کد خبر: 12100 | تاریخ انتشار: ۱۲:۰۱:۳۷ - یکشنبه ۸ شهر ۱۳۹۴ | ۴ نظر | |

فتاح: درمورد تفکیک وظایف کمیته امداد و بهزیستی تابع مجلس هستیم

رئیس کمیته امداد امام خمینی ضمن اشاره به دستبرد از صندوق‌های صدقات گفت: باید در الکترونیکی شدن و تغییر رویه صندوق‌ها اقدام کنیم و که تاکنون 15 درصد از این صندوق‌ها الکترونیکی شده و قرار است کمک‌های مردمی را از طریق تلفن همراه و یا درگاه‌های اینترنتی گسترش دهیم تا نیازی به صندوق‌های صدقات سنتی در معابر نباشد.

به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا و به نقل از روابط عمومی کمیته امداد، سید پرویز فتاح با بیان اینکه کمیته امداد مجموعه‌ای حمایتی و اقتصادی به شمار می‌آید و املاک زیادی دارد، گفت: این املاک متعلق به افراد نیازمند و اقشار آسیب دیده جامعه است. برخی از املاک این نهاد را امام راحل برای مددجویان هدیه کرده بودند و مابقی نیز از سوی این نهاد خریداری شده است.

فتاح در خصوص تفکیک وظایف سازمان بهزیستی و کمیته امداد گفت: این طرح در قالب طرح یک فوریتی در مجلس شورای اسلامی بررسی شد که کمیته امداد تیم مشترکی با بهزیستی در این خصوص تشکیل داده است تا از لحاظ آماری و افراد تحت پوشش،تداخلی نداشته باشیم و تا حد امکان از کارهای موازی جلوگیری شود.1433825034290_20150608094954393

وی یکی از فعالیت های مثبت ناشی از تشکیل تیم مشترک کمیته امداد و بهزیستی را پرداخت یکسان مستمری ها عنوان کرد و افزود: روش کار در هر دو مجموعه با محوریت مددکاری تنظیم و پیگیری می شود.

رئیس کمیته امداد گفت: ما تابع قانون و مجلس هستیم و از هر تصمیم که از سوی مجلس برای تفکیک وظایف این دو مجموعه گرفته شود، پیروی خواهیم کرد.

فتاح با بیان اینکه ما باید برای مدیریت فقر و فقرا برنامه داشته باشیم، ادامه داد: سال گذشته صد هزار نفر از مددجویان کمیته امداد خودکفا شده و از پوشش خارج شدند. امسال نیز سعی ما این است که در جلسات با بانک‌های مختلف و با استفاده از ظرفیت کمیته امداد برای خودکفایی هر چه بیش‌تر مددجویان تلاش کنیم.

وی در خصوص فعالیت‌های اقتصادی کمیته امداد نیز گفت: این نوع فعالیت‌ها براساس اساسنامه این نهاد است و سود آن به سمت جامعه تحت پوشش منتقل می‌شود. این اقدام در سال‌های گذشته به طرق مختلف انجام شده است اما کمیته امداد در سه بخش املاک، کشاورزی، معدن و امور ساختمانی فعالیت اقتصادی دارد اما در امور بانکی، بازرگانی، سرمایه و بورس وارد نشده و مجاز نیز نبوده است.

فتاح خاطرنشان کرد: براساس اساسنامه جدید باید تغییراتی در فعالیت‌های اقتصادی کمیته امداد داشته باشیم که به عرض مردم می‌رسانیم. سال گذشته از محل اقدامات اقتصادی 85 میلیارد تومان به محرومان و مددجویان ما کمک شد امسال نیز بنای آن را بر 185 میلیارد تومان گذاشتیم که البته برخی معتقدند این امر محقق نمی‌شود ولی با تلاش و حمایت همگان به سمت آن پیش خواهیم رفت و انشاالله محقق می شود.

رئیس کمیته امداد در خصوص میزان مستمری مددجویان کمیته امداد و اینکه این میزان کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد گفت: قبول دارم که مستمری به میزان صد هزار تومان برای یک خانواده کم است علاوه بر پرداخت مستمری کمک‌های مختلفی به خانواده می‌شود از جمله اینکه ایتام این خانواده‌ها تحت پوشش طرح ایتام هستند، خدمات درمانی، برای آنها به صورت صددرصد رایگان است، دانشجویان و دانش‌آموزان به صورت جداگانه کمک هزینه می‌گیرند و با دانشگاه‌های آزاد نیز برای تخفیف شهریه آنها تعامل داشتیم. ما می‌توانیم همه خدمات کمیته امداد را به مستمری تبدیل کنیم اما تجربه ثابت کرده که این خانواده‌ها باید از بیرون مدیریت اقتصادی شوند.

وی افزود: در برخی از سفرهایی که به بعضی استان‌های محروم کشور داشتم بعضی خانه‌ها را با یخچال خالی دیدم که البته نباید این موضوع را به تمام خانواده‌های کمیته امداد تسری داد. چرا که به طور قطع یک اتفاق جانبی در خانواده این شرایط را به وجود آورده که ممکن است مسئله اعتیاد یا بیماری یکی از اعضای خانواده باشد، ما معتقدیم که در گرفتن یارانه عدالت نیست و ما به دنبال این موضوع هستیم و درباره آن فکر کردیم که میزان یارانه دریافتی خانواده‌های مددجو با سایرین یکی نباشد که البته دولت و مجلس نیز با ما هم نظر هستند.

رئیس کمیته امداد در خصوص سوالی درباره امنیت صندوق صدقات، گفت: اینکه برخی صندوق‌ها مورد دستبرد قرار گرفته‌اند واقعیتی تلخ است اما باید در الکترونیکی شدن و تغییر رویه صندوق‌ها اقدام کنیم و روش های به روزتر را جایگزین روش سنتی کنیم که تاکنون 15 درصد از این صندوق‌ها الکترونیکی شده و قرار است کمک‌های مردمی را از طریق تلفن همراه و یا درگاه های اینترنتی گسترش دهیم تا نیازی به صندوق‌های صدقات سنتی در معابر نباشد.

فتاح در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر عملکرد گذشته کمیته امداد گفت: من از آنها راضی هستم و امیدواریم ایرادات گذشته را برطرف کنیم نباید نگاه صفر یا صد داشته باشیم و مدیر بعدی نیز به طور قطع ضعف‌هایی را در کار من می‌بیند که باید برطرف کند. در گذشته امداد افرادی مانند مرحوم عسگراولادی حضور داشتند که امداد را از وضعیت صفر به این نقطه رسانده‌اند.

رئیس کمیته امداد درباره طرح مجلس برای تحت پوشش قرار دادن 6 میلیون فرد نیازمند در کشور تصریح کرد: البته این طرح را کمیته امداد نداده است اما وقتی مجلس طرحی را ارائه می‌کند باید به تامین منابع آن نیز فکر کند تا دولت با مشکل مواجه نشود. در اینجا نیز دولت و مجلس باید نزدیک به هم عمل کنند تا اعتبار این موضوع دیده شود. تصمیم مجلس بر این است که تا پایان عمر این دوره این طرح به نتیجه برسد.

فتاح در خصوص مراکز نیکوکاری در مساجد محلات نیز گفت: بنا داریم که این مراکز تقویت شوند و عدد آنها افزایش یابد. قرار است که خدمات کمیته امداد از طریق این مراکز پله پله منتقل شود و در ابتدا پرونده‌های مددجویی و جمع‌آوری صدقات محلات به آنها واگذار می‌شود و هدف ما از این طرح مردمی شدن بیشتر کمیته امداد است . آنها می توانند بازوی اجرایی کمیته امداد باشند.

وی همچنین درباره 400 هزار کودک زیر 6 سال که در کشور دچار سوءتغذیه هستند، گفت: تمام این افراد تحت پوشش ما نیستند اما ماهانه 60 هزار تومان به خانواده این کودکان برای رفع مشکل سوءتغذیه پرداخت می‌شود. این عدد در حال حاضر 85 هزار کودک است که امیدواریم با اجرای طرح همسفره بتوانیم به همه این افراد خدمات ارائه کنیم.

رئیس کمیته امداد همچنین در خصوص تخصص مددکاران و نیروهای کمیته امداد و نحوه برخورد آنها با مددجویان به ویژه سالمندان گفت: این برای ما یک نقطه ضعف است که افراد سالخورده را به چشم افراد خارج از رده و از کار افتاده می‌بینیم. احترام و اکرام در مکتب و دین ما با این نوع رفتار با سالمندان سازگار نیست. ما برای تربیت نیروهای متخصص در این زمینه برنامه داریم که مهرماه اعلام می‌شود.

فتاح همچنین درباره فعالیت‌های فرهنگی که برای آموزش خانواده‌های تحت پوشش انجام می‌شود، گفت: این خانواده‌ها آسیب‌های زیادی دارند چرا که اکثرا در حاشیه شهرها و مناطق دور افتاده زندگی می‌کنند اما آسیب اجتماعی در مورد سبک زندگی برای عموم مردم جامعه وجود دارد و نمی‌توان گفت چرا برای کمیته امدادی‌ها انجام نمی‌شود. ما در این خانواده‌ها نیاز به آموزش فرهنگی داریم.

وی همچنین درباره اجرای طرح بیمه سلامت و تأثیر آن بر خدمات درمانی که مددجویان کمیته امداد می‌گیرند، گفت:‌ این طرح تعداد مراجعان به کمیته امداد را کم کرده است اما باز هم باید 10 درصد سهم خود را بپردازند اما ما امیدواریم که عنایت ویژه‌تری به این طرح شود و ما مکمل طرح سلامت را اجرا می‌کنیم. ما 60 میلیارد تومان بدهی به بیمه‌ها داریم که امیدواریم با عنایت دولت این موضوع حل شود.

رئیس کمیته امداد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تأثیر کاهش تورم بر زندگی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد گفت: این قشر آسیب‌پذیرین قشر جامعه است،هر چه تورم مهار شود برای آنها نیز بهتر است.

فتاح در پایان با اشاره به دیدار چند روز اخیر هیئت امنای کمیته امداد با مقام معظم رهبری گفت: ما به قصد اقامه نماز نزد ایشان رفته بودیم اما معظم‌له بزرگواری کردند و جلسه اختصاصی تشکیل شد در حدود 40 دقیقه گزارش‌هایی به ایشان ارائه کردم و ایشان نیز به رسیدگی به فقرا بسیار تأکید کردند و فرمودند هر چه بهتر و بیشتر به مردم برسید. ما نیز امیدواریم بتوانیم منویات ایشان را در کمیته امداد محقق کنیم.

انتهای پیام

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۴ دیدگاه مطلب براي " فتاح: درمورد تفکیک وظایف کمیته امداد و بهزیستی تابع مجلس هستیم " ارسال شده است.

 1. مددکار اجتماعی :

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران
  صمیمانه از حضور جناب آقای فتاح در کمیته امداد امام خمینی (ره) خوشحال و خرسندیم. این حرف تمامی مددکاران خانواده قراردادی امداد است. از موقعی که جنابعالی تشریف آورده اید واقعا در وضعیت نیروهای قراردادی تغییراتی اساسی حاصل نموده اید.
  تا قبل از حضور شما در سالهای قبل هیچ تفاوتی بین مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود نداشت!!!
  من خودم کارشناسی ارشد مددکاری از دانشگاه دولتی دارم ولی وقتی می دیدم هیچ فرقی در مزایا بین بنده که ارشد رشته مددکاری هستم با فردی که تحصیلات کارشناسی علوم تربیتی است و در پست مددکاری فعالیت می کند وجود ندارد واقعا انگیزه کاریم به صفر می رسید.
  لازم به ذکر است از زمانیکه ایشان به جمع امدادگران آمده اند هم برای مددجویان و هم برا ی پرسنل امداد مثمر ثمر بوده اند.
  خواهش دیگری که از ایشان داریم فکری به حال مرخصی زایمان بانوان شاغل در امداد بکنند چرا کمیته امداد تابع قانون خدمات کشوری نیست؟چرا مرخصی زایمان بانوان شاغل در ان باید فقط ۲ ماه باشد آن هم بدون بیمه و حقوق!!!!!!!!!
  خیلی سخت است برای مادر که فرزند ۲ ماهه اش را در منزل بگذارد و به سر کار برگردد. با این اوضاع و مشکلاتی که بوجود می آید خانواده ها تک والدی باقی خواهند ماند.
  باز هم از ایشان و تمامی کسانی که باعث تغییراتی پایدار در این نهاد مقدس می شوند سپاسگزارم

 2. نسیم :

  با سلام با ۴ فرزند . میزان پرداختی بهزیستی ماهانه ۵۵ هزارت میباشد.

  خواهشن بررسی کنید چگونه زندگیمون بچرخد. سپاس

 3. صادق :

  با سلام
  من هم به نوبه خودم به عنوان یک کارشناس ارشد رسمی مددکار اجتماعی در کمیته امداد از حضور توام با برنامه جناب آقای فتاح تشکر و قدردانی دارم نگاه ایشان به مسائل ریشه ای بوده و در خصوص موضوع تفکیک وظائف سازمان های حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد ضرورت را بیان داشته اند چرا که باید حوزه وظائف حمایتی ، توانبخشی و امدادی در سازمانهای حمایتی مشخص شود و هر کس وظیفه خود را بداند و پا در کفش دیگیری ننماید که متاسفانه برخی سازمانها بجای ورود به عرصه آسیب ها و توانبخشی که وظیفه اصلیشان است بیشتر فعالیتشان بر روی مقوله حمایتی نهاده اند و این مسئله شیوع آسیب ها را در کشور افزایش داده است بحث دیگر اینه مراکز کلینیک های مددکاری با توجه به آشنایی که بنده دارم آنچنان هم از تیم های تخصصی که رئیس کانونهای مراکز نیکوکاری بهزیستی عنوان نموده اند بهره مند نیستند و بعضا بصورت خانوادگی اداره میشوند

 4. یک کلینیک مددکاری اجتماعی :

  با سلام
  چند کلینیک مددکاری خانوادگی اداره می شوند؟؟؟ و آیا خانوادگی اداره شدن دلیل بر عدم کارایی و عدم ارائه خدمات تخصصی می باشد… در حالی که تمام کلینیک ها در دستور العمل و انعقاد قرار داد سالانه موظف به گرفتن نیرو های مرتبط می باشند وحتی برای تمدید پروانه فعالیت سابقه بیمه کارکنان و قرار داد و مدارکشان همیشه باید ضمیمه شود… البته تخصصی شدن کمیته امداد برای خدمات حمایتی و بهزیستی برای ارائه خدمات به معلولین بحث جداگانه ای است که ربطی به خانوادگی اداره شدن کلینیک ها و عدم ارائه خدمات تخصصی ندارد.

ارسال نظر


آخرین موضوعات