار حرفه ای در زمینه مددکاری اجتماعی (در بیمارستان) و کار با هزاران کیس مختلف..معتقدم اگر قرار باشد از منا بع علمی حوزه های دیگر استفاده شود مهمترین و مورد نیاز ترین منابع تقویت بار علمی بچه های مددکار در زمینه های مختلف روانشناسی (کودک..مرضی…شخصیت..مشاوره…..)بسیار مهم و کاربردی تر است تا زمینه های جامعه شناسی که هیچ فایده ای به حال مددکاران ندارد

 16. نادر پور اصغریان گفت:

  سلام بر شما عزیزان آیا میدانیدکدام دانشمند نظریه پرداز ـ رشته مددکاری اجتماعی را جامعه شناسی کاربردی میداند؟ آیا میدانید برخی دیگر مددکاری اجتماعی را با روانشناسی اجتماعی ترکیب کرده اند؟ مددکاری اجتماعی کاربردی است اما میدانیم هر رشته ولو کابردی بایدبنیان اندیشه و بنیان فلسفه و بنیان نظریه ای داشته باشد. برای مثال مدیریت اجرایی در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است اما دارای بنیان اندیشه و نظریه نیز هست. و بدون این اندیشه و نظریه میشود میدان خرید و فروش کالا غیر علمی.

 17. موسوی گفت:

  کاش اقای دکتر زاهدی اصل به دوستان خود مثل آقای ……. که پولی می آیند دکترا می خواند اجازه نمی داد نه اینکه گیر دادن به بقیه که با کنکور می آیند چطور آقای ….با حمایت های استاد آرام می شود بشود دکترای مددکاری ولی ما با طی فرایند قاونی نمی توانیم
  واقعا که

 18. حسینی گفت:

  با سلام خدمت همه ی دوستان
  آقای دکتر زاهدی اصل عزیز بسیار درست میفرمایند من ایشان را بسیار قبول داشته و بیشتر فهم خود از مددکاری را مدیون ایشان میباشم. به شدت از ورود دانشجویان غیر مرتبط به این رشته انتقاد دارم. معدود دانشجویان غیر مرتبطی هستند که در راستای مددکاری واقعی حرکت می نمیاند. لذا ورود این عزیزان به این رشته منجر به افت مددکاری میباشد. اغلب غیر مرتبطها جهت گریز از بیکاری و دریافت مدرک وارد این رشته میشوند و همین امر مانع از تقویت مددکاری واقعی میشود. بهتر است هر عزیزی به ادامه تحصیل در رشته قبلی بپردازد تا بیش از منجر به ملال و گرفتاری نگردد.آرزوی موفقیت برای پدر گرایم آقای دکتر زاهدی اصل هستیم

 19. حسینی گفت:

  آرزومند موفقیت برای پدر گرامی آقای دکتر زاهدی اصل هستیم.

 20. Aryan گفت:

  سلام اقا نیکبخت خوبی منم کاشف شاگردت تنها چیزی که میتونم بهتون بگم اینکه این کشور ارزشی برایه مددکاران اجتماعی قاعل نیس و حتی نمیدونن رتبه ۱ مدد کاری چی هست بهتره ازین کشور بریدو اونجا خدمت کنین دوستداره شما کاشف

 21. مددکاراجتماعی گفت:

  باعرض سلام و خداقوت خدمت همکاران عزیز.من تحت هیچ شرایطی قصد نصیحت و توصیه و ادعا و اینطور مسائل رو ندارم. ولی واقعا وقتی بعضی وقتها میبینم مددکاران عزیزما با نهایت نامهربانی و لحن بسیار تندو تیز باهم صحبت مکنند وقضاوت میکنند متهم میکنند وتحقیر!!!! دلم میسوزه! مگر نه اینکه یکی ازمسئولیت های اصلی یک مددکار اموزش مهارت های ارتباط فردی و اجتماعی به جامعه هدفه ؟؟؟درحالی که خود ما که تحصیلکرده این حوزه هستیم نمیتونیم باهم درست ارتباط برقرارکنیم!

ارسال نظر


آخرین موضوعات