کد خبر: 12069 | تاریخ انتشار: ۲۱:۵۶:۲۱ - دوشنبه ۲۶ مرد ۱۳۹۴ | ۴۸ نظر | |

کسی به داد مددکاران اجتماعی نمی‌رسد!

اگر قوه قضاییه می‌‌گوید قانون باید در سراسر کشور رعایت شود و اگر شورای انقلاب فرهنگی در سه مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا این رشته را پیش‌بینی کرده است، چطور می‌شود لیسانس جامعه‌شناسی یا ادبیات را به‌عنوان مددکار به کار گمارده است.

به گزارش سلامت نیوز، مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی در روزنامه شهروند نوشت: هنوز هم با یک گزاره تکراری مواجهیم که تکرارش چیزی از دردآور بودن مسأله حل نمی‌کند. هنوز هم در بسیاری از سازمان‌ها رابطه جای ضابطه را گرفته است. وقتی در این کشور کسانی که یک رشته تحصیلی را پیش‌بینی می‌کنند اصلا نمی‌دانند این رشته به چه کاری می‌آید، تنها پاسخی که باقی می‌ماند آن است که فقط می‌خواهند از دانشجو پول بگیرند.

به‌عنوان مثال دانشگاه علمی- کاربردی تاسیس شد تا رشته‌های فنی تخصصی در آنجا تدریس شود. مددکاری اصلا جزو رشته‌های علمی-کاربردی نیست بلکه زیر شاخه رشته‌های پزشکی به حساب می‌آید. متاسفانه تعدادی از استادان دانشگاه که جامعه‌شناسی خوانده بودند، دیدند چون دانشگاه‌های دیگر تعداد کمی فارغ‌التحصیل مددکاری تحویل می‌دهند می‌توان جوانان را ترغیب به ورود به این رشته در دانشگاه علمی- کاربردی کرد. کاردانی مددکاری که در هیچ جایی ردیف پستی نداشت را راه‌اندازی کردند و بچه‌های مردم را به این دانشگاه‌ها آوردند. در ادامه مددکاری را به مددکاری خانواده، مددکاری زندان و … تقسیم کرده‌اند حال آنکه در کشور چنین ردیف‌های استخدامی وجود ندارد. این رشته چون محبوبیت دارد به خرابی می‌رود. مددکاری مشکل بسیاری از مردم را حل می‌کند اما تکلیف خودش مشخص نیست. مددکار کسی است که شرایط بومی منطقه را می‌داند و با توجه به شرایط فرهنگی موجود باید کار کند. بنابراین یک تهرانی نمی‌تواند در کردستان مددکاری کند. حضور مددکار غیر بومی در یک منطقه نه‌تنها شرایط را بهتر نمی‌کند بلکه حتی ممکن است وضع را به هم بریزد. وقتی افراد در جامعه نمی‌دانند مددکار چه می‌کند، دیگر چه انتظاری وجود دارد.

مددکار در حقیقت کسی است که به افراد مشاوره می‌دهد. مراد از مشاوره نصیحت به انجام یک کار خاص نیست بلکه مددکار باید به فرد بینش و آگاهی بدهد تا خود او با توجه به شرایطی که دارد بهترین تصمیم را بگیرد. اینجاست که می‌گوییم مشکل با افراد و اشخاص نیست، مشکل با دستگاه‌های اجرایی است که پاسخگو نیستند. در بیمارستان‌های کشور ۴۴٠ مددکار وجود دارد. از این میان تنها ١٠‌درصد متخصص مددکار هستند. در اتاق‌های مددکاری فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی چون ادبیات، پرستاری، هوشبری، پزشک عمومی و … مشغول به کار هستند. حال آنکه این کار اصلا درست نیست. این افراد اصلا نمی‌توانند سرویس مددکاری بدهند. در دادگستری کشور ۴٠ نفر در حوزه مددکاری مشغول به کار هستند حال آنکه این افراد بازنشسته و دیپلمه هستند و باز هم تخصص مددکاری ندارند. مدرک تحصیلی این افراد اصلا مربوط به مددکاری نیست. دادگستری جایی است که قانون باید در آن اجرا شود. این کار اما غیر قانونی است. اگر قوه قضاییه می‌‌گوید قانون باید در سراسر کشور رعایت شود و اگر شورای انقلاب فرهنگی در سه مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا این رشته را پیش‌بینی کرده است، چطور می‌شود لیسانس جامعه‌شناسی یا ادبیات را به‌عنوان مددکار به کار گمارده است.635688568091033803

