کد خبر: 12124 | تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵:۰۷ - چهارشنبه ۱۸ شهر ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

آسیب های اجتماعی درتهران تنها با مشارکت انجمن های مردم نهاد مدیریت می شود

فرزاد هوشیار پارسیان روز دوشنبه در حاشیه آیین آغاز اجرای طرح یک لقمه مهربانی که به صورت پایلوت در دره فرحزاد تهران اجرا شد درجمع خبرنگاران افزود: اگر شهرداری کل بودجه خود و دولت کل بودجه نفت را برای رفع آسیب های اجتماعی اختصاص دهد، این موضوع در شهر تهران قابل حل نیست بلکه فقط با مشارکت مردم و انجمن های مردم نهاد می توان موضوع آسیب های اجتماعی را مدیریت کرد.
وی گفت:بیش از شش ماه است که شهرداری تهران فعالیت های مربوط به کاهش آسیب های اجتماعی را به مردم و انجمن های مردم نهاد واگذار کرده است.
هوشیار پارسیان با بیان اینکه شهرداری تهران در حوزه آسیب های اجتمای متولی اقدامات فوریتی نیست، یادآور شد:این نهاد خدمات فوریتی را برای نجات جان انسان ها انجام می دهد اما هیچ وظیفه قانونی در این حوزه ندارد.
وی با اشاره به خدمات شهرداری تهران برای ترک اعتیاد معتادان افزود: شهرداری در این حوزه رویکرد چرخه بازگشت به زندگی از سم زدایی، توانمندسازی و بازگشت به خانه را دنبال می کند که این چرخه قرار است در پنج پهنه شهر تهران از جمله مناطق 9، 12 و 15درسال 94 اجرا شود.81751469-70149646
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: این مجموعه اعتقادی به ترک اعتیاد اجباری نیست و اکثر معتادانی که به مراکز خدمات اجتماعی شهرداری مراجعه می کنند، خودمعرف هستند.
وی با بیان اینکه بازگشت به زندگی در کارتن خواب ها باید ترغیبی و تشویقی باشد، گفت:در مددسراهای شهرداری تهران به مراجعه کنندگان یک وعده غذای گرم، لباس و خدمات بهداشتی ارایه می شود واگر این انسان شرایط ظاهری مناسبی داشته باشد و بتواند ارتباط اجتماعی برقرار کند، می تواند از فضای بی دفاع شهری همچون دره فرحزاد خارج شود و به جامعه بازگردد.
هوشیار پارسیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح یک لقمه مهربانی در بین بی خانمان ها و کارتن خواب های دره فرحزاد گفت: یک لقمه مهربانی یکی از کارویژه های سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران است که شهردار تهران نیز شخصا به این موضوع توجه می کند.
وی هدف از اجرای این طرح را اطعام بی خانمان های شهر تهران و محرومیت زدایی دانست و افزود: این طرح یکی از کارویژه های طرح حامی و خیران محلات است.
پارسیان گفت: درشهر تهران بیش از 600هزار پلاک رستوران وجود دارد که روزانه بیش از 50 درصد از شهروندان برای تهیه غذا به این رستوران ها مراجعه می کنند و بخش عمده ای از وقت خود را به رستوران گردی اختصاص می دهند با این وجود کارتن خواب های شهر تهران غذایی برای خوردن ندارند.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران افزود: براین اساس تالارهای عروسی و رستوران های زنجیره ای بر اساس قوانین رستوران داری مازاد غذای هرشب(نه غذای دست خورده) را در مناطق محروم توزیع می کنند.
وی با بیان اینکه فروشگاه های زنجیره ای شهر تهران نیز در طرح یک لقمه مهربانی مشارکت می کنند، خاطرنشان کرد:هر شهروند بعد از مراجعه به فروشگاه ها می تواند یک بسته غذایی را برای کارتن خواب ها خریداری کند که اگر این خرید بیش از 10 بسته غذایی باشد از خود شهروندان دعوت می شود تا در توزیع غذا بین کارتن خواب ها مشارکت کنند که امروز در دره فرحزاد بسته های غذایی توسط خیران بین کارتن خواب ها توزیع شد.
وی گفت: براساس این طرح مشخصات کارتن خواب از طریق تلگرام به خیر اطلاع داده می شود و خیر نیز مطمئن می شود که بسته غذایی به دست کارتن خواب رسیده است.
زینب نصیری معاون توسعه رفاه اجتماعی و امور گردشگری سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران نیزهدف از اجرای طرح یک لقمه مهربانی را افزایش مشارکت اجتماعی شهروندان در فعالیت های خیریه و کمک به نیازمندان و کارتن خواب ها عنوان کرد و گفت: این طرح باعث اعتمادسازی بین شهروندان خیر می شود که اطلاع پیدا می کنند کمک های آنان در کمترین زمان ممکن به دست نیازمندان می رسد.
وی گفت: این طرح ابتدا در پنج فروشگاه زنجیره ای شهر تهران آغاز شد و اکنون 9فروشگاه در اجرای این طرح با شهرداری تهران مشارکت می کنند.
نصیری با بیان اینکه اکنون چند مجموعه و انجمن مردم نهاد برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی کردند، اظهار امیدواری کرد که این طرح در سطح شهر تهران ادامه پیدا کند و دیگر مردم شاهد نیازمندان در این شهر نباشند.
ذبیح الله زارع معاون اجتماعی و فرهنگی منطقه 2 شهرداری تهران هم با بیان اینکه دره فرحزاد از 40سال گذشته تاکنون یکی از آسیب زا ترین نقاط شهر تهران است، گفت: شهرداری تهران براساس وظایف خود در تلاش است با همکاری میان نهادهای دولتی از جمله بهزیستی و 21انجمن مردم نهاد اقداماتی را برای کاهش آسیب های این منطقه انجام دهد.
وی با اشاره به تامین شغل برای افراد بهبودیافته، افزود: بانک اطلاعاتی از این افراد تهیه و با همکاری مددکاران، توانمندی افراد بهبودیافته شناسایی می شود و این افراد برای یادگیری مهارت یا تامین شغل به مراکز مورد نظر معرفی می شوند.
زارع در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری جشنواره خیریه برای حمایت از زنان سرپرست خانوار خبرداد و گفت: این جشنواره 20شهریورماه با حضور هنرمندان سینما در فرهنگسرای ابن سینا برگزار می شود.
براساس این گزارش امروز دوشنبه غذای گرم توسط خیران و انجمن های مردم نهاد در قالب طرح یک لقمه مهربانی بین 200 کارتن خواب دره فرحزاد واقع در منطقه 2شهرداری تهران توزیع شد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات