کد خبر: 12058 | تاریخ انتشار: ۱۹:۳۶:۲۳ - دوشنبه ۱۹ مرد ۱۳۹۴ | ۱۹ نظر | |

کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی ، از مهمترین تشکلهای صنفی مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور

کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی، یکی از تشکلهای حرفه مددکاری اجتماعی در سطح کشور می باشد که در مدت کوتاهی از بدو شروع فعالیتش، کارهای ارزشمندی در راًستای اهداف خویش انجام داده است.
خبرنگار وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی ، با آقای جواد طلسچی یکتا  مدیر عامل این کانون ، گفتگویی انجام داده است که مشروح این گفتگو را به سمع و نظر شما می رسانیم.
جناب آقای طلسچی، کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی ،زیر نظر کدام سازمان شکل گرفته و در مورد روند شروع بکار این کانون توضیحاتی بفرمایید ؟
کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور به عنوان تنها تشکل صنفی مراکز مددکاری اجتماعی فعال در سطح کشور، از سال 1386 با اخذ مجوز از وزارت کشور و همچنین سازمان بهزیستی پا به عرصه وجود گذاشت. البته در سال 89 تغییرات جدیدی در روند شکل گیری مجدد این کانون رخ داد. کانون جدیدی تحت عنوان کانون سراسری مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور و در امتداد فعالیتها و اهداف اولیه تعیین شده صنفی با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی کشور شروع بکار نمود و تا کنون برقرار است. از ابتدای تشکیل کانون مذکور تا به امروز 3 دوره هیات مدیره را پشت سر نهاده ایم و در حال حاضر اعضاء هیات مدیره دوره سوم در حال خدمتگزاری به جامعه مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور می باشند. قابل به ذکر است که این تشکل صنفی از پتانسیل 350 تا 400 کلیینک مددکاری اجتماعی در کل کشور و 25 کانون استانی برخوردار است . کلینیک های مددکاری اجتماعی که هر کدامشان به مثابه یک سازمان اجتماعی قلمداد می گردند دارای توانمندیها و پتانسیلهای تخصصی اجتماعی مختلف و متنوعی می باشند و fr52095سالهاست تحت نظارت و با مجوز سازمان بهزیستی کشور در حال خدمت رسانی تخصصی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی به جامعه هدف هستند. مراکز مددکاری اجتماعی امروز با برخورداری از تجارب علمی و عملیاتی چندین ساله در امر توانمندسازی جامعه هدف که عمدتاً شامل توانمندسازی زنان سرپرست خانواده، کودکان بد سرپرست و بی سرپرست، معتادین به موادمخدر ، ارائه خدمات تخصصی در زمینه کاهش طلاق و خصوصا ارائه خدمات مشاوره مددکاری اجتماعی و … ( بر اساس دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی سازمان بهزیستی کشور) می باشند، قابلیت همراهی و همکاری با سایر نهادها و سازمانهای اجتماعی در مسیر پیشبرد اهداف متعالی امور اجتماعی در برنامه ششم توسعه را نیز دارند. البته ناگفته نماند که اولویت اصلی و اساسی ما همکاری و همراهی با سازمان بهزیستی کل کشور است که به واقع متولی اصلی کلینیک های مددکاری اجتماعی می باشد.
چه اهدافی را این کانون ، دنبال می کند؟
اهداف اصلی کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور و نقشه راه اصلی آن همان اهداف اساسنامه ای این سازمان غیردولتی می باشد که اهم آنها عبارتند از:
-ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در کلینیکها و حمایت و صنایت از حقوق کلینیکها و نظارت بر حسن انجام فعالیت کلینیکها و اعمال قوانین در خصوص آنان
-ارتقاء سطوح کمی و کیفی کلینیکهای مددکاری اجتماعی و برگزاری دوره های فنی و تخصصی جهت بروزرسانی کلینیکها و افزایش آگاهی و دانش فنی مدیران کلینیکها و سایر همکاران شاغل در کلینیکها
-برگزاری همایشات و جلسات هم اندیشی و میزگردهای علمی و تخصصی بین کلینیکها و سایر نهادها
-همکاری و خرید خدمت از معاونت های اجتماعی – توانبخشی و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور و دفاتر تخصصی و قبول طرح های اجرایی آنان
– برنامه های نظارتی کانون کشور ، توانمندسازی، آموزش ، غربالگری ، تحقیق و پژوهش و تلاش در جهت معرفی کلینیکها به سایر سازمانها و نهادهای فعال در حوزه اجتماعی و انعقاد قراردادها و تفاهم نامه های همکاری با سایر سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی که در راستای اهداف اجتماعی و گروههای هدف اجتماعی در سه سطح پیشگیری و موارد ذکر شده فعالیت می نمایند.
کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی در چارچوب اهداف تعیین شده، چه اقداماتی انجام داده است؟
یکی از مهمترین اتفاقات یکسال گذشته، ایجاد زیر ساختهای اساسی در حوزه شبکه سازی و شناساندن مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور به آحاد مختلف جامعه با استفاده از پتانسیلهای فضای مجازی بوده است. بعنوان مثال یکی از اقدامات مربوطه، طراحی و راه اندازی وبسایت مراکز مددکاری اجتماعی در نقشه ایران ( بصورت جانمایی مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور در نقشه استانها همراه با صفحات اختصاصی مراکز ) با هدف ایجاد یک بانک اطلاعاتی قوی و بروز از کلینیک های مددکاری اجتماعی در سطح کشور بوده است که در سال 93 انجام شد و به مرور تکمیل می گردد و مسلما با تغییرات تعداد مراکز تا همیشه ادامه خواهد یافت و برقرار خواهد بود. قابل به ذکر است در همین راستا برای مجموعا 25 کلینیک و کانون های استانی نیز وبسایتهای اختصاصی راه اندازی و طراحی شده است.kanoon
مورد بعدی تشکیل کارگروههای تخصصی کانون مراکز مددکاری اجتماعی کشور بود که در روز پایانی اولین مجمع عادی سالیانه کانون کشور در تهران – پاییز 93 رقم خورد و پایه های علمی – عملیاتی کانون کشور را بعنوان تنها تشکل صنفی مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور محکم تر نمود. کارگروههای کانون کشور شامل بخشهای آموزش و پژوهش – مدیریت و بازاریابی خدمات اجتماعی – امور حقوقی ، قراردادها و اجرایی – فضای مجازی و رسانه می باشد.
همچنین تعریف و ارائه برنامه جدید راهبردی – عملیاتی کانون کشور، اقدام به رایزنی ها و مذاکرات بعمل آمده با معاونت های مختلف تخصصی سازمان بهزیستی کشور در جهت افزایش همکاریها و تعاملات مراکز مددکاری اجتماعی با این سازمان نیز از جمله اقدامات اساسی این دوره از کانون کشور بوده است که همچنان در دستور کار ماست و در حال پیگیری تا حصول نتایج قطعی و موثر بر روند پیشرفت کمی و کیفی کلینیک های مددکاری اجتماعی ادامه خواهد داشت.
سخن پایانی:
در پایان از حضور ارزشمند یکایک اعضاء هیات امناء محترم کانون سراسری مراکز مددکاری اجتماعی کشور که بعنوان بالاترین و مهمترین رکن این تشکل صنفی، در تمامی مقاطع زمانی و شرایط مختلف یار و پشتیبان ما بوده اند و هستند و همچنین تلاشهای بی وقفه اعضاء محترم هیات مدیره کانون کشور، خصوصاً جناب آقای احمد رحیمی نهایت تشکر و قدردانی را بعمل می آورم و معتقدم ارتقاء سطح تاب آوری مدیران مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور، مهمترین رمز موفقیت کلینیکهای مددکاری اجتماعی در آینده ای نه چندان دور خواهد بود.
ضمن تشکر از آقای جواد طلسچی یکتا
مدیرعامل کانون سراسری مراکز مددکاری اجتماعی کشور از وقتی که در اختیار ما گذاشتند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۹ دیدگاه مطلب براي " کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی ، از مهمترین تشکلهای صنفی مراکز مددکاری اجتماعی کل کشور " ارسال شده است.

 1. یک مددکار اجتماعی :

  با سلام و تشکر از توجه و زحمات و پیگیریهای شما در خصوص کلینیک های مددکاری اجتماعی ایران. واقعا هر کلینیک مددکاری یک سازمان است. متشکر.

 2. حقیقت گم شده :

  با سلام
  یک مورد جالبی در این خبر پیش آمده و آنهم تغییر عنوان این مطلب است. بی شک هر شغلی یک صنف مشخص و حامی باید داشته باشد و با توجه به اشتغالم در حوزه کلینیک مددکاری اجتماعی باید عرض کنم که کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی مهمترین صنف کلینیک ها نیست بلکه صنف اصلی و تنها پشتیبان کلینیکهاست. زمانی می توانیم این صنف را یکی از مهمترین تشکلهای صنفی کلینیکها عنوان کنیم که تشکل دیگری از اصناف مددکاری اجتماعی حتی یکبار سابقه ای از حمایت و پشتیبانی از کلینیکهای مددکاری اجتماعی را داشته باشند. بنابراین پیشنهاد می شود تیتر این خبر را جهت خوشآیند سایر اصناف تغییر ندهید چون از اصل موضوع دور خواهیم شد. با تشکر

 3. kheyli khube :

  salam. man shoma ra be khubi mishnasam va kheyli kheyli khoshhalam… movafagh bashid.

 4. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام واحترام
  تیتر این مطلب بنا به اعتراض تعدادی از اعضای انجمن مددکاران اجتماعی تغییر یافته است. مگر می توان انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت در کشور را نادیده گرفت و این گونه تیتر زد؟.

 5. حقیقت گم شده :

  با سلام.

  جایگاه صنفی ارزشمند انجمن مددکاران اجتماعی با هیچ تیتری مورد سوال واقع نمی شود زیرا انجمن مددکاران ایران افتخاریست برای هر مددکار ایرانی.
  اما مسأله اصلی که متاسفانه شما یا اطلاعی از آن ندارید و یا بررسی لازم را انجام نداده اید این است که تنها صنفی که مستقیما و تمام و کمال به کلینیک های مددکاری اجتماعی پرداخته است و تمامی مسوولیت خود را دفاع از حقوق کلینیک ها می داند کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور است. آیا در اساسنامه و خط مشی سازمانی انجمن های علمی و همچنین مددکاران ایران اثری حتی در حد یک کلمه از کلینیک و یا مراکز مددکاری اجتماعی و صیانت و دفاع از حقوق آنها وجود دارد؟ پس کانون کلینیک های تنها تشکل صنفی کلینیک های مددکاری اجتماعی است. با تشکر.

 6. زارع :

  با سلام من چگونه میتونم مشاوره بگیرم خیلی واجبه لطفا هرچه سریعت جواب بدید

 7. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام در چه زمینه ای؟

 8. زارع :

  من پسری دارم ۲۷ ساله متاهل و دارای یک فرزند ،مدتی است حرکات مشکوکی دارد طوری که هرشب یا ساعت ۳الی ۴ بعد از نیمه شب به خانه میآید حاضر هم نمیشود که بشنیم و صحبت کنیم در مورد علت چیه،بین خانواده اختلاف افتاده نمیدانم پگونه با این موضوع برخورد کنم ، میترسم زندگیش فنا بشه وپسر ۵ساله اش به مشکل بخوره لطفا راهنمایی بفرمایید اگر جایی هست که حضورا مراجعه کنم وکمک بگیرم معرفی کنید. خودم نیز بازنشسته هستم . با تشکر

 9. ترس از حقیقت :

  جناب آقای زارع . پدر عزیز و بزرگوار، لطفا استان و شهر محل اقامت خود را بفرمایید تا شما را جهت مشاوره به نزدیکترین کلینیک مددکاری اجتماعی ارجاع دهیم. به این شکل نمی شود در جهت حل مشکل شما اقدامی کرد. با تشکر.

 10. زارع :

  با سلام استان فارس شهرستان شیراز

 11. ترس از حقیقت :

  با سلام خدمت جناب آقای زارع

  کلینیک مددکاری اجتماعی میلاد – بلوار تخت جمشید – خانم مریم زارع
  کلینیک مددکاری اجتماعی طنین – اول خیابان ملاصدرا – خانم افشار نادری
  کلینیک مددکاری اجتماعی رویش – روبروی بیمارستان شهید فقیهی – خانم قائلی نیا
  کلینیک مددکاری اجتماعی بامداد – اول خیابان ذوالنوار – خانم هدی فتوت

 12. بسیار عالی :

  بسیار عالی. کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی به همت و تلاش مددکاران کلینیکها باید بسیار قوی تر از این هم بشود. موفق باشید.

 13. آذربایجان :

  جای تاسف دارد که با وجود مراکز متعدد مشاوره و مددکاری اجتماعی دولتی وخصوصی یک نفر هموطن بازنشسته ( که البته استفاده از اینترنت را بلد بوده و دارا امکانات ارتباطی ) ولی از وجود چنین مراکزی بدون اطلاعات کافی و برای کمک گرفتن مدد می طلبد – البته گلایه بنده از مدیران بهزیستی است که در خصوص معرفی رسالت سازمان وخدمات ارائه شده از جانب بهزیستی اقدام مناسبی ندارند . شما تصور کنید اگر ایشان به اینترنت دسترسی نداشتند و دارای امکانات ضعیف بودند چه اتفاق تاسف باری ممکن بود واقع شود؟؟؟ البته باید به عرض برسانم که منشا وریشه بسیاری از آسیبهای اجتماعی عدم اقدام به موقع وتعلل در ارائه خدمات می باشد . وقتی متوجه می شویم که کار از کار گذشته و از عهده هزینه های بهبود وضعیت نمی توانیم بر آییم ؟؟؟؟

 14. خطاب به آذربایجان عزیز :

  سلام و احترام
  کاملا درست میفرمایید. باید سیستم اطلاع رسانی سازمان متولی کلینیکهای مددکاری اجتماعی در حدی باشد که هموطنان ما در اقصی نقاط ایران از موهبتهای مراکز مددکاری و مشاروه فعال در سطح کشور برخوردار بشوند. البته این ضعف فقط از سازمان متولی نیست. خود مراکز و انجمن ها و کانونها می بایست معرفی خوبی از خودشان در سطح جامعه داشته باشند.

 15. محمدرضا یوسفی :

  با سلام و احترام
  اینجانب محمدرضا یوسفی دارای مدرک کارشناسی ارشد جامعه شناسی ،کارمند آموزش پرورش و مدرس دوره های آموزش خانواده می باشم، به مددکاری اجتماعی و خدمات آن بسیار علاقمندم و قصد دارم در مقطع دکتری در این رشته ادامه تحصیل بدهم.خواهشمندم در این مورد راهنمایی بفرمایید.آیا در این مورد مشکلی هست و یا در آینده امکان ورود به کلینیک ها و مراکز مشاوره ای و مددکاری برای اینجانب وجود دارد یا خیر؟ با تشکر

 16. لیلا نمدی :

  سلام وقت بخیر من دارای مدرک لیسانس علوم اجتماعی(پژوهشگری) و ۴ سال سابقه مسئول فنی مجتمع خدمات بهزیستی در شهرستان خرم آباد هستم سه ساله که به اسلامشهر نقل مکان کردیم و هرچه دنبال کار می‌کردم به بن بست می‌خورم ضمنا من معلول می‌باشم هرجا برای کار میروم متاسفانه به شکل ظاهری نگاه می‌کنند لطفاً من راهنمایی کنید

 17. نورالهدی :

  با سلام
  بنده یک برادر در خانه دارم که خیلی به پدر و مادرم و ما فشار وارد می کند می خواستم در این زمینه ما رو راهنمایی کنید. من در اینترنت جستجو کردم و در مرکز بهداشت هم پرونده تشکیل دادیم ولی بهبودی حاصل نشده, ما ساکن تهران شهرری هستیم

 18. qzl :

  Slm bebakhshid mn chejori mitonm ba yeki az mamad kara ejtemayi ertebat bar qarar konm

 19. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  سلام از طریق شبکه های اجتماعی همچون واتساپ و تلگرام می توانید با مددکاران اجتماعی حوزه های مختلف ارتباط برقرار نمایید

ارسال نظر


آخرین موضوعات