به عنوان مثال مددکار اجتماعی هیچ‌گاه نمی‌گوید کودکان خیابانی را از خیابان جمع‌آوری کنید. ما منتقد چنین کاری هستیم. ما این سوال را مطرح می‌کنیم که چرا متکدی به وجود آمد؟ وقتی چرایی این مسأله را درست بررسی کنیم و به پاسخ درخوردی برسیم، دیگر متکدی در تهران وجود نخواهد داشت. در تهران و برخی شهرستان‌ها افرادی هستند که با گاری در خیابان‌ها میوه می‌فروشند. بارها به شهرداری‌ها گفتیم لطف کنید و این افراد را جریمه نکنید، اجناس‌شان را توقیف نکنید. بارها این توضیح را داده‌ایم که این افراد با میوه فروختن از این طریق برای خانواده خود نان در می‌آورند. این افراد آبرودار هستند. مسئولان مربوطه یا باید برای چنین فردی شغل ایجاد کنند یا باید بگذارند کارش را انجام بدهد. اگر سرمایه او را بگیرید، ممکن است برای گذران زندگی مجبور به دزدی شود. شما آمده‌اید خیابان را تمیز و قشنگ کنید؟ امروز مترو تهران باید قسمتی به نام مددنگاری اجتماعی را گسترش دهد.

این مرکز در ابتدا باید پرسنل مترو را که ساعت‌ها مشغول کار هستند و ممکن است عصبی شوند تحت پوشش قرار دهد. بعد هم باید به دست‌فروشانی که در مترو کار می‌کنند، مددرسانی کند. هفته گذشته در مترو کرج بودم. دخترخانمی را دیدم که داشت دست‌فروشی می‌کرد. به من گفت: پدرم از دنیا رفته و مجبورم کار کنم اما مسئولان مترو و پلیس بارها اجناس مرا ثبت و ضبط کرده‌اند و نمی‌توانم این کار را هم انجام دهم. این دختر باید چه کار کند؟ او دارد با آبرومندی کارش را انجام می‌دهد. مددکاران باید بیایند و مشکلات این افراد را بررسی کنند. این آدم‌ها نه قاچاقچی هستند و نه دزد. مددکاری مشاوره‌ای در زمینه مسائل فردی، خانوادگی و اجتماعی است.

 

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۴۸ دیدگاه مطلب براي " کسی به داد مددکاران اجتماعی نمی‌رسد! " ارسال شده است.

 1. محمد :

  با سلام و سپاس از رسیدگی و حمایت شما. موافق هستم

 2. علی فرهادی :

  سلام چرا سایت http://www.a-sasw.com/ اقدام به اطلاعات و تعداد فارغ التحصیلان نمکند. قسمتی طراحی کنید تا فارغ التحصیلان این رشته بتوانند اطلاعات خود را برا شما بفرستند . هم یک امار گیری از تعداد بیکاران این رشته دارید . هم کمک بزرگی به جامعه هدف میکنید.

 3. ... :

  برای گرفتن حق اقدام قانونی مثل نامه زدن و رسانه ای کردن خلاف،جواب نمی دهد باید همه مددکاران جمع شوند خواسته هاشان را مشخص کنند در وزارت علوم تجمع واعتراض همه مددکاران را به گوش مسولین وزارت برسانند مگر پزشکان چند سال قبل در بار ه ازمون دکترای تخصصی نکردند ،اعتراض قانونی جواب نمی دهد گرچه اساتید مددکاری ومددکاران شدیدا معتقد به حل مشکل از راه قانونی می باشند واین نشان رشد اجتماعی وسلامت روانی واجتماعی این قشر زحمتکش می باشد ..

 4. صابره :

  سلام. دوست عزیزی ک میگویی برویم مطالباتمان را از وزارت علوم بخواهیم شما برو من دومین نفرم پشتت اینم ایمیلم sadeghi.sabereh@gmail.com

 5. رقیه :

  از آقای دکتر اقلیما به خاطر صراحت در گفتارهایش نهایت تشکررادارم.وقتی کسی درد جامعه مددکاری را اینگونه به صراحت بیان می کند قابل ستایش است.اما یک دست صدا ندارد…تاکی باید این حرف ها گفته شود و گوش شنوایی نباشد؟باید تمام عزیزانی که با عشق و علاقه قدم در عرصه رشته مددکاری گذاشته اند و در حق آنها اجحاف شده جلو بیایند و همصدا برای احقاق حقوقشان تلاش کنند.

 6. امیر :

  لیسانس مددکاری سه ساله بیکار هستم. خواهشن فکری کنید

 7. ناشناس :

  باسلام
  لیسانس مددکا ی اجتماعی دارم.با ۲۵۰هزار تومن مثلا حقوق از این شهر به
  اون شهر برا کار مددکا ی میرم.توی یک کلینیک.
  اینم وضع مددکارا توی به اصطلا’ح کلینیک های مددکا ی احتماعی

 8. امیر :

  منم هستم . حمایت میکنم از حقمون

 9. ... :

  انجمن های صنفی مددکاری در یک اقدام مشترک وهماهنگ روز وتاریخ تجمع را مشخص وهمراه با اساتید و خواسته های نوشته شده به وزارت خانه می رویم برای یک بار هم شده اتحاد و اعتماد بهم داشته باشیم وبرای خودمان وجامعه هدف کاری کنیم انشاالله.

 10. وحید :

  دوستان حمایتمون کنید . نظراتتون را بنویسید متحد بشیم تا حقمون را بگیریم ….. صدای ما میرسد ……………….

 11. دانیال :

  حمایت میکنیم.

 12. احمد :

  ما هم هستیم .

 13. علی فرهادی :

  خواستار بررسی هستیم. الان هر مدرسه نیاز به یک مددکار اجتماعی دارد.

  خواهشن پیشگیری بکنید. تا به درمان نرسیم

  دختران و پسران ما نیاز به مشاور ومددکار دارند. از دولت خواهشمندم به فکر جوانانمون باشد…. ابتذال و بی حجابی و مسایلی که نمیشود صحبتشون را کرد . … تو مدارس ……………
  فقط یک مددکار میتونه درکش کند و پیشگیری ….. صدای ما را بشنوید

 14. شقایق :

  خواهشن تلگرام را بررسی کنید. دارند فحشا ترویج میدهد

  به عنوان جامعه شناس و مددکار خواهشن صدای هشدار را بزنید. دارند بی ادب بودن فحش و تصاویر مبتذل را راحت کسترش میدهند ….

 15. مراد :

  چرا جایگاه مددکار در مدارس کم رنگ میباشد.؟ استخدامی نشدن مددکار در ازمون استخدامی اموزش پرورش جای سوال دارد. ایا مسولین جایگاه این رشته را نیمدانند

 16. مراد :

  ما مددکاران خواستار طراحی لیست کسانی که لیسانس مدکاری دارند را از سایت داریم. خود سایت مددکاری حمایتمون بکند.

 17. مراد :

  استخدامی در اموزش پررورش حق ما مددکاران میباشد.

  سکوت نکنید . دنبال حمایت شما هستیم

 18. مددکار اجتماعی :

  منم هستم

 19. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام جناب مراد
  طرحی را در مورد پروفایل کاربران و مددکاران اجتماعی در دست بررسی داریم

 20. امیر بسطامی :

  با تشکر ، باید صادقانه بگویم که اندکی خود ما مددکاران نیز در این در این چالش فرا روی جامعه مددکاران اجتماعی مقصریم…؟!

 21. آذربایجان :

  خواب زمستانی سازمان بهزیستی در تابستان منشا این کاستی هاست . مددکاران توانایی کاهش اسیب ها را دارند باید از مسیر قانونی حمایتهای معنوی انجام پذیرد – مدیران فقط به فکر مراکز غیر دولتی خودشان هستند و روز به روز بر ثروت اندوزی شان افزوده می شود از استراتژی سازمانی هم به کلی دور شده ایم. مدیر کل استان برای مرکز خودش ماهیانه دهها میلیون تومان یارانه بلاعوض پرداخت می کند . و مشارکتهای مردمی و ارتباطهای پشت پرده برای منافع شخصی با مسئولین شهری هم به کنار که صحبتش در این مجال نمی گنجد. مددجویان درمانده اند ……..

 22. یک مددکار اجتماعی :

  از همکاران عزیز خواهشمندم نسبت به اظهار نظرها و مصاحبه های عکس العملهای احساسی در حمایت یا عدم حمایت از آنها نشان ندهند. سوالی که از مدیریت سایت تخصصی در بازنشر گسترده این خبر داشته اند دارم. همین آقای دکتر اقلیمایی که اینقدر نسبت به اظهار نظرش توجه داشته اید باید بدانید ایشان فارغ التحصیلان خدمات اجتماعی را مددکار نمی داند و در روزهای اخیر با پیامهای صوتی شان در شبکه های اجتماعی باعث بوجود آمادن تنش و تفرقه بسیار بزرگی در جامعه مددکاران اجتماعی ایران شده اند. بصورت کاملا مستند ایشان گفته اند که از نظرشان مددکار اجتماعی فقط شامل فارغ التحصیلان دانشگاه علامه از سال ۸۰ و همچنین تمامی فارغ التحصیلان دانشگاه علوم بهزیستی هستند و مابقی را مددکار اجتماعی نمیدانند. یعنی تمامی صحبتها و دفاعیات دکتر اقلیما از مددکاران اجتماعی فقط به فقط شامل این قشر از جامعه مددکاران می شود. در آخر به این نکته تأکید می کنم که مدیریت یک رسانه، سواد و درک رسانه ای می خواهد. با تشکر.

 23. مددکار اجتماعی :

  خب ایشان درست میفرمایند.مگر غیر این است؟

 24. ..... :

  حالا این حرف دیگر چه بود مگر جامعه مددکاری وخدمات اجتماعی مشکل ندارد منظور ما دراین مقطع این بود که جناب دکتر اقلیما نیز به این مشکل اعتقاد دارد با ان وبا بقیه صنف مددکاری وخدمات اجتماعی که دانشگاه علامه ، دانشگاه شاهد وازاد و حتی علمی کاربردی باشد کنار هم بشینند جلسات برقرار کنند ومانند ظریف دیلماسی مذاکره صورت بگیرد تا این اقایان به اتحاد ونتیجه نرسند مشکل جامعه مددکاری واسیب اجتماعی حل نمی شود وبعد خواسته ها به مجلس ودولت رسانده شود ما قصد تخریب و نابودی کسی را نداریم قصد فقط کمک به مددجویان وجامعه اسیب پذر واسیب دیده می باشد ولا غیر ، نخواستند ماهم دنبال کار دیگر می رویم دست فروشی می کنیم کشاورزی می کنیم انقدر توانمند هستیم که گلیم خود را اب بیرون ببریم .

 25. ..... :

  مددکاران بیکار از همین امروز سیب زمینی وپیاز از میدان بار در هر شهر بخرید قسطی هم می دهند در بازار هفتگی ، اطراف خیابان بفروشید خرج زندگی تان را در می اورید خیلی از ثروتمندان امروز از دست فروشی کنار خیابان ، ایده برای پول در اوردن گرفتند والان افتخارشان از همان دست فروشی است .با داد وبیداد نان و اب نمی شود استاتید و مسولان هم داد شان را به همدیگر در جلسات وهمایش بزنند شاید راهی پیدا شد .

 26. سلام امسال سال ۹۴ به نفع شما شد با گذاشتن مصاحبه فقط بچه های علامه رو گرفتین در حق رتبه تک رقمی چه کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چه کسی گفته که صرفا دانشجوی مددکاری علامه مددکار است این یک نظر شخصی است.شما این حق رو از دیگر افراد گرفتید که چی بشه؟ظابطه و رابطه رو تموم کردید رشته ای که هدفش ازادی بود به کجا رفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 27. وحیده :

  خدا کمک کن

 28. وحیده :

  اخرش مددکارها ازفکربیکاری توخونه نشستن مریض میشن

 29. ارام :

  ای خدا چرا من مددکاری و انتخاب کردم

 30. مددکار خسته :

  با سلام خدمت استاد ارجمندم جناب آقای دکتر اقلیما و همه دوستان
  فارغ التحصیل رشته مددکاری و شاغل در بیمارستان میباشم.علی رغم سایر رشته ها و سایر دوستان در کادر درمانی از جمله روانشناسی،کاردرمانی و… هیچ گونه تعرفه ای نه بیمه ای و نه در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت برای مددکاران در نظر گرفته نشده و حتی رشته مددکاری اجتماعی را جزء حوزه پشتیبانی قرار داده و علی رغم همه آنچه ما در ۴ سال خوندیم که ما جزءتیم درمانیم،و غیر از آن مشاهده میشود…..خواهشن فکری کنید
  با تشکر

 31. به نام من :

  آقای اقلیما به من بگو خریدار حرف تو کیست ؟

 32. مددکار خسته :

  باسلام
  من میخواستم بدونم آیا کسی هم هست که نظرات کاربران را بخونه،یا اگر هم خونده میشه آیا اهمیتی داده میشه و یا پیگیری صورت میگیره؟اگر بله لطفا ما را هم در جریان بگذارید

 33. سپیده :

  سلام
  من یه دانشجوی تازه وارد مددکاری هستم
  اومدم نظراتتون رو بخونم تا با این رشته اشنا بشم و دلگرم بشم
  ولی ب لطف شماها و با این نظرات کاملا دلسرد شدم
  در صورتی ک ثبت نام کامل کردم و راه برگشتی ندارم

 34. مددکار خسته :

  حقیقت تلخه سپیده عزیز

 35. مددکار بهداشتی و درمانی :

  به نظرم با این همه کامنت که نشان از بی انگیزهای مددکاران عزیز و ابراز پشیمانی آنها دارد،دیگه مشتاقی برای انتخاب این رشته نباشد.مگر آنگه رییس بورد تخصصی مددکاران اجتماعی کاری بکنند

 36. خاتون :

  سلام منم میخوام انتخاب رشته کنم واسه دانشگاه ازاد تو رشته مددکاری اجتماعی وروانشناسی موندم کدومو انتخاب کنم راهنماییم کنید لطفا

 37. خاتون :

  درسای مدد کاری با روانشناسی یکیه یا نه فرق داره ؟؟؟؟روانشناسی هم کارورزی داره یا نه؟؟؟شما مددکاران عزیز اگه به چندسال قبل برگردید چه رشته ای رو واسه تحصیل انتخاب میکنید؟؟؟؟

 38. مددکار بهداشتی و درمانی :

  میخواستم یه پست بذارم که به گوش وزیر بهداشت و معاونت درمان وزارت بهداشتمون برسه:
  آقای دکتر آقاجانی اگه طبق گفته ی خود شما،مددکاران اجتماعی با بیمار و خانواده بیمار سرو کار دارند،نقش حمایتی دارند،باید به پزشکان راهکار بدهند،پس در حوزه پشتیبانی و ستادی بیمارستان ها چه میکنند؟همان جایگاهی که شما در طرح تحول نظام سلامت برایشان در نظر گرفته اید. به نظرم خیلی کم لطفی میشه در حق این رشته و بچه هایی که این رشته را انتخاب کردند و الان پشیمانند و بی انگیزه….

 39. وحیده :

  الان همه مددکارها تغییررشته میدن میرن پزشکی چون بااین وضع مریض زیاد شده نه یک مددکاربیکارکه به جاش روانشناس جذب میکنن دهنمو بازنکنید

 40. وحیده :

  کسی که تودانشگاه علامه سراسری مددکاری خونده توتهران دربه دردنباله کارهس دیگه کی میاد یه پیام نور یا پیام زور ارزش قایل بشه

 41. وحیده :

  الان فوق لیسانس ها بیکارن اراسترس کنکور هرمرضی گرفتن اینم ازعاقبتشون ادم بیسواد یاشه بهنره لااقل حرص نمیخوره انتظارزیادی هم نداره

 42. مددکار بهداشتی و درمانی :

  به نظر من مددکاری زمانی میتونه رشد کنه که حداقل در هر استان یه انجمن داشته باشه.از مدیریت سایت هم خواهش میکنیم لیستی از بچه های مددکاری جمع آوری بشه،شاید از این طریق خواسته ها یکدست تر و هماهنگ تر میشه و دوستان نیز بهتر میتونن مشکلات خودشونو از طریق انجمن توی استان خودشون پیگیری کنند

 43. دکتر پیروزنیا :

  به یک مدد کار در مرکز سوء مصرف نیاز است حوالی تهران نو و خ پیروزی ۷۷۴۳۸۷۷۵-۰۹۱۲۱۷۸۶۵۴۷-۰۹۳۸۳۵۵۹۷۷۴

 44. وحیده :

  اقا انجمن هراستان هم میگه فرض تو ساکن شهریارهسنی نمیتونی بیای خود تهران کارکنی مسافت زیاده باید توخود شهریارکارکنی نمیدونه سهریارکارنیست تکیلف چیه گناه کردم تو شهریار یه دنیا اومدم

 45. مینا :

  سلام بر همه مددکاران عزیز ادانشگاه های مختلف,بابا اینقد نا امیدنباشید بخدا نگرانتون شدم منم مددکارم الانم دوره طرحمو میگذرونم میدونم بعد, باید انجام میدادنشم ۹۰درصد بیکار میشم وباید ندبال کار بگردم و اینقد خودتون اذیت نکنید زاهدی وچلک , اقلیما هم بیخیال شید چون کاری واسه کسی نمیکنند اگر قرار بود کاری انجام بدن تا این سن وسال رسیدن باید انجام میدادن,کلا اوضاع کار تو کشور داغونه حتی بخدا کارگری ساختمانم به سختی پیدا میشه مددکاریم مستثنی نیست از این قضیه امادرست میشه شماهانگران نباشد

 46. وحیده :

  درس خوندیم شاغل بشیم یا بیکار ۴ساله بیکاریم چشم به راه استخدام پس کی؟

 47. آذربایجان :

  دوهفته پیشش که وزیر رفاه دولت تدبیر ازبابت عدم ارائه خدمات مناسب به معلولین کشور از نمایندگان مردم کارت رزد می گیرد – رئیس سازمان بهزیستی سینه چاک از آمادگی برای ارائه خدمات به فاجعه منا خبر می دهد – ما که متحیریم شما را نمی دانم ؟؟؟؟
  http://www.behzisti.ir/RContent/2BDR8C-آمادگی-بهزیستی-برای-ارائه-خدمات-روانشناختی-و-توانبخشی-به-آسیب-دیدگان-فاجعه-منا.aspx

 48. معصومه :

  اخرش ما خودمون مددجو میشیم بااین همه مشغله کاری

ارسال نظر


آخرین موضوعات